Zavrieť

Porady

krátenie koeficientom

prosim vas skuste mi poradit:budovu využívame aj na plnenia, pri ktorých máme nárok na odpočet a zároveň časť budovy prenajímame neplatcom- teda musime kratit koeficientom.pytam sa: energiu kratit len tu cast energie co spotrebuju neplatci alebo brat budovu ako celok a vsetku energiu spotrebovanu v tejto budove kratit koeficientom.
dakujem za kazdy nazor
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Myslela som si, že viem o koeficiente všetko.

Firma - prenajíma priestory aj platiteľom aj neplatiteľom (tým na potvoru bez DPH). Koeficient je jasný.
Energie - tie, ktoré sú v daných priestoroch - prefakturuje s DPH, čiže odpočet "1".
Režijné výdavky - telefón, nákup papiera, PHM, energia v administratívnej budove - "K".

Čo ma dnes prekvapilo?
Klient - v záujme šetrenia - si dal preddavky za elektrickú energiu napísať na jednu faktúru, jedny hodiny "1", druhé hodiny "K". Predpokladám, že tak bude aj vyúčtovanie.
Čo s tým?

Podľa mňa jeden doklad môže mať len jeden spôsob (na školení Ing. Z.J. prízvukovala - spravte si 3 kôpky dokladov!).

Poraďte, čo mám s tým urobiť?

§ 49 ZDPH
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Mohol by urobiť odpis stavu elektromera v administratívnej budove a potom podľa skutočnej spotreby pri vyúčtovaní rozčleniť sumu uvedenú na vyúčtovacej faktúre ak na preddavkovej resp vyúčtovacej fa. nebude rozpis podľa odberného miesta.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...Klient - v záujme šetrenia - si dal preddavky za elektrickú energiu napísať na jednu faktúru, jedny hodiny "1", druhé hodiny "K"....
... pokiaľ budú vyčíslené hodiny 1 i hodiny 2 zvlášť aj keď na jednej faktúre, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli pre jedny použiť koeficient 1 a pre druhé koeficient K.

Môže byť na jednej faktúre tovar s 20% i 10% DPH, resp. i tovar bez DPH ? Môže...
Rozhodujúce podľa môjho názoru je jednoznačné priradenie dodávky elektriny k účelu odberu - a to je dľa môjho názoru splnené existenciou dvoch hodín - ak by boli len jedny, tak jednoznančne K....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No dobre, takže vezmem faktúru, kde je vyčíslená 1 DPH - to ju mám teraz rozpočítať na 2? aká bude "hodnovernosť" dokladu, keď doňho budem "čmárať"?
Výňatok z:

Metodický pokyn
k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z.
...
Zjednodušene je možné povedať, že platiteľ prijaté faktúry rozdelí do troch skupín:

Do prvej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, pri ktorých je daň plne
odpočítateľná, t.j. prijaté tovary a služby použije výlučne na zdaniteľné obchody, pri ktorých
vzniká daňová povinnosť.
Do druhej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých nebude daň
odpočítateľná, t.j. prijaté tovary a služby použije výlučne na zdaniteľné obchody, ktoré sú
oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH.
Do tretej skupiny platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých bude daň odpočítateľná
len čiastočne, pretože prijatý tovar alebo službu platiteľ použije aj na zdaniteľné obchody pri
ktorých vzniká daňová povinnosť a súčasne na zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od
dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH.
Naposledy upravil Rozalka : 15.04.11 at 17:45
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať