Zavrieť

Porady

Podnájom a DPH

Milí Poraďáci,
chcem sa Vás opýtať na riešenie nasledujúceho problému.
Potrebujeme vystaviť faktúru za podnájom na zákl. ústnej dohody so SZČO - neplatiteľovi DPH, je to len jedna faktúra. Podľa zákona teda neplatiteľovi nebudeme fakturovať DPH - podnájom je oslobodený od DPH.
Potom musím počítať koeficient keď len táto jedna vystavená faktúra bude bez DPH alebo stačí len v daň. priznaní na správnom riadku uviesť sumu oslobodenia a bude to v poriadku?
Ďakujem za rady...
Usporiadat
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Záleží o aký podnájom ide.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Nedá sa to sem napasovať? Inak podľa mňa treba počítať koeficient.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

libus72
To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...
Pozrite § 50/2/d-tam by ste sa mohli zaradiť.
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Kvôli jednej faktúre počítam tiež koeficient, a to faktúre za prenájom. Tiež si treba koeficient vypočítať a oznámiť daň. úradu na odsúhlasenie. Za prvý rok nám vyšiel 0.99 a všetky výdavky súvisiace s nájmom sme teda krátili. Celkovo to bolo krátenie o sto korún, ale práce okolo toho .....no radosť.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

veget
Kvôli jednej faktúre počítam tiež koeficient, a to faktúre za prenájom. Tiež si treba koeficient vypočítať a oznámiť daň. úradu na odsúhlasenie. Za prvý rok nám vyšiel 0.99 a všetky výdavky súvisiace s nájmom sme teda krátili. Celkovo to bolo krátenie o sto korún, ale práce okolo toho .....no radosť.
Ďakujem za podelenie sa o vlastnú skúsenosť aj keď nepotešivú, no neviem či má význam potom uplatňovať to oslobodenie...ale aj tak ďakujem a prajem pekný deň
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Nie, ale záleží na konkrétnom prípade. V súčasnosti sme budovu, za ktorú to bol príjem vyradili z majetku firmy a prenajímame ju ako fyzická osoba s uplatnením 40 % výdavkov , nakoľko je už odpísaná. Vyhli sme sa tak koeficientu. Ale možno sa to nie každému oplatí.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A prečítali ste si §, na ktorý Vás upozornila ALBO?
ALBO
Pozrite § 50/2/d-tam by ste sa mohli zaradiť.
Skrátene:
(2) ... Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti, ...

Nie je to Váš prípad? Ak áno, dajte si bližšie vyhľadať "príležitostný" a nájde Vám témy, kde je to bližšie rozvedené.

Ak by to bol ten prípad, koeficient by sa Vás netýkal.
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Nie. Jednalo sa o každoročne opakujúci sa prenájom nehnuteľnosti.
0 0
Buková Buková

Buková je offline (nepripojený) Buková

To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...

ahoj, máš aj inú možnosť. Napíšeš oznámenie DÚ, že budeš prenajímať priestory s DPH( môžeš sa rozhodnúť), a máš to vyriešené, ak budeš chcieť pošlem Ti vzor.

Ja som si to vyriešila takto, je to pohodlnejšie. V druhej firme, účtujem koeficient, a s tým je veľa práce, ak budeš chcieť poradiť, pomôžem Ti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
veget
Nie. Jednalo sa o každoročne opakujúci sa prenájom nehnuteľnosti.
To nie je jediná podmienka pre posúdenia. Pokyn DR SR k pojmu "príležitostný":
Jana Acsová
... vyberáme z metodického pokynu DR SR. Pokyn bol spracovaný v súvislosti s výpočtom koeficientu:

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Buková
ahoj, máš aj inú možnosť. Napíšeš oznámenie DÚ, že budeš prenajímať priestory s DPH( môžeš sa rozhodnúť), a máš to vyriešené, ak budeš chcieť pošlem Ti vzor.
Túto možnosť nemá ak sa jedná o prenájom/podnájom pre neplatiteľa dane.

P.S.: a už nie je podmienka oznamovať túto skutočnosť DÚ (samozrejme v prípade prenájmu platiteľom dane). Platilo to v minulosti.
0 0
uzana uzana

uzana je offline (nepripojený) uzana

Pozor!

rozhodnúť sa môžeš len pri platiteľovi DPH. Neplatiteľovi musíš fakturovať nájom a podnájom vždy bez DPH!!!!
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

Jana Acsová
To nie je jediná podmienka pre posúdenia. Pokyn DR SR k pojmu "príležitostný":
Ďakujem krásne za cenný príspevok, ako vždy Jana ste to vy...jasné presne my spĺňame všetky tie tri uvedené podmienky na identifikovanie príležitostného prenájmu, takže to použijem, a nepredpokladám že sa to bude opakovať - určite nie. A ide o podnájom neplatiteľovi DPH - takže tu nie je možnosť výberu ako napísala Uzana v posl. príspevku...

No a ešte by som sa chcela opýtať že keď ten prenájom bude oslobodený od DPH tak to dám do daň. priznania na riadok č. 6 tuším?
Ďakujem krásne všetkým zúčastneným
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Kde sa prosím dočítam že už nemusím - v prípade prenájmu platiteľovi dane - oznamovať DÚ ako som sa rozhodla?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jana Acsová
Túto možnosť nemá ak sa jedná o prenájom/podnájom pre neplatiteľa dane.

P.S.: a už nie je podmienka oznamovať túto skutočnosť DÚ (samozrejme v prípade prenájmu platiteľom dane). Platilo to v minulosti.
Norozumien príspevku č. 12.

§ 50 hovorí to čo je v príspevku č. 8 a 11.

Nechápem na základe čoho príspevok 12 obmedzuje platnosť príspevkov 8 a 11 len na nájomcov registrovaných na DPH. Ktoré ustanovenie som prehliadol.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 15.11.06 at 17:01
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak som zle zaradila, ospravedlňujem sa.
Pri kontrole DPH a už 2 mesiace prebiehajúcej konzultácii v rámci nej sa daňoví úradníci nevedia ujednotiť na riešení a začínam mať chaos aj ja. Preto prosím o radu, ako správne......FO-občan vlastní budovu, nezaradenú do podnikania. Túto prenajíma firmám -platiteľom DPH ako občan (bez DPH) a príjem si zdaňuje. Ale- s elektrárňami má zmluvu ako SZČO-platiteľ, odpočítaval si DPH v plej výške a faktúroval ďalej vyššie spomínaným firmám tiež s DPH. Kontrola sa najprv vyjadrila, že z faktúr od elektrární musí DPH krátiť koeficientom, keďže nájomné "inkasuje" bez DPH. Následne dva týždne po vystavení protokolu o kontrole zavolali SZČO na konzultáciu, kde sa vyjasnilo, že nájom ide mimo podnikania (nezaradenie budovy)....a doteraz sa na DÚ nevedia dohodnúť, či s koeficientom alebo bez, či vôbec má právo mať zmluvu s elektrárňami ako SZČO.....poraďte mi prosím, vďaka
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

misa
Kde sa prosím dočítam že už nemusím - v prípade prenájmu platiteľovi dane - oznamovať DÚ ako som sa rozhodla?
Ak pozriete starý zákon 289/95 v § 35 ods 4 ste v poslednej vete mali zákonom stanovené, že máte povinnosť oznámiť DU ako ste sa rozhodli zdaňovať prenájmy. V novom zákone 222/2004 to vypadlo, zostalo už len, že sa môžete rozhodnúť.
Vyplýva to teda z toho, že keď vám to zákon strikne neprikazuje tak to nemusíte robiť.
Ani iné veci neoznamujete, či a ako ich zdaníte.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Paula
Ak som zle zaradila, ospravedlňujem sa.
Pri kontrole DPH a už 2 mesiace prebiehajúcej konzultácii v rámci nej sa daňoví úradníci nevedia ujednotiť na riešení a začínam mať chaos aj ja. Preto prosím o radu, ako správne......FO-občan vlastní budovu, nezaradenú do podnikania. Túto prenajíma firmám -platiteľom DPH ako občan (bez DPH) a príjem si zdaňuje. Ale- s elektrárňami má zmluvu ako SZČO-platiteľ, odpočítaval si DPH v plej výške a faktúroval ďalej vyššie spomínaným firmám tiež s DPH. Kontrola sa najprv vyjadrila, že z faktúr od elektrární musí DPH krátiť koeficientom, keďže nájomné "inkasuje" bez DPH. Následne dva týždne po vystavení protokolu o kontrole zavolali SZČO na konzultáciu, kde sa vyjasnilo, že nájom ide mimo podnikania (nezaradenie budovy)....a doteraz sa na DÚ nevedia dohodnúť, či s koeficientom alebo bez, či vôbec má právo mať zmluvu s elektrárňami ako SZČO.....poraďte mi prosím, vďaka
To tú budovu prenajíma celú, alebo v nej aj on býva ako FO alebo na čo ju ešte používa .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aj v nej býva, aj v nej má malú predajňu ako SZČO.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Paula
Aj v nej býva, aj v nej má malú predajňu ako SZČO.
a len jediný merač? jednu Fa a jedny hodiny na všetky tri veci spolu. alebo ako?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať