Zavrieť

Porady

Dotácia a zmena spôsobu uplatňovania výdavkov

V roku 2005 som začal podnikať, dostal som dotáciu z UP vo výške 75.928 Sk. Vtedy som viedol účtovnictvo a uplatňoval som si skutočné výdavky. Z dotácie som v roku 2005 vyčerpal 53.343,50 Sk, to znamená že takúto sumu som zahrnul do VOZD a aj interným dokladom pri uzávierke som takú istú sumu zahrnul do POZD.
Za rok 2006 budem si uplatňovať výdavky paušálne vo výške 40%. Vyčerpal som celý zostatok dotácie, t.j. 22.584,50 Sk. Z toho som použil 14.256 Sk na software a zbytok 8.328,50 na zdravotné poistenie.
Teraz však neviem, ako postupovať, keďže už budem uplatňovať paušálne výdavky. Sumu 22.584,50 zahrniem do POZD, 14.256 Sk do VNZD (?) - výdavky sú uplatnené v 40%. Ale čo s poistným na ZP, ktoré som uhrádzal z tej dotácie?? Je to VOZD alebo VNZD??
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bajkak Pozri príspevok
Dobry den, manzel je zivnostnik , v roku 2007 dostal dotaciu z uradu prace, okrem nej nemal na zivnost ziadne ine prijmy.Na danovom urade som sa pytala, kedze chceme pouzit pausalne vydavky, ci mam do danoveho priznania zahrnut celu dotaciu, odpovedali mi, ze tam mam zapocitat len cast dotacie, ktoru skutocne vycerpal. Zaujima ma Vas nazor, pretoze si chcem na manzela u svojho zamestnavatela uplatnit odpocitatelnu polozku, ale v akej vyske :-) ? Dakujem.
Prikladám Pokyn DRSR k dotáciám a vyberám nasledovné :


2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Slavena Pozri príspevok
Tak toto je chaos - aspoň v mojej hlave, prečítala som si všetky príspevky k tejto téme a som zúfalá. Sú tu konkrétne príklady na ktoré nie je konkrétna jednoznačná odpoveď.
Ja som dostala dotáciu zo ŠR v r. 2006 vo výške 82.000,-Sk. Kúpila som si z nej PC zostavu vo výške 32.000,- Sk. Záväzok vypl. z dotácie je 74.000,- Sk /teda 80.000,- Sk mínus odpisy 8.000,- Sk/. Za rok 2007 by som chcela použiť paušálne výdavky. Musím robiť DDP za rok 2006 s tým, že celú sumu dotácie spätne zahrniem do POZD - ALEBO -nebudem robiť žiadne DDP a tú zvyšnú sumu dotácie vo výške 74.000,- Sk zahrniem do POZD až v roku 2007-keďže až teraz si chcem uplatniť paušálne výdavky?
Slavena, ako si to nakoniec vyriešila?
mám podobný prípad, akurát že szčo neminul z dotácie ani halier (alebo teda ani cent - aby sme si zvykali na novú terminológiu )
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Potrebujem (prosím) poradiť.

SZCO dostala v r. 2007 dotáciu, viedla JU, do príjmov zahrnula iba časť dotácie (ktorú použila).

V roku 2008 prešla na uplatňovanie paušalných výdavkov. Z r.2007 jej do r. 2008 ostala iba nevyčerpaná dotácia vo výške 70 000,- Sk. /(nič iné)

Môj názor je, že zvyšok nevyčerpanej dotácie bude príjem r.2008 a k tomu si môže uplatniť 40% výdavkov.

"Účtovník" tejto SZČO tvrdí, že napriek uplatňovaniu paušalných výdavkov v r. 2008 si v príjmoch r.2008 uvedie len takú výšku dotácie, ktorú vyčerpal.
Môj názor je, že sa mýli.
Aký je vlastne správny postup ? (prečítala som si celú tému, usmernenie ... a )
0 0
1marta3 1marta3

1marta3 je offline (nepripojený) 1marta3

Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

1marta3 Pozri príspevok
Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.
Súhlasím. Uvedený postup od AZLA je správny. Vyplýva to aj z pokynu DRSR.
Ale nevidím problém v preukázaní použitia príspevku. Treba odložiť bločky za nákup vecí, na ktoré bol poskytnutý príspevok, alebo doklady o zaplatení odvodov do ZP a SP (poštovú poukážku, výpis z Bú), ak bol príspevok poskytnutý na odvody. Kontrole z Úradu práce treba preukázať že dotácia bola použitá v súlade s podnikateľským zámerom, nie je tam podmienka vedenia JÚ. Mala som už aj kontrolu z ÚP a bolo to v poriadku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=1marta3;988976]Ja si myslím že váš postup je správny, je to aj v tom pokyne DRSR tak napísané, je pripojený v niektorom príspevku vyššie.
Ale problém by som videla potom v preukázaní použitia príspevku, ked si nebude viesť účtovníctvo.[/quote]

Bude mať doklad o nákupe resp. platbe v súlade so zmluvou , ktorý musí uchovávať 10 rokov na základe požiadovok z UPSVAR . Však ona v skutočnosti si zaobstará potreby , čo mala v podnikateľskom zámere , na čo žiadala dotáciu , len do nákladov jej pôjde 40% paušálnych výdavkov . A to je už problém SZČO .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
azla Pozri príspevok
Potrebujem (prosím) poradiť.

SZCO dostala v r. 2007 dotáciu, viedla JU, do príjmov zahrnula iba časť dotácie (ktorú použila).

V roku 2008 prešla na uplatňovanie paušalných výdavkov. Z r.2007 jej do r. 2008 ostala iba nevyčerpaná dotácia vo výške 70 000,- Sk. /(nič iné)

Môj názor je, že zvyšok nevyčerpanej dotácie bude príjem r.2008 a k tomu si môže uplatniť 40% výdavkov.

"Účtovník" tejto SZČO tvrdí, že napriek uplatňovaniu paušalných výdavkov v r. 2008 si v príjmoch r.2008 uvedie len takú výšku dotácie, ktorú vyčerpal.
Môj názor je, že sa mýli.
Aký je vlastne správny postup ? (prečítala som si celú tému, usmernenie ... a )
Ale ......teraz ma napadlo , keď v roku 2008 prešla na paušálne výdavky , tak mala v roku 2007 upraviť ZD , to znamená ,že do ZD mala zahrnúť aj nevyčerpanú dotáciu ...ha ..takže logicky , nemohla mať upravený ZD , keď jej zostala v záväzkoch nevyčerpaná dotácia . Ak v roku 2007 plánovala s paušálnymi výdavkami v roku 2008 , tak už na to mala myslieť v roku 2007 .

Čiže ja tam vidím , že ak chce uplatniť paušálne výdavky v roku 2008 , tak je potrebné podať DDP za rok 2007.
Naposledy upravil Zita5 : 19.03.09 at 08:21
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zita5 Pozri príspevok
Ale ......teraz ma napadlo , keď v roku 2008 prešla na paušálne výdavky , tak mala v roku 2007 upraviť ZD , to znamená ,že do ZD mala zahrnúť aj nevyčerpanú dotáciu ...ha ..takže logicky , nemohla mať upravený ZD , keď jej zostala v záväzkoch nevyčerpaná dotácia . Ak v roku 2007 plánovala s paušálnymi výdavkami v roku 2008 , tak už na to mala myslieť v roku 2007 .
Zitka presne toto som si myslela aj ja. Ale v každoročne chodím na školenia, kde nás školí Ing. Boráková z daňového riaditeľstva zo Žiliny a potvrdila mi postup aký uviedla AZLA. Pre účely úpravy základu dane pre prechode z JÚ na percento z príjmov sa na nevyčerpanú dotáciu neprihliada ako na záväzok.
To znamená, že netreba podávať DDP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dogicka Pozri príspevok
Zitka presne toto som si myslela aj ja. Ale v každoročne chodím na školenia, kde nás školí Ing. Boráková z daňového riaditeľstva zo Žiliny a potvrdila mi postup aký uviedla AZLA. Pre účely úpravy základu dane pre prechode z JÚ na percento z príjmov sa na nevyčerpanú dotáciu neprihliada ako na záväzok.
Lenže je to aj v Pokyne drsr ....má povinnosť úpravy ZD v roku pred prechodom na paušálne výdavky .Prečítaj si to ešte raz vyššie v príspevku , ktorý som minulý rok prilepila . Odvtedy som nezaznamenala žiadnu zmenu .
Naposledy upravil Zita5 : 19.03.09 at 08:21
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zita5 Pozri príspevok
Lenže je to aj v Pokyne drsr ....má povinnosť úpravy ZD v roku pred prechodom na paušálne výdavky .Prečítaj si to ešte raz vyššie v príspevku , ktorý som minulý rok prilepila . Odvtedy som nezaznamenala žiadnu zmenu .
Zitka ale ja som tam nič také nenašla. Pripájam pokyn DRSR, kde to tiež nie je konkrétne riešené.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podobná situácia tej, ktorú riešim je uvedená v príklade č. 7

Príklad č. 7:
Daňovník (samostatne hospodáriaci roľník) účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva prijal v roku 2005 dotáciu na nákup osiva. Osivo zakúpil v roku 2006, v tomto roku však zmenil spôsob uplatňovania výdavkov – uplatnil tzv. paušálne výdavky. V roku prijatia dotácie účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a nakoľko dotáciu nepoužil na určený účel, nezahrnul ju ani v roku 2005 do základu dane. V nadväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP daňovník zahrnie túto dotáciu do základu dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom ju použije na úhradu daňových výdavkov, t.j. zahrnie ju do základu dane v roku 2006, teda v roku, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky.

avšak, s tým rozdielom,
V príklade
............. ........ dostal dotáciu v r. 2005 - učtoval JU,
........................čerpal dotáciu v. r. 2006 -uplatňoval paušal, ale celú aj vyčerpal

Riešená situácia
............. ......... dostal dotáciu v r. 2007 - učtoval JU, časť aj čerpal
........................... časť čerpal v r. 2008 -uplatňoval paušal,ale celú ešte stále nevyčerpal (má termín do 9/2009)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Baby , bude to tak .Nemala som potom začať veľmi uvažovať a rozoberať , som sa zaplietla sama .
0 0