Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera 2 Pozri príspevok
.... to sú tie najhoršie nápady, ktoré človeku vedia pokaziť dobrú náladu...poznám dôverne
Mám z tohto alkoholu ešte jednu veselšiu príhodu /našťastie sa už kvôli nemu nenasmejem/. V lete minulý rok odchádzajúc na dovolenku počítam na prstoch a odškrtávam - to je vybavené aj to je vybavené... zabuchla som spokojne dvere na byte a vydala sa do Chorvátska na dovolenku. Prešla som spokojne 770 km, usadila sa na terasu s výhľadom na more, šťastná a spokojná a zrazu otázka: "Čo Vám ponúknem na pitie" mi skazila radosť. Opäť slovo alkohol /bolo 25./ mi skazilo radosť zo života. Jednoducho som na toto oznámenie zabudla..... a našťastie už mi nebude ničiť život
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zákon vyšiel s účinnosťou od 01.03.2009, je logické že vo februári platil starý zákon, tak za mesiac február by sa hlásenie ešte podať malo.(hlásenie podávaš podľa starého zákona) no ale neviem pretože aj mne colníci tvrdili že za február už nie, ale oni majú vo výklade a v pochopení zákonov kapánek šach!
0 0
jezko1 jezko1

jezko1 je offline (nepripojený) jezko1

Sabadka Pozri príspevok
Zákon vyšiel s účinnosťou od 01.03.2009, je logické že vo februári platil starý zákon, tak za mesiac február by sa hlásenie ešte podať malo.(hlásenie podávaš podľa starého zákona) no ale neviem pretože aj mne colníci tvrdili že za február už nie, ale oni majú vo výklade a v pochopení zákonov kapánek šach!
ešte raz zopakujem, čo som písal vyššie. zrušená bola dňaom 01.03.2009 vyhláška, ktorou sa ustanovuje vzor hlásenia. Oznámenie nemáte podať na akom tlačive, keďže to, ktoré platilo do 01.03.2009 bolo zrušené, teda jeho vzor. Okrem toho od 01.03.2009 bol zrušenýá odsek 18 aj 19 § 44. Prečo chcete silou mocou robiť byrokraciu???? Zákon bol schválený v rámci krízového balíčka a v dôvodovej správe sa píše, že má zlepšiť podnikateľské prostredie... takže podávať určite netreba a nič tým neriskujete.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
jezko1 Pozri príspevok
a možno sa až tak nemýlil, mozno sa už nestretnú a nepôjde tam už odovzdať výkaz za február ... totiž nemusí, keby aj nešla, všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú...
Už nie som celkom aktuálny týmto príspevkom vzhľadom na to že pribudli ďaľšie príspevky, ale nešlo mi pripojenie na sieť.
Celý problém je v tom, že tvorca zákona neformuloval jeho ustanovenia jednoznačne, čo potom v praxi umožňuje rôznorodý výklad. Keď sa budem dôsledne držať litery zákona, mám na mysli zákon č. 52/2009 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť od 1. marca 2009, potom podľa jeho ustanovenia § 52c oznamovaciu povinnosť za mesiac február 2009 nemožno splniť z technických dôvodov, pretože sa s účinnosťou s rovnakým dátumom zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Teda oznámenie za február, ak by bolo podané na tlačive podľa vzoru ustanoveného v uvedenej vyhláške, ak bude skutočne podané, bude podané na tlačive, ktoré už nemá nijakú oporu v zákone! Osobne by som teda nepodanie oznámenia neodôvodňoval tým, že nemusím, lebo všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú. To znie, ako keby som priznal, že som síce porušil zákon a urobil som tak vedome, lebo aj tak sa mi nič nemôže stať. Žiaľ, opak je pravdou.
Ja som vzhľadom na niekoľkoročné skúsenosti a poznatky získané z Porady radšej napísal, aby bolo oznámenie podané a som presvedčený, že drvivá väčšina colných úradov toto oznámenie pohode prijme a daňové subjekty vôbec neupozorní, že oznámenie už nebolo potrebné podať. A naopak, mnohí z tých, ktorí oznámenie nepodajú, pretože ho skutočne už netreba podať, budú zo strany colných úradov šikanovaní za nepodanie oznámenia, prax a poznatky zo života hovoria za všetko. Na toto som zo všetkého najviac zvedavý.
Pokiaľ ide o zastavenie konaní, tak ako vyplýva z ustanovenia 51g ods. 2, podľa ktorého
ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 v znení účinnom do 28. februára 2009 nebolo právoplatne ukončené k 28. februáru 2009, v konaní sa nepokračuje, v tomto prípade si nerobím žiadne ilúzie. Žiaľ, niektoré colné úrady si to vysvetlia tak, že v začatom konaní už síce nebudú pokračovať ale v pohode začnú nové konanie s odôvodnením, že im to zákon nezakazuje. Minulý týždeň jedna členka PORADY, ktorá sa obrátila na mňa súkromnou správou (ak chce, môže to tu potvrdiť) podala odvolanie proti pokute za oneskorené splnenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 v znení v znení účinnom k 30. júnu 2006. Pokuta bola uložená až vo februári 2009, ešte raz opakujem, vo febrári 2009, to aby si niekto nemyslel, že som sa pomýlil v dátume. Pokuta bola uložená aj napriek skutočnosti, že v ustanovení § 51f ods. 19 je uvedené, že ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 zákona v znení účinnom k 30. júnu 2006 nebolo právoplatne ukončené k 30. júnu 2006, v konaní sa nepokračuje. Skutek utek a tento prípad vôbec nie je ojedinelý!
Hoci sme v téme Hlásenie o príjme a výdaji liehu, ale je to tiež o spotrebnej dani, tak by som sa ťa Ježko chcel opýtať, aký je tvoj názor na ustanovenia bodu 4., 18 a 27 zákona č. 52/2009 Z. z. v porovnaní s predchádzajúcim znením zákona. Tento problém môžeme rozdebatovať v inej téme, aby sme tu s tým nezavadzali.
0 0
jezko1 jezko1

jezko1 je offline (nepripojený) jezko1

Excise Duty Pozri príspevok
Už nie som celkom aktuálny týmto príspevkom vzhľadom na to že pribudli ďaľšie príspevky, ale nešlo mi pripojenie na sieť.
Celý problém je v tom, že tvorca zákona neformuloval jeho ustanovenia jednoznačne, čo potom v praxi umožňuje rôznorodý výklad. Keď sa budem dôsledne držať litery zákona, mám na mysli zákon č. 52/2009 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť od 1. marca 2009, potom podľa jeho ustanovenia § 52c oznamovaciu povinnosť za mesiac február 2009 nemožno splniť z technických dôvodov, pretože sa s účinnosťou s rovnakým dátumom zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Teda oznámenie za február, ak by bolo podané na tlačive podľa vzoru ustanoveného v uvedenej vyhláške, ak bude skutočne podané, bude podané na tlačive, ktoré už nemá nijakú oporu v zákone! Osobne by som teda nepodanie oznámenia neodôvodňoval tým, že nemusím, lebo všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú. To znie, ako keby som priznal, že som síce porušil zákon a urobil som tak vedome, lebo aj tak sa mi nič nemôže stať. Žiaľ, opak je pravdou.
Ja som vzhľadom na niekoľkoročné skúsenosti a poznatky získané z Porady radšej napísal, aby bolo oznámenie podané a som presvedčený, že drvivá väčšina colných úradov toto oznámenie pohode prijme a daňové subjekty vôbec neupozorní, že oznámenie už nebolo potrebné podať. A naopak, mnohí z tých, ktorí oznámenie nepodajú, pretože ho skutočne už netreba podať, budú zo strany colných úradov šikanovaní za nepodanie oznámenia, prax a poznatky zo života hovoria za všetko. Na toto som zo všetkého najviac zvedavý.
Pokiaľ ide o zastavenie konaní, tak ako vyplýva z ustanovenia 51g ods. 2, podľa ktorého
ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 v znení účinnom do 28. februára 2009 nebolo právoplatne ukončené k 28. februáru 2009, v konaní sa nepokračuje, v tomto prípade si nerobím žiadne ilúzie. Žiaľ, niektoré colné úrady si to vysvetlia tak, že v začatom konaní už síce nebudú pokračovať ale v pohode začnú nové konanie s odôvodnením, že im to zákon nezakazuje. Minulý týždeň jedna členka PORADY, ktorá sa obrátila na mňa súkromnou správou (ak chce, môže to tu potvrdiť) podala odvolanie proti pokute za oneskorené splnenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 v znení v znení účinnom k 30. júnu 2006. Pokuta bola uložená až vo februári 2009, ešte raz opakujem, vo febrári 2009, to aby si niekto nemyslel, že som sa pomýlil v dátume. Pokuta bola uložená aj napriek skutočnosti, že v ustanovení § 51f ods. 19 je uvedené, že ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 zákona v znení účinnom k 30. júnu 2006 nebolo právoplatne ukončené k 30. júnu 2006, v konaní sa nepokračuje. Skutek utek a tento prípad vôbec nie je ojedinelý!
Hoci sme v téme Hlásenie o príjme a výdaji liehu, ale je to tiež o spotrebnej dani, tak by som sa ťa Ježko chcel opýtať, aký je tvoj názor na ustanovenia bodu 4., 18 a 27 zákona č. 52/2009 Z. z. v porovnaní s predchádzajúcim znením zákona. Tento problém môžeme rozdebatovať v inej téme, aby sme tu s tým nezavadzali.

beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jezko1 Pozri príspevok
beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...
Len aby nepovedali, že natlačených je ich dosť /myslím tlačív/
O.i. novela platí od 1.3.2009 a 25.03.2009 znamená, že dané body už neplatia ) /zmenila som názor
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
jezko1 Pozri príspevok
beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...
OK, navrhujem, aby sme prešli do témy http://www.porada.sk/t102416-spotreb...tml#post962397, už som tam čosi naznačil, čo si o tom myslím, to platí rovnako aj o spotrebnej dani z minerálneho oleja.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

optimistka Pozri príspevok
zrušené odseky v § 44 /18,19/ rušia povinnosť predkladať mesačne hlásenia, ale vedenie evidencie podľa ods. 12 myslím zrušené nie je
načo budú teraz tie evidencie ??
Evidencia mi ani tak nevadí, veď sklady sme povinní viesť.
Vadí mi, že v ods. 12 zostal ten prepočet na 100 % lieh. - tak to už fakt neviem komu načo bude.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Poslala som dotaz a tu je odpoveď:


1.Nakoľko boli zrušené odseky v § 44 /18,19/ ruší sa povinnosť predkladať
mesačne hlásenia.
Hlásenie je potrebné zaslať ešte za mesiac február 2009?

2.Nakoľko skladové hospodárstvo spracováva externá účtovníčka na PC, môže
evidencia podľa ods. 12 byť u nej, alebo musí byť na prevádzke?


9.3.2009
Odpoveď:

Dňom 01.03.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších
predpisov.
Zákonom č. 52/2009 bol zrušený ods. 18 a 19 § 44 zákona č. 105/2004 Z. z.
ako aj
Vyhláška MF SR č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva
oznámenia o množstve
prijatého a vydaného spotrebiteľského balenia liehu a stave zásob.
Z uvedeného vyplýva, že v mesiaci marec 2009 už nie je potrebné zaslať
miestne
príslušnému správcovi dane hlásenie o množstve prijatého a vydaného liehu v
spotrebiteľskom balení.
Povolenie na prevádzku je potrebné mať priamo na prevádzke podniku,
evidenciu može mať
aj Vaša učtovníčka.



JUDr.Ľubomíra Vrobelová
raiditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa CR SR
0 0
vlakup vlakup

vlakup je offline (nepripojený) vlakup

Muška Pozri príspevok
Poslala som dotaz a tu je odpoveď:

1.Nakoľko boli zrušené odseky v § 44 /18,19/ ruší sa povinnosť predkladať
mesačne hlásenia.
Hlásenie je potrebné zaslať ešte za mesiac február 2009?

2.Nakoľko skladové hospodárstvo spracováva externá účtovníčka na PC, môže
evidencia podľa ods. 12 byť u nej, alebo musí byť na prevádzke?


9.3.2009
Odpoveď:

Dňom 01.03.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších
predpisov.
Zákonom č. 52/2009 bol zrušený ods. 18 a 19 § 44 zákona č. 105/2004 Z. z.
ako aj
Vyhláška MF SR č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva
oznámenia o množstve
prijatého a vydaného spotrebiteľského balenia liehu a stave zásob.
Z uvedeného vyplýva, že v mesiaci marec 2009 už nie je potrebné zaslať
miestne
príslušnému správcovi dane hlásenie o množstve prijatého a vydaného liehu v
spotrebiteľskom balení.
Povolenie na prevádzku je potrebné mať priamo na prevádzke podniku,
evidenciu može mať
aj Vaša učtovníčka.



JUDr.Ľubomíra Vrobelová
raiditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa CR SR
Otázka:stále nie je mi však jasné, či treba túto evidenciu viesť denne alebo stačí za celý mesiac (veď máme ERP) - som majiteľ mini espressa, vďaka.
Naposledy upravil vlakup : 11.03.09 at 20:03 Dôvod: denne (čo je nezmyselné) alebo stačí mesačne?
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
vlakup Pozri príspevok
Otázka:stále nie je mi však jasné, či treba túto evidenciu viesť denne alebo stačí za celý mesiac (veď máme ERP) - som majiteľ mini espressa, vďaka.
No ja som ta externá účtovníčka. Sklad espresso nevedie. Som teda povinná ten stav liehu ako dávam do oznámenia vyhotovovať každý mesiac, evidovať ho, ale nemusím ho posielať na colnicu?
Som z toho domotaná.
Akú evidenciu má viesť účtovníčka keď sa nevedie sklad? Všetko totiž v malej kaviarni ide hneď do spotreby....

Ďakujem pekne za pomoc!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lucida Pozri príspevok
No ja som ta externá účtovníčka. Sklad espresso nevedie. Som teda povinná ten stav liehu ako dávam do oznámenia vyhotovovať každý mesiac, evidovať ho, ale nemusím ho posielať na colnicu?
Som z toho domotaná.
Akú evidenciu má viesť účtovníčka keď sa nevedie sklad? Všetko totiž v malej kaviarni ide hneď do spotreby....

Ďakujem pekne za pomoc!
Čo to je, hneď do spotreby???
Nakupuje na "meno" zákazníka ??

Sklad musí viesť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dnes som bola milo prekvapená:

Telefonovala mi pracovníčka CU, že za február 2009 už nemusíme posielať Hlásenia, ale aby sme nezabudli viesť evidenciu
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška Pozri príspevok
Dnes som bola milo prekvapená:

Telefonovala mi pracovníčka CU, že za február 2009 už nemusíme posielať Hlásenia, ale aby sme nezabudli viesť evidenciu
HIP HIP HURÁ
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina Pozri príspevok
HIP HIP HURÁ
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala.
Bolo to od nej milé
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška Pozri príspevok
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala.
Bolo to od nej milé
Mne síce nevolali, ale aj tak mám aspoň jednu radosť Nebude ma viac strašiť slovo alkohol
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Muška Pozri príspevok
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala.
Bolo to od nej milé

Ani mne nikto nevolal ...ale ona Tebe preto, aby si ju nebodaj nejakým hlásením iniciatívne naobťažovala
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Muška Pozri príspevok
Čo to je, hneď do spotreby???
Nakupuje na "meno" zákazníka ??

Sklad musí viesť.
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucida Pozri príspevok
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
prinesie ju z obchodu a hneď ju vypije?

Vieš Lucida, rob ako myslíš, ale keď chceš voči klientovi ako jeho "tiežúčtovníčka" vystupovať zodpovedne a maximálne profesionálne, informuj sa o zákonoch a predpisoch, ktoré sa týkajú klientovej podnikateľskej činnosti a netvor nové usmernenia a postupy.

Podnikateľ, ktorý nakupuje a predáva alkohol MUSÍ VIESŤ evidenciu v zmysle zákona o spotrebnej dani z liehu. Naštuduj si ho, ak ti táto téma na pochopenie nestačí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lucida Pozri príspevok
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
Lucida, ale to sa mýliš.
To, že ju vyloží na bar ešte neznamená, že ju spotreboval.

Sklad má teda na tom bare.

tzn.

Kúpi 1 l vodky:
Príjem na "sklad-bar" - 1 l vodky

Predá 2 dcl
Výdajka zo "sklado-baru" - 0,2 l vodky /na základe bloku z registračnej pokladni /ja to robím mesačne/

Stav zásob:
Zostatok na sklade 0,8 l vodky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať