Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Ja sa chcem opýtať, SZČO si môže uplatniť odp. položku na manželku, ktorá celý rok dostávala opatrovateľský príspevok?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivana2703 Pozri príspevok
Ja sa chcem opýtať, SZČO si môže uplatniť odp. položku na manželku, ktorá celý rok dostávala opatrovateľský príspevok?
nuž - ak by mu nejaká vyšla, tak si môže uplatniť. Ale NČZD na manželku bude v tomto prípade len rozdiel medzi NČZD (základnou) a príjmom manželky (príspevok na opatrovanie plus ostatné príjmy - ak mala - napr výhra, prenájom ..a mínus odvody - ak nejaké platila)
1 0
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Chcela som sa v tom len utvrdiť, manželka mala podľa potvrdenia za celý rok 2012 príjem 1958,45 eur, takže mu to pomôže, aj keď len rozdiel. Vrelá vďaka
0 0
lepetka lepetka

lepetka je offline (nepripojený) lepetka

hrubá mzda za min rok bola okolo 680 eur...bola to príležitostná brigáda, pár hodín do mesiaca, tak preto tá suma....sťahovali mi každý mesiac 19% daň...takže potrebujem vyhlásenie o príjme z danej firmy a to musí manžel doložiť k tým papierom? ďakujem veľmi pekne za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lepetka Pozri príspevok
hrubá mzda za min rok bola okolo 680 eur...bola to príležitostná brigáda, pár hodín do mesiaca, tak preto tá suma....sťahovali mi každý mesiac 19% daň...takže potrebujem vyhlásenie o príjme z danej firmy a to musí manžel doložiť k tým papierom? ďakujem veľmi pekne za odpovede
Do vlastného príjmu manželky sa zahrňu hrubá mzda. Manžel si na teba uplatní NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a tvojou hrubou mzdou.

Zrazenú daň si vysporiadaš sama - podaním DP typu A, alebo žiadosťou o vykonanie ročného zúčtovania dane u zamestnávatela. Nemá žiadny vplyv na uplatnenie NČZD na manželku (u tvojho manžela).
3 0
Krakonoš Krakonoš

Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

Manželka sa celý rok 2012 starala o dieťa staršie ako 3 roky (dieťa je zdravé, rodičovský príspevok nepoberá, ani za opatrovanie, ani nie je uchádzač o zamestnanie), namala žiaden príjem.
Môže si na ňu manžel za rok 2012 uplatniť NČZD ?
Za rok 2013 už to nebude možné, ala za rok 2012 nemám istotu.
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Krakonoš Pozri príspevok
Manželka sa celý rok 2012 starala o dieťa staršie ako 3 roky (dieťa je zdravé, rodičovský príspevok nepoberá, ani za opatrovanie, ani nie je uchádzač o zamestnanie), namala žiaden príjem.
Môže si na ňu manžel za rok 2012 uplatniť NČZD ?
Za rok 2013 už to nebude možné, ala za rok 2012 nemám istotu.
Ďakujem
za rok 2012 ano
0 0
Krakonoš Krakonoš

Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

veronikasad Pozri príspevok
za rok 2012 ano
Ďakujem
0 0
valéria smejová valéria smejová
prosím o radu pri uplatnení Nčzd na manželku nemocenské v 12/2012 vyplatené v januári sa nezaratáva do príjme a ako je to s materskou za december
zaratáva sa do príjmu manželkjy alebo nie
0 0
valéria smejová valéria smejová
a ešte dávka v nezamestnanosti za december zaratáva sa do príjmu za rok 2012?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

valéria smejová Pozri príspevok
prosím o radu pri uplatnení Nčzd na manželku nemocenské v 12/2012 vyplatené v januári sa nezaratáva do príjme a ako je to s materskou za december
zaratáva sa do príjmu manželkjy alebo nie
Nemocenské, ktoré od SP dostala až v januári nie je príjmom roka 2012, a materské, ak ho dostala ešte v dec., tak je príjmom 2012. Rovnako aj dávka v nezamestnanosti zaplatená v dec. je počítaná do vlastného príjmu na uplatnenie NČ.
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

Dobrý deň, akosi som to nepochopila chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klauda Pozri príspevok
Dobrý deň, akosi som to nepochopila chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem
Do vlastného príjmu manželky zahrnieš hrubú mzdu (zníženú o poistné) zo zamestnania + dávku v nezamestnanosti (potvrdenie ti vystaví SP)
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Akú mzdu si mala vyplatenú od zamestnávatela ?
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klauda Pozri príspevok
ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc
Nájdeš na potvrdení - je to hrubá mzda znížená o zaplatené poistné. Čistú mzdu máš po odpočítaní dane.

Už z tohto príjmu vyplýva, že si vlastný príjem manželky prekročila zo zamestnania, keď k tomu ešte pripočítaš dávku v nezamestnanosti, manžel si žiadnu NČZD uplatniť na teba nemôže.
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

ahá už to chápem...dakujem za odpoved, už som spokojnejšia...hoc NCZD uplatniť si manžel nemôže...pomohli ste mi veľmi
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

ale isto vám bola zrazená daň zo zamestnania za tie dva mesiace, tak môžete požiadať o jej vrátenie.
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Tweety Pozri príspevok
Nemocenské, ktoré od SP dostala až v januári nie je príjmom roka 2012, a materské, ak ho dostala ešte v dec., tak je príjmom 2012. Rovnako aj dávka v nezamestnanosti zaplatená v dec. je počítaná do vlastného príjmu na uplatnenie NČ.
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

klauda Pozri príspevok
waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem
podať vlastné daňové priznanie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať