Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - príklad na Doklad o výške príjmu

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pán Jozef Zelený bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty. V roku 2005 mal aj živnosť, preto bol v zdravotnej poisťovni prihlásený ako SZČO.

Ročné zúčtovanie za rok 2005 preto musí podať. Úhrn jeho započítateľných príjmov v zamestnaní a vymeriavacieho základu SZČO nie je nižší, ako 78000 Sk, použije preto tlačivo Typ S, s jedným listom SA (tu uvádza výpočty za zamestnanie) a jedným listom SB (tu uvádza výpočty za SZČO).

Od zamestnávateľa si pán Jozef vyžiada doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2005.

Zamestnávateľ (mzdová účtovníčka pani Nováková) tento doklad vyplní nasledovne:

V I. oddieli uvedie osobné údaje pána Jozefa. Ako kód zdravotnej poisťovne uvedie "25", keďže pán Jozef bol v roku 2005 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Krížikom vyznačí, že po celý rok nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V II. oddieli uvedie údaje o zamestnávateľovi, spoločnosti Karpaty. Ako číslo platiteľa poistného uvedie číslo, pridelené vo VšZP.

V III. oddieli uvedie dátum, odkedy dokedy bol pán Jozef v rámci roka 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty. Uvedie úhrn započítateľných príjmov pána Jozefa za rok 2005. Bola to suma 200000 Sk. Do tejto sumy sa nezapočítajú napr. náhrady za pracovnú pohotovosť, príspevky zamestnávateľa na III. dôchodkový pilier za mesiace január až august 2005 a ani odmena pri pracovnom výročí.

Ďalej sa uvedie úhrn vykázaných preddavkov zamestnanca a zamestnávateľa za rok 2005.

Vo IV. oddieli sa uvedie podľa jednotlivých mesiacov minimálny základ a príjmy.

Pán Jozef bol odmeňovaný mesačnou mzdou, nie je ani mladistvý ani invalid, pracoval na plný úväzok, preto jeho minimálny základ je suma 6500 Sk.

V máji bol 14 kal. dní práceneschopný. Minimálny základ sa alikvótne kráti o 10 pracovných dní práceneschopnosti, výpočet: (6500/22) x 12 = 3546.

V októbri bol 7 kal. dní na OČR. Minimálny základ sa alikvótne kráti o 5 prac. dní OČR, výpočet: (6500/21) x 16 = 4953.

V decembri si po dohode so zamestnávateľom čerpal 3 prac. dni neplateného voľna. Počnúc septembrom 2005 sa minimálny základ nekráti o dni neplateného voľna, za december je minimálny základ suma 6500 Sk.

Spolu je minimálny základ za celý rok suma 73499 Sk.

Príjem v mesiaci december bol 66000 Sk, do tabuľky sa zapíše táto suma (a nie "orezaný" príjem 43095 Sk!).

V. oddiel - tu sa zapíše OČR, trvajúca od 17.10.2005 do 23.20.2005, ako dôvod sa zapíše "o", pretože ide o obdobie, kedy platí štát podľa § 11 ods.8 písm. o) zákona.

Do tejto tabuľky sa uvádzajú len obdobia po 1.9.2005.

V oddieli VI. uvedie osoba, ktorá vypísala doklad, svoje priezvisko a meno, číslo telefónu a faxu, podpíše sa a opečiatkuje tlačivo.

V oddieli VII. neuvedie žiadne prílohy.

Na 3.strane (Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa) znovu zapíše I. oddiel (údaje zamestnanca) rovnako, ako na 1.strane. Rovnako zapíše aj II. oddiel (údaje o zamestnávateľovi).

Poslednú, 4.stranu, ponechá prázdnu. Takto vyplnené tlačivo odovzdá zamestnancovi - pánovi Jozefovi Zelenému.

---------------------------------------------------------------------------

Pán Zelený do 30.6.2006 podá ročné zúčtovanie. Ak za zamestnávateľa vyjde nedoplatok zamestnávateľa 100 Sk a viac, prípadne preplatok zamestnávateľa 100 Sk a viac, je podľa zákona povinný tento nedoplatok (preplatok) zamestnávateľovi oznámiť do 31.7.2006.

V ročnom zúčtovaní skutočne vyjde nedoplatok zamestnávateľa a to 2290 Sk.

Pán Zelený preto do 4.strany tlačiva dopíše výsledky.

Do III. oddielu zapíše:

Ako úhrn preddavkov zamestnávateľa zapíše sumu 17710 Sk.

Poistné zamestnávateľa je suma 20000 Sk.

Nedoplatok zamestnávateľa je suma 2290 Sk.

Do IV. oddielu vyznačí krížikom, že ročné zúčtovanie vykonal on (poistenec).

V.oddiel - tu uvedie svoje meno, telefónne číslo, uvedie dátum, kedy oznámenie zamestnávateľovi vyplnil a podpíše sa.

Vyplnenú 3.a 4.stranu tlačiva zasiela zamestnávateľovi tak, aby to zamestnávateľ dostal najneskôr 31.7.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.05.06 at 10:30
Usporiadat
minehaha minehaha

minehaha je offline (nepripojený) minehaha

Ďakujem. Veľmi mi to pomohlo.
0 0
zuana zuana

zuana je offline (nepripojený) zuana

Dobrý deň, pán Mihál, prosím Vás o odpoveď - autorské honoráre zdaňované podľa § 6 zákona o dani z príjmov - si majú priznať do ročného zúčtovania ZP od 1. 9. 2005 alebo za celý rok 2005 - (ak popri poberaní honoráru boli: zamestnancami, dôchodcami, SZČO)? Ďakujem
0 0
Luko Luko

Luko je offline (nepripojený) Luko

BOBY
Mám tiež dotaz:
SZČO popri zamestnaní. ZP ako SZČO neplatila, ako zamestnanec samozrejme áno. Budem podávať tlačivo S s prílohami SA a SB. Potiaľto mi je to jasné. Na list SB do položky B07 uvádzam základ dane zo živnosti, t.j. rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Je jasné, že ak je v pluse, automaticky mu vzniká nedoplatok na ZP, teda ak som správne porozumela tým tlačivám a výpočtom. To znamená, že aj keď platil ako zamestnanec už musí platiť aj ako SZČO? Minulý rok mi v ZP povedali, že platiť nemusí nič, keď platí ako zamestnanec. Tak v tom mám chaos, Vysvetlite mi to prosím.
tiez mam podobny problem podnikal som od maja a nasledne od novembra som bol uz len zivnostnik, a za mesiace maj az oktober som ako zivnostnik neplatil odvody, kedze som platil ako zamestnanec.
Poradte kto vie, prosim ako riesit takuto kombinaciu.
luko
0 0
lussika lussika

lussika je offline (nepripojený) lussika

chellou poradaci,
mohli by ste mi poradit, pri zamestnancovi, ktory pracoval od 1.1.2005 do 30.10.2005, ci sa v oddieli IV. uvadza min. zaklad aj za november a december, ked mal uz ineho zamestnavatela za tieto mesiace?
0 0
koruna koruna

koruna je offline (nepripojený) koruna

lussika
chellou poradaci,
mohli by ste mi poradit, pri zamestnancovi, ktory pracoval od 1.1.2005 do 30.10.2005, ci sa v oddieli IV. uvadza min. zaklad aj za november a december, ked mal uz ineho zamestnavatela za tieto mesiace?
Za mesiace, ktoré nepracoval vo Vašej organizácii sa neuvádza vymeriavací základ. Do potvrdenia sa uvádzaju len doby, ktoré pracoval u Vás. V oddiely
III. sa uvedie od kedy do kedy pracoval.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den.
Chcem sa opýtať a poprosiť aj o radu.
V odiely III úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa a zamestnanca
skadiať vyčítam z Mzdového listu????
Vďaka
Silvia
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

SilviaS
Dobrý den.
Chcem sa opýtať a poprosiť aj o radu.
V odiely III úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa a zamestnanca
skadiať vyčítam z Mzdového listu????
Vďaka
Silvia
Áno Silvia, vyčítaš to z miezd. Ak nemáš upravený program tak, aby Ti to načítal, musíš pracne-ručne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuana
Dobrý deň, pán Mihál, prosím Vás o odpoveď - autorské honoráre zdaňované podľa § 6 zákona o dani z príjmov - si majú priznať do ročného zúčtovania ZP od 1. 9. 2005 alebo za celý rok 2005 - (ak popri poberaní honoráru boli: zamestnancami, dôchodcami, SZČO)? Ďakujem
Ak poberateľ honoráru bol zamestnanec, alebo SZČO, uvádza celý základ dane z honorárov.

Ak nebol v roku 2005 ani zamestnanec ani SZČO, a bol dôchodca, uvádza len príjem od septembra do decembra a RZ ZP robí len vtedy (typ C) ak tieto honoráre boli vyššie ako 13000 Sk.

Pozor, zaujímavé sú len honoráre, ktoré boli zdanené v daňovom priznaní.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Mam konatela ktory mal prijem z TPP priniesol mi potvrdenie o preddavkoch + bol szco bez prijmu,neplatiaci preddacky v inej firme...len evidovany akko konatel do 9/2005
z tej firmy kde ma TPP mam potvrdenie a v
v III.oddiel uhrn prijmov 484 841
uhrn preddavkov na poistne zamestnanca 18 041
uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel 45 096

Musi si urobit zuctovanie sam, tlacivo S a prilohu SA? spravne som pochopila?

ako zistim ci ma nieco na zdravotnom doplacat?
dakujem pekne za usmernenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, musí si urobiť RZZP sám, prípadne na to niekoho splnomocní.

Typ S. List SA - zamestnanie, list SB - konateľ.

V liste SB bude mať samé nuly, keďže ako SZČO (konateľ) žiadne predavky neplatil a žiadne príjmy nemal.

Doplácať bude - bude mať nedoplatok, pretože v zamestnaní mal príjmy 484841 Sk, z toho je poistné 4% = 19394 Sk, preddavky mal 18041, teda jeho nedoplatok je 1353 Sk.
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
Ja mám jednoduchú otázku:decera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Theo
Ja mám jednoduchú otázku:decera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem

Pozrite tu
http://www.porada.sk/showthread.php?t=25004
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
Ja mám jednoduchú otázku:dcera SZČO /živ.list od 2003-vždy mala minim.vym.základ .Ako bude vypadať jej ročné zučtovanie?Prípadne ,kde najdem už existujúcu odpoveď,prípadne "vzor"vyplneného tlačiva.
Ďakujem
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Zdravim )

ako spravne vyplnit "Doklad o ..." pre autorov?

Autor:
- o postihnuti nemusi informovat
- firma, ktora mu vyplaca prispevky (honorare) nie je jeho zamestnavatelom ani platitelom poistneho
- nemusi informovat, v ktorej ZP je poisteny...

- v odd. III. a IV. sa uvedie len uhrn primov? )

alebo existuje pre tento ucel aj ine tlacivko?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
"Doklad o..." sa vydáva LEN ZAMESTNANCOM.

Autor má príjmy zdanené podľa § 6 ZDP, nie je to zamestnanec.
0 0
lussika lussika

lussika je offline (nepripojený) lussika

...este by som mala otazocku, ohladne zamestnanca, ktory bol od 1.1.2005 na dohodu o brigadnickej praci studenta a po dokonceni studia od 1.6.2005 bol na pracovnu zmluvu, vyplnam doklad o vyske prijmu, len za obdobie od 1.6.2005?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zapamätajte si nasledujúce zásady:

Doklad o výške príjmu sa vydáva len osobe, ktorá bola v roku 2005 zamestnancom v zmysle definície zamestnanca v zákone o zdravotnom poistení. Tj. pracovná zmluva, služobný pomer a pod., člen dozornej rady (s príjmom) od septembra atď.

Doklad sa nevydáva "dohodárovi" - dohoda nie je považovaná za zamestnanie.

Ak niekomu vydávate doklad o výške príjmov, tak ako príjmy sa uvedú príjmy, ktoré sa započítavajú do VZ zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4.

Teda nezapočítajú sa napr:
- dohody, ktoré má popri tomto zamestnaní,
- náhrady pri prac.pohotovosti,
- odstupné, odchodné,
- životné a prac.jubileá,
- príspevky zamestnávateľa na DDP/DDS do augusta 2005,
a pozor na podiely na zisku.
0 0
Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

chcela by som sa uistiť.. minimálny základ pri mesačnej mzde napr. za 7/2005 (20 prac.dní+1 sviatok) je 6500,- Sk? pretože...zamestnanec mal v tomto mesiaci aj dovolenku, vymeriavací základ vyšiel iba 6443,- Sk...tj. úhrn príjmov je 6443,- ale do kolonky minimálny základ mám dať tých 6500,- alebo tiež 6443,-...??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jata - min. VZ je 6500, v danom prípade ste porušili Zákonník práce.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Keď vypisujem doklad o príjme preddavkov v od. V napíšem keď bol PN od 3.10.05 do 7.10.05 dôvod nemoc alebo čo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať