Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, študenti a dôchodcovia

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Otázka:
Som študent (dôchodca). Celý rok 2005 som mal príjmy na dohodu o brigádnickej práci študentov (dohodu o vykonaní práce). Spolu som za rok 2005 takto zarobil 100000 Sk. Musím podať ročné zúčtovanie?

Odpoveď:
Nie je dôležité, koľko ste zarobili po celý rok 2005. Podstatné je, koľko ste zarobili za mesiace september až december 2005. Ak ste za tieto štyri mesiace mali príjem vyšší, ako 13000 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie.

Otázka:
Prečo sa neberú do úvahy príjmy na dohody do augusta 2005?

Odpoveď:
Pozrite § 31 ods. 9 zákona o zdravotnom poistení. Podľa toho, ak by si niekto platil poistné za rok 2005 ako poistenec podľa § 11 ods.2 zákona, jeho vymeriavací základ sa určuje len za mesiace od účinnosti novelu č.352/2005 Z.z., tj. od septembra 2005.

Otázka:
Čo sa započítava do príjmu študenta (dôchodcu). Sú to len dohody?

Odpoveď:
Pozrite § 13 ods.7 zákona. Do vymeriavacieho základu (tj. "príjmu") sa započítavajú príjmy, posudzované ako príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ďalej príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 zákona o dani z príjmov) a s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona o dani z príjmov).

Sú to napríklad:

- príjmy z dohôd o vykonaní práce,
- príjmy z dohôd o brigádnickej práci študentov,
- zdaniteľné príjmy dôchodcov v prípadoch, kedy im bývalý zamestnávateľ poskytuje napr. príspevky zo sociálneho fondu a rôzne nepeňažné zvýhodnenia,
- doplatky miezd a odmien od bývalého zamestnávateľa,
- príjmy na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (napr. na príkazné zmluvy), ak ide o závislú činnosť - ak sa príjem zdaňuje preddavkovou daňou,
- honoráre umelcov a autorov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjmy rôznych sprostredkovateľov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ak by tieto osoby neboli prihlásené v zdravotnej poisťovni ako SZČO.

Na druhej strane sa nezapočítavajú príjmy:

- z prenájmov,
- honoráre za príspevky do médií, zdanené zrážkovou daňou,
- príjmy zdanené podľa § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov.

Otázka:
Ako sa stanovuje limit 13000 Sk? Pre každého študenta (dôchodcu) je tento limit rovnaký?

Odpoveď:
Podľa § 11 ods.9 zákona môže študent (dôchodca) mať príjem maximálne vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd. Na tieto účely sa vždy berie suma minimálnej mzdy 6500 Sk, aj keby šlo o mladistvého alebo o invalida.

Limit sa potom vypočíta ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac, od 1.9.2005 do 31.12.2005, počas ktorého je dotyčná osoba študentom (dôchodcom).
Ak je XY študentom po celý čas od 1.9.2005 do 31.12.2005, limit je daný ako 1 zo (6500 x 4), čo je tých známych 13000 Sk.

Ak napr. XY sa stane dôchodcom od 14.10.2005 (dovtedy bol povedzme dobrovoľne nezamestnaný), tak limit pre neho vypočítame takto:

Október - pomerná časť zo 6500 je (6500/31) x 18 = 3775
November a december - 6500 x 2 = 13000
Spolu úhrn minimálnych miezd je 16775, z toho polovica je 8388 Sk.

Otázka:
Aký typ tlačiva má použiť študent (dôchodca) ?

Odpoveď:
Obvykle použije typ C. A to vtedy, ak za rok 2005 platil poistné len ako poistenec štátu s príjmom vyšším ako limit, tj. ak si musí za mesiace september až december zaplatiť poistné sám - a stáva sa tak spätne poistencom podľa § 11 ods.2 zákona ("samoplatiteľom").

Pozor, ak v roku 2005 bol časť roka i zamestnancom (napr. mal pracovnú zmluvu) alebo bol prihlásený ako SZČO, tak sa použije "súbehové" tlačivo - typ S. A to ak úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok je aspoň 78000 Sk. Ak by úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok bol nižší, ako 78000 Sk, použije sa typ X.

Typ X sa použije vždy i vtedy, ak sa občanovi zmenila počas roka sadzba (stal sa osobou so zdravotným postihnutím) a preto si časť poistného počíta "normálnou" sadzbou a časť poistného "polovičnou" sadzbou.

Otázka:
Vraj ak si študent (dôchodca) robí ročné zúčtovanie, tak sa poistné musí platiť zo sumy najmenej 16420 Sk?

Odpoveď:
Vo väčšine prípadov to skutočne bude tak. Napr. ak plnoletý študent zarobí na dohody 14000 Sk (sept.-dec.2005), tak poistné si bude počítať z minimálneho základu 16420 Sk. Aká je v tom logika? Poistné samoplatiteľa musí byť najmenej vo výške, v akej platí štát, tj. v prepočte 575 Sk mesačne. Aká je potom logika, že limit príjmu je 13000 Sk a nie tých 16420 Sk? Kto vie, nech si odpovie.

Otázka:
Čo treba doložiť k ročnému zúčtovaniu, sú potrebné potvrdenia o príjme od firmy, ktorá dohody vyplatila?

Odpoveď:
K ročnému zúčtovaniu sa neprikladajú potvrdenia od firmy, ktorá vyplácala odmeny. Zákon o zdravotnom poistení ani nestanovuje takejto firme povinnosť nejaké potvrdenia vydávať. Podľa Zákonníka práce (§ 130 ods.5) má firma povinnosť vydať dohodárovi doklad o výške jeho odmeny atď. To je pre neho doklad, na základe ktorého si spočíta sumu svojich príjmov a tú zapíše do ročného zúčtovania. Pozor, v prípade kontroly musí občan takéto doklady ("výplatné pásky") schopný predložiť zdravotnej poisťovni.

Otázka:
Som študent (dôchodca). V zdravotnej poisťovni mi na jar 2005 povedali, že ak mám príjmy na dohodu mesačne vyššie, ako 6500 Sk, mám si platiť preddavky na zdravotné poistenie (pozn. predstavte si i iné variácie tejto otázky, napr. "dobrovoľne som si platil preddavky, aby som nemal vysoký nedoplatok"). Teraz vidím, že ročné zúčtovanie vôbec nemusím robiť (variácia: "a teraz som zistil, že zúčtovávajú sa len príjmy od septembra"). Čo mám robiť, ak chcem naspäť tie preddavky?

Odpoveď:
Ak ročné zúčtovanie nemusíte robiť, čím skôr požiadajte zdravotnú poisťovňu, aby Vám preddavky zaplatené nad rámec zákona vrátila.

Ak ročné zúčtovanie budete robiť, do príslušného riadku zapíšete sumu všetkých preddavkov, ktoré ste za rok 2005 zaplatili. Celkovo vám tak zrejme vyjde preplatok, ktorý vám musí zdravotná poisťovňa vrátiť do 30.9.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.05.06 at 12:54
Usporiadat
IvkaH IvkaH

IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

Syn bol podnikateľ od 1-12/05, od 9/05-12/09 bol tiež riadnym denným študentom VŠ. Jeho príjmy za rok boli 90 tis. Poistné na ZP neplatil, pretože bol 1.rok podnikateľom a od 9/05 do 12/05 platil za neho poistné štát, ako za študenta. Ako si vypočíta poistné na ZP za r.2005?
0 0
Lenka166 Lenka166

Lenka166 je offline (nepripojený) Lenka166

Kto vie co v pripade, ak ma zamestnanec aj prikaznu zmluvu a aj zmluvu o diele? V zdravotnej poistnovni nie je prihlaseny ako SZCO. Ma si podat rocne zuctovanie? surne
0 0
Lucka13 Lucka13

Lucka13 je offline (nepripojený) Lucka13

Neviem si nikde najst konkretnu odpoved na moj dotaz. Mam 26 rokov, som študentka denneho štúdia (UK) v 3. ročníku (z piatich). Od novembra 2005 pracujem na dohodu o vykonaní práce, kde sa mi mesačný príjem pohybuje jeden mesiac 3645 a ďalší 3240 - už zdanené, záleží to od počtu hodín v mesiaci. K tomu som tento rok mala zatiaľ dvakrát jednorazovú (jeden deň) brigádu (tiež dohoda o vykonaní práce) a možno sa takého "jednorazovky" vyskytnú ešte, prípadne v lete cez prázdniny niečo tiež. Som absolútne zmatená, čo sa týka mojej osoby a platenia zdravotného poistenia - aký mesačný príjem nesmiem presiahnuť, aby som nemusela začať odvádzať zdravotné poistenie sama? Teraz, pokiaľ viem, mi ho platí štát (resp. neplatí, keďže som študent a nemám normálny príjem). Ďakujem za odpoveď!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lucka13: Ak hrubý príjem z dohôd za celý rok 2006 neprevýši 41400 Sk, nemusíte do ZP platiť nič.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Asi ma zabijete, ale ešte raz tú istú otázku:
Invalidný dôchodca vo veku 67 rokov (jeho dôchodok sa považuje už za starobný) si založiť živnosť dňa 15.1.2005. Dňa 19.2.2005 ju pozastavil do roku 2016. Z tejto živnosti nemal žiadne príjmy ani nevykázal žiadnu činnosť.
V roku 2005 mal príjmy z dohody o vykonaní práce v sume 30 000,-- Sk (do 31.8.2005) a príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v sume 23 000,-- Sk (počas mesiacov júl - august).
Prosím o radu:
1. Má robiť RZ?
2. Ak áno, na akom tlačive?
3. Aké príjmy mu vstupujú do RZ?
4. Aké prílohy budú?

Odpovede p. Mihála:
1. Áno, bol SZČO
2. Na príjmy z dohody do 31.8. sa neprihliada. Na príjmy z prenájmu sa neprihliada. Preto RZ robí len ako SZČO, typ B.
3. Len príjmy SZČO, tj nulové.
4. Žiadne.

Len sa chcem na 100 % uistiť - či robí B. Nie S?
Na stránke VšZP som sa dočítala:
"Typ S - SZČO a poistenec podľa § 11 ods. 8 písm. a) až I) a k) bez zmeny sadzby" - nespadá sem?

A ešte poznámočka - čo s ním, keď sa ani neprihlásil do ZP?

Ďakujem za pochopenie a trpezlivosť
0 0
Baková Baková

Baková je offline (nepripojený) Baková

Starobný dôchodca celý rok 2005. zamestnaný na riadnu pracovnú zmluvu s príjmom 4100,- mesačne celý rok - Musí robiť ročné zúčtovanie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemusí .
0 0
iveta777 iveta777

iveta777 je offline (nepripojený) iveta777

za dôchodcu neptreba podávať ročné zučtovanie ked je zamestnaný len na dohodu a zarobí len 1000 - 1500 Sk mesačne. Ďakujem
0 0
jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Mám dvoch študentov, ktorí pracovali počas mesiacov júl až september 2005 brigádnicky. Mali zamestnaneckú zmluvu, kde im platili aj odvody. Musia podať ročné zúčtovanie? Dík.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Osoba, ktorá je SZČO, je zamestnanec a ešte je poslancom v mestskej rade, berie sa do úvahy aj príjem z tejto mestskej rady?
0 0
qwerty qwerty

qwerty je offline (nepripojený) qwerty

Co s dochodcom, ktory od sepetembra do novembra zarobil na dohodu 10252 Sk a v decembri bol na pracovnej zmluve / v tej istej firme/ ale len cast mesiaca konkretne 23 kalendarnych dni ?
0 0
sbocko sbocko

sbocko je offline (nepripojený) sbocko

Moja priatelka nastupila do prace 17.10.2005. Do toho datumu bola dennou studentkou. Pocas mesiacov oktober, november a december jej hruba mzda nepresiahla 3nasobok minimalnej mzdy. Musi podat rocne zuctovanie? Dakujem
0 0
Keňa Keňa

Keňa je offline (nepripojený) Keňa

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu: som študent a v období od 14,10,05 do 30.11.05 som pracoval na dohodu o vykonaní práce a moj príjem bol za mesiac 10/2005 3000,- a za mesiac 11/2005 5000,-. Potrebujem zistiť či mám povinnosť podať ročné zúčtovanie, keďže moj príjem za 09/2005 a 12/2005 nepresiahol 13.000,-. Dopočul som sa, že musím podať RZ, pretože môj mesačný príjem prekročil 3250,-. Ak je to pravda budem platiť 14% z môjho zárobku, teda 8000,-. Ďakujem za radu.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Nerozumiem, aký mám udať vymeriavací základ r.26 u dôchodcu, kt. robí celý rok na dohody u rôznych zamestnávateľov a suma presahuje danú hranicu 13.000 Sk. Nasčítala som všetky príjmy za mesiace 9-12/2005 a vyšla mi suma 40.274 Sk. Na stránkach VŠZP som si otvorila tlačivo typu C a v oddieli V. boli už prednadstavené minimálne základy. Rozumiem tomu dobre, keď si to vysvetlujem tak, že nie je podstatný príjem dôchodcu na dohody, vždy po prekročení stanoveného limitu 13.tis. Sk bude platiť z minimálneho vymeriavaceho základu?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Keňa
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu: som študent a v období od 14,10,05 do 30.11.05 som pracoval na dohodu o vykonaní práce a moj príjem bol za mesiac 10/2005 3000,- a za mesiac 11/2005 5000,-. Potrebujem zistiť či mám povinnosť podať ročné zúčtovanie, keďže moj príjem za 09/2005 a 12/2005 nepresiahol 13.000,-. Dopočul som sa, že musím podať RZ, pretože môj mesačný príjem prekročil 3250,-. Ak je to pravda budem platiť 14% z môjho zárobku, teda 8000,-. Ďakujem za radu.
Neberie sa príjem osobitne podľa mesiacov. Berie sa do úvahy úhrn príjmov v období 9-12/2005 a s ním si neprekročil 13000 Sk, takže povinnosť podať ročné zúčtovanie poistného Ti nevzniká.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

sbocko
Moja priatelka nastupila do prace 17.10.2005. Do toho datumu bola dennou studentkou. Pocas mesiacov oktober, november a december jej hruba mzda nepresiahla 3nasobok minimalnej mzdy. Musi podat rocne zuctovanie? Dakujem
Nie je povinná podať ročné zúčtovanie, ak príjem neprekročil 43095 v jednotlivých mesiacoch. Nie je to trojnásobok minimálnej mzdy, ale priemernej mzdy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
iveta777
za dôchodcu neptreba podávať ročné zučtovanie ked je zamestnaný len na dohodu a zarobí len 1000 - 1500 Sk mesačne. Ďakujem
Dôležité je, koľko zarobil v súčte za mesiace september až december. Ak príjmy boli do 1500 Sk mesačne, RZ podávať nemusí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jana
Mám dvoch študentov, ktorí pracovali počas mesiacov júl až september 2005 brigádnicky. Mali zamestnaneckú zmluvu, kde im platili aj odvody. Musia podať ročné zúčtovanie? Dík.
Čiže boli zamestnancami podľa zákona o zdr.poistení. Potom ak každý mesiac ich započítateľný príjem bol do 43095 Sk, RZ sa podávať nemusí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
alex1
Osoba, ktorá je SZČO, je zamestnanec a ešte je poslancom v mestskej rade, berie sa do úvahy aj príjem z tejto mestskej rady?
Ak nie je dlhodobo uvoľnená zo zamestnania na výkon verejnej funkcie (funkcia poslanca), tak z odmien poslanca sa ZP neplatí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
qwerty
Co s dochodcom, ktory od sepetembra do novembra zarobil na dohodu 10252 Sk a v decembri bol na pracovnej zmluve / v tej istej firme/ ale len cast mesiaca konkretne 23 kalendarnych dni ?
Za 3 mesiace zarobil na dohodu 10252 Sk, čo je viac, ako trojmesačný limit 9750 Sk.

Musí podať ročné zúčtovanie za tieto tri mesiace. V danom prípade typ X, list XA - zamestnanie (december), list XC - dohody za sept.-nov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať