Zavrieť

Porady

Kontrola z úradu práce na krytie príspevku

Ahojte ľudkovia,

som začínajúca SZČO a na začatie mojej činnosti som dostala príspevok z úradu práce. Resp. ho ešte len dostanem. Vo vyhľadávači som nenašla nič o kontrole z úradu práce, ktorá má samozrejme právo na kontrolu účtovných dokladov, resp. faktúr, ktoré slúžia ako doklad, že som tie peniažky použila správne a hlavne na to, čo som uviedla v podnikateľskom pláne.
Tak je tu niekto, kto už takúto skúsenosť s kontrolou má? Čo presne chcú a načo sa zameriavajú? Boli problémy? Okrem faktúr ste mali aj kúpno predajné zmluvy?

ĎAKUJEM
Usporiadat
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Dobrý deň, prosím o radu: Čerpám dotáciu z ÚPSV a R na začiatok podnikania a mám faktúry za nakúpený drobný majetok. Som platiteľ DPH a neviem, či zaradiť tieto fa do účta a uplatniť si odpočet DPH, alebo si ich nechať len tak bokom (NEZAEVIDOVAŤ MEDZI ZÁVAZKY) pre prípadnú kontrolu. Ako to teda korektne odzrkadliť v účtovníctve??? ĎAKUJEM!!!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V každom prípade v UCT evidovať a účtovať. Dobrá téma - http://www.porada.sk/t58189-dotacie-z-uradu-prace.html
0 0
beatrice86 beatrice86

beatrice86 je offline (nepripojený) beatrice86

Vie mi niekto poradit, ci je mozne vybrat urcitu sumu dotacie z uctu a potom ju tam vratit spat cize nechybali by odtial ziadne peniaze ktore by neboli vydokladovane len by sa to prejavilo na vypise uctu ako vyber a potom ako vklad. Nema s tym niekto skusenost?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Sumu preveď cez priebežné položky do pokladne.
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Otec si dával takýto podnikateľský zámer na stavebné práce....
0 0
kati1 kati1

kati1 je offline (nepripojený) kati1

Dostala som dotáciu z úradu práce na SZČ. Povedali mi , že musím všetky veci kúpiť bezhotovostne,buď prevodom z účtu alebo s platobnou kartou.

Čo by som chcela vedieť je,že keď príde kontrola ,môžu mi skontrolovať aj výpisy z účtu,alebo bude stačiť,ked predložím faktúry?
A môžem ten podnikaťelský účet,čo som musela otvoriť kvôli dotácii,zrušiť kedy chcem?
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
k príspevku číslo 80
---
nemôžeš dať do PZ vyššiu sumu ako je príspevok
(maximálne tolerujú zaokrúhlenie na celé tisícky)
osobne som sa na to pýtala

čiže príspevok 66.498 Sk
ty môžeš dať plánované náklady kryté z dotácie na 67 tisíc

taktiež nie je možné (napríklad stôl ) kryť z dvoch zdrojov súčasne ak je jeden zo zdrojov dotácia..
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
kati1 Pozri príspevok
Čo by som chcela vedieť je,že keď príde kontrola ,môžu mi skontrolovať aj výpisy z účtu,alebo bude stačiť,ked predložím faktúry?
A môžem ten podnikaťelský účet,čo som musela otvoriť kvôli dotácii,zrušiť kedy chcem?
Faktúra slúži ako doklad o nákupe, ale nie o zaplatení. Budú kontrolovať z akých fin. prostriedkov sa zariadenie nakupovalo. Takže budeš musieť vydokladovať na aj na BÚ alebo VPD.

Pozri schému DM -1/2007 v obchodnom vestníku:
"Výdavky uhrádzané v hotovosti sú neoprávnené s výnimkou úhrad spotrebného materiálu, cestovných výdavkov s výnimkou leteniek a prevádzkových hmôt, ak hotovostné platby jednotlivo neprekročia sumu 10 000,- Sk a v prípade spotrebného materiálu a prevádzkových hmôt za 1 mesiac neprekročila sumu 30 000.- Sk
V prípade cestovných náhrad sa maximálna hranica 10 000.- Sk pre hotovostnú platbu vzťahuje na osobu a deň s súlade s platnými predpismi. Platba platobnou kartou vydanou k účtu prijímateľa nie je hotovostnou platbou." Podľa nového by malo platiť len pre poskytovateľov príspevku, t. j. ústredie a úrady práce a nie pre príjemcov pomoci.

antiny Pozri príspevok
k príspevku číslo 80
---
nemôžeš dať do PZ vyššiu sumu ako je príspevok
(maximálne tolerujú zaokrúhlenie na celé tisícky)
osobne som sa na to pýtala

čiže príspevok 66.498 Sk
ty môžeš dať plánované náklady kryté z dotácie na 67 tisíc

..
V PZ sú plánované náklady a pokiaľ viem, nebol problém ak si niekto uviedol náklady za 100 000,- Sk pri max príspevku 66 496,- SKK/2207,26 EUR (teda v BSK = BA, MA, PK)
Naposledy upravil mirpo : 24.09.08 at 09:03 Dôvod: Bola uvedená nesprávna výška prísp. /66498,-/
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
ja som preto musela prerábať kalkuláciu, odmietli mi z tohoto dôvodu prevziať PZ.
Je to o ľuďoch
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

V júli uplynuli 2 roky, že podnikám. Dostala som dotáciu z ÚPSVaR na začiatku.
Dnes mi bol doručený doporučený list z úradu, že mám predložiť doklady o čerpaní št.dotácie. Hneď na začiatku som si zriadila BÚ, na ktorom som mala len tú dotáciu, aby sa mi lepšie sledovalo jej čerpanie. Čerpala som z nej v súlade s podnikateľským plánom (s výnimkou, že inzeráty som podala cez internet a nie v novinách a odvody do soc. poisťovne som doteraz neplatila kvôli nízkemu príjmu), zostatok je ešte stále na účte.
Nakoľko v liste nie je uvedené konkrétne, aké doklady mám predložiť, dám výpisy z BÚ a účtovné doklady o čerpaní. Bude to stačiť? Najhoršie je, že tie doklady musím zaniesť na ÚPSVaR, neprídu oni ku mne, nechcela by som niečo vynechať, čo je potrebné.
Mali ste už takúto kontrolu? Že celá dotácia nie je vyčerpaná, hádam by nemal byť problém?
Ak máte nejaké skúsenosti, alebo vedomosti ohľadom takejto kontroly, prosím, poraďte mi!
Ďakujem!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mekelek Pozri príspevok
V júli uplynuli 2 roky, že podnikám. Dostala som dotáciu z ÚPSVaR na začiatku.
Dnes mi bol doručený doporučený list z úradu, že mám predložiť doklady o čerpaní št.dotácie. Hneď na začiatku som si zriadila BÚ, na ktorom som mala len tú dotáciu, aby sa mi lepšie sledovalo jej čerpanie. Čerpala som z nej v súlade s podnikateľským plánom (s výnimkou, že inzeráty som podala cez internet a nie v novinách a odvody do soc. poisťovne som doteraz neplatila kvôli nízkemu príjmu), zostatok je ešte stále na účte.
Nakoľko v liste nie je uvedené konkrétne, aké doklady mám predložiť, dám výpisy z BÚ a účtovné doklady o čerpaní. Bude to stačiť? Najhoršie je, že tie doklady musím zaniesť na ÚPSVaR, neprídu oni ku mne, nechcela by som niečo vynechať, čo je potrebné.
Mali ste už takúto kontrolu? Že celá dotácia nie je vyčerpaná, hádam by nemal byť problém?
Ak máte nejaké skúsenosti, alebo vedomosti ohľadom takejto kontroly, prosím, poraďte mi!
Ďakujem!
Viedla si jednoduché účtovníctvo alebo si si uplatňovala paušálne výdavky ?
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mekelek Pozri príspevok
Zrejme si budú chcieť pozrieť celú účtovnú evidenciu, vrátane peňažného denníka. Možno budú pýtať aj daňové priznanie.
Pre istotu si prefoť všetky bločky, ktoré si hradila z dotácie v zmysle podnikatelského plánu.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

veronikasad Pozri príspevok
Zrejme si budú chcieť pozrieť celú účtovnú evidenciu, vrátane peňažného denníka. Možno budú pýtať aj daňové priznanie.
Pre istotu si prefoť všetky bločky, ktoré si hradila z dotácie v zmysle podnikatelského plánu.
Ale oni chcú všetko originály. Tak som rozmýšľala, či budem pri tom keď budú kontrolovať, alebo im mám tam nechať doklady!?
Citujem z listu: "Termín začatia následnej finančnej kontroly..." ďalej "...aby ste ku kontrole predložili originály dokladov..."
Nechcela by som tam nechať originály dokladov, bojím sa že ich niekde zapotrošia a potom čo? Veď tie doklady potrebujem ešte aspoň 8-10 rokov.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja myslim a dufam, ze ti ich vratia. Aj bezna danova kontrola sa kona tak, ze chcu vidiet originaly dokladov. Podla mna ich chcu len k nahliadnutiu. Ale pre istotu ofot, prip. aj urob zoznam dokladov.

Tazko povedat, ci budes pritom alebo si to len preberu a potom ti vratia. Aj bezne danove kontroly sa deju aj jednym, aj druhym sposobom.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

mekelek Pozri príspevok
zostatok je ešte stále na účte.
Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mekelek Pozri príspevok
Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?
nie, nemôžeš to použiť v budúcnosti. Mala si požiadať ÚP o zmenu účelu použitia v podnikatelskom pláne
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Takže tú nepoužitú časť dotácie budem musieť vrátiť?
V dohode nič také som nenašla.
Naposledy upravil mekelek : 06.08.09 at 17:34 Dôvod: dodatok
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
mekelek Pozri príspevok
Ale oni chcú všetko originály. Tak som rozmýšľala, či budem pri tom keď budú kontrolovať, alebo im mám tam nechať doklady!?
Citujem z listu: "Termín začatia následnej finančnej kontroly..." ďalej "...aby ste ku kontrole predložili originály dokladov..."
Nechcela by som tam nechať originály dokladov, bojím sa že ich niekde zapotrošia a potom čo? Veď tie doklady potrebujem ešte aspoň 8-10 rokov.
Oni Ti vrátia originály hneď, odfotia všetky doklady, nevyčerpanú dotáciu musíš vrátiť
0 0
katuska27 katuska27

katuska27 je offline (nepripojený) katuska27

mekelek Pozri príspevok
Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?
Keďže som si teraz podávala vypracovaný podnikateľský zámer, zvyšok ktorý ti ostal na odvody do SP nemôžeš použiť, musela by si to tam zmeniť v podnikateľskom zámere, ja som si zahrnula odvody do ZP a do SP sme nemohli nakoľko sme rok oslobodení od platenia...
Ale vraveli nám, že si máme dávať väčšie sumy na nákup vecí ktoré potrebujeme, lebo nikdy presne nevieš čo koľko stojí, alebo keď to budeš kupovať bude to drahšie. No a keď ti ostanú peniaze a ty zistíš že by sa ti ešte niečo hodilo, prídeš na Úrad práce a zmeníš to tam a máš po problémoch
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať