Zavrieť

Porady

SZČO - súkromné auto, náhrady za kilometre

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci.
SZČO má súkromné auto staršie ako 4 roky. Nakoľko nakupuje a predáva tovar, míňa súkromné PHM na podnikateľské účely. Ak si chce uplatňovať
kilometrovné (6,20 / kilometer), musí mať zaplatenú daň z MV? Môže napríklad od augusta 2007 uplatňovať "kilometrovné", ak na august až december zaplatí daň z MV? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

janasl Pozri príspevok
Auto nie je v majetku firmy.
Z každého bločku vypočítam zvlášť náklady na služobnú cestu. Ale ak zrovna z tých spomínaných 2520 služobných km, je 500 km (podotýkam, že tiež služobných), ale na tieto nemá podnikateľ bloček, v tomto prípade nemá nárok na preplatenie PHM za týchto 500 km? A zároveň tiež náhradu za amortizáciu 2520-500km * 5,5 + náhrada za PHL
Jednoducho musíš mať na bločkoch minimálne toľko litrov PHL, koľko potrebuješ na najazdenie uvedených 2520 km. A podľa spotreby v TP si to spočítaš, koľko litrov potrebuješ. Prečo by mal byť škodný, ak tie cesty skutočne vykonal ? Ak ho stratil, tak musí usilovne rozmýšľať ako si pomôcť... Viac sa napísať nedá.
0 0
samuelch samuelch

samuelch je offline (nepripojený) samuelch

Manual Pozri príspevok
Jednoducho musíš mať na bločkoch minimálne toľko litrov PHL, koľko potrebuješ na najazdenie uvedených 2520 km. A podľa spotreby v TP si to spočítaš, koľko litrov potrebuješ. Prečo by mal byť škodný, ak tie cesty skutočne vykonal ? Ak ho stratil, tak musí usilovne rozmýšľať ako si pomôcť... Viac sa napísať nedá.

Natankuje potrebný počet litrov a prinesie bloček.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

janasl Pozri príspevok
Auto nie je v majetku firmy.
Z každého bločku vypočítam zvlášť náklady na služobnú cestu. Ale ak zrovna z tých spomínaných 2520 služobných km, je 500 km (podotýkam, že tiež služobných), ale na tieto nemá podnikateľ bloček, v tomto prípade nemá nárok na preplatenie PHM za týchto 500 km? A zároveň tiež náhradu za amortizáciu 2520-500km * 5,5
Nevidím najmenší dôvod, prečo by si nemohol uplatniť ako daňový výdavok základnú náhradu za každý km jazdy tak, ako je to uvedené v §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov.
V ustanovení nie je základná náhrada podmienená ničím , čo by súviselo s bločkami a s preukazovaním cien PHL a nie je to podmienené ani v Zákona o cestovných náhradách , na ktorý sa toto ustanovenie odvoláva.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

SISI.SISI Pozri príspevok
Stačí priložiť 1-2 bloky mesačne na nákup PHL, aby bol doklad o cene na základe ktorej sa vypočíta nárok na cest.náhrady? Potom môžem počítať len takú spotrebu litrov, koľko je na týchto blokoch nakúpené, alebo môžem zúčtovať aj viac litrov? (Mám bloky na 12 litrov, spotreba auta je 6 litrov na 100 km, na cesťáku je zúčtovaných 250 km.Môžem ich uplatniť všetky, alebo len 200km, na ktoré mám blok?)
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).
Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.
Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.
Naposledy upravil Marína : 17.10.08 at 07:14
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ahojte, potrebovala by som poradiť:
Účtujú sa nejako inak cestovné náhrady pri platiteľovi a pri neplatireľovi DPH?
Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

iriska Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť:
Účtujú sa nejako inak cestovné náhrady pri platiteľovi a pri neplatireľovi DPH?
Ďakujem.
Iriska, podľa mňa je:
klikni a čítaj prílohy:
Nahrada pri sukromnom vozidle
Odpočet DPH z PHM blokov u MV nezar.v OM

Tu je celá téma
Nahrada pri sukromnom vozidle
__________________
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

SZČO používa sukr.auto na podnikateľské účely. Vykonal služ.cestu do Banskej Bystrice. Tankoval ráno v Bratislave a večer v Poprade keďže má rodičov v Poprade, tak tam vykonal súkr.cestu. Ako mu to mám dať do cestového príkazu. Napísať služobná cesta BA-BB a iba pridať bločky z BA a PP? Do cestovného príkazu nemám zadávať súkromné km však? Má počas roka takýchto ciest viac a niekedy v PP aj prespal a tankoval ráno/pri ceste späť/. Tak v tom prípade napíšem ubytovanie na súkromí a priložím bloček z rána?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Prosím poradí mi niekto?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jankaaa Pozri príspevok
SZČO používa sukr.auto na podnikateľské účely. Vykonal služ.cestu do Banskej Bystrice. Tankoval ráno v Bratislave a večer v Poprade keďže má rodičov v Poprade, tak tam vykonal súkr.cestu. Ako mu to mám dať do cestového príkazu. Napísať služobná cesta BA-BB a iba pridať bločky z BA a PP? Do cestovného príkazu nemám zadávať súkromné km však? Má počas roka takýchto ciest viac a niekedy v PP aj prespal a tankoval ráno/pri ceste späť/. Tak v tom prípade napíšem ubytovanie na súkromí a priložím bloček z rána?
Janka,
veď používa súkromné auto, tak nemožeš mať problém.
Ty potrebuješ mať vydokladované "počet litrov" PHM , ktoré účtuješ do VOZD.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka,
tzn., že ak natankujem do súkromného auta v januári 2009 a potom až vo februári 2009 uskutočním cestu, tak priložím doklad o nákupe z januára.
Tak sa vobec nezaťažuj jeho súkr. cestami.
0 0
mmmaros mmmaros

mmmaros je offline (nepripojený) mmmaros

Prepáčte ak otváram niečo, čo tu už raz bolo, ale je to skutočne stále tak, že NEmôžem účtovať paušál za kilometre+PHM ak mám auto požičané na základe zmluvy o prenájme od známeho? Moja účtovníčka je toho názoru, že môžem.
Vopred vďaka!!!
Naposledy upravil mmmaros : 30.01.09 at 14:48
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

mmmaros Pozri príspevok
Prepáčte ak otváram niečo, čo tu už raz bolo, ale je to skutočne stále tak, že NEmôžem účtovať paušál za kilometre+PHM ak mám auto požičané na základe zmluvy o prenájme od známeho? Moja účtovníčka je toho názoru, že môžem.
Vopred vďaka!!!
Nie, nemôžte, len PHM + opravy, údržba.... "Paušál" sa môže uplatniť len na vlastné MV nezahrnuté v podnikaní. § 19 odts. 2 písmeno e ZODZP
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mmmmaros,
daj prečítať účtovníčke:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
PAMACO PAMACO

PAMACO je offline (nepripojený) PAMACO

Aké boli paušálne náhrady v r.2008?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

PAMACO Pozri príspevok
Aké boli paušálne náhrady v r.2008?
do 31.5. - 6,20sk/km, od 1.6. - 5,50sk/km

Používaj vyhladávanie...
0 0
Jerkab Jerkab

Jerkab je offline (nepripojený) Jerkab

Zaujímalo by ma, či v súčasnom období nie je obmedzenie na uplatnenie sadzby základnej náhrady za motorové vozidlo, ktoré bolo v minulosti zaradené do obchodného majetku a neskôr vyradené z obchodného majetku.
Príklad: v roku 2004 som kúpil osobné auto, v rokoch 2004, 2005, 2006, 2007 som ho daňovo odpisoval a v roku 2008 k 1.1.2008 vyradil z obchodného majetku. Môžem si v roku 2008 uplatniť sadzbu základnej náhrady 6,20 do 31.5.2008 a 5,50 od 1.6.2008? Nie sú nejaké legislatívne obmedzenia? Ďakujem za vaše názory.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jerkab Pozri príspevok
Zaujímalo by ma, či v súčasnom období nie je obmedzenie na uplatnenie sadzby základnej náhrady za motorové vozidlo, ktoré bolo v minulosti zaradené do obchodného majetku a neskôr vyradené z obchodného majetku.
Príklad: v roku 2004 som kúpil osobné auto, v rokoch 2004, 2005, 2006, 2007 som ho daňovo odpisoval a v roku 2008 k 1.1.2008 vyradil z obchodného majetku. Môžem si v roku 2008 uplatniť sadzbu základnej náhrady 6,20 do 31.5.2008 a 5,50 od 1.6.2008? Nie sú nejaké legislatívne obmedzenia? Ďakujem za vaše názory.
nie, už to neplatí. Môžeš si uplatniť sadzbu základnej náhrady. Nezabudni na ozn.povinnosť na DU a DP k dani z mot.voz. /aj keď termín na podanie DP už uplynul/
0 0
Jerkab Jerkab

Jerkab je offline (nepripojený) Jerkab

Ďakujem za odpoveď
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

prosím o radu:
živnostníčka príležitostne keď musí si isť pre tovar sama - žejej ho dodávatelia nedovezú používa MV manžela. Auto je teda ich súkromné. Môže siona uplatniť náhrady za auto teda paušál + PH? a druhá vec keĎ nemá bločky z tankovania kde by sme našli nejaký priemerný sadzobní na PHMka?

Ďakujem
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Živnostník má zákazku mimo pracoviska a každý týždeň (od pondelka do piatku - týždňovky) cestuje vlastným autom a tiež mu vzniká nárok na stravné. Musím mu každý týždeň vystavovať cestovný príkaz, alebo to môžem spočítať za mesiac?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať