Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Manual naozaj nikoho z tých ktorí uvedené zákony pripravujú nezaujíma či majú hlavu a pätu. Z uvedeného mi vyplýva, že ten kto pripravoval tento zákon /a myslím, že nie len tento/ asi zabudol rozmýšľať. Tu naozaj niet čo k tomu dodať. Som veľmi zvedavá na prvé kontroly týkajúce sa dodržiavania tohto zákona.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Krásne: zabudol rozmýšľať.......
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ono to často v parlamente ani nie je o rozmýšľaní ale o lobingu a samozrejme následne z toho plynúcich ....
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

položme si otázku koho tento ,,lobistický,, zákon najviac postihne ?
Ale milí páni zákonodárci nerozmyšľali až tak do hlbky , pretože si mali položiť aj ony otázku načo sa budu osoby poverene uzatvorením PZS zaoberať takým živnostníkom , alebo zamestnávateľom s jedným zamestnancom veď za firmy z 10,20......zamestnancami dostanú zaplatené viac. A už sa tak aj PZS-kári správajú.

IVETA N
0 0
erla erla

erla je offline (nepripojený) erla

...neviete ako je to v súčastnosti s tým osobným "závodným lekárom"?
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

ajobs Pozri príspevok
A môžeš napísať, odkiaľ si ? Aby sme sa vedeli orientovať s cenami v rámci Slovenska. Sú v tom všetky úkony ? Aj lekárske prehliadky ?
Firma s ktorou máme zmluvu má sídlo v BA, my pri Piešťanoch. Majú zmluvu s jednou praktickou lekárkou a jednou audiometrickou ambulanciou v PN, ktorých sme si napokon aj my vybrali.
A do už spomínanej ceny nie sú zahrnuté lekárske prehliadky, tie sa budú platiť priamo v hotovosti lekárom (cena jednej prehliadky cca. 400,- Sk).
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Black Pozri príspevok
Len tak mimo: Bezpečak nesmie byť zamestnany na dohodu o vykonaní práce !!!

§ 223, (1)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je ymedzená
výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Inšpektor práce na školení hovoril, že dokumentáciu a školenia od takýchto bezpečákov nebudú uznávať (ale to bude asi závisieť aj od inšpektora).
Dobrý deň, a nevie niekto poradiť na základe akého predpisu nemôže byť bezpečák na dohodu o vykonaní prác. My máme bezpečáka na dohodou o vykonaní prác raz za rok, tých pádom to nemáme správne a musíme mu to oznámiť a chceli by sme mu to niečím podložiť. Ďakujem.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
tak ja som teda zvedavá, ako niekto skontroluje pracovisko mojim dvom dohodárom...jedným je môj synáčik študent/nejak si musím predsa nahnať náklady do daňového priznania/, ktorý má teraz "pracovisko" na voľaktorom intráku kde pracuje na frajerke...a druhá je zas devucha čo vláči výkazy prihlášky odhlášky a iné zbytočnosti na sociálku zdravotné poisťovne atd...a ako skontrolujú moje pracovisko ked mám PC doma v spálni... smejem sa, ale je mi do plaču z toho všetkého
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
teraz al vážne...robím pre firmu, ktorá má sídlo v bratislave ale má predajne po celom slovensku...firma uzavrie zmluvu v bratislave...to budú predavačky chodiť do bratislavy na preventívne prehliadky??! alebo firma uzavrie zmluvu v každom mieste výskytu svojej prevádzky?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zita5 Pozri príspevok
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....
to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Llívia Pozri príspevok
to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší?
Llívia, predpis je predpis, má to byť vo výške predpaženej ruky...
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Pôvodca textu príspevku: Zita5
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....

to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší?

V zmysle zákona 719/2002, §18, ods.11
(11) Prenosný hasiaci prístroj sa na stanovišti prenosného hasiaceho prístroja umiestňuje spravidla na zvislej stavebnej konštrukcii alebo na podlahe. Rukoväť prenosného hasiaceho prístroja môže byť vo výške najviac 1, 5 m nad podlahou.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

brm Pozri príspevok
teraz al vážne...robím pre firmu, ktorá má sídlo v bratislave ale má predajne po celom slovensku...firma uzavrie zmluvu v bratislave...to budú predavačky chodiť do bratislavy na preventívne prehliadky??! alebo firma uzavrie zmluvu v každom mieste výskytu svojej prevádzky?
Tiež máme prevádzky po celom Slovensku, a domnievam sa, že niektoré PZS majú taktiež pôsobnosť po celom Slovensku, len som ešte zatiaľ nezisťovala ktoré.
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Mám takýto dotaz:

§ 30 ods. 1 zákona 355/2007 Z.z. obsahuje povinnosti zamestnávateľa,

§ 30 ods. 2 hovorí: "Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby..".

Otázka je, či sa tento zákon vzťahuje aj na konateľa s.r.o., ktorý nemá zamestnancov. Keď áno, na základe ktorého paragrafu.

Ďakujem pekne.
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

V § 2 ods. 1/za som našla, že "zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzicú osobu v pracovnoprávnom vzťahu", ako aj v obdobnom pracovnom vzťahu.

v § 30 ods. 2 je povedané, že povinnosti zamestnávateľa sa vzťahujú aj na SZČO /primerane?/.

To je všetko. Preto podľa mňa na konateľa s.r.o. bez zamestnancov sa tento zákon nevzťahuje. Dobre to myslím?

Vopred ďakujem.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Odporúčam všetkým navštíviť stránku Slovenskej lekárnickej komory, kde sa v Aktualitách uvádza stanovisko k pracovnej zdravotnej službe uverejnené dňa 24.09.2007. Okrem iného sa tam aj uvádza že za zamestnávateľa sa považuje právnická alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.Podľa tohto vyjadrenia som pochopila že napr. ja ako szčo ktorá nezamestnáva nikoho a svoju činnosť vykonávam doma tak sa na mňa tento zákon nevzťahuje.
www.slek.sk
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Podľa §30 ods. 2 zák. sa na SZČO bez zamestnancov vzťahuje. Len neviem čo rozumieť pod "primerane".
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

betka111 Pozri príspevok
Podľa §30 ods. 2 zák. sa na SZČO bez zamestnancov vzťahuje. Len neviem čo rozumieť pod "primerane".
V par 2 ods1 je uvedené kto je zamestnávateľ, čiže ja ako szčo, ktorá nemá zamestnanca ani dohodára túto podmienku nespĺňam.
V par 30 ods.1 sú uvedené povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi ..
v par 30 ods 2 pod tým slovkom primerane rozumiem len odkaz na par 30 ods1 písm a).. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov pred fyzikálnym, chemickým...atď vplyvom.Ak nezamestnávam zamestnanca-nie som zamestnávateľ, ale v zmysle tohto zákona je mojou povinnosťou aby moja práca nemala nepriaznivý vplyv na obyvateľov, napr. v prípade szčo ktorá pracuje s chemickými látkami a má ich doma v dielni, musí ich mať bezpečne uskladnené, aby som neohrozovala ani svoje zdravie ani zdravie obyvateľov a nepoškodzovala životné prostredie .

V každom prípade som na internete našla už ponuky na školenia ohľadom tohto zákona a v tlači sa tejto téme takisto bude určite venovať viacej pozornosti, tak sa dozvieme viacej podrobností .
0 0
sylvia78 sylvia78

sylvia78 je offline (nepripojený) sylvia78

Pre ilustraciu pripajam postup pri realizacii pracovnej zdravotnej sluzby uverejneny na stranke jedneho z poskytovatelov:

POSTUP PRI REALIZÁCII PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY

1. Po zaslaní vyplneného dotazníka Vám zašleme orientačnú cenovú ponuku k pracovnej zdravotnej službe.

2. Po telefonickom alebo písomnom upresnení termínu vykonáme vo Vašom podniku zbežnú obhliadku pracoviska v trvaní 1-2 hodiny. Zmyslom tejto prehliadky je vytvoriť si obraz o počte zamestnancov, počte a druhu prevádzok a identifikovať zrejmé rizikové faktory práce a pracovného prostredia.

3. Následne Vám zašleme návrh zmluvy, kde vyšpecifikujeme zásady našej spolupráce, cenu a termíny plnenia zvlášť za audit práce a pracovného prostredia a zvlášť za preventívne lekárske prehliadky pre zamestnancov.

4. Po prejednaní a uzatvorení zmluvy nasleduje proces auditu práce a pracovného prostredia, ktorý podľa veľkosti podniku, počtu prevádzok a počtu zamestnancov môže trvať 1-8 týždňov. Výstupom z auditu je hodnotiaca správa vo forme protokolu, ktorý v súlade s § 20 zákona č. 126/2006 Z.z. bude obsahovať: posudky o riziku pre každého zamestnanca resp. jeho pracovné miesto, prevádzkové poriadky pracovísk, návrhy na zaradenie prác podľa kategorizácie rizík pri práci, návrhy na nápravné opatrenia, ktoré odprezentujeme zamestnávateľovi aj zástupcom zamestnancov, ďalej aktuálna informácia o práci a pracovnom prostredí pre každého zamestnanca zvlášť ako podklad pre lekárov pracovnej zdravotnej služby, ktorí budú vykonávať preventívne prehliadky zamestnancov vo vzťahu k práci.

5. Zoznam rizikových pracovísk s ich charakteristikami a s počtom zaradených zamestnancov vo Vašom mene predložíme na schválenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

6. Na základe takto schváleného zoznamu potom Vaše personálne oddelenie dohodne snami podľa rizikových kategórií harmonogram vykonávania preventívnych lekárskych prehliadok vo vzťahu k práci. U niektorých zamestnancov pôjde o vstupné prehliadky, u väčšiny o periodické lekárske prehliadky ev. skríningové vyšetrenia.

7. Starostlivosť o Vašich zamestnancov je kontinuálny proces trvajúci po celú dobu ich zamestnaneckého pomeru. Harmonogramy prehliadok, dátum a čas ich vykonávania bude v pravidelných intervaloch upresňovaný s Vašim povereným zamestnancom (obvykle personálne oddelenie).
0 0
calgary calgary

calgary je offline (nepripojený) calgary

Som zvedavá ako PZS zabezpečia firmy, ktoré majú niekoľko stovák dohodárov s obrovskou fluktuáciou a pôsobnosť po celom Slovensku... V reále sa stáva, že brigádnik odpracuje jednu hodinu a končí. Jeho zárobok je napr.20 korún.....vstupná prehliadka nás ale (podľa vyššie uvedeného) bude stáť cca 1000 Sk... Pripadá mi to ako zlý vtip.
Prehliadku musíme samozrejme zabezpečiť pred uzavretím prac. pomeru (dohody). To som vážne zvedavá ako to bude prebiehať...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať