Zavrieť

Porady

Usporiadat
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Jozef Mihál
Novela v týchto bodoch platí od 1.1.2006.
Takže si to skúste spočítať, na danú tému tu už bolo povedané veľa. Prípadne preštudujte http://mihal.blog.sme.sk, najmä pozor na príspevok
http://mihal.blog.sme.sk/c/7355/Stan...aterskemu.html
Takze v podstate pre mna sa nic nemeni.. a mozem postupovat v duchu Vasich predchadzajucich clankov... perfektne ja som sa obavala prave tych tahov z poistovni.. ako ste spominaliv druhom spominanom clanku.. ale to uz zrejme neovplyvnim.
Naposledy upravil danasv : 18.05.05 at 05:43
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Dakujem krasne p. Mihal a este raz sa ospravedlnujem za tu sukromnu spravu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok k zvyšovaniu dôchodkov:

http://mihal.blog.sme.sk/c/11047/Rek...iliera.html#t2

...nezabudnite - ak sa Vám príspevok páči, prosím klik na "Výborný text" (nie je to žiaden vírus ani banner nejakej firmy, je to len a len vyjadrenie Vašej spokojnosti s príspevkom a pre mňa spätná väzba od Vás - čo sa Vám páči, čo nepáči...)
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jožko, zdravím ŤA Nebude novela rárať dôchodok nie z 10 rokov, ale 20? Včera mi to povedali v SP.



Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ALDA ahoj,
pravdepodobne to bude tak.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Otázka pre p. Mihála:
Vážený p. Mihál, mám zaujímavý problém so Sociálnou poisťovňou v Trenčíne, a veľmi som zvedavá na Váš odborný názor, takže: od 18.04.2005 som na materskej dovolenke (6 týždňov pred predpokl. termínom pôrodu). V nemocenskom poistení som bola od 01.07.2004 - do nástupu na MD, t.j. 18.04.2005, a síce od 01.07.2004 - 31.01.2005 ako SZČO; a od 01.02.2005 - 18.04.2005 ako dobrovoľne nemoc. poistená osoba z maximálneho VZ. Ku dňu 31.01.2005 som prerušila živnosť. Podmienku pre vznik nároku na materské (trvanie poistenia viac ako 270 dní za obdobie posledných 2 rokov) som splnila dňa 27.03.2005, avšak za predpokladu, že sa obdobie platenia poistného ako SZČO aj ako dobrovoľne nemoc. poistenej osoby spočítava. Nikde v zákone som nevyčítala, že by tomu tak nebolo. Avšak v Sociálnej poisťovni Trenčín mi tvrdia, že nemám nárok na materské vôbec (iba na rodičovský príspevok, a to až odo dňa pôrodu), nakoľko som nesplnila podmienku 270 dní povinnej účasti na poistnom, pretože vraj zo SZČO mi plynie ako tehotnej poistenkyni ochranná lehota pol roka, no a ja som prerušila živnosť k 31.01.2005, kedy som nemala ešte splnenú podmienku 270 dní. Taký je výklad zákona k môjmu nároku na materské zo Sociálnej poisťovne Trenčín. Budem veľmi rada, ak si nájdete chvíľku na riešenie môjho komplikovaného prípadu. S pozdravom Petovsan.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
petovsan, celé je to o výklade § 48. Výklad SP poznáte a nie je pre Vás práve moc priaznivý. Výklad môj je, že sa obdobia nemocenského poistenia spočítavajú - a to minimálne tie, ktoré bežia postupne za sebou. Takže ja by som Vám materskú priznal.
Ak Vám SP materskú neprizná, dajte ich na súd.
0 0
Timcsi Timcsi

Timcsi je offline (nepripojený) Timcsi

Vraj od júla sa bude musieť z DoVp odvádzať aj starobné a zdravotné poistne. Takže nie len doterajšie úrazové a už spomínané garančné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
O zdravotnom poistení z DoVP - to by som musel niečo vedieť, takže prosím považujte to za fámu. Z DoVP budú odvádzať len tzv. dobrovoľne nezamestnaní, študenti, dôchodcovia, ak ich príjem prevýši 1/2-cu úhrnu min.miezd za rozhodujúce obdobie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zajtra (16.6.) je na ministerstve práce vyhodnotenie pripomienkového konania k pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení, na ktorom budem prítomný. V duchu hesla "Máme šancu niečo zmeniť?" ak máte záujem, prosím o Vaše seriózne pripomienky k novele.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Jozef Mihál
O zdravotnom poistení z DoVP - to by som musel niečo vedieť, takže prosím považujte to za fámu. Z DoVP budú odvádzať len tzv. dobrovoľne nezamestnaní, študenti, dôchodcovia, ak ich príjem prevýši 1/2-cu úhrnu min.miezd za rozhodujúce obdobie.
Nemohlo by to byť radšej úhrn min. miezd? Tá 1/2 je dosť demotivujúca, najmä pre študentov, ktorí by takýmto spôsobom získavali aj trochu praxe, aj nejaké korunky. A v prípade dôchodcov, to považujem priam za zverstvo. Čo platili málo za celý produktívny život? Alebo som ja nejaká vadná? A prečo sa tu vlastne bavíme o ZP, keď je to o SP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neviem ako sa vyrieši diera v zákone ohľadne materskej (4mil.), ale navrhovala by som, aby nemocenské dávky počitala SP za poistenca z úhrnu od všetkých platiteľov a rozhodujúce obdobie by bolo minulý rok (možno s nejakými výnimkami) a nesledovalo by sa kedy sa poistenec zamestnal a pod.. Potom by SP nepotrebovala potvrdenie, ktoré pri PN vystavuje zamestnávateľ, ale zase muselo by sa nahlasovať obdobie poberania náhrady príjmu pri PN.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dôležitá informácia - v tejto téme preberaná novela zákona o SP bude účinná vo všetkých svojich bodoch až k 1.1.2006.

K ďalším zaujímavým novinkám sa vyjadrím postupne, neskôr.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
Dôležitá informácia - v tejto téme preberaná novela zákona o SP bude účinná vo všetkých svojich bodoch až k 1.1.2006.

K ďalším zaujímavým novinkám sa vyjadrím postupne, neskôr.
Prosím Vás bolo to schválené alebo nie ?
Myslím novelu,,, (zaujíma ma najmä platenie garančného poistenia
za dohodárov)
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

barbadoss
Prosím Vás bolo to schválené alebo nie ?
Myslím novelu,,, (zaujíma ma najmä platenie garančného poistenia
za dohodárov)
Teraz je to este len niekde vo vlade, do NR to pojde asi na septembrovu schodzu, ucinnost novely ma byt vo vsetkych bodoch az od 1.1.2006.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Téry
Teraz je to este len niekde vo vlade, do NR to pojde asi na septembrovu schodzu, ucinnost novely ma byt vo vsetkych bodoch az od 1.1.2006.
Ty si zlatý za takú promptnú reakciu ti ďakujem nastokrát
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vie niekto spisat body novelizacie coho sa budu tykat strucne a jasne....dik moc
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Vladimír Ozimý
vie niekto spisat body novelizacie coho sa budu tykat strucne a jasne....dik moc
choď na začiatok témy, tam je to spísané
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dajme tomu, že bude schválená novela zákona o SP. Myslíte si že má zmysel si platiť dobrovoľné poistné do SP aby som dosiahla vyššie materské v r 2006?
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

NEPLATENE VOLNO PO NOVOM

Neviem či som to správne pochopila...
od 1.1.2006 už obdobie neplateného voľno nie je obdobím prerušenia poistenia, tzn. :
- už nie sú potrebné odhlášky a prihlášky zamestnanca pri nástupe a ukončení(pozor tentokrát už v skrátených lehotách - prihlásenie pred vznikom poistenia a odhlásenie najneskôr v deň nasledujúci po zániku poistenia) ????
- toto obdobie sa započítava do "dôchodku" ??? alebo nie ?
- bude sa za toto obdobie platiť poistné alebo nie ???

z predchádzajúcej debaty som totiž vyrozumela len toľko že táto zmena nám prinesie koniec možnej "manipulácie" s denným vymeriavacím základom a s ochrannou lehotou. A kam sa potom toto obdobie zaradí ? Do obdobia počas ktorého za zamestnanca platí štát alebo stále prerušenie ale s výhradami ?

ďakujem za odpoveď

Barbora krížová
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať