Zavrieť

Porady

Vianoce

Pametam na doby kedy na sviatočnom stole z kolačov bol tak akurat makovník a orechovník k tomu kapustnica,bobalky a file alebo ryba zo šalatom,prvy a druhy sviatok vianočný tak rezen šalat a nripadne obložený tanier,ale nechybala atmosfera,bethlemci s koledamy,jasličky na slame,teraz nechybajú mnohoraké dobroty na vianočnom stole,iba tou atmosferou nie som si istý,pridavam par inšpiracii na vianočné pečivo z obrazkamy http://www.mojerecepty.sk/sladke-via...a-vianoce.html http://www.hospodyne.mojerecepty.sk/...ovi-s-obrazky/ ak mate nejake zaujimave recepty tak sem z nimy,ved naše regiony ponukaju bohatý vyber vianočných receptov,ako aj už možno zabudnutých zvykov a tradicii.
Usporiadat
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

janka67 Pozri príspevok
Mňa celkom oslovil tento medovník, myslím že ho vyskúšam upiecť. Cítite tú vôňu?
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=15914
Ja tú roládu robievam takto:


70 dkg hladkej múky
10 dkg roztopeného masla
25 dkg mletého cukru
4 polievkové lyžice medu
3 veľké vajíčka
1 čajová lyžička sódy
1 čajová lyžička škorice
½ čajovej lyžičky rozdrvených klinčekov
½ čajovej lyžičky rozdrveného anízu
na špičku noža soli

Všetky prísady spracujeme, urobíme bochník a v mikroténovom sáčku a alobale odložíme na 12 hod. do chladu. Môže byť aj 24-48 hod.


domáci slivkový lekvár (aj kupovaný, len nie ovocný džem)

Plnka na posypanie:
20 dkg orechov rozdelené na 1/4, môžu byť aj mandle alebo para orechy
10 dkg čokolády na varenie nakrájať na malé kúsky
10 dkg hrozienok
10 – 15 dkg kandizovaného ovocia (pomarančová a citrónová kôra, papája, ananás, para orechy a pod. podľa chuti) Nemôžu byť želatínové!

Cesto rozdeliť na 4 diely, rozvaľkať (na veľkosť asi ako domáca utierka), potrieť lekvárom /tak na 2mm/ a posypať plnkou. Je lepšie poukladať aby ovocie nebolo priečne, zle by sa cesto rolovalo.
Roládu stočiť a položiť na pomastený plech. Je dobré položiť rolády na plech, ktorý má jeden okraj znížený na vysýpanie. Na tento plech sa dajú všetky 4 rolády. Rolády je dobré
oddeliť pomasteným papierom aby sa nezlepili. Dobre popichať a piecť asi 35 min.
Horúce potrieť rozšľahaným celým vajcom a ešte v rúre 2-3 min. dopiecť.
Vychladnuté zabaliť do alobalu a nechať pár dní odležať. Pred podávaním krájať šikmo asi 5 – 7 mm hrubé rezy.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

pepsikova Pozri príspevok
..ja nikdy nezistím, či je niečo trvanlivé a ako dlho to vydrží...zvyčajne sú všetky koláčiky, aj suché, už na tretí deň "pokazené"...a tie ""schované"" ešte skôr...
Ja to mám odskúšané. Zákusky z cukrárne Nie sú síce trvanlivé ale u nás vydržia zo všetkých najdlhšie
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

SUHAJDY c.1

cokolada:
1 IVA /CERA alebo iny stuzeny tuk/,1BB puding-ten v skatuli;2PL praskoveho cukru;2PL kakaa

tuk sa necha rozpustit nad parou,do toho sa pridaju ostatne zlozky.za casteho miesania sa to necha dobre zovriet a zlucit na hladku polevu.

plnka:
150g mletych orechov;250g praskoveho cukru;1dcl rumu-zmiesat,okrem toho vykostkovane visne

-do papierovych kosickov naspodok sa da trosku cokolady aby skryla dno.do toho vlozime gulku z orechovej plnky,ktoru pekne roztlacime do kosicka a do stredu vtlacime este visnu.zarovname a vrch polejeme cokoladou.ozdobit mozeme lentilkami,mandlami,zele.........su ozaj super.

SUHAJDY c.2

cokolada:
200g varovej cokolady;100g stuzeneho tuku-stopit nad parou

plnka:
za hrst hrozienok si namocime do rumu.
1 Salko;1 PL kakaa-na miernom ohni v hrnci varit do zhustnutia,
potom pridat 1 celu Heru a za staleho miesania spracovat na hustu masu.stiahnut z ohna,pridat namocene hrozienka.
na spodok kosicka trosku cokolady,na to urovnat vrstvicku plnky a znova zaliat cokoladou.nechat zatuhnut a ozdobit.
Naposledy upravil osky : 02.11.09 at 12:37
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

KAVOVE ZRNA-nepecene

3 balicky keksov Marina;1 balik dlhych piskot;120 g praskoveho cukru;180g masla;trocha kakaa;2PL dobrej mletej kavy-nie instantna!!!!;rumu podla potreby na rozmiesanie,nie velmi na mäkko!!!

-vsetko dobre spolocne zmiesat a spracovat na hmotu,ktora sa bude dobre tvarovat.z hmoty vytvorime mensie valceky o priemere cca 2 cm a krajame ich cca na 3 cm dlhe kusky.dotvarujeme na tvar kavoveho zrna a vstrede vareskou urobime jarcek.nechame stuhnut,trosku zaschnut a potom polejeme roztopenou cokoladou.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

MACACIE OCKA-linecke

250g hladkej muky;120g masla;80g praskoveho cukru;1 vajce -vymiesit na hladke cesto a odlozit aspon na 2 hodiny do chladnicky.treba spracovat maximalne na druhy den,so starsim sa uz nerobi tak dobre.
s cestom sa pracuje lepsie,ked je chladnejsie,preto vzdy pracujeme s mensim mnozstvom a vzdy si odoberieme len kolko potrebujeme. ostatne drzime v chladnicke-aspon mne sa to osvedcilo pri lineckych cestach.

-z cesta vykrajujeme kolieska a hviezdicky v rovnakom pomere.kolieska potrieme hustejsim lekvarom a na kazde prilepime hviezdicku.nechame zaschnut a obalime v praskovom cukre.

VYKRAJOVANE HVIEZDICKY-linecke

420g hladkej muky;280g masla;140g praskoveho cukru;2 zltky-zmiesit na cesto a postup pri peceni je rovnaky ako v predoslom recepte.
z cesta mozeme vykrajovat rozne tvary,ktore zlepujeme dzemom alebo Nutelou,mozeme ich obalit v cukre alebo namacat do cokolady.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

PLNENE OBLATKY c.1

250g krystal.cukru spustit na karamel,do toho pretlacit 1 stuzeny tuk,rozpustit,pridat 150g mletych orechov,1 Salko a dobre vymiesat.

zmes si rozdelime na priblizne 3 rovnake casti a rovnomerne plnime tortove oplatky-4 kusy nad sebou.zatazit /knihami...../ a nechat stuhnut v chlade do dalsieho dna.nakrajat na rovnake kusky/obdlzniky,stvorce.../ a jednu stranu mozme namacat do cokolady.nechat stuhnut.

JEZE

cesto:
300 g SMETOLU,3 PL tekuteho medu;1 vajce-rozpustit nad parou,

potom pridat 250g cukru;150g hladkej muky;1 prasok do peciva;150g hrubej muky;2 dcl mlieka-vsetko vymiesat na hladke cesto a naliat na plech vystlany papierom na pecenie.upiect a nechat dobre vychladnut.
nakrajat na rovnake rezy a nechat trosku obschnut.

stava:
250g Smetolu,250g praskoveho cukru,4 PL kakaa-spustit nad parou,potom pridat 1 vanilkovy cukor,5PL rumu;7PL mlieka a dobre vsetko zlucit na hladko.

kusky piskoty po jednom obalujeme v stave zo vsetkych stran a nasledne hned kazdy kusok obalime v struhanom kokose.kladieme na peciaci papier a nechame stuhnut.
v stave obalujeme pomerne rychlo,aby sa nam kusky nenapili prilis-potom sa rozpadavaju.z tejto davky sa narobi toho dost a je to celkovo nenarocny a rychly recept .a chuti vyborne.
robievame ho pri kazdej prilezitosti-Vianoce,svadby,velka noc,oslavy......vzdy sa po nich len tak zaprasi.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Dievčatá už ste začali tému a mňa chytí "šajba" a začnem piecť trvanlivé a dopadnem ako minulý rok piekla som 3x lebo zo 7typov mi nezostalo nič a to bol ešte len koniec novembra, tak som spravila repete- hááá- deň pred Vianocami som bola nútená zase upiecť aspoň 5 typov , aby nebol prázdny stôl!
Tak potom ja tiež neviem či by medvedie labky zmäkli alebo nie alebo či je to trvanlivé alebo nie
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

PLNENE OBLATKY c.2

nad parou stopit 250g masla,250g praskoveho cukru;1 vanilkovy cukor;50 g kakaa a potom pridat 3 cele vajcia.dobre vymiesat na hladko az kym to nezhustne.este teplou masou plnit oblatky.
zatazit,nechat stuhnut a nakrajat na rovnake kusky.

PLNENE OBLATKY c.3

300g krystal.cukru spustit na karamel,pridat 250g posekanych orechov,po chvili 1 kondenzovane nesladene mlieko a 1 stuzeny tuk.masu povarime cca 7 minut a ked zhustne,plnime oblatky.zatazit,nakrajat a poliat cokoladou.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Bionda Pozri príspevok
Dievčatá už ste začali tému a mňa chytí "šajba" a začnem piecť trvanlivé a dopadnem ako minulý rok piekla som 3x lebo zo 7typov mi nezostalo nič a to bol ešte len koniec novembra, tak som spravila repete- hááá- deň pred Vianocami som bola nútená zase upiecť aspoň 5 typov , aby nebol prázdny stôl!
Tak potom ja tiež neviem či by medvedie labky zmäkli alebo nie alebo či je to trvanlivé alebo nie

Ideš zmeniť profesiu nebodaj? Lebo ak áno...5 druhov si už vopred objednávam....
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

HVIEZDICKA NA KOLIESKO

upecieme si klasicke linecke kolieska strednej velkosti.
kazde namocime do roztopenej cokolady a nechame stuhnut.

v miske zmiesame na hladku,dobre tvarovatelnu hmotu-500g praskoveho cukru;250g kokosu;stavu z 2 citronov;120g zmäknuteho masla.

najdeme si formicku na dlabky alebo kolekcie v takej velkosti,ktora zodpoveda cca priemeru lineckych koliesok,co mame uz pripravene.
ja doma mam taku s hviezdickou,ale moze to byt aj iny tvar.
formicku poprasit praskovym cukrom,otriast a naplnit kokosovou masou.dobre popritlacat a vyklopit.dat na cokoladove koliesko a nechat zaschnut-bude to drzat,netreba sa bat,ved hviezdicka je vlhka.
vyzeraju a chutia vyborne.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

MAKOVE DLABKY

350g hladkej muky;1 Smetol;250g kakaa;120 g cukru;60g nemleteho maku,trochu citronovej kory nastruhat;1 vanilkovy cukor.
vymiesit na hladko ,nechat odstat do dalieho dna a plnit do formiciek-netreba mastit.vyklapaju sa dobre.hotove obalit v praskovom cukre.

STRIEKANE MASLOVE PECIVO

280 g masla;70g praskoveho cukru;2 zltky;300g hladkej muky;1 vanilkovy cukor-vsetkodobre vymiesit na hladke cesto a nechat 30 min.odpocinut na chladnejsom mieste.
naplnit cukrarske vrecusko alebo spric a na plech vystlany peciacim papierom striekame venceky,kometky.......lubovolne tvary.z tejto davky sa toho spravi vela.
pecieme cca na 180 stupnov.
vychladnute mozeme namacat do cokolady a posypat drobnymi cukrickami.
kekse su krehke,treba s nimi opatrne narabat.chut je prijemna,rozpustaju sa v ustach a krasne maslovo vonaju.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No, Osky, ty si sa nejako rozbehla, same dobroty, potrebujem podbradnik, sliny tecuuuu...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

KOKOSOVE OBLATKY

nad parou stopit 1 stuzeny tuk,primiesat 1 Salko,250g kokosovej mucky a dobre vymiesat do zhustnutia.
masou naplnime 4 tortove oblatky nad sebou.zatazit,stuhnut,nakrajat.

LASKONKY

korpus:
10 bielkov vyslahat na penu,pridat 800g prask.cukru,vyslahat a nad parou varit asi 10 minut.pridat 200g mletych orechov a 40g jemnej struhanky.-pomocov sablony nanasame cesto na plech vystlany papierom a cca 20 min piect na 150 stupnov. nechat vychladnut a po dva kusky zlepovat naplnou.nchat stuhnut v chlade.

plnka:
30g cukru upalit na karamel,zaliat 1 slahackovou smotanou,vymiesat a nechat vychladnut.1 Heru vymiesat,pridat 150g mletych orechov a karamelovu slahacku.vymiesat na hladko.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tetrisss Pozri príspevok
No, Osky, ty si sa nejako rozbehla, same dobroty, potrebujem podbradnik, sliny tecuuuu...
ja som nahodne pozrela temu a tiez mi zacali tiect sliny.a okrem ineho mi to pomohlo zahnat moje smutne myslienky.ale uz pauza,musim si oddychnut.este toho mam dost.tak niekedy nabuduce.dufam ze si nieco vyberiete,su to rokmi odskusane rodinne recepty.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

osky, tie laskonky máš aj vyskúšané?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

JarkaL Pozri príspevok
osky, tie laskonky máš aj vyskúšané?
ano mam a pridavam dalsie:

10 bielkov uslahat na tuhy sneh.prislahat 600g prask.cukru a slahat na parou asi 15 min.
nechat vychladnut a potom pridat 2PL polohr.muky a 150g mletych orechov.
z cesta robime laskonky za pomoci sablony na plechu vystlanom papierom-susime ich v rure na 50 stupnov.
krem:
10 zltkov s 300g prask.cukru a 1 vanilkovym cukrom vyslahat nad parou.v inej miske vyslahat 500g masla a k nemu prislahat vychladnutu zltkovu zmes.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

PLNENE ROZKY

250g hladkej muky,2 vanilkove cukre,5PL hustej kyslej smotany,170g masla.
vymiesit na cesto,ak je prilis riedke,prisypat trosku muky.nechat odlezat a na pomucenej doske rozvalkat.cesto je vlacne a nadychane.
vykrajovat velke kolieska,ktore naplnime lubovolne-ja robievam lekvar s orechmi,nutelu s kokosom,puding s cucoriedkami.....fantazii sa medze nekladu.prelozime na poly a hrany dobre popritlacame vidlickou-vzniknu pekne zubkove polmesiaciky.poukladat na plech vylozeny papierom a piect do ruzova.vychladnute omacame v cokolade-bud len rozky alebo cely zubkovy okraj.

tento recept je original tak;ze povykrajovane kolieska sa potru mliekom,posypu krystalovym cukrom a pripadne este mletymi orechami.
mne sa vsak neosvedcil,nechutilo nam to.cesto vsak bolo dobre a tak som z neho narobila rozky a odvtedy ich pekavam
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ORECHY

cesto:
140g bravcovej masti,140g stuzeneho tuku/Smetol/,140g prask.cukru,500g hladkej muky,citron.kora struhana,100g mletych orechov,2PL kakaa

riadne vymiesit a nechat trosku postat-2 hodinky ,v chlade.
natlacit do formiciek na oriesky tak,ze v strede bude mala jamka.upiect a nechat vychladnut.potom po dve spajat kremom a po stuhnuti obalit v praskovom cukre.

krem:
v miske vyslahame 250g masla.
nad parou vyslahame dve vajcia so 4 PL lyzicami prask.cukru.po vychladnuti prislahame k maslu.mozme pridat kakao.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

NEPECENY SRNCI CHRBAT

250g prask.cukru,3 vajcia,3 PL kakaa-vsetko vymiesat a dat nad paru,hned pridat 1 CERU/250g/ alebo podobny tuk a nechat pomaly spustit.
potom pridat 10g hrozienok,10g nahrubsie pomletych orechov oprazenych na sucho,4 horalky nakrajane na kusky,zele cukriky nakrajane na kusky-pridat sa da vselico ale musi to byt nakrajane na mensie kusky a nesmie toho byt prilis.
vsetko spolu premiesat na hustu masu,ktora sa da nabrat lyzicou-nesmie tiec!
formu vyslat aöobalom alebo papierom na pecenie a naplnit zmesou.dobre zabalit i vrch a vlozit do chladnicky.nechat dobre stuhnut-do druheho dna.potom to cele mozeme este obalit v kokosovej mucke ale nemusime.najlepsie je drzat to stale v alobale a chlade a krajat len tolko platkov,kolko prave potrebujeme.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

DOMINO

4 vajcia vyslahame s 200g cukru.pridat 1dcl vody-moze byt mineralka;1dcl oleja,200g hrubej muky,pol prasku do peciva,2 PL kakaa-vyslahat a upiect v predhriatej rure cca na 160 stupnov.vychladnute potriet plnkou.
plnka:
200g mletych orechov,100g praskoveho cukru,rumvymiesat tak, aby sa to dalo natriet,ale nesmie to stiect.mala by to byt cca 4mm vrstva,mozno i viac.
ked to trochu zaschne-plo hodinku,polozime na to vyvalkany nasledovny plat:
150g suseneho mlieka,200g prask.cukru,200g CERY alebo podobneho tuku.
zmiesit na vlacnu hmotu a na pocukrovanej doske vyvalkat na plat o velkosti plechu.
cely vrch kolaca musi byt zakryty platom.
rez pokrajat na rovnake kocky a vzdy jednu polovicu namocit do cokolady/sikmo-od jedneho rohu k druhemu/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať