Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

Na začiatku ... dotácia zaúčtovaná ako PNZD 95 000
Minutá časť ... priebežne účtované VOZD 12 000
Posledná položka PD ... INTERNÝ DOKLAD POZD 12 000

Kde mám zachytený zvyšok nepoužitej dotácie 83 000 ?
Naposledy upravil inajana : 10.03.09 at 15:59
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Ja to robím takto. Mám vytvorenú tabuľku, v ktorej je na jednej strane dotácia z UP a dátum jej prijatia a na druhej strane je čerpanie dotácie(nákup DHIM, odvody......
a takto viem, kolko je z dotácie čerpané v danom roku a koľko mi prechádza na budúci rok.

Je to hlavne priehľadné a vždy ten podnikateľ vie koľko mu ešte ostáva vyčerpať z dotácie.


A účtovne to mám v závazkoch a každým čerpaním sa mi dotácia ponižuje.
Pekný večer.
Emily04
Naposledy upravil EMILY04 : 10.03.09 at 22:25
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Vestman Pozri príspevok
A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40% !!!!!!!
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!
Tým, že uplatnil paušálne náklady deklaroval, že dotáciu "použil" v roku 2007.
Paušálne náklady zahřňajú všetky náklady súvisiace s podnikaním, okrem povinného poistného.
Podajte DDP.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ak v roku 2007 bolo vedené účtovníctvo (neboli uplatnené paušálne výdavky), môžu sa v roku 2008 použiť paušálne výdavky? V roku 2007 bola poskytnutá dotácia z úradu práce.
0 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

Takže zvyšných 83 000 (nečerpaná dotácia) bude vo VÝKAZE MaZ za 2008 v záväzkoch. OK?
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte, tiež mám jedného klienta, ktorý dostal dotáciu z ÚP a zisťoval si na Daňovom úrade, či si môže uplatniť výdavky percentom z príjmov a pani, ktorá, chodí prednášať na úrad práce práve o tejto dotácii, mu povedala, že môže a dá si celú dotáciu do príjmu v prvom roku. tak neviem, čo si mám o tom myslieť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte, tiež mám jedného klienta, ktorý dostal dotáciu z ÚP a zisťoval si na Daňovom úrade, či si môže uplatniť výdavky percentom z príjmov a pani, ktorá, chodí prednášať na úrad práce práve o tejto dotácii, mu povedala, že môže a dá si celú dotáciu do príjmu v prvom roku. tak neviem, čo si mám o tom myslieť.
... že pani mala pravdu - a máš to tu čierne na bielom (bledomodrom)

http://www.porada.sk/586663-post2.html

len Úrad práce má nejaké výhrady k preukazatelnosti čerpania dotácie a požaduje vedenie účtovníctva. Informuj sa na ÚPSVaR.

Uplatnením paušálnych výdavkov žiadny daňový zákon neporušíš.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
veronikasad Pozri príspevok
... že pani mala pravdu - a máš to tu čierne na bielom (bledomodrom)

http://www.porada.sk/586663-post2.html

len Úrad práce má nejaké výhrady k preukazatelnosti čerpania dotácie a požaduje vedenie účtovníctva. Informuj sa na ÚPSVaR.

Uplatnením paušálnych výdavkov žiadny daňový zákon neporušíš.
ďakujem pekne.
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

lulinka10001 Pozri príspevok
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
tá dotácia bola presne určená na nejaký konkrétny účel - ide o samostatne hospodáriaceho roľníka?
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

lulinka10001 Pozri príspevok
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
Podľa § 17 ods. 3 písm. h sa dotácia, ktorú prijme daňovník a ktorú nepoužije na úhradu daň. výdavkov v roku, v ktorom bola poskytnutá, zahrnie do ZD v tom období, kedy dôjde k jej použitiu. Ak dostal dotáciu konkrétne na lúku vo výške 100 a použil 80, tak do príjmov zahrnie 80. Tu ale treba rozlišovať, či je to samost. hosp. roľník, alebo vykonáva túto činnosť len príležitostne. Ak ide o SHR, dotácia nie je oslobodená od dane. Ak vykonáva túto činnosť príležitostne, /nemá vydané osvedčenie/, dotácia je oslobodená od dane. A to, že je aj živnostník nie je problém. Do DP sa príjmy z poľnohosp. výroby uvádzajú na r. 1 a zo živnosti na r. 2.
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

aj ked bude si uplatnovat pausalne výdavky nieje to jeho príjem?tuto polnohospodarsku cinnost vykonnava prilezitostne.nema z nej prijem. stat to dotoval,len aby sa staral o ten kusok pody
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

dakujem.uz pred tym som na to pozerala.tam pisu,ze ak z nej neplynu prijmy,tak to nieje jeho prijem.lenze,zas v inom zakone je ze ak uctujem pausalne dava sa cela dotacia.len neviem vyjst,ci to je zamerane len na dotacie na zivnost a tychto na polnohospodarsku podu sa to netyka. cize budem uctovat pausalne a tieto dotacie si nebudem vobec vsimat? nevie mi to len niekto potvrdit? veeeeeeeelmi by ste mi pomohli.vdaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lulinka10001 Pozri príspevok
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
Uveď podľa akého zákona bola dotácia poskytnutá a kto ju poskytol. V tejto téme sa bavíme o dotácii na samostatnú zárobkovú činnosť. Tá tvoja môže byť o niečom úplne inom.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

lulinka10001 Pozri príspevok
dakujem.uz pred tym som na to pozerala.tam pisu,ze ak z nej neplynu prijmy,tak to nieje jeho prijem.lenze,zas v inom zakone je ze ak uctujem pausalne dava sa cela dotacia.len neviem vyjst,ci to je zamerane len na dotacie na zivnost a tychto na polnohospodarsku podu sa to netyka. cize budem uctovat pausalne a tieto dotacie si nebudem vobec vsimat? nevie mi to len niekto potvrdit? veeeeeeeelmi by ste mi pomohli.vdaka
Ak je dotyčný SHR a uplatňuje paušálne výdavky, zahrnie dotáciu do príjmu v celej výške v tom zdaň. období, kedy ju dostal, aj napriek tomu, že nemal príjem. Ak nie je SHR, tak citujem príklad z pokynu: daňovníkovi, ktorý vykonáva poľnohosp. výrobu len príležitostne /na túto činnosť nemá vydané osvedčenie/, boli v r. 2006 poskytnuté fin. prostriedky /podpora/ zo štrukturálneho fondu EÚ - prostred. pôdohosp. platobnej agentúry na jednotnú platbu na plochu. Nakoľko daňovník neprijal podporu v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej mu plynú príjmy podľa § 6 ZDP, príjem je podľa § 9 ods. 2 písm. k/ - ale teraz už písm. j/ - oslobodený od dane. Čiže podstatné je, či je SHR, alebo nie.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Dobrý podvečer. Mám na stole takýto prípad. SZČO dostal v roku 2006 dotáciu od ÚP, vyčerpal ju v priebehu roku 2006 a 2007. V roku 2006 kúpil z dotácie PC v OC 30480. T.z. musí sa začať odpisovať. V roku 2006, 2007 zahrnu 2/4 odpisov. V roku 2008 a 2009 zvyšené 2/4 dopisy. No SZČO prerušil živnosť k 31.10.2008. Ako ďalej? Ako to ovplyvní jeho základ dane? A ako to zaúčtovať. Podotýkam, že z podnikania mal len príjmy - úroky na účte a výdavky - poplatky banke.

Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Dobrý podvečer. Mám na stole takýto prípad. SZČO dostal v roku 2006 dotáciu od ÚP, vyčerpal ju v priebehu roku 2006 a 2007. V roku 2006 kúpil z dotácie PC v OC 30480. T.z. musí sa začať odpisovať. V roku 2006, 2007 zahrnu 2/4 odpisov. V roku 2008 a 2009 zvyšené 2/4 dopisy. No SZČO prerušil živnosť k 31.10.2008. Ako ďalej? Ako to ovplyvní jeho základ dane? A ako to zaúčtovať. Podotýkam, že z podnikania mal len príjmy - úroky na účte a výdavky - poplatky banke.

Ďakujem.
Bol ten nákup PC v súlade s podn.plánom ? Uznávajú PP len s nákupom zariadenia do 30 tis.SK
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Áno bol v súlade s PP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Áno bol v súlade s PP.
To znamená, že máš ešte nedočerpanú dotáciu, pretože do POZD si ju mala zaúčtovať len vo výške odpisov ...
0 0
Načítať ďalšie