Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane rok 2008

Večne nespokojný človek :D
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
A predsa ešte jedna otázka. Zamestnankyna bola u nás zamestnaná do 31.12.2008 ale popri zamestnaní mala ešte jeden PP, z ktorého má problém dostať potvrdenie o príjmoch.
Môžem jej navrhnúť aby si RZD urobila sama. Bude mať určite nedoplatok. Potom by ho musela uhradiť sama na DU?
Ospravedlnujem sa za otázky ale RZD robím tento rok 1.krát.
Ak ti do dnes nepodpíše žiadosť o vykonanie RZD, tak si podáva do 31.3.2009 daňové priznanie typ A. prípadný nedoplatok uhradí taktiež do 31.3.09 na účet DÚ podľa miesta bydliska..
Samozrejme si musí zarátať oba príjmy.
Ešte otázočka, prečo si myslíš, že bude mať nedoplatok? uplatňovala si u oboch zamestnávateľoch OP, alebo neoprávnene poberala DB?
Naposledy upravil mzdarka renca : 16.02.09 at 07:11 Dôvod: otázka
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
Ak ti do dnes nepodpíše žiadosť o vykonanie RZD, tak si podáva do 31.3.2009 daňové priznanie typ A. prípadný nedoplatok uhradí taktiež do 31.3.09 na účet DÚ podľa miesta bydliska..
Samozrejme si musí zarátať oba príjmy.
Ešte otázočka, prečo si myslíš, že bude mať nedoplatok? uplatňovala si u oboch zamestnávateľoch OP, alebo neoprávnene poberala DB?
Lebo som si urobila predpežné. Bola totiž zamestnaná
01.01. do 07.09.08
08.09. do 31.12.08
a už tu jej vychádza nedoplatok 444,- Sk, + plus ešte príjem z toho zamestnania.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Lebo som si urobila predpežné. Bola totiž zamestnaná
01.01. do 07.09.08
08.09. do 31.12.08
a už tu jej vychádza nedoplatok 444,- Sk, + plus ešte príjem z toho zamestnania.
príjem z iného zamestnania by veľmi nemal ovplyvniť preplatok/nedoplatok dane, samozrejme za predpokladu, že si tam neuplatňovala odpočítateľnú položku. V mesiaci september mala u oboch zamestnávateľoch uplatnenú OP?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

mzdarka renca Pozri príspevok
príjem z iného zamestnania by veľmi nemal ovplyvniť preplatok/nedoplatok dane, samozrejme za predpokladu, že si tam neuplatňovala odpočítateľnú položku. V mesiaci september mala u oboch zamestnávateľoch uplatnenú OP?
Áno u obidvoch mala uplatnenú nezdaniteľnú čiastku v septembri
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

bv_alexandra Pozri príspevok
Áno u obidvoch mala uplatnenú nezdaniteľnú čiastku v septembri
tak to potom áno, bude to tak, ako si to vypočítala.
0 0
OľgaH OľgaH

OľgaH je offline (nepripojený) OľgaH

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne ročného zúčtovania dane. Zamestnanec má doplnkové dôchodkové sporenie, kde si šetrí 3% (rovnakou sumou mu prispieva zamestnávateľ) z hrubej mzdy. V januári si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral (na čo mal nárok). Môžem mu v ročnom zúčt.dane príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v riadku 02c uviesť alebo tým, že si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral, si nemôže znížiť základ dane o tieto príspevky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

OľgaH Pozri príspevok
Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne ročného zúčtovania dane. Zamestnanec má doplnkové dôchodkové sporenie, kde si šetrí 3% (rovnakou sumou mu prispieva zamestnávateľ) z hrubej mzdy. V januári si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral (na čo mal nárok). Môžem mu v ročnom zúčt.dane príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v riadku 02c uviesť alebo tým, že si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral, si nemôže znížiť základ dane o tieto príspevky?
Výber nemá nijaký vplyv na uplatnenie sporenia v RZD.
0 0
OľgaH OľgaH

OľgaH je offline (nepripojený) OľgaH

Ďakujem veľmi pekne za bleskovú odpoveď.
Prajem príjemný deň.
0 0
Lubica009 Lubica009

Lubica009 je offline (nepripojený) Lubica009

Zamestnanec mi dnes elektronicky doručil žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Nie je na tlačive, čiže tam nie je ani jeho podpis. Musím túto jeho žiadosť akceptovať? Je niekde v zákone upravené, že žiadosť musí byť doručená písomne a s podpisom? Uvedený zamestnanec bol 2 mesiace PN a teraz má abseniciu, telefonicky s nami nekomunikuje, preto by som mu najradšej to ročné zúčtovanie nerobila:-). Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubica009 Pozri príspevok
Zamestnanec mi dnes elektronicky doručil žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Nie je na tlačive, čiže tam nie je ani jeho podpis. Musím túto jeho žiadosť akceptovať? Je niekde v zákone upravené, že žiadosť musí byť doručená písomne a s podpisom? Uvedený zamestnanec bol 2 mesiace PN a teraz má abseniciu, telefonicky s nami nekomunikuje, preto by som mu najradšej to ročné zúčtovanie nerobila:-). Ďakujem
Podľa § 38 ods. 1 zákona zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2008 písomne a to najneskôr do 16. februára 2009. Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane sa podáva na tlačive, ktorého odporúčaný vzor zverejňuje Ministerstvo financií SR.
Kedže žiadosť na tlačive nie je, neakceptovala by som ju.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zamestnankyňa bola 1-11/mes evidovaná na úrade práce a od 1.12. bola zamestnaná. Hrubá mzda bola 18.000 SKK. Má nárok na ďaňový bonus len za 12. mesiac?
0 0
malema malema

malema je offline (nepripojený) malema

podľa mňa, keď mal niekto zrážkovú daň - tak tá sa môže vysporiadať jedine cez daňové priznanie. RZD sa môže robiť, len keď sa na zrážkovú daň neprihliada a zamestnanec si ju nechce vysporiadať.
teda aspon myslím
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zlata Pozri príspevok
Zamestnankyňa bola 1-11/mes evidovaná na úrade práce a od 1.12. bola zamestnaná. Hrubá mzda bola 18.000 SKK. Má nárok na ďaňový bonus len za 12. mesiac?
Áno.
V 12. mesiaci ste ho uplatnili podľa príjmu - tam spĺňala podmienky na jeho vyplatenie. V ročnom zúčtovaní nemôže dostať viac, pretože nesplnila podmienky celkového ročného príjmu vo výške 1/2 minimálnej mzdy. No a v § 33 ods. 7 je napísané, že ak zamestnávateľ už priznal daňový bonus v kalendárnom mesiaci, v ktorom mal zamestnanec príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, na už vyplatený daňový bonus zamestnanec nestráca nárok.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Nasmu zamestnancovi v r.2008 bolo vyplatene plnenie z ukoncenia zivotneho poistenia ( po 55. roku, doba poistenia bola 10 rokov). Chcem sa uistit, ze toto plnenie je oslobodene od dane z prijmu a mozem mu urobit rocne zuctovanie dane?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Hanka Pozri príspevok
Nasmu zamestnancovi v r.2008 bolo vyplatene plnenie z ukoncenia zivotneho poistenia ( po 55. roku, doba poistenia bola 10 rokov). Chcem sa uistit, ze toto plnenie je oslobodene od dane z prijmu a mozem mu urobit rocne zuctovanie dane?
mal by si podať DP typ B
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Mám zamestnanca, kt.je poberateľ star.dôch. (SD) v r.2008 si už nemohol uplatniť nezd.časť, (lebo SD poberá od 4/2007) ale môže si v ročnom zúčt.uplatniť nezd.časť na manželku ak ona je tiež poberateľ SD a nemá iný príjem. t.j. uplatnil by si len rozdiel 98496 - 47665 (SD) = 50831,-??? a môže si odpočítať aj živ.poistenie??
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Olgica Pozri príspevok
Mám zamestnanca, kt.je poberateľ star.dôch. (SD) v r.2008 si už nemohol uplatniť nezd.časť, (lebo SD poberá od 4/2007) ale môže si v ročnom zúčt.uplatniť nezd.časť na manželku ak ona je tiež poberateľ SD a nemá iný príjem. t.j. uplatnil by si len rozdiel 98496 - 47665 (SD) = 50831,-??? a môže si odpočítať aj živ.poistenie??
môže si uplatniť na manželku 50831,-, keď mala za celý rok 2008 dôchodok 47665,-Sk. Môže si odpočítať aj životné poistenie, ak mu poslali z poisťovne doklad.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Dobrý deň poraďáci,
poprosila by som Vás o odpoveď na moju otázku. Konateľ-zamestnanec s.r.o. je v pracovnom pomere od 01.01.2008. Za rok 2008 mu chcem vykonať ročné zúčtovanie dane zo ZČ, avšak v r.2008 mu prišiel aj preplatok z RZZP za rok 2007 vo výške 4100 Sk (v roku 2007 bol SZČO). Zahŕňa sa niekde do roč.zúčtovania takýto preplatok?
Ďakujem
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
1. nie
2. nie , k žiadosti to neprikladá.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať