Zavrieť

Porady

preplatenie dovolenky

Prosím o radu, či je zamestnáavateľ povinný preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku aktuálneho roka pri skončení pracovného pomeru dohodou, alebo táto dovolenka prepadá. Ak treba preplatiť, vychádza sa z priemeru za posledný kvartál? Ďakujem pekne.
Usporiadat
marienka3 marienka3

marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

Poprosim o radu: ucitelka v ZS isla v marci na MD, dovtedy necerpala dovolenku, zmluvu ma na dobu urcitu do 31.8. Teraz jej posledny raz robim mzdu(len v ramci evidencie kedze je na MD), mala by som jej preplatit vsetkych 30 dni, na ktore ma narok za 8 mesiacov? To len nahodim do programu dovolenku? treba to len zdanit alebo aj do soc.p. a ZP? dakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

marienka3 Pozri príspevok
Poprosim o radu: ucitelka v ZS isla v marci na MD, dovtedy necerpala dovolenku, zmluvu ma na dobu urcitu do 31.8. Teraz jej posledny raz robim mzdu(len v ramci evidencie kedze je na MD), mala by som jej preplatit vsetkych 30 dni, na ktore ma narok za 8 mesiacov? To len nahodim do programu dovolenku? treba to len zdanit alebo aj do soc.p. a ZP? dakujem.
Kedze cas MD sa rata pre narok na dovolenku ako odpracovany, ma naozaj narok na celu dovolenku za 8 mesiacov.
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať-možno to už bolo povedané ale mne sa to nechce celé čítať, čo v takom prípade keď som zabudla preplatiť nevyčerpanú dovolenku za r.2007 do konca roka 2008?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

silmol Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať-možno to už bolo povedané ale mne sa to nechce celé čítať, čo v takom prípade keď som zabudla preplatiť nevyčerpanú dovolenku za r.2007 do konca roka 2008?
Nedostatočne položená otázka.

PP už skončil? Ak áno, kedy?

Ak neskončil, je ten zamestnanec na MD alebo RD?

Ak nie tak má zamestnanec smolu, dovolenka mu prepadla, nemá nárok na preplatenie dovolenky.

A mala by si si to prečítať, ak si mzdárka alebo personalistka. Máš v tom veľké medzery...
Naposledy upravil Chobot : 05.10.09 at 09:47
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Dík za odpoveď, PP neskončil trvá ďalej-bola som do toho proste hodená ako do studenej vody takže vtedy som o tom nič dôležité nevedela a nemám žiadnu kontrolu-to iba na svoju obhajobu a ja som si uškodila taktiež. Takže bohužiaľ to prepadlo. A nemôžem mať z hoho nejaké problémy? Nemyslím od zamestnancov, ale napr.kontrolou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

silmol Pozri príspevok
Dík za odpoveď, PP neskončil trvá ďalej-bola som do toho proste hodená ako do studenej vody takže vtedy som o tom nič dôležité nevedela a nemám žiadnu kontrolu-to iba na svoju obhajobu a ja som si uškodila taktiež. Takže bohužiaľ to prepadlo. A nemôžem mať z hoho nejaké problémy? Nemyslím od zamestnancov, ale napr.kontrolou.
Priamo nie.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prajem, skúšala som nájsť na porade problém, ktorý riešim ja, ale o preplatení dovoenky sa tu hovorí viac menej ak sa končí pracovný pomer. Ja má však zamestnanca , ktorý má takýto zostatok dovolenky :
za rok 2008 - nevyčerpaná dovolenka v rozsahu 16 dní
za rok 2009 - ostala celá dovolenka - 25 dní

Dovolenku si ž nebude môcť vyčerpať. Prosím Vás čo mu môžem v zmysle §116 začiatkom roka 2010 preplatiť? Lebo mne to tak vychádza, že nič, že mu proste dovolenka za rok 2008 celkom prepadne. prípadne môžem mu ju preniesť do roku 2009, asi nie, však? ´Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, skúšala som nájsť na porade problém, ktorý riešim ja, ale o preplatení dovoenky sa tu hovorí viac menej ak sa končí pracovný pomer. Ja má však zamestnanca , ktorý má takýto zostatok dovolenky :
za rok 2008 - nevyčerpaná dovolenka v rozsahu 16 dní
za rok 2009 - ostala celá dovolenka - 25 dní

Dovolenku si ž nebude môcť vyčerpať. Prosím Vás čo mu môžem v zmysle §116 začiatkom roka 2010 preplatiť? Lebo mne to tak vychádza, že nič, že mu proste dovolenka za rok 2008 celkom prepadne. prípadne môžem mu ju preniesť do roku 2009, asi nie, však? ´Dakujem
ak nekončí PP, tak z r. 2008 môžeš ku koncu roka preplatiť len dovolenku nad základnú výmeru, t.j. ak mal aj v r.2008 nárok na 25dní dovolenky, tak 5dní môžeš preplatiť a 11 by mu prepadlo. Niekde sa to rieši tak, že sa aj mzda za tých 11dní vyráta a dajú sa mu v takej výške odmeny.

Samozrejme dovolenka z r.2009 sa prenáša do roku 2010.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

brčko Pozri príspevok
ak nekončí PP, tak z r. 2008 môžeš ku koncu roka preplatiť len dovolenku nad základnú výmeru, t.j. ak mal aj v r.2008 nárok na 25dní dovolenky, tak 5dní môžeš preplatiť a 11 by mu prepadlo. Niekde sa to rieši tak, že sa aj mzda za tých 11dní vyráta a dajú sa mu v takej výške odmeny.

Samozrejme dovolenka z r.2009 sa prenáša do roku 2010.
Prepáč, ja som nepochopila, prečo mu môžem preplatiť práve tých 5 dní dovolenky? Neviem prísť na " rovnicu " podľa ktorej si to vyrátala. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana32 Pozri príspevok
Prepáč, ja som nepochopila, prečo mu môžem preplatiť práve tých 5 dní dovolenky? Neviem prísť na " rovnicu " podľa ktorej si to vyrátala. Ďakujem
Zákonník práce § 116 ods. 2:

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Chobot Pozri príspevok
Zákonník práce § 116 ods. 2:

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Majte prosím strpenie so mnou. Ja som si v zákonníku ten paragraf pozrela a nejako tak logicky mi vyplynulo, že ak má zamestnanec zostatok dovolenky za rok 2008 16 dní ( je nárok za celý rok bol 25 dní ) a zákonník hovorí, že môžem mu preplatiť len to, čo je nad 4 týždne = 20 dní, tak mu vlastne tých celých 16 dní prepadne, nie? Stále nechápem odkiaľ sa vzalo tých 5 dní na preplatenie. veľmi pekne ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jana32 Pozri príspevok
Prepáč, ja som nepochopila, prečo mu môžem preplatiť práve tých 5 dní dovolenky? Neviem prísť na " rovnicu " podľa ktorej si to vyrátala. Ďakujem
Pretoze mu nemozes preplatit 20 dni, co je zakladna vymera.

Ale ak ma narok na 25 dni, tak tych 5 dni naviac nad 20 dni mu preplatit mozes.
Ak ma narok na 20 dni, tak mu nemoizes preplatit nic, aj keby necerpal ani jeden den.
Len pri ukonceni PP mozes.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana32 Pozri príspevok
Majte prosím strpenie so mnou. Ja som si v zákonníku ten paragraf pozrela a nejako tak logicky mi vyplynulo, že ak má zamestnanec zostatok dovolenky za rok 2008 16 dní ( je nárok za celý rok bol 25 dní ) a zákonník hovorí, že môžem mu preplatiť len to, čo je nad 4 týždne = 20 dní, tak mu vlastne tých celých 16 dní prepadne, nie? Stále nechápem odkiaľ sa vzalo tých 5 dní na preplatenie. veľmi pekne ďakujem
Vysvetlím po lopate...

Nárok na dovolenku môže byť 20 alebo 25 dní. ZP počíta s tým, resp. ukladá, že zamestnanec si musí vyčerpať aspoň 20 dní dovolenky aby sa mu pracovná sila zregenerovala. Takže nemôže si so zamestnávateľom dohodnúť, že vyčerpá len 10 dní a zvyšok sa mu preplatí.

Takže predpoklad je, že bude čerpať 20 dní - pojednáva o tom § 116 ods. 3:

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.


Čiže tie 4 týždne mu nemôžu byť preplatené. Pokiaľ ide o zamestnanca, ktorý má ročný nárok 20 dní, tak ten musí vyčerpať celú dovolenku. Ak ide o zamestnanca staršieho, ktorého nárok je 25 dní, tak ten nemôže dostať preplatené 4 týždne, ale čo je nad 4 týždne, tak to môže mať preplatené. Teda môže mať preplatené 5 dní.

Ak by mali zamestnanci nárok na dlhšiu dovolenku, napr. 40 dní, tak z tých 20 dní nemôžu dostať preplatené, ale môže sa im preplatiť tých ďalších 20 dní.

Takže ak má niekto nárok na 25 dní v roku 2008, z ktorých v roku 2008 vyčerpá 5 dní, a do konca nasledujúceho roka (2009) ešte ďalších 5 dní, tak zo zostatku 15 dní mu bude preplatených 5 dní a 10 dní prepadne. Okrem toho mu zostáva nárok z roka 2009 v plnom počte dní, takže do roka 2010 si prenesie 25 dní.
Naposledy upravil Chobot : 23.10.09 at 07:23
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
Chobot, inak súhlasím, až na tento odstavec s dodatkovou dovolenkou. Dodatková dovolenka sa musí vyčerpať (prednostne), nemôže sa preplatiť vid § 107 ZP.
Upravil som to, aby to niekoho nezavádzalo.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Zamestnanec s nárokom D 25 dní/2008/. Vyčerpal si len 5 dní, ostalo mu 20 dní. Z toho 5 dní mu preplatím/v decembrovej alebo januárovej výplate/ a zvyšok 15 dní prepadne alebo si to vyberie do konca roka 2009. D z r.2009 - 25 dní sa mu prenesie do roku 2010 a bude mať /25+25=50/. Mám z toho už mišung.Ak sa mylím, prosím opravte má.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MarcelkaT Pozri príspevok
Zamestnanec s nárokom D 25 dní/2008/. Vyčerpal si len 5 dní, ostalo mu 20 dní. Z toho 5 dní mu preplatím/v decembrovej alebo januárovej výplate/ a zvyšok 15 dní prepadne alebo si to vyberie do konca roka 2009. D z r.2009 - 25 dní sa mu prenesie do roku 2010 a bude mať /25+25=50/. Mám z toho už mišung.Ak sa mylím, prosím opravte má.
Napísala si to úplne presne. Nemáš v tom mišung...
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Chobot, ďakujem veľmi pekne. Si pokladdddd. Pekný deň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chobot Pozri príspevok
Zákonník práce § 116 ods. 2:

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Dosť podstatná je táto časť. Nepíše sa tam o preplatení zostatkovej časti dovolenky nad štyri týždne, ale o prelatení časti dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery.

Odpoveď v texte.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MarcelkaT Pozri príspevok
Zamestnanec s nárokom D 25 dní/2008/. Vyčerpal si len 5 dní, ostalo mu 20 dní. Z toho 5 dní mu preplatím/v decembrovej alebo januárovej výplate/ a zvyšok 15 dní prepadne alebo si to vyberie do konca roka 2009. D z r.2009 - 25 dní sa mu prenesie do roku 2010 a bude mať /25+25=50/. Mám z toho už mišung.Ak sa mylím, prosím opravte má.
Neviem, či sme sa dobre pochopili, jankasm ukázala, že tvoj príspevok sa dá pochopiť aj inak. Ja som to pochopil tak, že tých 5 dní mu chceš preplatiť v decembri 2009. Takže aby sme predišli nedorozumeniam, tak upravím tvoje zadanie takto:

Zamestnanec s nárokom D 25 dní/2008/. Vyčerpal si len 5 dní, ostalo mu 20 dní. Z toho 5 dní mu môžem preplatiť/v decembrovej výplate v januári v roku 2010 alebo januárovej / a zvyšok 15 dní prepadne alebo si to vyberie do konca roka 2009. D z r.2009 - 25 dní sa mu prenesie do roku 2010 a bude mať /25+25=50/. Mám z toho už mišung.Ak sa mylím, prosím opravte má.

Teda zostatok dovolenky z roku 2008 (20 dní) môže (mal by)vyčerpať v roku 2009. Ak nevyčerpá, tak na konci roka 2009 mu preplatíš 5 dní a zvyšok 15 dní mu prepadne, teda nepresunie sa do roku 2010.

Dúfam, že si to myslela takto...
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Chobot Pozri príspevok
Vysvetlím po lopate...

Nárok na dovolenku môže byť 20 alebo 25 dní. ZP počíta s tým, resp. ukladá, že zamestnanec si musí vyčerpať aspoň 20 dní dovolenky aby sa mu pracovná sila zregenerovala. Takže nemôže si so zamestnávateľom dohodnúť, že vyčerpá len 10 dní a zvyšok sa mu preplatí.

Takže predpoklad je, že bude čerpať 20 dní - pojednáva o tom § 116 ods. 3:

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Čiže tie 4 týždne mu nemôžu byť preplatené. Pokiaľ ide o zamestnanca, ktorý má ročný nárok 20 dní, tak ten musí vyčerpať celú dovolenku. Ak ide o zamestnanca staršieho, ktorého nárok je 25 dní, tak ten nemôže dostať preplatené 4 týždne, ale čo je nad 4 týždne, tak to môže mať preplatené. Teda môže mať preplatené 5 dní.

Ak by mali zamestnanci nárok na dlhšiu dovolenku, napr. 40 dní, tak z tých 20 dní nemôžu dostať preplatené, ale môže sa im preplatiť tých ďalších 20 dní.

Takže ak má niekto nárok na 25 dní v roku 2008, z ktorých v roku 2008 vyčerpá 5 dní, a do konca nasledujúceho roka (2009) ešte ďalších 5 dní, tak zo zostatku 15 dní mu bude preplatených 5 dní a 10 dní prepadne. Okrem toho mu zostáva nárok z roka 2009 v plnom počte dní, takže do roka 2010 si prenesie 25 dní.
Ďakujem - dodatočne, bola som mimo mesta. Až teraz mi to došlo ako je to s dovolenkou, ja som to pochopila úplne zle. Vďaka!
0 0
Načítať ďalšie