Zavrieť

Porady

Kurz pre zaúčtovanie

Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa?

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Usporiadat
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Jajina Pozri príspevok
Pri zaúčtovaní faktúry používam kurz predchádzajúci dňu ale aj pri úhrade tiež požívam kurz predchádzajúci dňu zaplatenia.

Tweety to ale vysvetluje ináč: "kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila." - robíme to zle ?
Možno je to skôr nedorozumenie. Pri zaúčtovaní faktúry a jej úhrade použiješ kurz z predchádzajúceho dňa, teda ak 2. a 3.1O bol víkend, použiješ kurz z 1.1O. Neviem ako pracujú ostatné programy, ale v Omege keď zadám dátum 4. 1O., stiahne mi kurz z 1. 1O.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Prosím Vás poradte,
nákupený tovar v zahraničí platba v hotovosti akým kurzom prepočitať? Kurz predchádzajúceho dňa ako pri FA? Nákup valuty tiež použijem kurz z predchádzajúceho dňa, nakoľko nemám doklad o kúpe. Prosím potvrdte či uvažujem správne.
0 0
ankajanko ankajanko

ankajanko je offline (nepripojený) ankajanko

neviete ma niekto nasmerovať na odpoveď ako zaučtujem v ALFE nákup Zlotých v hotovosti a následne nákup tovaru v zahraničí tiež v hotovosti. Nákup tov. som dala do výdaja v PD ako výdaj z valutov. pokladne ale neobjavilo sa mi to v PD. Prosím, potrebujem zaúčtovať:
1/ Nákup meny v zmenárni
2/ Nákup tovaru v hotovosti
ďakujem.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

ankajanko Pozri príspevok
neviete ma niekto nasmerovať na odpoveď ako zaučtujem v ALFE nákup Zlotých v hotovosti a následne nákup tovaru v zahraničí tiež v hotovosti. Nákup tov. som dala do výdaja v PD ako výdaj z valutov. pokladne ale neobjavilo sa mi to v PD. Prosím, potrebujem zaúčtovať:
1/ Nákup meny v zmenárni
2/ Nákup tovaru v hotovosti
ďakujem.
Nákup zlotých by som dala z pokladne EUR ako výdaj na priebežnú položku kurzom nákupu. Do pokladne PLN ako príjem z priebežnej položky kurzom nákupu. Výdaj z pokladne PLN ako výdaj tovaru. Týmto zaúčtovaním sa to automaticky zaúčtuje do peňažného denníka. Ak to tam nevidíš, treba si pozrieť, či nemáš náhodou zle nastavený výber hore v ľavom okne . Treba si vybrať všetky doklady alebo pokladňu, ale v tom prípade treba aj na spodnej lište vybrať valutovú pokladňu.
0 0
Akrimka Akrimka

Akrimka je offline (nepripojený) Akrimka

ahojte, rada by som sa opytala ci niekto nevie aky bol stredovy kurz k 31.12.2010 voci CZ. Potrebujem urobit jedno DP a neviem ho nikde najst. Dakujem za odpoved
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Akrimka Pozri príspevok
ahojte, rada by som sa opytala ci niekto nevie aky bol stredovy kurz k 31.12.2010 voci CZ. Potrebujem urobit jedno DP a neviem ho nikde najst. Dakujem za odpoved
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...rehlady-kurzov
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Prosím o radu.
Slovenská s.r.o. má zriadený firemný účet v Čechách čiže účet je v Czk. 15.8.2012 si v Poľsku kúpila cestovný lístok v hodnote 582,80 Zlot.
platobnou kartou z firemného účtu Czk. 18.8.2012 to bolo v banke odúčtovávané v hodnote 3633,76Czk. Pracujem v Omege a potrebovala by som ako to správne zaúčtovať. Ďakujem
0 0
matuma matuma

matuma je offline (nepripojený) matuma

Podľa mňa treba výdavok zaúčtovať podľa vnútropodnikovej smernice, tak ako všetky ostatné výdavky z bankového účtu vedeného v CZK. To ako bude zaúčtovaný výdavok pri zahr. pracovnej ceste závisí zase od vnútropodnikovej smernice. Môže byť zaúčtovaný v takej výške eur, ako bol zaúčtovaný výdavok z bankového účtu vedeného v CZK a nevznikne kurzový rozdiel, ale taktiež môžu byť zloté prepočítané kurzom, akým je prepočítavaný celý cestovný príkaz a tam už kurzový rozdiel vznikne. Všetko závisí od toho ako máte vnútropodnikovú smernicu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať