Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2011

Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ďakujem, odpovede prepošlem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenkak Pozri príspevok
Aj tá pn by šla, teraz má komplikácie, a aj v prvom tehu ku koncu mala problémy, aj nad tým som uvažovala. Šlo by to tak, že by mala pracovný pomer na 90dní s max. VZ, a hneď potom pn? A potom by vôbec nemusela platiť DNP?
ak má nástup na md v 12/2011, tak by sa dalo napr. aj tak, že pp začne 1.9.11 a na pn môže nastúpiť po pár dnoch trvania pp (len pozor na víkendy a max. vz na 1kal. den, resp. tak aby maximum bolo v súčte z dnp). Náhrada mzdy pri dočasnej pn by bola rátaná z vym.základu pred nástupom na pn, nemocenské zo zamestnania by sa rátalo z vym.základu z r.2010 ( teda len minima, čo si platila dnp, iné np jej v r.2010 predpokladám netrvalo) + z dnp by jej vznikol nárok na nemocenské z rovnakého vym.základu (r.2010 z dnp).

Materské by sa už rátalo z vym.základu zo zamestnania z obd. od 1.9.2011 do dna pred vznikom pn, lebo by nastupovala na md po uplynutí 90dni trvania np v zamestnaní. Z dnp by mala nárok na materské z vz r.2010 (tj. rovnaký denný vym.základ ako pri nemocenskom).

samozrejme dá sa aj tak, ako píšeš alebo ako píše xanti.
1 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

Dobry den, chcem si overit niektore fakty.od 6/2009 som na materskej-rodicovskej dovolenke, od minuleho mesiaci si platim min. DNP, moja otazka znie, ak otehotniem mam si zrusit min.DNP a platit z max.vymeriavacieho zakladu alebo nadalej mam platit z min. DNP, kedze by sa mi materska mala ratat z pravdepodobneho vym.zakladu,ktory by bol na urovni cca 1200eur,cize cca max.vym.zaklad pre NP.dakujem.
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry vecer, chcem poprosit o radu. Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme druhe dietatko. Ako sa pripoistit, aby som mala maximalnu matersku a kedy a kolko treba zacat platit?
Naposledy som pracovala od 1.9.2008 do 31.12.2009. Zmluva bola na dobu urcitu, cize od 1.1.2010 uz nemam pracovny pomer, som na rodicovskej dovolenke. Jednoducho pocat materskej a rodicovskej dovolenky mi skoncila pracovna zmluva.
Dakujem za rady
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry vecer, chcem poprosit o radu. Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme druhe dietatko. Ako sa pripoistit, aby som mala maximalnu matersku a kedy a kolko treba zacat platit?
Naposledy som pracovala od 1.9.2008 do 31.12.2009. Zmluva bola na dobu urcitu, cize od 1.1.2010 uz nemam pracovny pomer, som na rodicovskej dovolenke. Jednoducho pocat materskej a rodicovskej dovolenky mi skoncila pracovna zmluva.
Dakujem za rady
Ak chceš dieťa, tak DNP musíš založiť a začať platiť pred otehotnením, prihlás sa z maxima, ak otehotnieš do konca roka 2011 tak v januári si zmeníš VZ na minimum ale materská sa bude rátať z maxima. Teda ak nezmenia zákony.

Alebo potom pre istotu , kedže nevieme ako sa zmenia zákony tak sa prihlás z minima na pár mesiacov a keby sa podarilo otehotnieť tak najneskôr v 8 týždni musíš zrušiť DNP a založiť nové z maxima.

No treba sledovať zmeny v zákonoch.
1 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

ahojte mam dotaz zamestnali sme zamestnankynu na HPP od januara 2011 , na MD odisla v aprili v PP bola 98 dni
Medzi tym je 4 roky ako szco.
isla som podla §48 s tym ze podmienku 270 nemockenskeho poistenia splna, kedze si plati odvody x rokov ako szco, v podstate sme zamestnanim iba zvysovali vysku materskej.
Teraz jej prislo rozhodnutie podla ktoreho ak by chcela mat vyplacanu davku aj zo zamestnania musela by byt zamestnana 270 dni............. Mne to pride hlupost , aj ked § 58 hovori o samostatnom pousdzovani kazdeho poistenia..........Nedava mi to ale logiku, ved ja osobne som bolka x rokov zamestnana potom nezamestnana a ked som zistila ze som tehu tak som ledva stihla 26 tyzdnov ako DNP - teda som nemaa z DNP 270 dni ale z ineho poistenia a davku mi vyplacali.
Na socvialke mi povedali ze maju metodicky pokyn ale to je interna vec poistovne .........
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jozefDP Pozri príspevok
ahojte mam dotaz zamestnali sme zamestnankynu na HPP od januara 2011 , na MD odisla v aprili v PP bola 98 dni
Medzi tym je 4 roky ako szco.
isla som podla §48 s tym ze podmienku 270 nemockenskeho poistenia splna, kedze si plati odvody x rokov ako szco, v podstate sme zamestnanim iba zvysovali vysku materskej.
Teraz jej prislo rozhodnutie podla ktoreho ak by chcela mat vyplacanu davku aj zo zamestnania musela by byt zamestnana 270 dni............. Mne to pride hlupost , aj ked § 58 hovori o samostatnom pousdzovani kazdeho poistenia..........Nedava mi to ale logiku, ved ja osobne som bolka x rokov zamestnana potom nezamestnana a ked som zistila ze som tehu tak som ledva stihla 26 tyzdnov ako DNP - teda som nemaa z DNP 270 dni ale z ineho poistenia a davku mi vyplacali.
Na socvialke mi povedali ze maju metodicky pokyn ale to je interna vec poistovne .........
A náhodou nezabudla zrušiť živnosť, mne to príde, že áno. A preto jej vyrátali materskú len z SZCO a nie zo zamestnania.
1 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, mozno naozaj zabudla zrusit zivnost, ale skutocne sa posudzuje dobrovolne poistenie samostatne a aj tam treba splnat podmienku 270 dni. K tymto dnom sa da pripocitat ukoncene predchadzaujuce zamestnanie ak bolo v priebehu 2 rokoch.
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

zivnost nezrusila ta jej bezi stale , ja ale nechapem kde je opora v zakone k takemuto konaniu , Kde sa hvori o ukoncenom poisteni?
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

Xanti Pozri príspevok
A náhodou nezabudla zrušiť živnosť, mne to príde, že áno. A preto jej vyrátali materskú len z SZCO a nie zo zamestnania.
a to podla akeho usmernenia alebo paragrafu?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jozefDP Pozri príspevok
a to podla akeho usmernenia alebo paragrafu?
Ved jej to napísali v rozhodnutí, nesplnila podmienku 270 dní zo zamestnania. Keby bola zrušila živnosť, tak sa jej dni zo živnosti prirátajú k tým 98 zo zamestnania, a mala by maximálnu materskú. Takto bohužial urobili ste chybu.

Pretože ona má splnenú podmienku 270 dní zo SZCO. Ale nemá splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania a podmienky musí mať splnené z každého poistenia, preto jej dobre vyrátali materskú. Mala pred nástupom na materskú zrušiť živnosť.
1 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

Xanti Pozri príspevok
Ved jej to napísali v rozhodnutí, nesplnila podmienku 270 dní zo zamestnania. Keby bola zrušila živnosť, tak sa jej dni zo živnosti prirátajú k tým 98 zo zamestnania, a mala by maximálnu materskú. Takto bohužial urobili ste chybu.

Pretože ona má splnenú podmienku 270 dní zo SZCO. Ale nemá splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania, preto jej dobre vyrátali materskú. Mala pred nástupom na materskú zrušiť živnosť.

rozhodnutie este neprislo, ja zatial len hladam oporu v zakone, kedze nikde nie je napisane ze musi mat splônenu podmienku 270 z kadzeho poistenia
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Ked ma zivnost, je to trochu ine. Trebalo to nastudovat cele.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jozefDP Pozri príspevok
rozhodnutie este neprislo, ja zatial len hladam oporu v zakone, kedze nikde nie je napisane ze musi mat splônenu podmienku 270 z kadzeho poistenia
No skús kuk toto

§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
Na začiatok

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Na nemocenské a aj materské sa vzťahuje tento súbeh. Lebo i materské je vyplácané z nemocenského poistenia.
2 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

Xanti Pozri príspevok
No skús kuk toto

§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
Na začiatok

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Na nemocenské a aj materské sa vzťahuje tento súbeh. Lebo i materské je vyplácané z nemocenského poistenia.
hej 58 som kukala , ked so to riesila na zaciatku tak ma teta na socialke vsemozne presviedcala ze to sa zratava aj ked si zivnost ponecha
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jozefDP Pozri príspevok
hej 58 som kukala , ked so to riesila na zaciatku tak ma teta na socialke vsemozne presviedcala ze to sa zratava aj ked si zivnost ponecha
... áno, zrátava ... ale ukončené poistenie
0 0
jozefDP jozefDP

jozefDP je offline (nepripojený) jozefDP

este ma napada, co keby isla teraz zrusit zivnost podla Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je <strike>42</strike> sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako <strike>42</strike> sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je <strike>šesť</strike> osem mesiacov.

ako by ju riesili, nheporiesili by nanovo jej narok na vyplatu materskej davky? alebo nemohla by nejako matersku odmietnut a ist z PP na PN- ku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jozefDP Pozri príspevok
este ma napada, co keby isla teraz zrusit zivnost podla Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je <STRIKE>42</STRIKE> sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako <STRIKE>42</STRIKE> sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je <STRIKE>šesť</STRIKE> osem mesiacov.

ako by ju riesili, nheporiesili by nanovo jej narok na vyplatu materskej davky? alebo nemohla by nejako matersku odmietnut a ist z PP na PN- ku?
nepíšeš, kedy na md nastúpila a či už náhodou neporodila.
ono by bolo potrebné poznať to ich usmernenie vnútorné. Či sa tam hovorí, že sa prirátava nem.poistenie ukončené do dna pôrodu alebo len do dna nástupu na md. Ak to druhé, tak už jej to nepomôže. NO ak by platilo to prvé, že možno prirátať nem.poistenie, ktoré bolo ukončené do dna pôrodu, tak by sa dalo. Ale toto je ozaj tak na hrane.
Snád sa skuste spýtať aj mailom v poradni soc.poistovne, aby ste to nemali len ústne.
0 0
majulka27 majulka27

majulka27 je offline (nepripojený) majulka27

Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majulka27 Pozri príspevok
Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem.
No od skončenia tvojho PP v apríly 2008 už prešlo viac ako 15 mesiacov, takže zamestnaním si nezískala šancu na materskú.
Ale skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html ak to funguje tak je to tvoja jediná šanca.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať