Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

mizu24 Pozri príspevok
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
inak podotýkam, sú dve stanoviska z DRSR.sk
v jednom stanovisku sa uvádza, že príjem zo SP sa berie vtedy keď je vyplatený a v druhom stanovisku sa berie obdobne ako mzdy, (ak sú vyplatené do 31 01 patria do roka predchádzajúcehoˇ)
0 0
vikula vikula

vikula je offline (nepripojený) vikula

prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vikula Pozri príspevok
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
A je súčet týchto jeho príjmov (všetko patrí do príjmu manžela) menší, ako 3644 ? ... Ak áno - uveď tento príjem manžela do svojej žiadosti o RZD . Ak nie - nemá význam.
Ak manžel nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy - nemá povinnosť robiť DP (do zdaniteľných príjmov dávky zo SP nepatria)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mizu24 Pozri príspevok
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
To potvrdenie je pre manžela (doma dobre odložiť) - k žiadosti o RZD ho netreba prikladať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vikula Pozri príspevok
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
Uveď výšku tých dávok. Do vlastného príjmu manžela sa zahrňa nemocenské, dávka v nezamestnanosti aj inv.dôchodok.
Manžel nepodáva DP, lebo ani jedna z tých dávok nie je zdanitelný príjem.
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Dobrý deň! Potrebovala by som poradiť. Môj príjem za rok 2012 bol 235,- Euro. Teda manžel by mohol odrátať NČ -235,- Euro. Ďalší príjem som mala z predaja nehnutelnosti, zisk z predaja bola 0 (nakolko kupna cena bola vyššia ako predajná) Moja otázka je. Má manžel aj tak nárok na NČ na manželku? Ďakujem
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martatak Pozri príspevok
Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
Podľa môjho názoru nie, lebo pri vlastnom príjme manželky (napr. u SZČO) sa berie do uvahy príjem, nie základ dane.
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Ďakujem
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vama Pozri príspevok
Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
No ja by som povedala , že NČZD na manžela sa vypočíta ako rozdiel jednej tretiny zákl NČZD a jednej tretiny jeho príjmu.
hádam je to takto aj v prípade úmrtia
0 0
erika1970 erika1970

erika1970 je offline (nepripojený) erika1970

Bude mať SZČO v roku 2014 /daňové priznanie za rok 2013/ nárok na opočitateľnú položku na manželku starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku na základe posudku od lekára, alebo len do veku 3 rokov?
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

Manželka nepoberal podporu v nezamestnanosti, bola celý rok 2012 bez akéhokoľvek príjmu?
0 0
janatok janatok

janatok je offline (nepripojený) janatok

Dobry den, chcela by som sa informovat na to, ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak ide o invalidny dochodok. Ja som momentalne na rodicovskom prispevku, ale v novembri 2012 som podala žiadosť o schvaleni invalidneho dôchodku, ktory mi schvalili spatne od 23.10.2011 a taktiež mi ho aj spatne vyplatili ale samozrejme až v tomto roku 2013 a nadalej mi budu vyplacat mesacne danu mesacnu sumu, chcem sa preto opytat, ci bude mat narok manzel si v roku 2014 v roč.zučt. za rok 2013 uplatnit na mna odpocit.položku na manželku, ci sa tam bude zaratavat cela vyplatena suma invalidneho dôchodku aj za predosle roky, kedze mi to bolo vyplatene až v roku 2013 alebo sa tam bude uvadzat len invalidny dôchodok za obdobie od 1/2013 do 12/2013 bez toho spatneho vypltenia. Chcem sa tiez opytat,ci je potrebne potvrdenie o vyplatenych vyskach inval.dôchodku žiadat pre jeho mzdarku na soc. poistovni, alebo jej staci cestne vyhlasenie o vyske. Dakujem.
0 0
erika1970 erika1970

erika1970 je offline (nepripojený) erika1970

áno, nepoberala podporu v nezamestnanosti, bola celý rok 2012 bez akéhokoľvek príjmu.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Súčinnosťou od 1.1.2013 sa upravili podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela (manželku) daňovníka. Nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť daňovník uplatniť len v prípade, že sa stará o dieťa do zániku nároku na rodičovský príspevok alebo manželka (manžel) poberala peňažný príspevok na opatrovanie či manželka (manžel) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie. maximálna výška nezdaniteľnej časti základu dane na rok 2013 je ​3 735,94 eur.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

erika1970 Pozri príspevok
Bude mať SZČO v roku 2014 /daňové priznanie za rok 2013/ nárok na opočitateľnú položku na manželku starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku na základe posudku od lekára, alebo len do veku 3 rokov?
pokiaľ poberá RP do 6 rokov tak potom do 6 rokov
0 0
erika1970 erika1970

erika1970 je offline (nepripojený) erika1970

Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
0 0
Misela77 Misela77

Misela77 je offline (nepripojený) Misela77

Dobrý deň,
má nárok za rok 2012 na odpočítateľnú položku na manželku zamestnanec, ak spolu žijú v jednej domácnosti a majú spoločné deti? Nie sú zobratí. Ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ak manželka spĺňa podmienky,ktoré máš uvedené v príspevku 77, tak má nárok. Ak manželka nie je evidovaná na úrade práce, nestará sa o dieťa, alebo nepoberá opatrovateľský príspevok, tak na odpočet nárok nemá.


Ak nie sú zobratí, tak NIE SÚ manželia, je to jeho priateľka - družka, nie manželka.
V tomto prípade nie je nárok na odpočet.
Naposledy upravil kn-alka : 22.04.13 at 05:49
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať