Zavrieť

Porady

Prerušená živnosť a daň. výdavky

Prosím súrne o pomoc, túto tému som študovala cez jednotlivé príspevky, ale nie som si istá či som to správne pochopila:

1. Ak podnikateľ prerušil 8.2.2006 živnosť a do termínu podania DP ju neobnovil, postupuje sa pri účtovaní ako pri ukončení živnosti k uvedenému dátum ?
2. Ak mal živnostník ešte v júni výdavky na zdravotné poistenie /zúčtovanie ZP/ a v marci FA za spracovanie účtovníctva za rok 2005 účtujú sa tieto výdaje ako uzávierkové úpravy ?
3. Ak má k 8.2. určitý stav pokladne, ale vyplácal z nej výdavky po 8.2.06, ktoré zaúčtujem v uzávierkových úpravách, ako zmením stav pokladne /ostane stav 8.2.06/ ?
4. V banke mal už len výbery na súkromné účely a do pokladne a poplatky. Účtovať banku ďalej, alebo ukončiť k 8.2.06 a o popatky upraviť základ dane ?
Budem veľmi vďačná za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no kedže mal pozastavenú živnosť a neobnovil ju treba sa riadiť paragrafom 17 ods 8 vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky...takže by som zdravotku aj faktúru zahrnul v uzávierkových účtoch o banke by som účtoval do 8.2. takže netreba o nič upravovať.

    maria75 je offline (nepripojený) maria75

    maria75
    mna by zaujimalo ake mesiace uvediete na vykaze majetku a zavazkov, P a V....Su to vykazy za obdobie 01 2006 - 2 2006 alebo 1 2006 - 12 2006

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Uvediem 1/2006 - 12/2006 nakoľko živnosť je len prerušená. Keby bola zrušená tak 1/2006 - 2/2006.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    EkoMax Pozri príspevok
    1. Ak podnikateľ prerušil 8.2.2006 živnosť a do termínu podania DP ju neobnovil, postupuje sa pri účtovaní ako pri ukončení živnosti k uvedenému dátum ?
    Áno. Zostavuje mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu 8.2.2006. Vo výkazoch uvedie obdobie od 01 do 02 roka 2006.
    EkoMax Pozri príspevok
    2. Ak mal živnostník ešte v júni výdavky na zdravotné poistenie /zúčtovanie ZP/ a v marci FA za spracovanie účtovníctva za rok 2005 účtujú sa tieto výdaje ako uzávierkové úpravy ?
    Jedná sa o úpravu základu dane podľa § 17. Tieto položky sa uvádzajú na riadkoch 40 (zvyšujúce základ dane), 41 (znižujúce základ dane). Teda uvádzate ich v daňovom priznaní. V účtovnej závierke ich vykazujete ako záväzky.
    EkoMax Pozri príspevok
    3. Ak má k 8.2. určitý stav pokladne, ale vyplácal z nej výdavky po 8.2.06, ktoré zaúčtujem v uzávierkových úpravách, ako zmením stav pokladne /ostane stav 8.2.06/ ?
    Po dátume 8.2.2006 už neúčtujete. Máte možnosť iba evidovať záväzky a pohľadávky. Stav pokladne uzatvárate ku dňu, ku ktorému zostavujete ÚZ a to je 8.2.2006.
    EkoMax Pozri príspevok
    4. V banke mal už len výbery na súkromné účely a do pokladne a poplatky. Účtovať banku ďalej, alebo ukončiť k 8.2.06 a o popatky upraviť základ dane ?
    Veru neúčtovať. A poplatky? Môj názor je, že už nesúvisia s podnikaním. Základ dane o ne neupravovať. Nejedná sa o záväzok ku dňu, ku ktorému sa ÚZ zostavuje.

    P.S.:
    Podrobne sa tejto téme venujeme na školení. Škoda, že sme sa tentokrát nestretli. Možno nabudúce

    Prerušená živnosť a daň. výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.