Zavrieť

Porady

Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
pedantmk Pozri príspevok
Kruhové objazdy
Tak ako sa písalo, len sa prenieslo bez zmeny pravidlo z vyhlášky do zákona.
...
Kruhové objazdy nie sú len o prednosti v jazde, aj keď samozrejme je jedno z najdôležitejších. Aj tu sa priniesla jedna nová zmena, ktorá predtým nebola "písomne" podchytená (a preto si to v praxi každý vykladal po svojom) - znamenie o zmene smeru jazdy.

Teda už platí:
§30...
(5) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič nedáva pri vjazde do kruhového objazdu. Pri jazde po kruhovom objazde vodič dáva znamenie o zmene smeru jazdy, ak z takej križovatky vychádza, a v prípadoch podľa § 10 ods. 6.

P.S. Aj keď téma bola založená skôr ako oddychová, rád by som uvítal ďalšie konkrétne citácie zmien. Nezaškodí si to ozrejmiť .
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

Mám výborný nápad:
Policajt: Ste ochotný zaplatiť pokutu v hotovosti ?
Šofér: No ak nemôžem platiť kartou
Policajt: Ak nezaplatíte v hotovosti, zadržím Vám vodičské oprávnenie až kým si pokutu nevyrovnáte a nezaplatíte na Dopravnom inšpektoráte.
Šofér: Určite to chcete v hotovosti ?
Policajt: Samozrejme, pán vodič.

šofér vytiahne vedro s drobnými centami a povie "Odsypte si "
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Kde sa nahlasujú tie obťažujúce štyridsiatky?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

erzet Pozri príspevok
Kde sa nahlasujú tie obťažujúce štyridsiatky?
Jedine ak, tak tu na Porade
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

Keď už je reč o kruhových objazdoch, vo Francúzsku je takto riešená väčšina križovatiek. A musím priznať, že som si na to rýchlo zvykol. Žiadne semafóry a plynulosť premávky super. Je dobré, že aj u nás sa už začínajú budovať kruhové objazdy vo väčšej miere. Myslím, že to iba prispeje k bezpečnosti premávky. Samozrejme za predpokladu, že sa niekto nebude správať, ako opisoval pedantsk.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
http://www.24hod.sk/clanok-69411-Nov...ne-znenie.html

http://www.24hod.sk/clanok-70195-Kom...tny-zakon.html
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No tak neviem, ci to pomohlo, ja citim na cestach ovela viac chaosu a nervozity. Dnes som isiel z BA do Stupavy a spat, ta cesta do Zahorskej Bystrice je evidentne cestou 1. triedy mimo obce, ale teraz tam naschval odstranili znacky koniec obce, takze sa tam ma jazdit 50.

60% vodicov tam ide (pre istotu) 47, a zvysnych 40% sa snazi pomedzi nich predierat zvycajnou 90-tkou. O nejakej bezpecnosti by som pomlcal, skoro ma nabural takyto v protismere, ktory sa nevedel zaradit medzi auta, ktore idu 47.

Je evidentne, ze o nic ine ako o vyberanie pokut tu nejde, cesta je siroka a pokial viem, neslo o nejaky nehodovy usek ani ked sa tam jazdilo 90. Mam pocit, ze mozeme cakat, ze teraz daju plosne na cele Slovensko 50, alebo mozno 40, pretoze treba zarobit na protikrizove balicky, ktore maju stimulovat ekonomiku statu (alebo skor "poniektorych" podnikov). Aj doteraz patrili pokuty k prijmom statnej kasy, teraz, ked mozu davat pokuty aj 500 EUR to bude velmi vyznamny zdroj prijmov. A bude sa to robit pod plastikom boja proti "cestnym piratom".
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nieco sa hovorilo o tom, ze sa nebudu moct v aute vozit reflexne vesty zelenej farby. Ja som prehladal cely cestny zakon (ktorý ale povinnu vybavu aut neupravuje) a reflexny odev sa tam spomina sice vic raz, ale ani raz v suvislosti s vodicmi mot. vozidiel. Vzdy len v suvislisto s chodcami a cyklistami.

Znamena to, ze budeme musiet vozit v aute vestu, a dokonca budu buzerovat za jej farbu, no na druhej strane ju nebudeme povinni pri oprave auta mimo obce za znizenej viditelnosti pouzit?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
Nieco sa hovorilo o tom, ze sa nebudu moct v aute vozit reflexne vesty zelenej farby. Ja som prehladal cely cestny zakon (ktorý ale povinnu vybavu aut neupravuje) a reflexny odev sa tam spomina sice vic raz, ale ani raz v suvislosti s vodicmi mot. vozidiel. Vzdy len v suvislisto s chodcami a cyklistami.

Znamena to, ze budeme musiet vozit v aute vestu, a dokonca budu buzerovat za jej farbu, no na druhej strane ju nebudeme povinni pri oprave auta mimo obce za znizenej viditelnosti pouzit?
§5
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.15)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... našiel som odborníkom pekne zosumarizované zmeny

a) v cestnom zákone: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/18060...od-122009.html

b) v predpisoch pre cestnú dopravu: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/18072...od-122009.html
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
§5
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.15)
Aha - takze problem je v tom, ze zakon tu vestu raz nazyva reflexny odev a inokedy bezpecnostny odev (ja som vyhladaval reflexny). Tvorcovia zakona krasne respektovali odporucanie z hodin slohu ZS, kde pani ucitelka odporucala pouzivat synonyma pri opakovanom opise rovnakej veci. Akosi im uniklo, ze co je dobre v slohu, namusi by idealne v zakone...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Možno sa to niekomu zíde.

Cestný zákon 2009-8.pdf
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

misomiso Pozri príspevok
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?
moja suseda v Rakúsku asi 30m pred hranicou na 50 išla 73.
Skontrolovali všetko, lekárničku, vesty, diaľničnú známku, všetko sme mali v poriadku tak dostala len 20€.
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?



ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou
Naposledy upravil pedantmk : 25.02.09 at 23:48 Dôvod: doplnenie
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

pedantmk Pozri príspevok
Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?



ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou
No neviem, ako zaplatis ak ti daju 650 EUR.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

pedantmk Pozri príspevok
Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?

ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou
S tými mincami by si pokutu pravdepodobne nezaplatil.

citujem zo stránky NBS:

Vstupom Slovenskej republiky do eurozóny sa na platbu v hotovosti eurobankovkami a euromincami vzťahuje nariadenie Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura a par. 17a, ods.3 Zákona o NBS, ktoré stanovujú, že s výnimkou Národnej banky Slovenska a bankových subjektov a poštových podnikov žiadna strana nie je povinná prijať pri akejkoľvek jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí.

Ale ak náhodou, tak daj vedieť.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
"Skúsenosti z ciest ukazujú, že na nové pravidlá na cestách boli najlepšie pripravení šoféri. Horšie je to s policajtmi a správcami ciest. Hoci sa o zákone debatovalo skoro dva roky, v praxi sa uplatňuje na úkor vodičov."
http://nazory.pravda.sk/fackovaci-vo...28_sk-nkom_p29

"Tisíce dopravných značiek so štyridsiatkou aj tam, kde nie sú školy či zvýšený pohyb chodcov, z ciest tak rýchlo nezmiznú. Vodiči sa tiež tak skoro nedočkajú značiek povoľujúcich vyššiu rýchlosť ako 50 km/h na úsekoch v obciach, kde je to možné. Zoznam s takými úsekmi nemá polícia zatiaľ hotový."

http://spravy.pravda.sk/nezmyselne-s..._sk_domace_p29
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ani tak ľahko nezmiznú. Kde by sa lepšie vyberali nezmyselné pokuty ako pri nezmyselne zabudnutých značkách?

Tam, kde by sa policajti "doslova"zišli, tam ich nikdy nevidieť. Vodiči najviac platia pokuty práve pri takýchto zabudnutých "do očí bijúcich" nezmyselných značkách...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať