Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - slovenský a neskôr český živnostník - NEREZIDENT SR

Základné info:

  • študujem na univerzite ako študent denného štúdia v ČR
  • do prvej polovice roku 2013 som bol živnostník SZČO na Slovensku
  • som OSVČ na vedľajšiu činnosť so sídlom v ČR od druhej polovice roku 2013
  • mám prechodný pobyt v ČR
  • mám českú zdravotnú poisťovňu
  • trvalý pobyt mám stále v SR
  • fakturujem prevažne českým spoločnostiam
  • nie som a ani som nebol platcom DPH

Rezident
Považujem sa za rezidenta ČR postupne podľa bodov v medzinárodnej zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR.
EDIT: pre menej chápavých
Na účely posúdenia daňových povinností na území SR (napr. podania daňového priznania) si daňovník posudzuje svoju daňovú rezidenciu osobne (bez rozhodovania správcu dane), pričom je povinný preukazovať skutočnosti súvisiace s určením statusu rezidencie správcovi dane len v prípade, ak ho správca dane na to vyzve v priebehu daňového konania.

Problém
Chcem zaplatiť dane z príjmu, je toto plne legálny a správny postup?

Môj postup:

  • podám daňové priznanie z príjmov zo SZČO na Slovensku
    • použijem paušálne výdaje 40% (max. 420€ za každý mesiac podnikania)
    • odpočítam si nezdaniteľnú časť z príjmov (okolo 3750€)
    • vypočítam daň a zaplatím ju na Slovensku

  • podám daňové priznanie z celosvetových príjmov v ČR – ako rezident ČR
    • odpočítam si z daní tie, ktoré som už zaplatil na Slovensku – zamedzím tak dvojitému zdaneniu
    • opäť použijem paušálne výdaje (v ČR sú až 60%)
    • použijem zľavu na poplatníka – 24 840 Kč
    • použijem zľavu na študenta denného štúdia – 4020 Kč/rok
    • zaplatím dane v ČR
    • podám prehľad pre zdravotnú poisťovňu a sociálnu a začnem platiť pravidelne


Podľa všetkých zákonov, ktoré som čítal, mi to vychádza tak, že je to celé legálne.
Ďakujem pekne.

EDIT: Problem solved. Keď bude niekto chcieť vedieť riešenie, napíšte mi správu alebo email je to na dlhé rozpisovanie.
Naposledy upravil ISIIS : 27.03.14 at 20:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Poziadaj najprv cesku FS o potvrdenie o danovej rezidencii.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dubak2000 potvrdenie nie je nutne. Musi ale vediet zdokumentovat ze je tam rezident. Cize preukazat ze tam zije a pod. potvrdenie je najjednoduchsie ako sa preukaze slovenskemu DU ak to budu chciet ale nie je to jediny sposob.
    avalik no a aky iny sposob o zavazne urcenie danovej rezidencie existuje?
    Dubak2000 tak ma napr najomnu zmluvu na byvanie, ucty za telefon, niekto moze mat pracovnu zmluvu (v tomto pripade mozno zmluvu s odberatelom a pod.). Proste preukazat ze zije v CR.
      zbaliť
    ISIIS Podľa českého zákona som daňový rezident v ČR. "Poplatníci jsou daňovými rezidenty České republiky, pokud mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují".
    Podľa slovenského zákona som daňový rezident v SR, pretože tam mám trvalý pobyt (http://www.porada.sk/trvaly-pobyt#__AUTOKW) u mamy na byte.

    2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:

    a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
    // môže mi teda niekto povedať, prečo si nemôžem ja sám povedať, že som daňový rezident ČR. Keďže mám sám užšie osobné a hospodárske vzťahy v ČR? Mám tu priateľku, žijem tu, chodím tu na kultúrne akcie, mám český účet, nemám ani slovenské mobilné číslo, zachvíľu bude prezident Fico, takže moje životné záujmy budú čisto v ČR alebo ešte ďalej na západe.

    b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
    // obvykle sa zdržiavam len v ČR. V SR som max 40-50 dní do roka.

    c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
    // toto je už nepodstatné, pretože prvé dva body my vyšli ako ČR.
    ...
    ATĎ... TAKŽE PROSÍM EŠTE NA TOTO ODPOVEĎ

    Daň z príjmu - slovenský a neskôr český živnostník - NEREZIDENT SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.