Zavrieť

Porady

Kontrola z úradu práce na krytie príspevku

Ahojte ľudkovia,

som začínajúca SZČO a na začatie mojej činnosti som dostala príspevok z úradu práce. Resp. ho ešte len dostanem. Vo vyhľadávači som nenašla nič o kontrole z úradu práce, ktorá má samozrejme právo na kontrolu účtovných dokladov, resp. faktúr, ktoré slúžia ako doklad, že som tie peniažky použila správne a hlavne na to, čo som uviedla v podnikateľskom pláne.
Tak je tu niekto, kto už takúto skúsenosť s kontrolou má? Čo presne chcú a načo sa zameriavajú? Boli problémy? Okrem faktúr ste mali aj kúpno predajné zmluvy?

ĎAKUJEM
Usporiadat
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Tak to je fasa, mám čo robiť, vyhádzať moje i manželové veci. Ale aspoň budeme mať obaja dôvod urobiť si potom poriadok.
Ďakujem, ste všetci fakt užasní že sa tak zapájate do diskusie.
A ešte lepšie je, že taká stránka pre nás "ťažko pracujúcich občanov" existuje.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

otázka
Ak budeš robiť účtovníctvo doma ako ja,miestnosť v ktorej budeš pracovať,u mňa je to obývačka tak si môžeš dať do nákladov kľudne aj sedačku nielen skriňu.Ale v PZ musíš žiadať financie aj na zariadenie kancelárie,čo v mojom prípade mi je naozaj tá obývačka,kde mám prac.stôl s počítačom.
no o vyššie uvedenej sedačke by sme mohli začať polemizovať pokial je v obývačke a nie niekde v samostatnej prevádzke......
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mám malú podotázku: Dá sa ten príspevok alebo dotacia žiadať aj po vybavení živnosti a za akú dobu dozadu ?
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ahoj Janca,

pokiaľ ja viem, príspevok z úradu práce sa už žiadať nedá ak už živnosť máš, ja som bola v znevýhodnenej skupine uchádzačov (do 25 r.), musela som byť vedená na úrade práce minimálne myslím 3 mesiace (ja som bola až vyše roka) a musela som spísať podnikateľský zámer, vybaviť živnosť na ŽÚ, zriadiť si podnikateľský účet v banke, nakoľko podnikám v byte, v ktorého vlastníkom je moja mama, museli sme spísať čestné prehlásenie že súhlasí s výkonom mojej živnosti v priestoroch bytu, potvrdenie som musela dať notársky overiť , medzitým som musela absolvovať prípravu na začatie podnikania formou testu, v ktorej boli základné otázky z oblasti podnikania, a to všetko som musela doniesť na úrad práce v 10 dňovom predstihu. Makačka!!!A to ma ešte tá pani z úradu potešila, že sa chodia ľudia sťažovať že im nedošli peniaze v do 30 dní, lebo chýbajú peniaze v štátnom rozpočte. A tak mi zostáva len dúfať, že na mňa tam ešte dačo zvýšilo a že mi tie moje peniažky do konca mája dôjdu.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

To vieš, takto by sa dalo polemizovať o všetkom, nakoľko podnikám v mieste môjho bydliska. O sedačke, o skrini, proste o všetkom čo máš uvedené v podnikateľskom zámere a čo si aj musela z príspevku nakúpiť, a to len preto lebo tam aj bývaš.
Mám ešte jeden dotaz, v PZ som uviedla počítač, monitor, softvér, účtovnícky program, stôl pod počítač, stoličku, spomínanú skriňu. Ak suma ktorú so vyčlenila napr. na počítač so všetkým čo k nemu patrí bude vyššia ako je uvedená v zámere a keď si kúpim ešte ten stôl a stoličku a napr. na skriňu mi už nezvýši???Nebudú problémy??? Jednoducho radšej investujem do kvalitného počítača a spoľahlivého softvéru, než do skrine. Veď som sa im týmto zaviazala že dva roky budem podnikať. Nemusím vám hovoriť aká stará šunka bude ten počítač o dva roky.
Čo vy na to???
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Nebudú problémy, to že Ti nevyšlo na iné veci je Tvoja vec,preto je lepšie dať do zámeru veľa vecí lebo niečo môžeš nakúpiť výhodnejšie,niečo nie.Ja so tiež prešvihla počítač o 5000,- Sk.Čo sa týka tej sedačky,bolo mi vtedy na úrade povedané,že ak budem podnikať doma má k tomu byť vyhradená 1 miestnosť.A nech prídete do ktorejkoľvek kancelárie,väčšinou tam tú sedačku nájdete,ale prečo by som mala dávať za prenájom kanc. len tak niekomu do vačku?Skrátka obývačka je mojou kanceláriou a je to vyriešené tak,že je to aj obýv.aj kancelária.Na vizáž to aj tak vyzerá a všetci sú spokojný.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

ja si tiež idem podať žiadosť o príspevok na podnikanie, mne na ÚP povedali, že podmienka je -musím 2 roky podnikať a nemusím dokladovať, čo si za tie peniaze kúpim, ale keby som živnosť zrušila skôr, musím alikvotnú časť vrátiť.
To som ani nevedela, že chodia nejaké kontroly, v minulosti som tiež dostala z ÚP dotáciu a žiadnu kontrolu som nemala, im to môže byť jedno, hlavne, že sa ťa zbavia
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Tak ďakujem, ale máš pravdu, ale aj som nesmierne rada, ženemusím vystávať tie neznesiteľné rady na úrade práce, kde sa každý predbieha a kde je taký chaos. Ja si myslím že využiť príspevok je super vec, ale priznám sa že keby som nemala svojich klientov, tak sa do toho asi nepustím. Účtovníkov a účt. firiem je už aj tak dosť, a aj dva roky môže byť niekedy nesmierne dlhá doba. Dúfam teda, že všetko dobre dopadne a že kontrola mi nič nebude vytýkať, veď tie peniaze nevyhodím do vzduchu, kúpim za ne to, čo potrebujem ,aby som mohla fungovať a zarábať. Všetko v zmysle zákona, takže by to malo byť všetko O.K.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

z ÚP kontrolujú aj to, či vykonávam prácu, ktorú som uviedla v podnikateľskom pláne? lebo v živnosti budem mať napísaných viac voľných živností,a ak sa mi nepodarí rozbehnúť živnosť podľa podn. plánu, chcem vyskúšať niečo iné,stačí mi viesť jednoduché účtovníctvo, keď nebudem platcom DPH, ako platiť dane, je lepšie paušálnu alebo odkladať účty?
Veľa otázok, ale mám z toho trocha strach, na ÚP som už 6,5 roka, z toho skoro 5 rokov som práceneschopná, súdila som sa so soc. poist o invalidný dôchodok, ale nepriznali mi ho, hľadám prácu, ale beznádejne, bola som dlho doma a to je problém.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

včera som si podala žiadosť o dotáciu na podnikanie, predložila som podnikateľský plán a množstvo iných dokladov, pracovník na úrade práce si prečítal môj podnikateľský plán a spýtal sa ma, ako využijem dotáciu, povedala som, že na základné vybavenie kancelárie, odpovedal mi, že na to nepotrebujem počítač, že farktúry si môžem písať ručne a účtovníctvo si môžem dať robiť účtovníčke, trocha ma to zarazilo, že v 21. storočí, keď máme výpočtovú techniku si mám všetko robiť ručne, poslal ma do podateľne, aby som tam všetko odovzdala a mám čakať, že ma pozvú na nejaké testy, nepovedal čoho sa budú týkať a nedal mi ani žiadny materiál, neviete, čo to bude za testy???

Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Testy?? S tým som sa nestretla a to som pre maminu mala vybavenú dotáciu z UP. Podmienka bola iba tá, mať živnosť 3 roky, a viesť osobitne réžiu na Chránené pracovisko nakoľko sme ho aj zriadili kvôli tomu, že moja mamina je ZPS. Jedine sme spísali s UP zmluvu na tú dotáciu a to bolo všetko. Viem, že predtým zasadala komisia z UP komu pridielia ten príspevok a v tej dobe zasadali raz za tri mesiace. Ale vybavovali sme dotáciu na stroje, nie na PC, ale viem, že poskytujú poskytujú príspevok aj na PC a vybavenie kancelárie, podľa zamerania živnosti, a ja som musela do žiadosti o dotáciu aj vypísať na čo miniem ich dotáciu, presne rozpísať čo konkrétne kúpim.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Čo sa týka tých testov. Test obsahuje základné otázky týkajúce sa podnikania, resp. všetko to, čo musí resp. by mal aspoň z časti každý podnikateľ vedieť. Aké má povinnosti voči štátu, voči poisťovniam a tak. Test nie je ťažký, ja konkrétne som s ním problémy nemala, nakoľko toto musím ako účtovníčka a daňový a účtovný poradca samozrejme ovládať, ale písali sme ten test všetci bez rozdielu. Stolár, murár, kozmetička, kaderníčka, jednoducho všetci. Po absolvovaní testu dostaneš osvedčenie, ktoré ani sama neviem načo ti bude. A k tomu počítaču. Neviem ti v tom veľmi poradiť, asi záleží od človeka u ktorého si ten príspevok vybavuješ. Ja som samozrejme s týmto problém nemala, nakoľko sa v účtovníckej sfére bez kvalitného počítača a účt. softwéru nezaobíjdem. Takže neviem na čo konkrétne si ten projekt podala, ak však usúdia že fakt ten počítač nesúvisí s činnsťou uvedenou v projekte nemusia ti to schváliť. Asi toľko.
0 0
Šebestová Jana Šebestová Jana

Šebestová Jana je offline (nepripojený) Šebestová Jana

a približne aké otázky sú na tých testoch, aby som vedela, čo si mám pozrieť

a to naozaj zasadajú raz za tri mesiace?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pred piatimi rokmi zasadali len raz za tri mesiace, možnože v tvojom kraji aj viackrát.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ahoj,

veľa si už toho testu nepamätám, ale určite si preštuduj živnostenský zákon, hlavne čo sa týka poistnenia. Otázky, ktoré si pamätám: Aká je teraj sadzba dane v %. Aké je povinné poistnenie pre SZČO? Kedy nadobúda pracovná zmluva účinnosť? A to je asi tak všetko. Bola to otázka 10 minút, takže naozaj si už na viac nespomeniem. Chcem sa Ťa spýtať, o čom sa tu bavíte s Lenkou o tom zasadaní???Nerozumiem.
0 0
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

Janca
Mám malú podotázku: Dá sa ten príspevok alebo dotacia žiadať aj po vybavení živnosti a za akú dobu dozadu ?
Nedá...živnosť si musíš vybaviť až po schválení žiadosti. Info z UPSVaR.
0 0
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

Šebestová Jana
a približne aké otázky sú na tých testoch, aby som vedela, čo si mám pozrieť

a to naozaj zasadajú raz za tri mesiace?
komisia je podľa počtu žiadostí...aj 2x v mesiaci:-)
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
To máte "múdre hlavy" na tom úrade.Mala si im povedať,nech oni robia bez počítača.Tákéto jednanie by som si ja osobne vyprosila.Ja som si z dotácie kúpila hlavne počítač a multifunkčné zariadenie a pracovníčky na našom úrade práce pomáhajú uchádzačom aj s PZ,poradia čo dopísať atď.Čo sa týka tých tewstov,pokiaľ robíš s účtovníctvom urobíš to sú tam možnosti a jedná sa hlavne o registráciu podnikateľa na DÚ a v poisťovniach,o odvodoch atď.Zasadajú podľa počtu uchádzačov a je to viac menej kolektívna práca.Skrátka nie je nad ľudský prístup.Tomu Vášmu pracovníkovi povedz,že máš na dotáciu nárok zo zákona a kúpiš si čo sama uznáš za vhodné.Kamarátka si tiež kúpila PC aj Alfu od Krosu.
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Šebestová Jana
včera som si podala žiadosť o dotáciu na podnikanie, predložila som podnikateľský plán a množstvo iných dokladov, pracovník na úrade práce si prečítal môj podnikateľský plán a spýtal sa ma, ako využijem dotáciu, povedala som, že na základné vybavenie kancelárie, odpovedal mi, že na to nepotrebujem počítač, že farktúry si môžem písať ručne a účtovníctvo si môžem dať robiť účtovníčke, trocha ma to zarazilo, že v 21. storočí, keď máme výpočtovú techniku si mám všetko robiť ručne, poslal ma do podateľne, aby som tam všetko odovzdala a mám čakať, že ma pozvú na nejaké testy, nepovedal čoho sa budú týkať a nedal mi ani žiadny materiál, neviete, čo to bude za testy???

Ďakujem
To mi je nejaké divné. Čo ho do toho? Na ktorom úrade to bolo?
PS: Testy sa týkajú základných otázok ohľadne podnikania. Ak by si na nich neuspela, nezúfaj, pôjdeš do kurzu, kde získaš informácie, ohľadne podnikanie, ktoré Ti v podnikaní veľmi prospešné. Keď budeš si písať podnikateľský zámer, kľudne si tam daj čo Ty si myslíš, že na podnikanie potrebuješ. Neviem v akej oblasti chceš podnikať, ale technika je dnes už nevyhnutná súčasť akéhokoľvek podnikania. Rada Ti poradím... samozrejme aj ostatným, čo sa stretnú s neochotnými kolegovcami...
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Ja som si vybavovala dotáciu z ÚPSVR začiatkom decembra 2004 takto:
- vybavenie ŽL - začiatok činnosti od 15.12.
1. žiadosť
2. príprava podnikateľského zámeru
3. testík, tak ako bolo popísané vyššie + ústna prezentácia PZ
(a zodpovedanie niekoľkých otázok zo strany komisie - všetko sa týkalo obhajoby PZ, prešla som na prvýkrát, pomohlo mi, že som absolvovala kurz "Základy podnikania" ostatní, ktorí nemali niečo také za sebou museli ešte absolvovať kurz "Podnikateľské minimum" trvá cca 10 dní).
4. prebrala som si certifikát z toho testu
5. žiadosť o peniažky
- a 29.12.04 už som mala peniažky na účte.
Takže takto to bolo v SL. Ni je to nič zložité.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať