Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

b...arbora Pozri príspevok
Dobry den, uz som sa tu raz na tuto temu radila, ale predsa, chcem sa uistit. Nie vsetkemu som porozumela.

4.8.2010 by som mala nastupit na matersku dovolenku (6 tyzdnov pred vyratanym datumom porodu).
Som uz dlhsiu dobu nezamestnana, ale DNP si platim dost dlho, takze 270 dni mam splnenych - aj ku dnesnemu dnu.
Kedze som vsak mala tento rok DNP v januari odhlasene a znovu prihlasene, tak 26 tyzdnov nepretrzite DNP budem mat az 20.7.2010. Nemam vsak maximalny vymeriavaci zaklad, prosim nepytajte sa preco, proste stalo sa.

Chcela by som si maximalnu matersku zabezpecit teda tak, ze sa tesne pred nastupom na matersku dovolenku zamestnam, tak aby bol vymer. zaklad maximalny.

otazka 1.) neviem ci je to mozne, a ako presne mam postupovat. Myslim hlavne, ci staci napriklad sa zamestnat od 19.7.2010, potom 21.7.2010 zrusim DNP a potom uz hocikedy sup na matersku? No DNP môžeš zrušiť aj skôr, nakoľko z DNP môžeš ísť na PN kedykoľvek počas ochrannej doby po zrušení 42 dní. Takže DNP môžeš kludne zrušiť 30.6. napr., zamestnať sa môžeš tiež kedykoľvek ale musí to byť až po zrušení DNP aby sa Ti materská rátala zo zamestnania a nie z DNP. Môžeš sa zamestnať, dať výpoveď po pár dňoch a potom ako opäť nezamestnaná môžeš ísť na materskú.
otazka 2.) firma, ktora ma takto zamestna mi vyplati mzdu za tych par dni, co tam budem robit a zaplati za dane obdobie vsetky odvody a potom uz nic? ano presne tak nič už potom Nebude mat so mnou ziadne dalsie naklady po nastupe na matersku? Nie nebude len ťa bude mať v evidencii, pokiaľ ostaneš u nich zamestnaná.

dakujem
v texte.
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

Xanti, dakujem velmi pekne.
0 0
sara3 sara3

sara3 je offline (nepripojený) sara3

Dakujem pekne, Xanti.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Chcem sa vas spytat o radu.Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Lenze v marci 2010 som sa vydala a mam zmenene priezvisko, chcela by som ho nahlasit do socialnej poistovne na DNP, len neviem ci sa to dá,ked zmeny su mozne po polroku a ci si tym nieco nepokazim,aby som mala tych 270 dni do porodu bez nejakych komplokovanch zmien.Termin porodu mam na 6.12.2010. Z prace mi do socialky zmenu ohlasoval zamestnavatel, len neviem ci to je prepojene a budu to brat do uvahy aj na DNP.
Poradte ako postupovat.Vopred dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Chcem sa vas spytat o radu.Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Lenze v marci 2010 som sa vydala a mam zmenene priezvisko, chcela by som ho nahlasit do socialnej poistovne na DNP, len neviem ci sa to dá,ked zmeny su mozne po polroku a ci si tym nieco nepokazim,aby som mala tych 270 dni do porodu bez nejakych komplokovanch zmien.Termin porodu mam na 6.12.2010. Z prace mi do socialky zmenu ohlasoval zamestnavatel, len neviem ci to je prepojene a budu to brat do uvahy aj na DNP.
Poradte ako postupovat.Vopred dakujem.
Karlinda,
myslím že zmeny sa týkajú len VZ. A navyše SP ťa eviduje pod rodným číslom a to sa nezmenilo. Šla by som normálne na SP a odniesla sobášny list, s tým že som zmenila priezvisko.
Môj názor.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dobry den,
chcem vas poprosit o radu ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.V marci 2010 som a vydala a zmenila priezvisko.Chcela by som nahlasit tuto zmenu na soc. poistovnu,len neviem ci si tym nejako neposkodim a teda ako postupovat , kedze zmeny su mozne vykonavat po 6 mesiacoch a ak chcem dodrzat tych 270 dni do porodu aby som nieco nepokazila.Lebo myslim, ze zmenu priezviska treba nahlasit ,aby som nemala potom problemy.Zmenu do soc.poistovne zo zamestnania ohlasil zamestnavatel, len neviem ci je to prepojene i na DNP.Termin porodu mam 6.12.2010.
Poradte ako postupovat.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Prepacte ze je to viackrat napisane, nechcelo mi to nacitat a vyhadzovalo chybu a tak som to znova pisala.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Xanti Pozri príspevok
Karlinda,
myslím že zmeny sa týkajú len VZ. A navyše SP ťa eviduje pod rodným číslom a to sa nezmenilo. Šla by som normálne na SP a odniesla sobášny list, s tým že som zmenila priezvisko.
Môj názor.
Ok dakujem za radu, tiez som si tak myslela, len som si nebola ista.
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Pekny den, kedze som v tejto oblasti uuplne neznala, tak by som bola rada, ak by ste mi poradili. Planujem otehotniet a rada by som poberala co najvyssiu matersku, ak by to samozrejme bolo mozne. Ale... som zamestnana na pracovnu zmluvy s tym, ze moj VZ je 350 eur. Co by som mala urobit, ak by som teda chcela poberat co najvyssiu matersku. Este podotykam ze som zamestnana v rodinnej firme, takze so zvysovanim VZ nebude problem. Len neviem ci ked si zvysim VZ, tak ci sa to bude tykat kazdeho poistenia alebo iba NP. A ak by som planovala otehotniet napr. v polovici juna, do akeho datumu je potrebne nahlasit tieto zmeny a pod. Vdaka
0 0
velerybka velerybka

velerybka je offline (nepripojený) velerybka

Dobry den, chcem poprosit veci znalych o radu, nakolko v SP su maximalne ochotne panie Ale k veci, manzelka od 3.septembra 2007 poberala matersku do 15. 3.2008, pricom pred tym pracovala nepretrzite niekolko rokov a posledne 2 roky pred odchodom nemarodovala vobec. Potom do 30.6.2009 poberala rodicovsky prispevok, od 1.7.2009 znova zacala pracovat na skrateny uvazok az do dnes pricom pobera RP. Je znova tehotna, termin priblizne zaciatok 12-2010 a 6.11.2010 jej konci RP tak chceme sa dopracovat k lepsej materskej. Kedze na vypocet materskej za normalnych podmienok by sa ratal DVZ za rok 2009, pri prijme cca 280€, nic moc. Chcem sa spytat, ak momentalne pripoistim manzelku DNP, dosiahnem ciel maximalnu hranicu materskej ??? Po telefonate na ustredie SP mi pani povedala, ze ano, kedze prvych 6 mesiacov v roku 2009 manzelka poberala iba RP a nemala iny prijem, tak aj toto obdobie sa jej rata do 270 dni ako keby bola poistena, cize ak ju teraz poistim tak tych 270 dni dosiahneme. Po dnesnej navsteve regionalnej pobocky mi ale pani pri okienku povedala, ze nie. Kde je pravda???
Naposledy upravil velerybka : 07.04.10 at 19:33
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

velerybka Pozri príspevok
Dobry den, chcem poprosit veci znalych o radu, nakolko v SP su maximalne ochotne panie Ale k veci, manzelka od 3.septembra 2007 poberala matersku do 15. 3.2008, pricom pred tym pracovala nepretrzite niekolko rokov a posledne 2 roky pred odchodom nemarodovala vobec. Potom do 30.6.2009 poberala rodicovsky prispevok, od 1.7.2009 znova zacala pracovat na skrateny uvazok az do dnes pricom pobera RP. Je znova tehotna, termin priblizne zaciatok 12-2010 a 6.11.2010 jej konci RP tak chceme sa dopracovat k lepsej materskej. Kedze na vypocet materskej za normalnych podmienok by sa ratal DVZ za rok 2009, pri prijme cca 280€, nic moc. Chcem sa spytat, ak momentalne pripoistim manzelku DNP, dosiahnem ciel maximalnu hranicu materskej ??? Po telefonate na ustredie SP mi pani povedala, ze ano, kedze prvych 6 mesiacov v roku 2009 manzelka poberala iba RP a nemala iny prijem, tak aj toto obdobie sa jej rata do 270 dni ako keby bola poistena, cize ak ju teraz poistim tak tych 270 dni dosiahneme. Po dnesnej navsteve regionalnej pobocky mi ale pani pri okienku povedala, ze nie. Kde je pravda???
Je podstatné, či pracuje
1) na ten istý prac.pomer, ktorý je skrátený alebo
2) pracuje na nový pracovný pomer a z pôvodného čerpá rodič.dovolenku. V druhom prípade by nárok na materské z DNP mohla získať, lebo má dve nem.poistenia od 1.7.2009 a teda ak by jeden PP ukočila, tieto dni by sa mohli prirátať k dnom DNP. Ale podla toho čo píšeš, predpokladám ide ten istý PP, t.j. prvý variant.

ak bude platiť terajšie znenie zákona, tak v prípade, že nemá iné "ukončené" nem.poistenie, tak jej nárok nevzniká, lebo nesplní podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. LEbo podla výkladu SP len dni "ukončeného" nem.poistenia sa môžu prirátať k nem.poisteniu trvajúcemu k nástupu na MD.

Aj keby tesne pred násupom na MD "čerpala RD"!!! v zamestnaní, kedy má nem.poistenie prerušené= v zmysle zákona ukončené, tak podla postupom SP jej dnom nástupu na MD jej vzniká nem.poistenie. Pochybujem, že by tieto dni prerušeného/ukončeného NP prirátali ku dnom trvajúceho nem.poistenia.

V prípade, ak nastupuje na MD počas čerpania RD v zamestnaní (t.j. pred nástupom na MD nepracuje, nečerpe riadnu dovolenku, ani PN t.j. nemá trvajúce nem.poistnie ale prerušené NP z dôvodu čerpania RD) sa jej materská zo zamestnania vyráta z pravdepodobného VZ (aj keby mala v r.2009 nejaký vymeriavací základ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. ak by v čase nástupu na MD (vlastne od prvého v mesiaci) už nemala skrátený uväzok (treba upraviť dodatkom, takým istým, ako bolo pri skrátení prac.uväzku) a napr. od prvého v mesiaci, v ktorom nastupuje na MD čerpala RD, tak by materskú mali rátať z pravdepodobného VZ (dôležíté celomesačného!), ale treba na to upozorniť mzdárku, lebo s týmto sa predpokladám nestretla. S týmto prípadom som sa stretla/čítala od jednej mamičky z jej rozhodnutia) , že postupovali v SP. A aj na ich stránkach je uvedené, že v takomto prípade sa berie pravdep. VZ podla § 57 ods.1 písm.b) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení.

doplnam zo stránok sociálnej poistovne takýto prípad:
http://www.socpoist.sk/starostlivost...369s?prm2=4988

Jedine ak je tehotná max. do 8tt, tak by sa dalo uvažovať o materskej z DNP. Ale len v prípade, ak by ukončila pred nástupom na MD zamestnanie. Materské by sa rátalo zo skutočného VZ z DNP v prípade, ak by od prihlásenia na DNP do nástupu na MD (najneskôr 6týž.pred pravdep. termínom pôrodu, čo stanoví lekár na žiadost o materské) uplynulo viac ako 26týždnov. Dni ukončeného NP zamestnca by sa mohli prirátať ku dnom trvajúceho DNP.
Naposledy upravil brčko : 08.04.10 at 07:27
1 0
molly83 molly83

molly83 je offline (nepripojený) molly83

Dobry den, prosim Vas o radu v mojom pripade.
Som studentka (doktorandka) a cely rok 2008 a v roku 2009 do 19.11 som si platila DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Platenie som 19.11.09 zrusila lebo planujem otehotniet, po zisteni ze som tehotna som si chcela znovu zacat platit DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu. To by mi ale platilo ak by som isla na matersku este v roku 2010. Mne sa vsak nepodarilo otehotniet, o babo sa stale snazime a doktorandka budem do septembra 2010. Ak otehotniem tak na leto potom nastupim na matersku v roku 2011. Moja otazka je: Mam si znovu zacat platit DNP ale uz z maxima? Mam si tento mesiac uzavriet poistenie? Alebo mozem pockat az na mesiac kedy sa mi podari otehotniet? Ako sa mi vypocita materska na rok 2011? Dakujem pekne
0 0
slezka456 slezka456

slezka456 je offline (nepripojený) slezka456

Zdravím všetkých skúsených poraďakov! Potrebovala by som od vás odsúhlasenie či môžem takto postupovat vo veci materskej. Na matersku by som mala nastúpiť 07.06.2010 mám TPP vo vlastnej sročke s minimálnou mzdou. A teraz: ak ku dňu 31.05.2010 ukončím TPP vo firme s tým že sa odhlasím aj v SP a od dňa 01.06.2010 sa opatovne nahlásim v SP a nastúpim na inú pozíciu v tej istej firme tiež s minimálnou mzdou s tým že mi bude v mesiaci 06 - jún vyplatená odmena alebo prémie 1000 eur. Potrebujem od vás odsúhlasenie či to môžem takto urobiť a či mi z toho vyrátajú max. materskú. Všetkým vám za odpovede ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

slezka456 Pozri príspevok
Zdravím všetkých skúsených poraďakov! Potrebovala by som od vás odsúhlasenie či môžem takto postupovat vo veci materskej. Na matersku by som mala nastúpiť 07.06.2010 mám TPP vo vlastnej sročke s minimálnou mzdou. A teraz: ak ku dňu 31.05.2010 ukončím TPP vo firme s tým že sa odhlasím aj v SP a od dňa 01.06.2010 sa opatovne nahlásim v SP a nastúpim na inú pozíciu v tej istej firme tiež s minimálnou mzdou s tým že mi bude v mesiaci 06 - jún vyplatená odmena alebo prémie 1000 eur. Potrebujem od vás odsúhlasenie či to môžem takto urobiť a či mi z toho vyrátajú max. materskú. Všetkým vám za odpovede ďakujem.
Môžeš tak urobiť,
ale ja by som asi pár dní medzi tým nechala priestor. Tj. bola by som dobrovolne nezamestnaná alebo na UP.
Čítaj trošku vyššie príspevky, o kontrolách zo SP pri takýchto machináciach. Prevetrajú pekne celú s.r.o. Ak máš všetko OK nemusíš sa báť.
0 0
slezka456 slezka456

slezka456 je offline (nepripojený) slezka456

Ďakujem za bleskovu odpoveď. Takže by bolo najlepšie, aby som už teraz zobrala výstup a niekedy začiatkom mája by som sa zase zamestnala?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

slezka456 Pozri príspevok
Ďakujem za bleskovu odpoveď. Takže by bolo najlepšie, aby som už teraz zobrala výstup a niekedy začiatkom mája by som sa zase zamestnala?
Výstup môžeš urobiť aj 20.5. a zamestnať sa 1.6. ako ťažko predpokladať ako sa zachovajú v SP.

Ale tie kontroly prešli, ak je všetko ok, nie je sa čoho báť.
1 0
velerybka velerybka

velerybka je offline (nepripojený) velerybka

brčko Pozri príspevok
Je podstatné, či pracuje
1) na ten istý prac.pomer, ktorý je skrátený alebo
2) pracuje na nový pracovný pomer a z pôvodného čerpá rodič.dovolenku. V druhom prípade by nárok na materské z DNP mohla získať, lebo má dve nem.poistenia od 1.7.2009 a teda ak by jeden PP ukočila, tieto dni by sa mohli prirátať k dnom DNP. Ale podla toho čo píšeš, predpokladám ide ten istý PP, t.j. prvý variant.
pracuje na ten istý pomer, ktory je skrateny

brčko Pozri príspevok
V prípade, ak nastupuje na MD počas čerpania RD v zamestnaní (t.j. pred nástupom na MD nepracuje, nečerpe riadnu dovolenku, ani PN t.j. nemá trvajúce nem.poistnie ale prerušené NP z dôvodu čerpania RD) sa jej materská zo zamestnania vyráta z pravdepodobného VZ (aj keby mala v r.2009 nejaký vymeriavací základ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. ak by v čase nástupu na MD (vlastne od prvého v mesiaci) už nemala skrátený uväzok (treba upraviť dodatkom, takým istým, ako bolo pri skrátení prac.uväzku) a napr. od prvého v mesiaci, v ktorom nastupuje na MD čerpala RD, tak by materskú mali rátať z pravdepodobného VZ (dôležíté celomesačného!), ale treba na to upozorniť mzdárku, lebo s týmto sa predpokladám nestretla. S týmto prípadom som sa stretla/čítala od jednej mamičky z jej rozhodnutia) , že postupovali v SP. A aj na ich stránkach je uvedené, že v takomto prípade sa berie pravdep. VZ podla § 57 ods.1 písm.b) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení.
Ak tomu dobre rozmiem, jediny normalny sposob je, ze ak pojde manzelka na druhu matersku v 11-2010, do 6.11. ma RD s prvym dietatom, tak od 1.11. prestane pracovat (ostane zamestnana, zamestnavatel upravi dodatkom zmenu na cely pracovny pomer) bude do 4.11. na RD a potom 5.11. na MD, a ratat sa jej bude PVZ ako keby mala VZ celomesacny a plny.

Dakujem za odpoved. Zacinam sa v tom nejako orientovat. Chyba bola hlavne u nas mali sme sa pripoistit, ale najako nam to vypadlo.

Doplnim, lebo az teraz som cital poriadne tvojju odpoved dokonca.

brčko Pozri príspevok
Jedine ak je tehotná max. do 8tt, tak by sa dalo uvažovať o materskej z DNP. Ale len v prípade, ak by ukončila pred nástupom na MD zamestnanie. Materské by sa rátalo zo skutočného VZ z DNP v prípade, ak by od prihlásenia na DNP do nástupu na MD (najneskôr 6týž.pred pravdep. termínom pôrodu, čo stanoví lekár na žiadost o materské) uplynulo viac ako 26týždnov. Dni ukončeného NP zamestnca by sa mohli prirátať ku dnom trvajúceho DNP.
Manželka je cca v 7TT, co to pre nas znamena ??? Tym padom sa oplati DNP, ak termin je cca zaciatok 12-2010 ???
0 0
AdelkaS AdelkaS

AdelkaS je offline (nepripojený) AdelkaS

Dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu, lebo už celé dni tu čítam všetko možné, ale neviem sama prísť na jednoznačnú odpoveď.
Momentalne (od 24.9.2007) som na RD po prvom dietati, pracovny pomer mi stale trva. Prva meterska zo zamestnania bola z VZ=14.850 Sk.
Od 11/2009 si platim DNP s vymerivacim zakladom asi 582€ (poistne platim 25,6€).
Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky, konci mi RD a mala by som nastupit do prace a moj plat by sa mal pohybovat okolo 500€.
Nedavno som druhy krat otehotnela a lekar stanovil datum porodu na 26.10.2010.
Mám zamestnanie v DSS s mentalne postihnutymi a pre bezpecnost dietatka by som pre istotu nechcela nastupit do prace. Zamestnavatel mi bude aj napriek tomu miesto stale drzat. Od 3.5.2010 by som cerpala 18 dni starej dovolenku a po nej sa nechala vypisat na PN-ku az do nastupu na MD. Mozem to takto urobit a neovplyvni to nejako negativne narok na materske zo zamestnania aj z DNP?

Dakujem, Adela
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

AdelkaS Pozri príspevok
Dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu, lebo už celé dni tu čítam všetko možné, ale neviem sama prísť na jednoznačnú odpoveď.
Momentalne (od 24.9.2007) som na RD po prvom dietati, pracovny pomer mi stale trva. Prva meterska zo zamestnania bola z VZ=14.850 Sk.
Od 11/2009 si platim DNP s vymerivacim zakladom asi 582€ (poistne platim 25,6€).
Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky, konci mi RD a mala by som nastupit do prace a moj plat by sa mal pohybovat okolo 500€.
Nedavno som druhy krat otehotnela a lekar stanovil datum porodu na 26.10.2010.
Mám zamestnanie v DSS s mentalne postihnutymi a pre bezpecnost dietatka by som pre istotu nechcela nastupit do prace. Zamestnavatel mi bude aj napriek tomu miesto stale drzat. Od 3.5.2010 by som cerpala 18 dni starej dovolenku a po nej sa nechala vypisat na PN-ku az do nastupu na MD. Mozem to takto urobit a neovplyvni to nejako negativne narok na materske zo zamestnania aj z DNP?

Dakujem, Adela
čiže nastúpiš do zamestnania a potom RD a PN .. ak tak urobíš, nárok na nemocenské dávky budeš mať iba zo zamestnania _ z DNP nie, ale nárok na materské už bude aj zo zamestnania aj z DNP
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať