Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
A čo v roku 2010 budeš si viesť JU, alebo sa skôr spoľahneš na paušalne výdavky pri výpočte DP za rok 2010.

Pýtam sa na to čo bude, tak premýšlaj. Od tejto odpovede záleží čo máš urobiť tento rok.
Lebo dotácia je príjmom.

AK sa rozhodneš viesť JU ( tento aj budúci rok ) a nečerpala si dotáciu, tak Ti netreba robiť DP, ale môžeš (Musíš ak vykážeš stratu.) lebo odvody Ti vstúpia a vytvoria stratu.

Ak sa ale rozhodneš pre paušal pomôcku nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html tak potom dotácia Ti celá vstupuje do príjmu za rok 2009 a musíš ju zdaniť.

Teda vysvetlím, dostala si dotáciu 3000 eur. Rozhodneš sa, že nebudeš viesť JU ale pri DP si budeš uplatňovať paušalne výdavky.
Tak dotáciu zahrnieš do príjmu , odrátaš z nej 40% a odvody ( pomôcka pomôže ). A ten rozdiel
dotácia ( príjem ).............. 3000 eur
paušalne výd. 40%............1200 eur
odvody ..............................80 eur

čiastk. základ dane ................... 1720 eur,
nezdaniteľná čiastka -.................4025,70 €
teda daň platiť nebudeš ...
a tvoj manžel si na teba bude môcť uplatniť rozdiel 4025,70 - 1720 = 2305,70 €
Gabika súhlasím až na jeden detail.
0 0
eratko1 eratko1

eratko1 je offline (nepripojený) eratko1

Ak SZČo za rok 2009 má príjem iba dotáciu z úradu práce, okrem tohto nič nefakturuje iba hradí odvody, môže si na základe týchto príjmov uplatniť SZČO daňový bonus?
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Xanti Pozri príspevok
A čo v roku 2010 budeš si viesť JU, alebo sa skôr spoľahneš na paušalne výdavky pri výpočte DP za rok 2010.

Pýtam sa na to čo bude, tak premýšlaj. Od tejto odpovede záleží čo máš urobiť tento rok.
Lebo dotácia je príjmom.

AK sa rozhodneš viesť JU ( tento aj budúci rok ) a nečerpala si dotáciu, tak Ti netreba robiť DP, ale môžeš lebo odvody Ti vstúpia a vytvoria stratu.

Ak sa ale rozhodneš pre paušal pomôcku nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html tak potom dotácia Ti celá vstupuje do príjmu za rok 2009 a musíš ju zdaniť.

Teda vysvetlím, dostala si dotáciu 3000 eur. Rozhodneš sa, že nebudeš viesť JU ale pri DP si budeš uplatňovať paušalne výdavky.
Tak dotáciu zahrnieš do príjmu , odrátaš z nej 40% a odvody ( pomôcka pomôže ). A ten rozdiel
dotácia ( príjem ).............. 3000 eur
paušalne výd. 40%............1200 eur
odvody ..............................80 eur

čiastk. základ dane ................... 1720 eur,
nezdaniteľná čiastka -.................4025,70 €
teda daň platiť nebudeš ...
a tvoj manžel si na teba bude môcť uplatniť rozdiel 4025,70 - 1720 = 2305,70 €
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
Naposledy upravil lu_lu : 11.02.10 at 20:06
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lu_lu Pozri príspevok
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
A dôvod tvojich pochybností?
Ved predsa manželka je SZČO , má náklady ( prizná paušalne ) to nie je jej príjem.

Som zvedavá na názory ostatných. Ja si myslím, že mám pravdu. Lebo ak by som nemala tak by to bola diskriminácia.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Xanti Pozri príspevok
A dôvod tvojich pochybností?
Ved predsa manželka je SZČO , má náklady ( prizná paušalne ) to nie je jej príjem.

Som zvedavá na názory ostatných. Ja si myslím, že mám pravdu. Lebo ak by som nemala tak by to bola diskriminácia.
Xanti, ani nevies, ako rada by som bola, keby mas pravdu. Som vo velmi podobnej situacii, po 10 mesiacoch bez prace a akehokolvek prijmu som sa prvy krat v zivote odhodlala byt SZCO... uctovnictvo si robim sama, manzelovi som chcela vcera do ziadosti o rocne zuctovanie dani z prijmov pre jeho zamestnavatela vyplnit kolonku "vlastne prijmy manzelky" na uplatnenie NZD na manzelku, tak som sa sla spytat na Danovy urad na nejake podrobnosti a tam ma uplne vyviedli z rovnovahy, ze: "...ale vo vasom pripade je jedno, ze vam vychadza strata, do vlastnych prijmov zahrniete vsetky vase prijmy znizene o odvody... ...tam nedate zaklad dane".
Ja som ostala uplne mimo, lebo presne ako teba, ma hned napadlo slovko DISKRIMINACIA: pracujem s maximalne 10% marzou, takze aby som zarobila aspon minimalnu mzdu, musim vyfakturovat cca 3000 eur. Mala som chvilu pocit, ze sa s mladou pani/slecnou nechapeme (hovori o zaklade dane, ja o ciastkovom zaklade dane), ale nastojila na svojom a nebolo sa koho ineho spytat, kedze bola obedna prestavka, dnes som nestihala sa tam vratit, takze skusim opat zajtra. Preto mam pochybnosti. V pripade, ze ma pravdu a naozaj sa uvadza suma vsetkych prijmov (okrem nezahrnovanych), je to v mnohych pripadoch diskriminacne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lu_lu
opýtaj sa, ja ak sa mýlim rada sa dozviem ako to vlastne je. Ale vedz, že aj na DU robia ludia, ktorí mnohým veciam nerozumejú.
Dúfam, že napíšeš zajtra čo si sa dozvedela.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

pani na daňovom mala pravdu, príjmy mínus odvody, výsledná suma je príjem manžela/ky.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dvojča Pozri príspevok
pani na daňovom mala pravdu, príjmy mínus odvody, výsledná suma je príjem manžela/ky.
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

eratko1 Pozri príspevok
Ak SZČo za rok 2009 má príjem iba dotáciu z úradu práce, okrem tohto nič nefakturuje iba hradí odvody, môže si na základe týchto príjmov uplatniť SZČO daňový bonus?
Ak si neuplatní paušále výdavky, pri ktorých v prvom roku podnikania zdaní celú dotáciu, do zdanitelných príjmov zahrnie iba časť vyčerpanej dotácie - v tomto prípade vo výške zaplatených odvodov. Neuviedla si výšku, ale ak v roku 2009 nedosiahla 6-násobok min.mzdy, nemá nárok na daňový bonus
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Xanti Pozri príspevok
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.
Zákon o dani z príjmov:
§11 ods. (5): ...sa za vlastný príjem manželky považuje vlastný príjem manželky, znížený o zaplatené poistné...

§6 ods. (1): Príjmami z podnikania sú....


T.j. v § 11 (5) sa používa výhradne slovo príjem (nie základe dane ani čiastkový základ dane) a v §6 sa pod príjmami z podnikania skrývajú výhradne príjmy pred odčítaním výdavkov, pričom nie je dôležité, či sú zdaniteľné. V § 6 od odseku (6) možno spozorovať pojem základ dane (čiastkový základ dane), o ktorom pojednáva §17 až 29: ZD = príjmy - výdavky.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

a este od Jozefa Mihala:

http://www.porada.sk/t19231-dan-z-pr...-manzelku.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.
Gabika asi to tak bude. A tiež sa mi to celkom nevidí.
§11 ZDP
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lu_lu Pozri príspevok
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
Ano súhlasím,
mýlila som sa vo svojich výpočtoch . Ospravedlnujem sa, a idem škrtať.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.
Naposledy upravil luciana1 : 13.02.10 at 13:23
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

luciana1 Pozri príspevok
Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.
Je to možné? Vopred ďakujem
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Má s tým niekto skúsenosť?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

luciana1 Pozri príspevok
Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.
Nemal nikto takúto situáciu. Ja si myslím, že príjem dotácie na to vplyv nemá, no nie som si istá.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Je to možné, alebo nie? Plosííím
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
luciana1 Pozri príspevok
Je to možné, alebo nie? Plosííím
JE.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie