Zavrieť

Porady

POHODA - MZDY

Dobrý deň,
mohol by mi niekto pomoct a podrobnejsie mi popisat ako urobit mzdy v POHODE???? budem velmi vdacna....
Nikdy som to este nerobila, takze nemam sajnu ako na to a uctovnicka je PN, takkze je to na mne..
Vopred dakujem pekne
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dievčatá, malo som kedysi svoju mnou vyrobenú verziu Zmluvy v RD na 1-2 strany a išlo to bez problémov, ale teraz asi od nového roka fungovala v novej verzii pre Komplet už aj táto nová 3 - stranová z výroby, akurát len preklepy som tam prepísala a bolo to ...ja už si fakt nepamätám, ako som ju tam dostala, zrejme s inštaláciou nového Upgradu z CD v januári....viem, že som sa tomu ešte čudovala a tešila sa tomu, ja som tu moju pôvodnú totiž mala v zložke , kde je zostava pre zápočet rokov a nie v zložke Karta zamestnanca, ako je tam táto "nová". Podstatné je, že to funguje. Teraz sa mi zobrazujú obe, ale v rôznych tlačových priečinkoch. Tú starú ale už nepoužívam.
0 0
joseph0307 joseph0307

joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

Dobrý deň,

poradí mi niekto výpočtu miezd v POHOD. Mám nasledovný problém.
Zamestnanec má dovolenku, prípadne inú náhradu. Nakoľko všetky zložky, ktoré vstupujú do HM, sa zaokrúhľujú v prospech zamestnanca a VZ sa zaokrúhľuje matematicky, tak vzniká rozdiel medzi HM a VZ pre poistenie. Ide síce o jeden cent, ale pri výpočte poistného je rozdiel.
Čo navrhujete? Upraviť VZ v poličku "úpravy" o ten jeden cent?
Ďakujem.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ja by som potrebovala poradiť s týmto problémom: dohodári - v personalistike, /okrem iných údajov/ - je mesačná mzda na počet hodín... ak dohodár pracoval menej - ako a kde zadávam počet odpracovaných hodín?...
ďakujem
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

great.zv Pozri príspevok
ja by som potrebovala poradiť s týmto problémom: dohodári - v personalistike, /okrem iných údajov/ - je mesačná mzda na počet hodín... ak dohodár pracoval menej - ako a kde zadávam počet odpracovaných hodín?...
ďakujem
nerobím teraz zrovna v danom programe. Ale ja postupujem tak, že si dám spraviť výpočet miezd za mesiac a potom sa nastavím priamo na daného zamestnanca a tam sa dajú niektoré údaje upravovať, ako napr. počet odpr. hodín....
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ďakujem, vyskúšam
0 0
cathyna cathyna

cathyna je offline (nepripojený) cathyna

prebrala som účtovanie miezd po inej účtovníčke, ktorá používala iný softvér na mzdy, keď som si nahodila mzdy všetkých zamestnancov z výplatných lístkov od začiatku roka do softu POHODA vôbec mi nesedeli priemerné hodinové zárobky. POHODA mi vyrátala oveľa nižšie priemery, teraz neviem čo je správne, či softvér predchádzajúcej účtovníčky alebo POHODA? nestretol sa niekto s tým? alebo vie mi niekto povedať z čoho vyráta POHODA priemer? (mzda zamestnancov je hodinová,+nadčasy+diéty)
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Priemerové hodinové zárobky v 1.kvartáli Ti pohoda určite nevyrátala, lebo nepoznala zárobky za 4.Q minulého roka. V tom prípade si tam mala "natvrdo" zadať priemerný zárobok pravdepodobný. Resp. ak si aj presne nahodila mzdy aj priemery od predchádzajúcej účtovníčky presne podla jej výstupov, tak by ste to mali mať zhodné. Ich účtovníčka zrejme pracovala už vlani v danom programe a tak tie priemery jej program dokázal vyčísliť....ak máš o výpočte miezd v pohode pochybnosti, kontaktuj technickú podporu Stormware telefonicky, iste Ti radi poradia. Niektoré SW automaticky vedia vyčísliť pravdepodobný priemerný hodinový zárobok aj bez predchádzajúcich údajov. Pohoda žial nie, a to ja osobne vidím ako jeden pomerne významný nedostatok.
Prejdi si ešte raz všetky nahodené údaje, či si ich zadala do správnych políčok (aj tu môže byť pes zakopaný) a tiež si odkontroluj nahodené priemery. A ak naozaj všetko sedí, kontaktuj technickú podporu.
0 0
cathyna cathyna

cathyna je offline (nepripojený) cathyna

Nahodila som všetko správne, pri prvom kvartáli som to pochopila, ale ďalší by mi mal hádam vypočítať dobre, skúsim ich ešte prepočítať ručne, možno to bude v tom, že jej prirátalo aj diety do priemernej mzdy...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ešte doporučujem prejsť si túto tému,
http://www.porada.sk/t1695-p24-dovolenkovy-priemer.html prípadne zadať dotaz priamo tam, tam sú mzdári . Ale popíš to tam konkrétne aj s číslami a postupom výpočtu bez ohladu na SW, určite Ti tam niekto poradí a Potom prosím napíš, ako si dopadla
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

cathyna Pozri príspevok
Nahodila som všetko správne, pri prvom kvartáli som to pochopila, ale ďalší by mi mal hádam vypočítať dobre, skúsim ich ešte prepočítať ručne, možno to bude v tom, že jej prirátalo aj diety do priemernej mzdy...
tu si treba jednoznačne overiť, čo všetko definuje mzdu, teda čo všetko vstupuje do výpočtu miezd.
pripájam aktuálne znenie zákona:

§ 118
Mzda
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

§ 119
Na začiatok

(1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.



resp. tu máš presné znenie aj s aktualizáciou a vyznačním zmien
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...011-a.html#118

diéty a cestovné náhrady tam podla mňa nepatria
Naposledy upravil Betina2 : 31.08.11 at 08:13
0 0
cathyna cathyna

cathyna je offline (nepripojený) cathyna

Potvrdilo sa, že diety nepatria do výpočtu priemeru, ale prepočítala som si to ručne a zistila som, že softver predchádzajúcej účtovníčky vyrátal priemer nasledovne: mzda za odpracované hodiny+mzda za nadčas+príplatok za nadčas+náhrada za sviatok / odpracované hodiny+hodiny za sviatok

a POHODA mi to vyrátala nasledovne: mzda za odpracované hodiny+mzda za nadčas+príplatok za nadčas+náhrada za sviatok / odpracované hodiny+hodiny nadčas+hodiny za sviatok

len teraz neviem čo je správne
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

cathyna Pozri príspevok
Potvrdilo sa, že diety nepatria do výpočtu priemeru, ale prepočítala som si to ručne a zistila som, že softver predchádzajúcej účtovníčky vyrátal priemer nasledovne: mzda za odpracované hodiny+mzda za nadčas+príplatok za nadčas+náhrada za sviatok / odpracované hodiny+hodiny za sviatok

a POHODA mi to vyrátala nasledovne: mzda za odpracované hodiny+mzda za nadčas+príplatok za nadčas+náhrada za sviatok / odpracované hodiny+hodiny nadčas+hodiny za sviatok

len teraz neviem čo je správne
Neviem, čoi som správne pochopila prvý SW, ked nebral do uvahy skutočne odpracované hodiny vrátane hodín nadčasu ale len kvázi normované odpacované hodiny na rozdiel od Pohody, ktorá rátala s hodinami normovanými plus hodinami nadčasu, tj. reálne odpracovaným množstvom hodín ? Odporúčam Ti obrátiť sa SS.kou napr., na Mzdárku Renču alebo pani Motyčkovú, z mojich postrehov sú velomi kompetenté, myslím, že ma tento problém ja neviem odpovedať, pretože podobnú problematiku neriešim.....
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

§ 135

Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.



Nenašla som v znení zákona zmienku o tom, že by sa hodiny nadčasov vylúčili z výpočtu priemerného zárobku.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

mam zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, ale potrebujem mu v tom mesiaci doplatit rozdiel z predchadzajuceho mesiaca. ked to zadam v pohode do doplatkov tak mi z toho nerata odvody do SP, len zdravotne a dan. neviete mi poradit preco?
0 0
joseph0307 joseph0307

joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

korduľa Pozri príspevok
mam zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, ale potrebujem mu v tom mesiaci doplatit rozdiel z predchadzajuceho mesiaca. ked to zadam v pohode do doplatkov tak mi z toho nerata odvody do SP, len zdravotne a dan. neviete mi poradit preco?
A môžeš takto zamestnancovi doplácať za predchádzajúci mesiac? Nie je náhodou potrebné opraviť predchádzajúci mesiac a dať opravné výkazy, nakoľko to mal dostať v predchádzajúcom mesiaci?
0 0
joseph0307 joseph0307

joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

korduľa Pozri príspevok
mam zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, ale potrebujem mu v tom mesiaci doplatit rozdiel z predchadzajuceho mesiaca. ked to zadam v pohode do doplatkov tak mi z toho nerata odvody do SP, len zdravotne a dan. neviete mi poradit preco?
A môžeš takto zamestnancovi doplácať za predchádzajúci mesiac? Nie je náhodou potrebné opraviť predchádzajúci mesiac a dať opravné výkazy, nakoľko to mal dostať v predchádzajúcom mesiaci?
V programe POHODA pri mzdách je záložka poistné a tam je aj kolónka "úpravy". Pri dopísaní požadovanej sumy do tejto kolónky, program vypočíta odvody.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

joseph0307 Pozri príspevok
A môžeš takto zamestnancovi doplácať za predchádzajúci mesiac? Nie je náhodou potrebné opraviť predchádzajúci mesiac a dať opravné výkazy, nakoľko to mal dostať v predchádzajúcom mesiaci?
V programe POHODA pri mzdách je záložka poistné a tam je aj kolónka "úpravy". Pri dopísaní požadovanej sumy do tejto kolónky, program vypočíta odvody.
volala som aj do stormware, no a ze je to v poriadku, lebo ked je zamestnanec cely mesiac PN tak neplati na SP ani on ani zamestnavatel, preto to tak vyratalo. podla pragrafu 140, odst 2.
v podstate mas pravdu, logicky by to malo byt, tak, ze ak je to doplatok za nejake konkretne obodbie, mali by sa to obdobie opravit. ale ak je to tak, ze zamestnavatel sa rozhodol zamestnancovi doplatit za december nejaku sumu, ale on bol cely mesiac PN, moze mu vobec tuto sumu vyplatit? ak ano je to vporiadku, ze sa odvedie z toho len ZP, dan a urazove poistenie?
co sa tyka tych uprav, tak v stormware mi povedali, ze takto natvrdo to nie je v poriadku, nakolko je to spravne podla zakona, ze nema vtedy ked je cely mesiac PN odviest okrem ZP, dane a urazove nic
dakujem za kazdu radu
0 0
joseph0307 joseph0307

joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

korduľa Pozri príspevok
volala som aj do stormware, no a ze je to v poriadku, lebo ked je zamestnanec cely mesiac PN tak neplati na SP ani on ani zamestnavatel, preto to tak vyratalo. podla pragrafu 140, odst 2.
v podstate mas pravdu, logicky by to malo byt, tak, ze ak je to doplatok za nejake konkretne obodbie, mali by sa to obdobie opravit. ale ak je to tak, ze zamestnavatel sa rozhodol zamestnancovi doplatit za december nejaku sumu, ale on bol cely mesiac PN, moze mu vobec tuto sumu vyplatit? ak ano je to vporiadku, ze sa odvedie z toho len ZP, dan a urazove poistenie?
co sa tyka tych uprav, tak v stormware mi povedali, ze takto natvrdo to nie je v poriadku, nakolko je to spravne podla zakona, ze nema vtedy ked je cely mesiac PN odviest okrem ZP, dane a urazove nic
dakujem za kazdu radu
Prepáč, ale nestotožňujem sa s tým, aby sa zamestnancovi nemali stiahnuť odvody do SP, nakoľko ide o zárobkovú činnosť - závislá činnosť a podľa zákona o sociálnom poistení sa z takejto činnosti platia sociálne a zdravotné odvody. Neplatia sa:
- z príjmov, ktoré nie sú predmetom dane,
- z príjmov oslobodené od dane (okrem podielov na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstvu),
- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,
- z príjmov zamestnanca poskytované zamestnávateľom podľa osobitného predpisu, napr. § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti).

Ak ide o doplatok za daný mesiac, tak dal by som opravné výkazy, prípadne by som mu to doplatil v mesiaci, v ktorom dostal príjem (nebol práceneschopný).
Skús sa ešte poinformovať na sociálnej poisťovni. Nejde mi to nejako dokopy, aby sa neplatili z príjmov zo závislej činnosti odvody.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

joseph0307 Pozri príspevok
Prepáč, ale nestotožňujem sa s tým, aby sa zamestnancovi nemali stiahnuť odvody do SP, nakoľko ide o zárobkovú činnosť - závislá činnosť a podľa zákona o sociálnom poistení sa z takejto činnosti platia sociálne a zdravotné odvody. Neplatia sa:
- z príjmov, ktoré nie sú predmetom dane,
- z príjmov oslobodené od dane (okrem podielov na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstvu),
- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,
- z príjmov zamestnanca poskytované zamestnávateľom podľa osobitného predpisu, napr. § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti).

Ak ide o doplatok za daný mesiac, tak dal by som opravné výkazy, prípadne by som mu to doplatil v mesiaci, v ktorom dostal príjem (nebol práceneschopný).
Skús sa ešte poinformovať na sociálnej poisťovni. Nejde mi to nejako dokopy, aby sa neplatili z príjmov zo závislej činnosti odvody.
suhlasim s tebou, ale ak aj urobim opravne vykazy, tak rozdiel mu chce zamestnavatel vyplatit za december, kedze zamestnanec na tom trva a je to v podstate mzda za rok 2012 takze to nechce vyplatit v mzde za januar, ale v decem.je cely mesiac PN a podla toho zakona co som spominala sa odvody nemaju platit. nie ze by zamestnavatel nechcel, ale nepusti ma to a v stormware mi slecna povedala, ze na tvrdo by sa to nemalo robit, kedze je to tak nastavene podla legislativy, ale radsej si to overim na tej socialke, som zvedava na odpoved. v kazdom pripade dakujem za ochotu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať