Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka - výpoveď v práci - odstupné

Poraďte,prosím Vás, v takejto špecifickej situácii.

Žena je na rodičovskej dovolenke. Je zamestnaná v BA na centrále firmy, ale pracuje v pobočke v ŽA. Počas jej rodičovskej dovolenky sa ruší žilinská pobočka a jej ponúknu jej výpoveď dohodou alebo nové pracovné miesto, ale v BA, čo nie je možné, pretože dieťa je ešte veľmi malé. Ako je možné v jej prípade ukončiť pracovný pomer, ak chce aby jej bolo vyplatené odstupné?
Usporiadat
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu organizačných zmien. Vtedy jej vznikne nárok na odstupné.
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Ľubka, poradíš mi, prosím Ťa, paragraf, na ktorý by sa mohla obrátiť známa, lebo v práci jej povedali, že pokiaľ nájde v zákone takúto možnosť, tak jej odstupné vyplatia,ale nemôžeme to nájsť.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
§ 63 ZP

o odstupnom je pojednávané v § 76 ZP
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Pracovný pomer skončí dohodou podľa § 60 ZP z dôvodu, pre ktoré by inak bol ukončený pracovný pomer výpoveďou podľa § 63/1b.


No a v § 76, ods. 2 je napísané, že ak skončí pracovný pomer tak ako som uviedla vyššie, zamestnávateľ jej musí vyplatiť odstupné.

Nuté je, aby bolo z dohody o rozviazaní pracovného pomeru jasné, že ide o organizačnú zmenu.
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Platí toto aj v prípade, že ona chce pokračovať v RD?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Áno platí, veď ona len zákonným spôsobom skončí pracovný pomer.

A prečo nemôže počkať až na koniec rodičovskej dovolenky a potom skončiť pracovný pomer, ak jej nebudú môcť ponúknuť vhodné miesto podľa pracovnej zmluvy?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Luba2
Pracovný pomer skončí dohodou podľa § 60 ZP z dôvodu, pre ktoré by inak bol ukončený pracovný pomer výpoveďou podľa § 63/1b.


No a v § 76, ods. 2 je napísané, že ak skončí pracovný pomer tak ako som uviedla vyššie, zamestnávateľ jej musí vyplatiť odstupné.

Nuté je, aby bolo z dohody o rozviazaní pracovného pomeru jasné, že ide o organizačnú zmenu.
Priznávam, že mi robí generálny problém dať dohromady kombináciu dohody + nadbytočnosti + org.zmeny . Ospravedlňujem sa vopred všetkým životaschopným mamičkám na MD, keď teraz poprosím o radu. Tak vyšlo, že zamestankyňa , prijatá v 12/1998 (prijali sme ju ako nezamestnanú, vedenú na ÚP v dobrej vôli pomôcť nezamestnanému), ani do nástupu na MD v r.2002 nepreukázala schopnosť pracovať v zmysle náplne svojej pracovnej zmluvy. Pre tento dôvod spoločnosť nemá záujem o jej návrat po MD (6.12.05 dosiahne dieťa vek 3 rokov). Môže jej zamestnávateľ poslať dohodu o skončení pracovného pomeru k 6.12.05(kedy zaslať dohodu???) s poskytnutím odstupného ? Org.zmena sa v spoločnosti nekoná, ani miesto sa neruší. Odstupné sa odvíja od mzdy, ktorú by pravdepodobne dosiahla, keby pracovala, alebo ako?
Veľké ďakujem posielam všetkým, ktorí ma dostanú do obrazu
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

možno sa to zdá, že je to všetko ukončenie PP rovnaké, ale dôležité sú slovíčka. Ak je PP ukončený dohodou, tak sa 2 strany dohodli na ukončení PP a nerieši sa odstupné. Odstupné patrí len, ak je PP ukončený výpoveďou a tá je daná z dôvodu, že sa a/zamestnávateľ zrušuje..., b/ zamestnanec je nadbytočný (tu sa potom nemože nik prijať po dobu myslím 3 mesiacov) c/ nesplňa predpoklady na výkon práce...... (je tam vymenované viac, ale asi ani jedno sa ti nehodí) a tak sa asi budete musieť dohodnúť a nie dať výpoved a príp. jej " prilepšiť " v poslednej výplate.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

eviketa
možno sa to zdá, že je to všetko ukončenie PP rovnaké, ale dôležité sú slovíčka. Ak je PP ukončený dohodou, tak sa 2 strany dohodli na ukončení PP a nerieši sa odstupné. Odstupné patrí len, ak je PP ukončený výpoveďou a tá je daná z dôvodu, že sa a/zamestnávateľ zrušuje..., b/ zamestnanec je nadbytočný (tu sa potom nemože nik prijať po dobu myslím 3 mesiacov) c/ nesplňa predpoklady na výkon práce...... (je tam vymenované viac, ale asi ani jedno sa ti nehodí) a tak sa asi budete musieť dohodnúť a nie dať výpoved a príp. jej " prilepšiť " v poslednej výplate.
Vďaka za reakciu. Pri b/ je to špeciálna nadbytočnosť, človek, ktorý zastupuje počas MD, je o cca 90% výkonnejší, flexibilnejší, samostatnejší...spomenula som, že miesto sa nebude rušiť. Pokiaľ ide o c/ - to sa mi naozaj nehodí. Zostáva dohoda. Ešte by sa mi zišla rada k prilepšeniu v poslednej výplate (namiesto odstupného by bola akože odmena,či prémia). Tzn., že by sme v dohode mali uviesť ukončenie TPP napr.k 31.12.05 - aby ešte bola výplata. Tak?
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dobrý deň, moja otázka k tejto téme - zamestnankyňa pracovala v prevádzke v TO, odišla na materskú dovolenku. V tej dobe sa prevádzka v TO zrušila, zamestnávateľ jej po skončení MD ponúkne prácu v BA, ktorú samozrejme odmietne. Akým spôsobom mám napísať skončenie pracovného pomeru tak, aby to bolo pre obidve strany výhodné? (myslím tým odstupné pre zamestnávateľa a nárok na podporu pre bývalého zamestnanca). Ďakujem.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Skončenie PP podľas § 63 ods. 1 , písm. b) - nadbytočnosť s odstupným. Ak odíde
dohodou pred plynutím výpovednej doby tak uviesť v dohode dôvod: organizačné
zmeny a odstupné.
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

A ak sa chce zamestnávateľ vyhnúť plateniu odstupného? Existuje také niečo?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak zamestnanec požiada o ukončenie PP pred uplynutím výpovednej doby musíte mu to umožniť a tým vyplatiť aj odstupné.
MM
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom. Rozdiel je dohoda a výpoveď.To : Paula, PP ukončíš dohodnutým termínom, napr. 31.8. a môžeš dať 2 dni pred uukončním list, kde uvedieš, že ste sa dohodli na ukončení PP a neriešiš ani nepíšeš nič o výpovedi, výpovednej dobe a odstupnom. Prémiu - t.j. prilepšenie dáš do poslednej výplaty. Toto prilepšenie s nou dohodni ústne
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To: eviketa. Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

eviketa
ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom. Rozdiel je dohoda a výpoveď.To : Paula, PP ukončíš dohodnutým termínom, napr. 31.8. a môžeš dať 2 dni pred uukončním list, kde uvedieš, že ste sa dohodli na ukončení PP a neriešiš ani nepíšeš nič o výpovedi, výpovednej dobe a odstupnom. Prémiu - t.j. prilepšenie dáš do poslednej výplaty. Toto prilepšenie s nou dohodni ústne
Nie je to celkom tak. V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou, tomuto je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Do dohody je v tomto prípade nutné napísať dôvod (§ 63 odst. a alebo b ZP) a vtedy mu patrí odstupné. Keď dostane výpoveď a dodrží výpovednú dobu ( 2 alebo 3 mesiace podľa odprac. rokov), neprináleží mu odstupné.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Ale Paula písala, že nejde o nadbytočnosť.

V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou,A okrem toho, ako môže dostať výpoved dohodou ? Ved sú to 2 rôzne pojmy!
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

eviketa
Ale Paula písala, že nejde o nadbytočnosť.

V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou,A okrem toho, ako môže dostať výpoved dohodou ? Ved sú to 2 rôzne pojmy!
Eviketa, ja som len reagovala v tvojom príspevku na prvú vetu: (ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom) práve z dôvodu, aby to niekoho nepomýlilo, pretože v prípade ktorý uvádzam je riešenie odstupného práve vtedy, ak sa rieši rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Ak sa dodrží výpovedná lehota, odstupné nemusí byť vyplatené zo zákona. (O výpovedi dohodou som nepísala nič.)
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Zituš, ja len že ludia si často mýlia pojmy, ja som prebrala personalistiku v jednej firme, kde zažaloval pracovník fy, lebo mu dali rozviazanie prac. pomeru, kde uviedli : dávame výpoved dohodou a bol problém, lebo pracovník pýtal odstupné, kedže bola napísaná v texte výpoved. Veľa ludi berie pojem výpoveď = ukončenie prac.pomeru a to je tá chyba. Ukončenie PP je buď výpovedou (patrí odstupné), alebo ukončenie PP dohodou (nie je odstupné), ale nemôžem dať pri ukončení PP - výpoveď dohodou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Zita4
Nie je to celkom tak. V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou, tomuto je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Do dohody je v tomto prípade nutné napísať dôvod (§ 63 odst. a alebo b ZP) a vtedy mu patrí odstupné. Keď dostane výpoveď a dodrží výpovednú dobu ( 2 alebo 3 mesiace podľa odprac. rokov), neprináleží mu odstupné.
Ak dostane výpoved z dôvodu nadbytocnosti, zamestnanec neziada o skoncenie prac pomeru dohodou. Riesi to § 76 ods. 2, kde sa uvádza, ze zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby. Tzn., ze to nie je dohodou, je to stále výpovedou, ale zamestnanec vyuzije svoje právo ukoncit PP skôr. Nemôze to byt dohodou, lebo je to jednostranný právny akt zo strany zamestnanca, kde zamestnávatel nemá právo nesúhlasit alebo odmietnut to. Preto v tom liste nemusí uvádzat nic o dôvode alebo odstupnom, zamestnávatel je povinný vyplatit odstupné automaticky. Nanajvýs sa odvolá na § 76 ods. 2.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať