Zavrieť

Porady

Kontrola z úradu práce na krytie príspevku

Ahojte ľudkovia,

som začínajúca SZČO a na začatie mojej činnosti som dostala príspevok z úradu práce. Resp. ho ešte len dostanem. Vo vyhľadávači som nenašla nič o kontrole z úradu práce, ktorá má samozrejme právo na kontrolu účtovných dokladov, resp. faktúr, ktoré slúžia ako doklad, že som tie peniažky použila správne a hlavne na to, čo som uviedla v podnikateľskom pláne.
Tak je tu niekto, kto už takúto skúsenosť s kontrolou má? Čo presne chcú a načo sa zameriavajú? Boli problémy? Okrem faktúr ste mali aj kúpno predajné zmluvy?

ĎAKUJEM
Usporiadat
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

kjara Pozri príspevok
Ahoj otázka. Aj ja keď som pred pár rokmi začínala, dostala som peniaze z úradu práce, kúpila som si čo som potrebovala, kontrolu na zdokladovanie peňazí som nemala a myslela som si , že budem tiež robiť účtovníctvo doma a do dneska mi to nevyšlo.
Neviem, koľko je tých "pár rokov", ale účtovné doklady musíš mať archivované 10 rokov. Za ten čas hocikedy môžeš, ale nemusíš mať kontrolu na čerpanie št.dotáciií.
0 0
alibaba812 alibaba812

alibaba812 je offline (nepripojený) alibaba812

Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?
0 0
alibaba812 alibaba812

alibaba812 je offline (nepripojený) alibaba812

Ahoj, prosím ťa, ako si zdokladovala zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne ? Výpis z účtu ? A boli postačujúce bločky (napríklad od počítača) alebo musela byť faktúra ? Ďakujem :-)
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Odvody do zdravotnej poisťovne dokladuješ výpisom z účtu, potvrdenkou o zaplatení v hotovosti na pobočke alebo potvrdenou poštovou poukážkou. Majetok dokladuješ buď dokladom z ERP, alebo faktúrou a dokladom o zaplatení.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

alibaba812 Pozri príspevok
Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?
Doklady treba archivovať 10 rokov. Kontroluje sa zvyčajne po skončení 2-ročného obdobia. V prípade, že nebudú vedieť zdokladovať nákup predmetov uvedených v podnikateľskom zámere kontrole, budú musieť dotáciu alebo jej časť vrátiť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alibaba812 Pozri príspevok
Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?
No oni zvyknú tie doklady aj opečiatkovať po kontrole. Neviem, či sú potom použiteľné aj pre iného.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zuziana Pozri príspevok
Doklady treba archivovať 10 rokov. Kontroluje sa zvyčajne po skončení 2-ročného obdobia. V prípade, že nebudú vedieť zdokladovať nákup predmetov uvedených v podnikateľskom zámere kontrole, budú musieť dotáciu alebo jej časť vrátiť.
Neviem, či v zmluve o dotácii je stanovené, že dokaldy treba uchovávať 10 rokov.
V zákone o účtovníctve je toto.

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné
knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.

0 0
alibaba812 alibaba812

alibaba812 je offline (nepripojený) alibaba812

ERP - prosím ťa čo je to ? :-)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alibaba812 Pozri príspevok
ERP - prosím ťa čo je to ? :-)
To je Elektronická Registračná Pokladňa. Možno máš povinnosť ju aj používať.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
to nie je pravda, tú dotáciu musíš obhájiť- veď si musela vypracovať podnikateľský zámer z kalkuláciou. a čo maš v tej kalkulácii ti musí sedieť
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
slavka124 Pozri príspevok
to nie je pravda, tú dotáciu musíš obhájiť- veď si musela vypracovať podnikateľský zámer z kalkuláciou. a čo maš v tej kalkulácii ti musí sedieť
Čo nie je pravda???
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

marjankaj Pozri príspevok
Neviem, či v zmluve o dotácii je stanovené, že dokaldy treba uchovávať 10 rokov.
V zákone o účtovníctve je toto.

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné
knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.

V základných pravidlách poskytnutia príspevku na SZČ je uvedené toto:

Použitie príspevku musí byť preukázateľné a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.
0 0
iasak iasak

iasak je offline (nepripojený) iasak

Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

iasak Pozri príspevok
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
Nezáleží na tom, odkiaľ to kúpiš, ale čo kúpiš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

iasak Pozri príspevok
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
Ide o použité zariadenie ? Ak ano, nie je možné na nákup použiť dotáciu UP.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mirka134 Pozri príspevok
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
každý upsvar má svoje pravidlá, informuj sa na svojom, či môžeš na telefon, internet.. so stolom a stoličou by nemal byť problém, v tomto prípade len do výšky 1699 eur.
využi ju napríklad aj na odvody..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
na platbu účtov za tlf. a internet určite nie, je možné tiež použiť na prenájom kancelárie a platbu odvodov do ZP.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
dakujem pekne za radu no to áno len odvody asi nebude musieť platiť teraz lebo je na rodičovskej dovolenke a tak preto to chce vybaviť na niečo na počítač, stôl a ešte niečo a kedze je dotácia 4153 tak musí pokryť niečo viac
ale aj tak dakujem za pomoc
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

veronikasad Pozri príspevok
na platbu účtov za tlf. a internet určite nie, je možné tiež použiť na prenájom kancelárie a platbu odvodov do ZP.
Veronika, u nás je možné aj za tf, myslím že do 10 eur mesačne..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať