Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

s-bosorka Pozri príspevok
vďaka za odpoveď, vieš mi poradiť aj ak by som išla na PN v decembri? neovplyvní mi to materskú? Aj nemocenské mi budú počítať z max. VZ?
PN je vypočítavaná presne ako materské. Materské je vlastne tiež druh nemocenskej dávky. Ak si za celé obdobie od 1.3. platila stále z maximálneho možného základu, tak aj nemocenská dávka, aj materské budú vyplácané z tohto vymeriavacieho základu, t.j. maximálne.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

[quote=alušik;570221]Vyzerá to, že Vám bol vyplatený príspevok pri narodení dieťaťa-pôrodné.
viď: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207648&FileName=zz07-00394-0207648&Rocnik=2007&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=403&Flags=160&Ind exFile=zz07&Text=príspevok+pri+narodení+dieťať a

Dakujem za odpoved a este sa chcem opytat, co je potom tych 11.000 Sk? Myslela som ze to je ten prispevok pri narodeni dietata.
Dakujem za odpoved
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, aj to je príspevok. Tých 11.000 Sk sa vypláca ešte naviac prvorodičkám.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bmg Pozri príspevok
Srdečná vďaka (Janka Motyčková, Katy a R)!

Srdečná vďaka za toľké nápady. Tuším ste tu kúzelníci... Bohužiaľ, keďže sa to dá zlepšiť viac-menej iba cez zamestnávateľa, tak to veľmi nepôjde, keďže je to verejná sféra. Tak mi to vychádza, že len zvýšime DNP VZ v decembri na max, čo bude mať výsledok (doplním otázniky v Tvojom výpočte): DVZ = (7600*8 + 7600/31*2 + 8100*2 + 28142*1) / 336 = 314,38. Ak sa nemýlim, z toho teda vychádza materská okolo 5.200,- Sk (30 dňový mesiac). Plus od zamestnávateľa: RO rok 2007, pravdepodobný DVZ z februára 2008, má 39% úväzok z minimálnej mzdy, čo je: DVZ = 8100*0,39*12/365= 103,86. Správne? Smutné...

Ak môžem ešte jednu otázočku: ak by sa nám podarilo nájsť nejakého ďalšieho zamestnávateľa, ktorý by ju mohol zamestnať na pár dní s vyšším VZ, aký by to mal byť VZ a ako ho čo najlepšie načasovať, aby ho to veľa nestálo a zaručilo to max. materskú?

Želám všetkým pekný deň.
Dalo by sa zamestnať u iného zamestnávateľa, ale potom SP posudzuje, že splnila 270 dní iba u 1. zamestnávateľa. Možno ak by sa prvé zamestnanie ukončilo a vzniklo by nové zamestanie, tak by to vyšlo. To nové zamestnanie by malo vzniknúť v januári s mesačnoum mzdou cca 20000 Sk.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Jana Motyčková Pozri príspevok
Dalo by sa zamestnať u iného zamestnávateľa, ale potom SP posudzuje, že splnila 270 dní iba u 1. zamestnávateľa. Možno ak by sa prvé zamestnanie ukončilo a vzniklo by nové zamestanie, tak by to vyšlo. To nové zamestnanie by malo vzniknúť v januári s mesačnoum mzdou cca 20000 Sk.
Vrelá vďaka za všetky rady od všetkých zainteresovaných. To bude pre tento prípad už asi všetko. Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katty22 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ked nastupujem na MD v roku 2008, VZ bude rok 2007? V zam. mám VZ 16500, ako ste mysleli niečo robiť s poistením zo zamestnania? Tak , že by som rozviazala PP, ako sa tu niekde spomínalo a znovu sa zamestnala, ale s maxim. VZ? Samozrejme tak, aby sa to neprekrývalo s DNP?! Alebo ako?
Tak ako to máš vlastne s tými VZ
Najskôr si písala, že platíš DNP z minima, teraz píšeš že .. 9 tisíc od marca a VZ zo zamestnania ..16,5 tis.. Veď v súčte je to vlastne maximum, ktoré platilo do septembra.
Ak je to takto, (teda16,5 + 9 tisíc) tak to nemáš až také zlé ...
Mohla by si na december zvýšiť VZ na DNP - na 11,5 tis – ale to by tak vylepšilo materskú o stovku (možno 2). Tak to nemá veľký význam ...
Prípadne by pomohla odmena ... 2 – 3 tisícky v PP za november a december (to by bolo ešte trošku viac)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dávam do pozornosti informáciu, ktorú som získal dnes na SP, /možno to viete/ a ja nie, že ak je mamička na RD a je PN sama so sebou celý mesiac, to je napr. od 1.10.07 do 31.10.07, to znamená že dostáva nemocenské dávky buď z DNP alebo ako zamestnanec, tak stráca nárok na rodičovský príspevok. Viete aký § akého zákona o tom hovorí ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Mamička na rodičovskej dovolenke môže mať akékoľvek príjmy ( príjem zo zamestnania, OČR) bez toho, aby stratila nárok na rodič.príspevok. Jediná
podmienka je, že dieťa nie je umiestnené v školskom zariadení.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Andyke Pozri príspevok
Mamička na rodičovskej dovolenke môže mať akékoľvek príjmy ( príjem zo zamestnania, OČR) bez toho, aby stratila nárok na rodič.príspevok. Jediná
podmienka je, že dieťa nie je umiestnené v školskom zariadení.
Ja píšem ale o PN...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Manual Pozri príspevok
Ja píšem ale o PN...
Nemocenské, materské a ošetrovné - sú dávkami z nemocenského poistenia.
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka. Takže mamička na rodič.
dovolenke môže poberať rod.prísp. + PN. ( až sú splnené ostatné podmienky)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 3a zákona 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak."

RP sa neposkytuje, ak jeden z rodičov má nárok na materské, alebo adekvátnu dávku ako naše materské z nemocenského poistenia alebo zabezpečenia v zahraničí.

Treba vedieť čítať § 3a - odkaz do príslušnej pobočky SP...
0 0
adriana dem. adriana dem.

adriana dem. je offline (nepripojený) adriana dem.

poradí niekto aj mne?

momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2,5 ročným synčekom, pracovný pomer mi stále trvá. v marci som sa dala dobrovoľne poistiť, v decembri to bude tých 270 dní. zatiaľ platím najnižší vymeriavací základ. po skončení tých 270 dní chcem poistenie DPO zrušiť a o pár dní sa opäť zaregistrovať, ale už na najvyšší vymeriavací základ. niekedy v polovici januára by som mala opäť nastúpiť na materskú dovolenku, v polovici februára by sa nám mal narodiť náš druhý poklad. myslíte, že mi tú materskú priznajú z toho, čo si platím ako DPO? čoho sa vlastne týkala tá zmena, ktorú si spomínala v príspevkoch? nerada by som o ňu prišla!!!

ďakujem, adriana z TN
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adriana dem. Pozri príspevok
poradí niekto aj mne?

momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2,5 ročným synčekom, pracovný pomer mi stále trvá. v marci som sa dala dobrovoľne poistiť, v decembri to bude tých 270 dní. zatiaľ platím najnižší vymeriavací základ. po skončení tých 270 dní chcem poistenie DPO zrušiť a o pár dní sa opäť zaregistrovať, ale už na najvyšší vymeriavací základ. niekedy v polovici januára by som mala opäť nastúpiť na materskú dovolenku, v polovici februára by sa nám mal narodiť náš druhý poklad. myslíte, že mi tú materskú priznajú z toho, čo si platím ako DPO? čoho sa vlastne týkala tá zmena, ktorú si spomínala v príspevkoch? nerada by som o ňu prišla!!!

ďakujem, adriana z TN
Kedy máš presne termín pôrodu - pýtam sa preto, lebo by bolo pre teba lepšie nastúpiť na materskú v decembri - tak či je to reálne. Lekár ťa môže na mterskú vypísať 6 - 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.
0 0
adriana dem. adriana dem.

adriana dem. je offline (nepripojený) adriana dem.

termín mám 25. februára.
kedy si mám teda prerušiť platenie DPO a znova obnoviť? 270 dní platenia mi vyjde presne 7. decembra...
ďakujem adriana z TN
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

adriana dem. Pozri príspevok
termín mám 25. februára.
kedy si mám teda prerušiť platenie DPO a znova obnoviť? 270 dní platenia mi vyjde presne 7. decembra...
ďakujem adriana z TN
Podľa termínu by Ťa mal lekár vypísať na MD 14.1., môže však 2 týždne skôr, čo by bolo akurát 1.1. Bolo by fajn, keby si ho dokázala nejakým spôsobom presvedčiť, aby Ťa vypísal a začiatok materskej bol už 31.12.2007. (akože ten očakávaný termín pôrodu je skôr) Potom by si musela v decembri napr. 20.12. ukončiť predošlé DNP a založiť nové napr. od 25.12. a zaplatiť si z maximálnej možnej sumy za tie dni od 25.12.-30.12., potom Ti aj materské bude vyplácané z tohto rozhodujúceho obdobia - ešte podľa toho, čo platí do konca roka.
0 0
adriana dem. adriana dem.

adriana dem. je offline (nepripojený) adriana dem.

myslím, že nebude problém presvedčiť môjho lekára, aby ma vypísal skôr. bábo vyzerá byť aj tak väčšie a ten termín je len orientačný. takže bolo by najlepšie, keby toto všetko postíham ešte do konca tohto roka, aby sa na mňa vzťahovali ešte teraz platné zákony. tak?
poistenie zruším niekedy 10. dec. (najnižší vym. základ), nové založím napr. 15 dec. (najvyšší vym. základ) a na materskú ma lekár vypíše niekedy koncom decembra...
ešte jedna otázočka - mám nárok na vyplácanie materskej aj z práce? mám 2,5 ročného syna a na materskej som od apríla roku 2005.

ďakujem veľmi pekne, adriana z TN
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adriana dem. Pozri príspevok
termín mám 25. februára.
kedy si mám teda prerušiť platenie DPO a znova obnoviť? 270 dní platenia mi vyjde presne 7. decembra...
ďakujem adriana z TN
Ak ťa lekár vypíše až v januári na materskú - tak nemá význam rušiť DNP a znovu s prihlásiť. (viď predch. príspevky, bude platiť novela). Jedine by si mohla urobiť zmenu od 1.12. - zvýšenie VZ. Alebo že by si nastúpila do práce.
Ale dobre by bolo - ako píše alušik - poradiť sa s lekárom, či by to nešlo už napr. 28.12 (31.12.)
Potom by som doporučila urobiť odhlásenie s minima a znovuprihlásenie z maxima už v novembri (výjde to lepšie - ako v decembri). Odhlásiť sa môžeš hneď a prihlásiť stačí npr. 27.11. (28.11). Ale opakujem. len ak by bol reálny nástup na materskú v decembri!
Naposledy upravil Katy a R : 17.11.07 at 12:20 Dôvod: nevidela som ešte, kým som písla tvoj predch. príspevok, ale platí k tomu odhláseniu
0 0
adriana dem. adriana dem.

adriana dem. je offline (nepripojený) adriana dem.

Katy a R môžem sa odhlásiť z minima už aj vtedy, ak ešte nesplním tých 270 dní? (toľko budem mať až 7. dec.).
A čo ak ma lekár nevypíše skôr - aké bude najlepšie riešenie vtedy?

ďakujem, adriana z TN
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adriana dem. Pozri príspevok
Katy a R môžem sa odhlásiť z minima už aj vtedy, ak ešte nesplním tých 270 dní? (toľko budem mať až 7. dec.).
A čo ak ma lekár nevypíše skôr - aké bude najlepšie riešenie vtedy?

ďakujem, adriana z TN
270 dní poistenia sa počíta spolu - odhlásenie a prihlásenie môžeš urobiť aj skôr. (tak, ako som už písala)
Ale ak ťa vypíše na materskú v januári, tak je to zbytočné - lebo podľa novely prvých 26 týždňov od prihlásenia na DNP sa aj tak počíta z min. VZ. Potom by trošku pomohlo nie zrušenie, ale zvýšenie - od 1.12. (ZMENA VZ)!
A zamestnanie by pomohlo - k tomu ak by doplnil niekto
0 0
adriana dem. adriana dem.

adriana dem. je offline (nepripojený) adriana dem.

ok, počítajme s možnosťou, že lekár ma vypíše v tomto roku a poistenie si zruším a obnovím ešte v novembri. čo bude výhodnejšie pre mňa? tento spôsob alebo že sa zamestnám? ani to by nebol problém, manžel má stavebnú firmu... len to by som asi musela dať výpoveď v mojom zamestnaní, kde mi pracovný pomer ešte trvá...

adriana z TN
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať