Zavrieť

Porady

ÚČTOVANIE V ZDRUŽENÍ

Prosím o radu, kde by som mohla nájsť niečo o účtovaní v združení. Prípadne mi poraďte z vlastnej skúsenosti. Ide o združenie troch spoločností s.r.o.-čiek. Ďakujem.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Baranovicová ďakujem, ja som to nezobrala v zlom, pre mňa je Porada forma zábavy a oddychu, aspoň viem, že nie som jediný človek, ktorý má problémy a starosti. Aj ja si tu nájdem plno rád a ešte sa aj niečomu priučím.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ozýva sa APO,

dlho som nebol na Porade. Tvoja požiadavka viesť pri združení jedno účtovníctvo delené hospodárskymi strediskami je dobrá ak to zabezpečí software. Ak robíš účtovníctvo v ručne vedenom denníku tak oddelenie hospodárskych stredísk musíš urobiť formou vedenia samostatných zošitov. No a keď môžem viesť dva zošity, môžem visť aj dva samostané účtovníctva pomocou software. Názor na dve účtovníctva je môj vlastný a je potvrdený názorom v periodikách, ktoré mi prešli cez ruky.

Názor, že ak mám dve účtovníctva musel by som robiť dve daňové priznania je ozaj pritiahnutý za vlasy. Prestav si situáciu, že v marci ukončíš podnikanie a v septembri začneš odznova a je jedno či v rovnakej oblasti, alebo začneš podnikať v celkom inom sektore. Celkom určite budeš podávať jedno daňové priznanie lebo vždy budeš len jedna a tá istá fyzická osoba, ktorá skladá účty na daňovom úrade za obdobie od 1.1. do 31.12.

Ahoj.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Skusim pribalit moju otazku k dannej teme....

Ake su danovo uznatelne vydavky v zdruzeni? Teda mam zdruzenie kt. nema prijmy vyssie ako 300tis.
ma 4-5x koncertov v roku za kt. dostane odmenu podla toho kto si ich zavola t. j. max. 8-10tis. za vystupenie.
z tychto penazi zabezpeci male obcerstvenie pre hosti po koncerte,nakupi jednorazovy riad,nejake susienky,slane,mineralku ... mozem to dat do danovo uznatel.vydavkov? je to vzdy max. 2-3tis. nakup v mestre.
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Checm sa opytat,
Mame yaujmove ydruyenie PO. Zdrzenie ma svoje meno a uctuje samo za seba, vedie si samo uctovnictvo. Zdruzenie zalozili zahranicne ale aj slovenske PO. Toto zdruzenie je ako forma neziskovky a zakladatelia si nedelia ziaden ziskk ani nic podobne, akurat sa zakladatelia stali clenmi zdruzenia. Ake povinnosti maju zakladatelia? Musia robit nejake vykazy a nieco uctovat? Dakujem za odpoved
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Vie mi prosim Vas niekto odpovedat a pomoct s touto otazkou? Dakujem
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Martina123
Checm sa opytat,
Mame yaujmove ydruyenie PO. Zdrzenie ma svoje meno a uctuje samo za seba, vedie si samo uctovnictvo. Zdruzenie zalozili zahranicne ale aj slovenske PO. Toto zdruzenie je ako forma neziskovky a zakladatelia si nedelia ziaden ziskk ani nic podobne, akurat sa zakladatelia stali clenmi zdruzenia. Ake povinnosti maju zakladatelia? Musia robit nejake vykazy a nieco uctovat? Dakujem za odpoved
Trošku málo informácií. To, že združenie má meno, znamená, že ide o združenie PO založené v zmysle § 20f a nasl. Občianskeho zákonníka s právnou subjektivitou (samostatným IČO)? V tomto prípade sa účtovníctvo zakladateľov netýka, pretože združenie vedie účtovníctvo súlade s ustanoveniami zákona o účtovníctve a predkladá výkazy v rozsahu stanovenom príslušnými Postupmi účtovania pre danú účtovnú sústavu.
Ak ide o združenie bez právnej subjektivity (založené podľa 829 a nasl. Občianskeho zákonníka), v zmluve o združení mal byť niekto z členov združenia poverený vedením účtovníctva za združenie (oddelene od vlastného účtovníctva). Majetkové podiely a príslušné náklady súvisiace s činnosťou združenia sa do účtovníctva a výkazov jednotlivých členov preúčtujú prostredníctvom spojovacieho účtu 398.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
s.r.o. ma ožiadale o celkové vedenie spoločnosti, ako spracovanie účtovnéj akbendy,mzdy a personálistiky plus všetký výkazy....
Neviem ako je to pri začatí práce (zmluvu o poskytovaní služby mám)ja neviem ako to je to so záznamom z "valného zhromaždenia"(neviem, ako to mám správne pomenovať).
Poraďte mi niekto prosííííím.
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Prosim Vas moye mi niekto pomoct a poslat mi uctovnu osnovu pre Zaujmove zdruzenei pravnickych osob? Zdruzenei uctuje v podvojnom uctovnictve. tak sa rozhodli. Dakujem
0 0
Marta Čujová Marta Čujová

Marta Čujová je offline (nepripojený) Marta Čujová

Prosím o radu ohľadom áut v združení podnikateľov. Účtujem v JÚ združenie štyroch podnikateľov, z ktorých každý má svoje osobné auto. Chceli by ich vložiť do majetku združenia. Vie niekto, či je toto možné bez toho, aby ich museli prepísať na povereného člena združenia (člena, ktorý je zodpovedný za vedenie účtovníctva a na ktorého sa vyhotovujú všetky doklady?).
Veľmi ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Marta Čujová Pozri príspevok
Prosím o radu ohľadom áut v združení podnikateľov. Účtujem v JÚ združenie štyroch podnikateľov, z ktorých každý má svoje osobné auto. Chceli by ich vložiť do majetku združenia. Vie niekto, či je toto možné bez toho, aby ich museli prepísať na povereného člena združenia (člena, ktorý je zodpovedný za vedenie účtovníctva a na ktorého sa vyhotovujú všetky doklady?).
Veľmi ďakujem
Áno je to možné a to bez prepisu na povereného účastníka združenia. Vložené os.autom. sa pri ukončení združenia vrátia pôvodným majiteľom späť do os.vlastníctva. Nestanú sa majetkom združenia, no musí to byť tak zmluvne dohodnuté.
0 0
Marta Čujová Marta Čujová

Marta Čujová je offline (nepripojený) Marta Čujová

Ak to teda správne chápem, tak napr. všetky fakturácie za opravy, týkajúce sa predmetných áut ale musia byť vystavené na meno člena zastupujúceho združenie navonok, aby sa mohli zaúčtovať do účtovníctva združenia.
(za radu sa chcem veľmi poďakovať. Som rada, že konečne môžem moje problémy s niekým "prekecať".)
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Združenie 2 FO - manželia. Poverenou osobou viesť účtovníctvo za združenie je manželka. Všetky doklady (faktúry, výpisy, PD) znejú na jej IČO, DIČ, IČ DPH. Ak by manželka prerušila živnosť - z dôvodu nástupu na materskú dovolenku, tým pádom združenie je potrebné zrušiť? Ako by bolo dobré riešiť túto situáciu? Vďaka za odpoveď.
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Zdravím všetkých a poprosím o radu: Tiež sa ku mne dostalo účtovanie združenia FO 1,2 a 3, ktorého vedením účtovníctva je poverená osoba 1. Od 1.1.2007 sa stali platcami DPH. Riešim teraz dilemu faktúr za mobilné telefony, keďže je prakticky nemožné, aby všetky veci vyplyvajúce z tejto činnosti vybavoval iba jeden účastník zo svojho mobilu, ostatní dvaja ale majú Fa znejúce na ich meno, ale zákon hovorí, že všetky doklady musia znieť na meno poverenej osoby. Poradí mi niekto v tom?
Je to združenie X, avšak dvaja z nich 2 a 3 vytvorili druhé združenie Y s inou činnosťou a vedením účtovníctva je poverená osoba 2. Je to celkom priehľadné, lebo takto sa môžu viesť dva samostatné účtovníctva, až na ten problém s mobilmi, hlavne ide o uplatnenie DPH. Za každý príspevok budem vďačná.
Ešte k tomu podávaniu nulového DP. Ak pri prvom združení osoby 2 a 3 podávajú nulové, tak pri druhom osoba 2 dáva DP riadne za druhé združenie a vlastne nulové nepodáva?
Naposledy upravil jennyka : 23.04.07 at 20:01 Dôvod: doplnenie
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jennyka Pozri príspevok
Zdravím všetkých a poprosím o radu: Tiež sa ku mne dostalo účtovanie združenia FO 1,2 a 3, ktorého vedením účtovníctva je poverená osoba 1. Od 1.1.2007 sa stali platcami DPH. Riešim teraz dilemu faktúr za mobilné telefony, keďže je prakticky nemožné, aby všetky veci vyplyvajúce z tejto činnosti vybavoval iba jeden účastník zo svojho mobilu, ostatní dvaja ale majú Fa znejúce na ich meno, ale zákon hovorí, že všetky doklady musia znieť na meno poverenej osoby. Poradí mi niekto v tom?
Je to združenie X, avšak dvaja z nich 2 a 3 vytvorili druhé združenie Y s inou činnosťou a vedením účtovníctva je poverená osoba 2. Je to celkom priehľadné, lebo takto sa môžu viesť dva samostatné účtovníctva, až na ten problém s mobilmi, hlavne ide o uplatnenie DPH. Za každý príspevok budem vďačná.
Mobil osoby 2 by som uplatňoval v združení Y, odpadne nutnosť prepísania na osobu 1. A mobil osoby 3 je potrebné prepísať buď na osobu1 alebo osobu 2, inak nie je možnosť uplatnenia dph v rámci združenia. Jedine, ak osoba 3 si vedie svoje vlastné účto a tam si uplatní.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Podľa mňa treba dať u operátora zmeniť adresu platiteľa úhrad na účastníka,ktorý je poverenou osobou,kvoli odpočtu DPH a meno používateľa na ostatných účastníkov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
vikinka Pozri príspevok
Podľa mňa treba dať u operátora zmeniť adresu platiteľa úhrad na účastníka,ktorý je poverenou osobou,kvoli odpočtu DPH a meno používateľa na ostatných účastníkov.
Súhlasím aj s tvojím riešením, len mám skúsenosť, že účastníci združenia ako neradi prepisujú tieto veci na poverenú osobu, s odôvodnením, že potom to už nie je ich mobil.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak sa nevedia dohodnúť,ich problém,nebudú mať nárok na odpočet DPH a to už fakt nebudem za nich riešiť,ak zakladali združenie museli mať predsa nejakú doveru voči sebe?!Ale viem,že v praxi po niekoľko ročnom spoloč.podnikaní sa to takto stáva!!!
0 0
DenisaM DenisaM

DenisaM je offline (nepripojený) DenisaM

Môžu vytvoriť združenie dve FO, aj keď nemajú v živnosti rovnaký predmet podnikania?
Ide o takú situáciu, keď FO1 už prevádzkuje živnosť, podniká s vysokozdvižnou plošinou. Teraz kúpil nákladný automobil, ale nemá koncesiu na prevádzkovanie vnútroštátnej nákladnej dopravy. FO2 si chce založiť živnosť a spĺňa predpoklady na udelenie koncesie. Môžu tieto dve Fo vytvoriť združenie, aby neprepisovali nákladný automobil z osoby na osobu. Jedem bude vlastniť nákl. auto a druhý koncesiu na jeho prevádzkovanie?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
DenisaM Pozri príspevok
Môžu vytvoriť združenie dve FO, aj keď nemajú v živnosti rovnaký predmet podnikania?
Ide o takú situáciu, keď FO1 už prevádzkuje živnosť, podniká s vysokozdvižnou plošinou. Teraz kúpil nákladný automobil, ale nemá koncesiu na prevádzkovanie vnútroštátnej nákladnej dopravy. FO2 si chce založiť živnosť a spĺňa predpoklady na udelenie koncesie. Môžu tieto dve Fo vytvoriť združenie, aby neprepisovali nákladný automobil z osoby na osobu. Jedem bude vlastniť nákl. auto a druhý koncesiu na jeho prevádzkovanie?
Živnosti bývajú zvyčajne rovnaké, ale nie je to zákonom stanovená podmienka. Prikladám Ti link vcelku výstižný. http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...ngID=0zákonom
0 0
DenisaM DenisaM

DenisaM je offline (nepripojený) DenisaM

Presne túto stránku som včera čítala, je dobrá.
Ešte som uvažovala, že tieto dve Fo by mohli podnikať každý za seba, len FO1 by prenajal nákladný automobil FO2. Len neviem, či by bolo Daňovým úradom akceptovateľné, keby bolo v zmluve uvedené, že sa automobil prenajíma bezodplatne. Nemá niekto takéto skúsenosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať