Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viba Pozri príspevok
Plánované odvody do ZP mal 24 x 41,37 - 992,80€. Do konca roka zaplatil 874,03 €.
Tak je to OK, môžeš tam zahrnúť tie zvýšené platby.

To čo nevyčerpal do konca roka, bude musieť asi vrátiť. Januárové platby budú len VOZD r.2012 (hradené z vlastných zdrojov).
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

A ešte jedna otázka:
TIež mohol čerpať z dotácie odvody do SP ale kvôli nízkemu príjmu odvody do SP neplatil. Prihlásil sa dobrovoľne a platil 20 € dobrovoľné nemocenské poistenie. V dotácii je uvedené 12 x 89,70 €. tie odvody mu do dotácie nemôžem uznať alebo??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viba Pozri príspevok
A ešte jedna otázka:
TIež mohol čerpať z dotácie odvody do SP ale kvôli nízkemu príjmu odvody do SP neplatil. Prihlásil sa dobrovoľne a platil 20 € dobrovoľné nemocenské poistenie. V dotácii je uvedené 12 x 89,70 €. tie odvody mu do dotácie nemôžem uznať alebo??
Myslím, že DNP môžeš - do sumy nevyčerpanej dotácie na odvody. Znovu ten rozdiel - ak nežiadal do konca roka o zmenu učelu čerpania, bude musieť vrátiť.
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Dobry den,
rad by som sa spytal aj ja. UJ mala priznany prispevok z DU na rozbeh zivnosti. Tento zauctujem ako PNZD a potom len normalne uctujem nakup jednotlivych veci (vsetko aj vycerpal v rovnakom roku), ktore mal schvalene? To iste je aj so mzdou zamestnanca ZTP, tiez to je PNZD? Rovnako aj prispevok na prenajom... Alebo je tam nejaka zmena? Nieco, na co nezabudnut?
Dakujem za odpovede!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

free_cool_in Pozri príspevok
Dobry den,
rad by som sa spytal aj ja. UJ mala priznany prispevok z DU na rozbeh zivnosti. Tento zauctujem ako PNZD a potom len normalne uctujem nakup jednotlivych veci (vsetko aj vycerpal v rovnakom roku), ktore mal schvalene? To iste je aj so mzdou zamestnanca ZTP, tiez to je PNZD? Rovnako aj prispevok na prenajom... Alebo je tam nejaka zmena? Nieco, na co nezabudnut?
Dakujem za odpovede!
Neviem o akej dotácii píšeš, ale určite si zabudol zaúčtovať cez interný doklad do POZD sumu vyčerpanej dotácie.
0 0
MilanH MilanH

MilanH je offline (nepripojený) MilanH

Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Známa dostala dotaciu na podnikanie vo výške dakych 4000€. zaplatila z toho akurat odvody do zdravotnej 500€. Nemala, žiadne prijmy, ktoré by sa dali použiť do danoveho. (práca na čierno) ako to treba dať do daňového?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MilanH Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Známa dostala dotaciu na podnikanie vo výške dakych 4000€. zaplatila z toho akurat odvody do zdravotnej 500€. Nemala, žiadne prijmy, ktoré by sa dali použiť do danoveho. (práca na čierno) ako to treba dať do daňového?
tú prácu načierno ?

Na porade sú stovky príspevkov, týkajúce sa účtovania dotácie cez paušálne výdavky , aj v JU

ako účtovník živnostník by si si mohol dať aspoň trochu námahy túto problematiku si naštudovať.
0 0
MilanH MilanH

MilanH je offline (nepripojený) MilanH

veronikasad Pozri príspevok
tú prácu načierno ?

Na porade sú stovky príspevkov, týkajúce sa účtovania dotácie cez paušálne výdavky , aj v JU

ako účtovník živnostník by si si mohol dať aspoň trochu námahy túto problematiku si naštudovať.
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MilanH Pozri príspevok
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
A ty chceš tú čiernu prácu zlegalizovať či ako na čo sa pýtaš.
Čo je raz čierne tak to nehodím na biely papier do DP alebo do účtovníctva. Ved premýšlaj.
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

veronikasad Pozri príspevok
Neviem o akej dotácii píšeš, ale určite si zabudol zaúčtovať cez interný doklad do POZD sumu vyčerpanej dotácie.
Asi tomu dobre nerozumiem, nikdy som sa s tymto nestretol. Pomozete, prosim?
Celu "zalezitost" uctujem tak, ze ked mi pridu peniaze z dotacie na rozbeh podnikania (na zaklade zostaveneho podnikatelskeho planu), tak ich zauctujem ako prijem na bankovom ucte a PNZD - dotacie. A potom ma nasledovat ake uctovanie, ked tie peniaze vsetky uctovna jednotka vycerpala? Aky ID?
Prepacte, mozno je to pre niekoho banalita, ale ja som sa doteraz s takym niecim este nestretol.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Dievčatá,

dobre uvažujem: na základe dohody z UPSVaR dotácia na úhradu minimalnej mzdy a odvodov, dotácia príde vždy až po zaplatení a preukázaní sa, že mzda a odvody boli vyplatené:
mzdy a odvody učtujem ako VOZD a keď príde dotácia z UPSVaR ako POZD, rozdiel medzi dotáciou a skutočnou cenou práce VOZD, takže dotácia sa mi čerpá a čo je nad jej limit mi ide riadne do VOZD, čiže tento rozdiel mi ponižuje základ dane v skutočnosti.
Dúfam, že som to popísala správne.
Vopred ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

free_cool_in Pozri príspevok
Asi tomu dobre nerozumiem, nikdy som sa s tymto nestretol. Pomozete, prosim?
Celu "zalezitost" uctujem tak, ze ked mi pridu peniaze z dotacie na rozbeh podnikania (na zaklade zostaveneho podnikatelskeho planu), tak ich zauctujem ako prijem na bankovom ucte a PNZD - dotacie. A potom ma nasledovat ake uctovanie, ked tie peniaze vsetky uctovna jednotka vycerpala? Aky ID?
Prepacte, mozno je to pre niekoho banalita, ale ja som sa doteraz s takym niecim este nestretol.
V akom účtovnom SW robíš ? Na konci roka spočítaš výdavky nakúpené z dotácie a jednou sumou zaúčt.príjem ovpl.ZD cez ID.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

MilanH Pozri príspevok
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
Prepacte, ale vy mate v profile uctovnik - zivnostnik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MilanH Pozri príspevok
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
MilanH

Zamestnanie - predvolené:účtovník - živnostník, finančný manažérKrajina:SK
0 0
MilanH MilanH

MilanH je offline (nepripojený) MilanH

veronikasad Pozri príspevok
MilanH

Zamestnanie - predvolené:účtovník - živnostník, finančný manažérKrajina:SK
A fakt. sorry. ale to si ma tak predvolila Porada. Kiež by to bola pravda Uz som to dal prec.
Ešte raz sa ospravedlnujem.
0 0
MilanH MilanH

MilanH je offline (nepripojený) MilanH

Xanti Pozri príspevok
A ty chceš tú čiernu prácu zlegalizovať či ako na čo sa pýtaš.
Čo je raz čierne tak to nehodím na biely papier do DP alebo do účtovníctva. Ved premýšlaj.
nie nie. asi sme sa nerozumeli. ja nechcem resp. ona nechce nic zlegalizovať. to bola len okrajova informacia. ja som len chcel vedieť ako je to stou dotaciou a jej zauctovanim do DP. Ak správne rozumiem tak by sa mala dať do DP len použita cast. ale môžem použiť tych 500€ aj ako príjem a celych 500€ aj ako zaplatene odvody? Ide o tom že je k dispozicii len tato jedna suma. Proste ma dotaciu ale realne podnikat nikdy nezacala. len zaplatila odvody.
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

veronikasad Pozri príspevok
V akom účtovnom SW robíš ? Na konci roka spočítaš výdavky nakúpené z dotácie a jednou sumou zaúčt.príjem ovpl.ZD cez ID.
Účtujem v Money S3. Absolútne tomu nerozumiem. To budem mať ten príjem zaúčtovaný dva-krát? Raz mi prišiel na BÚ ako PNZD a ďalší-krát ho zaúčtujem v sume výdavkov (tá istá suma, keďže ho hneď aj minul) ako POZD? Prosím, skúste mi to vysvetliť.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

free_cool_in Pozri príspevok
Účtujem v Money S3. Absolútne tomu nerozumiem. To budem mať ten príjem zaúčtovaný dva-krát? Raz mi prišiel na BÚ ako PNZD a ďalší-krát ho zaúčtujem v sume výdavkov (tá istá suma, keďže ho hneď aj minul) ako POZD? Prosím, skúste mi to vysvetliť.
Dotácia je pomoc pri začatí podnikania. Jej dopad na základ dane musí byť nulový. Prídu mi peniaze na účet, je to PNZD. Dotáciu použijem, uhradím poistné, kúpim materiál, v súlade s podnikateľským zámerom. Tieto položky účtujem ako VOZD. Výhodu už mám, dostala som dotáciu. Ak by som tie nákupy len odpočítala od základu dane, mala by som druhú výhodu, znížila by som si základ dane. Preto si musím základ dane zvýšiť o dotáciu, POZD, vždy o toľko, koľko z dotácie som použila. Takto mám základ dane upravený tak, že na strane príjmov mám dotáciu a na strane výdavkov to, na čo som ju použila. Základ dane z dotácie je nula.
7 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Dav Pozri príspevok
Dotácia je pomoc pri začatí podnikania. Jej dopad na základ dane musí byť nulový. Prídu mi peniaze na účet, je to PNZD. Dotáciu použijem, uhradím poistné, kúpim materiál, v súlade s podnikateľským zámerom. Tieto položky účtujem ako VOZD. Výhodu už mám, dostala som dotáciu. Ak by som tie nákupy len odpočítala od základu dane, mala by som druhú výhodu, znížila by som si základ dane. Preto si musím základ dane zvýšiť o dotáciu, POZD, vždy o toľko, koľko z dotácie som použila. Takto mám základ dane upravený tak, že na strane príjmov mám dotáciu a na strane výdavkov to, na čo som ju použila. Základ dane z dotácie je nula.

Wow!!! Klobúk dolu, ĎAKUJEM za perfektné vysvetlenie. Už mi to je úplne jasné.
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

Zdravím...mám možno takú neštandardnú otázku ohľadom dotácie...dotácia bola prijatá v r. 2010...čerpalo sa z nej v r. 2010.2011 a 2012...v dohode o poskytnutí dotácie sa píše, že ju treba do konca povinného dvojročného prevádzkovania živnosti minuť....a tento termín je 31-3-2012..čiže zajtra...a ostalo mu 23 € neminutých...čo s nimi?...treba ich vrátiť UPSVaR?...alebo ako to je?...v dohode nemám nič o tom, keď ich nestihnem minuť...iba o vrátení dotácie pri vypovedaní, odstupení od dohody.....čo s tým poraďáci...
0 0
Načítať ďalšie