Zavrieť

Porady

DPH a ojazdene auto z NDR

Ahojte poradaci, hladala som odpoved, ale som z toho zmatena....
Firma platitel DPH na SR chce kupit od FO z Nemecka osobne vozidlo /na zaklade kupno-predajnej zmluvy/. Ako je to vlastne s DPH, urobi sa len samozdanenie?
Dakujem, potrebujem to surne.
Mirka
Usporiadat
lulis lulis

lulis je offline (nepripojený) lulis

[quote=Jana Acsová;265531]V prípade automobilov Vám už vlastne bolo odpovedané v prvej časti predchádzajúcej odpovede.

Ak by ste vozidlo kategórie M1 kúpili ako tovar za účelom jeho ďalšieho predaja, tak by ste mohli daň Vami uplatnenú pri nadobudnutí tovaru aj odpočítať a uviesť na riadkoch 18 a 22 daňového priznania (okrem už uvádzaného textu v predchádzajúcom príspevku).
Ak by ste vozidlo prihlásili na firmu (technický preukaz), tak by ste právo na odpočítanie nemali. Výnimkou by bol prípad, kedy by vozidlo bolo obstarané za účelom jeho ďalšieho nájmu.



Dobry den Janka
ak tomu dobre rozumiem, ked ja ako firma (platca DPH - ale nepredajca aut)kupim osobne auto (do 6000 km) z EU od platcu - zaplatila som teda DPH tu na SR bez naroku na odpocet,ale predam ho leasingovke ako spatny leasing, budem si moct odpocitat DPH?
Ako potom bude vyzerat moja faktura pre leasingovku?
Dakujem za skoru odpoved
LuLis
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
lulis Pozri príspevok
Dobry den Janka
ak tomu dobre rozumiem, ked ja ako firma (platca DPH - ale nepredajca aut)kupim osobne auto (do 6000 km) z EU od platcu - zaplatila som teda DPH tu na SR bez naroku na odpocet,ale predam ho leasingovke ako spatny leasing, budem si moct odpocitat DPH?
Ako potom bude vyzerat moja faktura pre leasingovku?
Dakujem za skoru odpoved
LuLis
Ja to tak jednoducho nevidím ... ale pridám Vám jeden link. Máte zrejme na mysli automobil kategórie M1. Ak máte v predmete činnosti predaj tovaru, mohlo by situáciu riešiť nasledovné:
http://www.porada.sk/t10804-auto-zo-...o+zahrani%E8ia

Fakt zaujímavé veci sme už na Porade mali.
0 0
lulis lulis

lulis je offline (nepripojený) lulis

dakujem velmi pekne Janka
linkovala som veru skoro dve hodiny, ale toto som nenasla, takze este raz dakujem
LuLis
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Prosim o radu

- nakup ojazdeneho os.automobilu M1 z Nemecka od platcu DPH,
- faktura je vystavena s dph aj uhradena s dph (my sme platci dph tiez)
- os. automobil sa zaradil do majetku fy a bude sa prenajimat (nevedelo sa vopred, ze sa bude robit na auto spatny leasing)
- automobil bol prihlaseny v evidencii na DI na firmu, teraz sa s tymto automobilom ide robit spatny leasing (kupene a prihlasene bolo v 8/2007 a leasing sa ide robit v 9/2007).

ako postupovat s DPH?

Pri nakupe z DE si mozem uplatnit narok na DPH, nakolko sa bude automobil dalej prenajimat?

Ale ako v pripade, ze ho ideme preleasovat? Predame ho LS a vycislime aj odvedieme DPH?
Pri LZ si mozeme uplatnovat potom DPH, nakolko to auto sa bude dalej prenajimat (so suhlasom leas.spolocnosti) ?

som zufalec
Naposledy upravil Pavla P : 12.09.07 at 07:23
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
zatiaľ odpoviem k tej prvej časti...fa mala byť vystavená bez dph podľa mňa...kedže ide o dodanie tovaru z členského štátu vy ste si to tu mali samozdaniť...
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

dakujem Vladimir ..

ziadne dalsie rady pre mna nikto nemate?
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Ahojte poraďaci.
Mám jednu otázku. FO platca DPH na Slovensku si kúpil auto z Nemecka. /HYUNDAY H1 TTAREX, rok výroby 11/2001, najazdených 190.000 km,naftak 74kv/ Faktura bola vystavená bez DPH. Má povinnosť táto FO odviezť daň na Slovensku? Na daňovom úrade mi povedali dva rozdielne názory, jeden že áno a jeden, že nie. Môže mi niekto poradiť?
Emily04
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Chcela by som poprosiť o radu:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

OPRAVA:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá NIE je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
EMILY04 Pozri príspevok
Ahojte poraďaci.
Mám jednu otázku. FO platca DPH na Slovensku si kúpil auto z Nemecka. /HYUNDAY H1 TTAREX, rok výroby 11/2001, najazdených 190.000 km,naftak 74kv/ Faktura bola vystavená bez DPH. Má povinnosť táto FO odviezť daň na Slovensku?
Nečudujem sa viacerým odpovediam, ak ste zadali iba tieto informácie, bez identifikácie predávajúceho.

Ak sa jedná v oboch krajinách o platiteľov dane a bez DPH znamená s uplatnením oslobodenia vzhľadom na intrakomunitárnu dodávku, tak nie je čo riešiť. Jednalo by sa o nadobudnutie tovaru na Slovensku, ktoré je predmetom dane. Predpokladám, že sa jedná o tento prípad (ale to potvrdia iba podmienky dodávky). Na faktúre by mala byť príslušná odvolávka.

Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t28758-najpouzi...rach-z-eu.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beata.b Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
Ak vozidlo pri kúpe neplní inštitút nového pozemného motorového vozidla nebude sa zdaňovať na Slovensku ... ale pozor, zavedenie odpočítania DPH z osobného automobilu v ČR túto situáciu zmení.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beata.b Pozri príspevok
OPRAVA:
Ak kúpime osobný automobil (nie nový) v ČR pre s.r.o.,ktorá NIE je platcom DPH, je potrebné zaplatiť DPH za to auto na Slovensku?
Ďakujem
Nie.
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Janka ďakujem za radu. Ja sama som tú faktúru na kúpu auta ešte nevidela. Len ten podnikateľ mi nadiktoval aké auto kúpil a až zajtra budem mať v ruke faktúru. Ja som mala iba zistiť či je to nadobudnutie tovaru na Slovensku, ktoré je predmetom dane. Pekný večer.
Emily04
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Dobrý deň, celý víkend som presedela pri tejto téme ale nezmúdrela som. Prosím Vás veľmi pekne o radu. SZČO platiteľ DPH kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od platiteľa DPH. Na faktúre je IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho, faktúra je vystavená bez DPH. Na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. SZČO automobil zaradil do podnikania, nebude ho však prenajímať bude ho používať na podnikanie. Znamená to že v takomto prípade nemusí odviesť DPH s kúpnej ceny auta na Slovensku ?
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Dobrý večer, prosím poradí mi niekto ? Hľadám v zákone o DPH ale neviem si rady . Poslala som dopyt aj na daňový úrad, ale odpoveď mi ešte neprišla .
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Prajem všetkým dobrý deň, prišla mi odpoveď z Daňového riaditeľstva tak Vám ju sem prikladám možno to niekomu pomôže.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:

V prípade, že motorové vozidlo nespĺňa podmienky nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12 zákona o DPH), považuje sa na účely zákona o DPH za ojazdené. Platiteľ dane postupuje po kúpe ojazdeného motorového vozidla od obchodníka (predajcu, autobazáru) z iného členského štátu (ďalej len ČŠ) v závislosti od toho v akom režime predaj prebehol. Prípad opisovaný vo Vašom podaní označuje dodanie v režime osobitnej úpravy zdaňovania použitého tovaru:

V prípade, že pri kúpe motorového vozidla zo SRN je na faktúre uvedený odkaz na ustanovenie nemeckého zákona o DPH - § 25a UStG, znamená to, že obchodník z iného ČŠ pri predaji použil osobitnú úpravu zdanenia (obdobu § 66 zákona o DPH), daň na faktúre uvedená nie je, a slovenský platiteľ dane neuplatňuje v tuzemsku pri nadobudnutí tohto tovaru daň.

V súlade s § 66 ods. 14 zákona o DPH sa nadobudnutie použitého tovaru v tuzemsku z iného ČŠ, ak je predávajúcim obchodník z iného ČŠ a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom ČŠ, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ podľa § 11 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na moju otázku :

SZČO /platieľ DPH na Slovensku/ kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od predajcu ojazdených áut /platieľa DPH v Nemecku/. SZČO zaradil automobil do majetku , nebude ho prenajímať bude ho používať na podnikanie. Faktúra od predajcu je vystavená bez DPH je na nej uvedené IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho , na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. Znamená to , že v takomto prípade SZČO nie je povinný odviesť DPH z kúpnej ceny automobilu na Slovensku ?




0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ada1602 Pozri príspevok
Prajem všetkým dobrý deň, prišla mi odpoveď z Daňového riaditeľstva tak Vám ju sem prikladám možno to niekomu pomôže.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) uvádza nasledovné:

V prípade, že motorové vozidlo nespĺňa podmienky nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12 zákona o DPH), považuje sa na účely zákona o DPH za ojazdené. Platiteľ dane postupuje po kúpe ojazdeného motorového vozidla od obchodníka (predajcu, autobazáru) z iného členského štátu (ďalej len ČŠ) v závislosti od toho v akom režime predaj prebehol. Prípad opisovaný vo Vašom podaní označuje dodanie v režime osobitnej úpravy zdaňovania použitého tovaru:

V prípade, že pri kúpe motorového vozidla zo SRN je na faktúre uvedený odkaz na ustanovenie nemeckého zákona o DPH - § 25a UStG, znamená to, že obchodník z iného ČŠ pri predaji použil osobitnú úpravu zdanenia (obdobu § 66 zákona o DPH), daň na faktúre uvedená nie je, a slovenský platiteľ dane neuplatňuje v tuzemsku pri nadobudnutí tohto tovaru daň.

V súlade s § 66 ods. 14 zákona o DPH sa nadobudnutie použitého tovaru v tuzemsku z iného ČŠ, ak je predávajúcim obchodník z iného ČŠ a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom ČŠ, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ podľa § 11 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na moju otázku :

SZČO /platieľ DPH na Slovensku/ kúpil ojazdený automobil kategórie M1 v Nemecku od predajcu ojazdených áut /platieľa DPH v Nemecku/. SZČO zaradil automobil do majetku , nebude ho prenajímať bude ho používať na podnikanie. Faktúra od predajcu je vystavená bez DPH je na nej uvedené IČ DPH kupujúceho aj predávajúceho , na faktúre je text Kein Umsatzsteuer It. §25a USTG. Viem že je to obdoba nášho §66 osobitná úprava uplatňovania dane. Znamená to , že v takomto prípade SZČO nie je povinný odviesť DPH z kúpnej ceny automobilu na Slovensku ?



môžem len potvrdiť že názor DRSR je správny...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať