Zavrieť

Porady

Konatel - prijem + odvody

Dobry den prajem,

poprosim Vas o radu. Som majitelka a konatelka spolocnosti a zaroven na MD (materska dovolenka). Od oktobra uz nebudem na MD a potrebujem doriesit otazku ohladom konatelskeho prispevku a odvodov.
Musim si vyplacat min. mzdu? Alebo staci raz rocne "odmeny".
Ako je to s odvodmi? Co a kolko by sa malo odvadzat. Mam z toho mierny chaos.

Velmi pekne dakujem za kazdu radu.

Daniela
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Prosím o posúdenie, či je táto úvaha správna, prípadne doplnenie, resp. opravu. Ďakujem

Dôchodca, konateľ s majetkovou účasťou (spoločník)
A. Dohoda o pracovnej činnosti, vykonaní práce: (Príjem 167 €/mes)Povinnosť z-teľa
Prihlásiť zamestnanca do SP aj ZP
a) Odvádzať do SP – ÚP a GP
b) Odvádzať do ZP – z-teľ 10% z-nec 4% z vymeriavaciešho základu

B. Jednorázová odmena za výkon činnosti konateľa (príjem 2000 €, vyplatený 10.12.2009)
Povinnosť z-teľa
Prihlásiť zamestnanca iba do ZP, pri jednorázovej odmene ho vzápätí aj v tom mesiaci odhlási.
Zaujímalo by ma k akému dátumu ho treba prihlásiť a k akému odhlásiť?
Odmena vyplatená napríklad a) 8.12. b) 31.12
a) Odvádzať do ZP – z-teľ 10% z-nec 4% z vymeriavaceho základu.


Vysporiadanie na konci zdaňovacieho obdobia.
Daň z príjmov
Ak výška zdaniteľných príjmov nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), daň sa nevyrubí, preto ak si podá DP, zrazená daň sa mu vráti.
DP mu môže vykonať z-teľ (ak nie je SZČO, alebo nepoberal iné príjmy podľa §6 až 8,..) Platí to pre oba prípady.

Zdravotné poistenie.
Z pohľadu ZP sa mi javia oba prípady veľmi odlišne.
Prípad A.
Ak v čase podanie RZZP je zamestnancom, môže požiadať z-teľa o RZZP. Zrazené poistné poisťovňa vráti z-ncovi aj z-teľovi.
Ak nie je zamestnancom v čase podania RZZP, podá si RZZP sám, poisťovňa mu preplatok vráti. Oznámi z-teľovi výšku preplatuk a z-teľ požiada poisťovňu o vrátenie preplatku, ktoré zaplatil za zamestnanca.

Prípad B.
Osoba v prípade B bola v mesiaci, v ktorom jej bola vyplatená odmena zamestnancom, ale vzhľadom na výšku odmeny prestala byť v tomto mesiaci poistencom štátu (suma vyššia ako 191,07 €).
Nakoľko však suma nepresiahjla výšku 2006,17 €, nie je táto osoba povinná podať RZZP.
Poistné je vysporiadané.

Ako najvýhodnejší spôsob mi vychádza kombinácia oboch spôsobov, kedy by bola vyplácaná odmena konateľovi každý mesiac do určitej výšky, aby ako zamestnanec nestratil štatút dôchodcu pre zdravotné poistenie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

A. áno.
B. dátumy nie sú zákonom stanovené, niekto prihlasuje na mesiac, niekto na jeden deň, obe varianty sú správne.
Inak všetko správne.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Konateľ a spoločník v jednoosobovej s.r.o. - nemal žiadne odmeny ani podiel na zisku. 8 mesiacov bol zamestnaný, zvyšok roka nahlásený ako samoplatiteľ na ZP aj SP. Môže podať priznanie A, keďže iné príjmy nemal?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak ide o daňové priznanie A je dobre. Ak ide o rzzp tiež je A dobre.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Anja111 Pozri príspevok
Nuž, bolo ho treba prihlásiť pred vyplatením odmeny. Prinajmenej k 30.12.2009...
Nesúhlasím s tým, že v ZP musí byť prihlásený vopred.

§11 hovorí iba, že každú zmenu treba oznámiť do 8 pracovných dní.

Konzultovala som s pani na ZP a povedala mi, že dôležité je, aby bol prihlásený za ten mesiac, v ktorom dostal odmenu a bude figurovať aj na tom mesačnom výkaze, v ktorom bola odmena vyplatená.
Podľa zákona by si ho mala prihlásiť najneskôr do 8. januára. V prihláške uvedieš že ho prihlasuješ za meesiac 12 rok 2009.
Od 1.1.2010 už by mal byť odhlásený. V odhláške bude figurovať mesiac 01 rok 2010.
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

Dobry vecer,

je urceny nejaky maximalny zaklad pre odmenu konatela? napr. ak by dostal odmenu vo vyske 5000 eur?
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

mesacna odmena 5000 eur
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak sa pýtaś na maximálny vymeriavací základ - konateľ s odmenou je pre účely zdravotného poistenia považovaný za zamestnanca, a tu je určený maximálny mesačný vymeriavací základ v r. 2010 je 2169,09. Ak by ale takú odmenu nemal každý mesiac, potom robí ročné zúčtovanie a tam sa posudzuje maximálny ročný VZ 2169,09x12.
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

dakujem.
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

A este, ak bude pouzivat firemny mobil, auto, PHM, bude to naklad firmy? co stravenky, ma na ne narok?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

prosím Vás môžem kontateľovi vyplatiť odmenu za rok 2009 v roku 2010? do akej výšky by som odmenu mohla vyplatiť, aby nemusel platiť odvod do zdravotnej poisťovne, teda či existuje nejaké minimum.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
prosím Vás môžem kontateľovi vyplatiť odmenu za rok 2009 v roku 2010? do akej výšky by som odmenu mohla vyplatiť, aby nemusel platiť odvod do zdravotnej poisťovne, teda či existuje nejaké minimum.
Ak chceš vyplatiť odmenu konateľovi, je treba prihlásiť konateľa do ZP Výška poistného je z-teľ 10%, konateľ 4%. ZP sa nedá obísť.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem, môžem odmenu vyplatiť aj teraz v 3/2010? prihlásiť môžem do 31.3.2010?

Evanka Pozri príspevok
Ak chceš vyplatiť odmenu konateľovi, je treba prihlásiť konateľa do ZP Výška poistného je z-teľ 10%, konateľ 4%. ZP sa nedá obísť.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
Ďakujem, môžem odmenu vyplatiť aj teraz v 3/2010? prihlásiť môžem do 31.3.2010?
http://www.porada.sk/1322102-post126.html
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem, to znamená, že teraz k 11.3. mu vyplatíme odmenu za rok 2009 v prihláške uvedeniem rok 2009? a prihlásim najneskôr do 19.3.2010? rozumiem tomu správne?

0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
Ďakujem, to znamená, že teraz k 11.3. mu vyplatíme odmenu za rok 2009 v prihláške uvedeniem rok 2009? a prihlásim najneskôr do 19.3.2010? rozumiem tomu správne?
Dara vyplácaš odmenu v mesiaci marec, teda bude figurovať konateľ v ZP ako zamestnanec v mesiaci marec. V ktorom mesiaci bude vyplatená odmena, v tom mesiaci je aj zamestnancom z pohľadu zdravotného poistenia.
0 0
FIN FIN

FIN je offline (nepripojený) FIN

viete mi poradit co v pripade, ze sa konatel rozhodol vratit odmeny konatela vyplatene v roku 2009? Dakujem
0 0
panslav panslav

panslav je offline (nepripojený) panslav

mam otazku ak konatel dostava kazdy mesiac odmenu 1sk z toho zaplti on a sro ZP 2 sk, to je vsetko co konatel zaplati do Zdravotnej poistovne a ma normlane zabezpecene zdravotne poistenie ? alebo potom sa musi neico doplatit ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

panslav Pozri príspevok
mam otazku ak konatel dostava kazdy mesiac odmenu 1sk z toho zaplti on a sro ZP 2 sk, to je vsetko co konatel zaplati do Zdravotnej poistovne a ma normlane zabezpecene zdravotne poistenie ? alebo potom sa musi neico doplatit ?
Korunky už neexistujú .
Ak bude mať konateľ odmenu 0,01 € mesačne, tak odvody do ZP, po zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nadol, sú od 1.1.2009 presne 0,00 €.
0 0
juja72 juja72

juja72 je offline (nepripojený) juja72

ahojte poraďaci,
vie mi nikto povedať zákon, ktorý hovorí o povinnosti odvodov do SP a ZP pre konateľov s.r.o.? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať