Zavrieť

Porady

DPH-registrácia v Nemecku

Dobrý deň
Prosím o radu. Živnostník, platca DPH v SR, vykonal zváračské práce pre slovenskú firmu - platcu DPH v SR. Práce boli vykonané na stavbe v Nemecku a živnostník ich fakturoval bez DPH. Mal živnostník povinnosť registrácie v Nemecku? Mal vykonané práce fakturovať aj s Nemeckou DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Roxana
    Dobrý deň
    Prosím o radu. Živnostník, platca DPH v SR, vykonal zváračské práce pre slovenskú firmu - platcu DPH v SR. Práce boli vykonané na stavbe v Nemecku a živnostník ich fakturoval bez DPH. Mal živnostník povinnosť registrácie v Nemecku? Mal vykonané práce fakturovať aj s Nemeckou DPH?
    Miestom dodania služby vzťahujúcej sa k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Jednalo by sa o prenos daňovej povinnosti v prípade, že by služba bola dodaná nemeckému platiteľovi. Ale služba bola dodaná slovenskému platiteľovi, t.j. mám za to, že vám vznikla povinnosť registrácie na daň v Nemecku a slovenskému odberateľovi ste mali fakturovať službu vrátane nemeckej dane.
    Tak si to vykladám po aplikácii našich súvisiacich ustanovení ZDPH.

    Roxana je offline (nepripojený) Roxana

    Roxana
    Ďakujem za odpoveď. Rovnako som to pochopila aj ja. Lenže živnostník práce previedol v mesiaci jún až august. Svoju registračnú povinnosť v Nemecku si nesplnil a faktúroval bez nemeckej DPH. Čo by ste mu poradili? Má opraviť fa a utekať do NSR splniť si svoju povinnosť, alebo to nechať tak. Nebudú sankcie príliš veľké?
    To sú živnostníci, ktorý si dávajú robiť účtovníctvo raz za rok a najčastejšie až 15.3. Potom všetko riešia neskoro.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Roxana
    Ďakujem za odpoveď. Rovnako som to pochopila aj ja. Lenže živnostník práce previedol v mesiaci jún až august. Svoju registračnú povinnosť v Nemecku si nesplnil a faktúroval bez nemeckej DPH. Čo by ste mu poradili? Má opraviť fa a utekať do NSR splniť si svoju povinnosť, alebo to nechať tak. Nebudú sankcie príliš veľké?
    To sú živnostníci, ktorý si dávajú robiť účtovníctvo raz za rok a najčastejšie až 15.3. Potom všetko riešia neskoro.
    Ťažká rada ... ak je možné dostať sa v plnení pod čiastkové plnenie ... čo je možné zmluvne ošetriť, doporučujem posunúť fakturáciu ... a splniť si všetky súvisiace povinnosti týkajúce sa registrácie. A druhá možnosť ... priamo fakturovať na nemeckú firmu (ak by to bolo možné).

    Roxana je offline (nepripojený) Roxana

    Roxana
    Posunúť fakturáciu už nie je možné. Práce boli ukončené fakturované a aj uhradené. Najlepšia cesta bude asi cesta do Nemecka, zaregistrovať sa pre DPH aj keď po termíne a splniť si povinnosť.
    Ak som to správne pochopila živnostník má dve možnosti:
    1. Vystaviť druhú faktúru tiež pod slovenským IČ DPH na ktorej bude suma rovnajúca sa nemeckej DPH. Táto daň bude fakturovaná ako cena práce - náklad bez slovenskej DPH. Nemeckú daň si oberateľ nemôže odpočítať a dodávateľ-živnostník ju odvedie po registrácii do NSR.
    2. Vystavenú fakrúru stornujú a živnostník vystaví novú pod nemeckým IČ DPH aj s nemeckou DPH. V tomto prípade si môže odberateľ žiadať o vrátenie dane v NSR ak sa tiež zaregistruje ako platca v NSR.Alebo sa mýlim?

    Napadá mi ešte jedne otázka. Ak by bol odberateľ registrovanýv NSR a objednal by si službu pod nemeckým IČ DPH mohol by dodávateľ na neho preniesť daňovú povinnosť - samozdananie?
    Veľmi ďakujem za pomoc.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Roxana
    Posunúť fakturáciu už nie je možné. Práce boli ukončené fakturované a aj uhradené. Najlepšia cesta bude asi cesta do Nemecka, zaregistrovať sa pre DPH aj keď po termíne a splniť si povinnosť.
    Keby sa táto situácia stala zahraničnej osobe na Slovensku tak, platiteľom by sa táto osoba stala až dňom uvedeným v registrácii. O registráciu sa musí požiadať a osvedčenie sa vydáva sa do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti.
    Mám za to, že spätná registrácia nebude možná ani v Nemecku.

    DPH-registrácia v Nemecku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.