Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Dotáciu si požiadal a peniaze aj dostal v roku 2008. Niečo z toho bolo už odčerpané. Bývalá účtovníčka to zaevidovala do pohľadávok a tam to aj nechala . Vlastne vo výkaze o majetku a záväzkoch mi v pohľadávkach ostáva ten nevyčerpaný zbytok dotácie. Pretože ja by som ju evidovala v záväzkoch, tak neviem ako to mám urobiť, aby som to z tých pohľadávok dostala preč.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Mám jednu otázočku.
Vybavila som si živnosť, dostala dotáciu z ÚP. No niektoré veci, ktoré sú schválené v PP, som nakúpila ešte predtým ako začala platiť živnosť.

Môžem ten tovar dať do VOZD a odrátať to z dotácie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
Mám jednu otázočku.
Vybavila som si živnosť, dostala dotáciu z ÚP. No niektoré veci, ktoré sú schválené v PP, som nakúpila ešte predtým ako začala platiť živnosť.

Môžem ten tovar dať do VOZD a odrátať to z dotácie?
ako VOZD si to môžeš dať, ale nie je to možné nakúpiť z dotácie. Tú môžeš použiť až po schválení zmluvy. Alebo zmluva s UP bola skôr ako máš začiatok podnikania ?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Dohoda o poskytnutí príspevku bola podpísaná 29.5. a živnosť začala platiť 10.6.
Niektoré veci boli ale kúpené aj pred 29.5.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
Dohoda o poskytnutí príspevku bola podpísaná 29.5. a živnosť začala platiť 10.6.
Niektoré veci boli ale kúpené aj pred 29.5.
tie čo si zakúpila pred podpisom zmluvy nemôžeš zahrnúť do čerpania dotácie. Sú však VOZD.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Len teraz ako zdokladujem ÚP použitie dotácie na tovar, ktorý je v PP? Bohužiaľ je jedná vec, ktorá sa kúpila už 22.5.
Budú žiadať túto sumu asi vrátiť, čo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
Len teraz ako zdokladujem ÚP použitie dotácie na tovar, ktorý je v PP? Bohužiaľ je jedná vec, ktorá sa kúpila už 22.5.
Budú žiadať túto sumu asi vrátiť, čo?
Požiadaj UP o zmenu podn. plánu a dotáciu použi to na iný účel, ktorý ti vopred schvália. Inak ju musíš vrátiť /časť vyčerpanú pred podpisom zmluvy s UP/
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem za radu, pôjdem na ÚP a uvidím, čo s tým.
A keďže to nepôjde cez dotáciu, dám to ako nákup z vlastných prostriedkov pred začatím živnosti, ako zriaďovacie výdavky?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Teraz som si uvedomila, že do zriaďovacích výdavkov tovar ísť asi nemôže. Takže klasický nákup tovaru?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
Teraz som si uvedomila, že do zriaďovacích výdavkov tovar ísť nemôže. Takže klasický nákup tovaru.
ale tovar nemôžeš nakupovať z dotácie. To ti schválili ?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Prepáč zle som sa vyjadrila. Je to umývadlo so skrinkou.
Naposledy upravil luciana1 : 28.08.09 at 09:45 Dôvod: oprava
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
Je to umývadlo so skrinkou.
to nie je tovar, to je drobný hmotný majetok. Tovar je niečo čo kúpiš a v nezmenenom stave predáš ďalej. Napr. ak si kaderníčka, nejaké šampony apod.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Viem, len som tu toho už toľko prečítala okolo dotácie a jej čerpania, že už sa mi všetko ostatné pletie.
Ale ďakujem ti veľmi pekne za pomoc. Sedím nadtým, už od včera a konečne som sa vďaka tebe pohla ďalej.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Prosím o pomoc pre známu. Tiež dostala dotáciu z úradu práce, no problém je v tom, že dotácia jej prišla na súkromný účet, podnikateľský ešte nemala. Keď si ho zriadila, previedla zo súkromného účtu z dotácie 1000 Eur, o dva týždne vybrala z účtu ďalších 600 Eur a vložila na podnikateľský účet a zase o dva týždne ďalšia suma. Na súkromnom účte jej ostal ešte zvyšok dotácie cca 800 Eur. A teraz nevie, ako má tu dotáciu dostať do účtovníctva. Poradíte? Prosím.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Takisto prehodiť na podnikateľ.účet alebo do pokladne.
Mimochodom, ten účet, kde je došla dotácia mala takisto nahlásiť na DU ako normálny podnikateľský.
A potom oznámiť, že ho už nepoužíva. Pri účtovaní učtovať pohyby aj na súkromnom účte.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

To som jej poradila aj ja. Lenže živnosť má už od 10.6. a teraz nevie ako tú dotáciu dať do účtovníctva. Cez ID v plnej výške do pokladne a priložiť výpis zo súkromného účtu? Postupne vklady na podnikateľský účet dať ako výber z pokladne cez priebežné položky? Nahlásiť súkromný účet na DÚ je už neskoro.
Naposledy upravil luciana1 : 29.08.09 at 16:18 Dôvod: oprava
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

luciana1 Pozri príspevok
To som jej poradila aj ja. Lenže živnosť má už od 10.6. a teraz nevie ako tú dotáciu dať do účtovníctva. Cez ID v plnej výške do pokladne a priložiť výpis zo súkromného účtu? Postupne vklady na podnikateľský účet dať ako výber z pokladne cez priebežné položky? Nahlásiť súkromný účet na DÚ je už neskoro.
lenže predpokladám, že na to výpise zo súkr.účtu nemá, že vybrala celú sumu.
Postupovala by som:
-účtovala by som príjem dotácie na súkr.účet a všetky pohyby od 10.06.
-cez pribežné položky dať na podnikat.účet alebo spraviť výber a všetko vložiť do pokladne..
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Tiež som nad tým takto uvažovala. Potom jej už len ostáva nahlásiť súkromný účet na DÚ, aj keď neskoro?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

K tomuto neviem poradiť zodpovedne,
musia sa nahlásiť všetky účty na ktorých sa sústredia firemné peniaze...
(stalo sa, že jeden známy neohlásil, ale v daň.priznaní uviedol obidva účty aj o nich účtoval)
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Veľmi pekne ďakujem za rady.
0 0
Načítať ďalšie