Zavrieť

Porady

Oznamovacia povinnosť

Musí SZČO oznámiť DU príjem iného SZČO. Jedná sa o kúpu os. automobilu v hotovosti. Myslím si že áno, ale pýtam sa pre moje upresnenie a do 25. 1. 2007? Máte na to aj nejaké tlačivo?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kankai kankai

kankai je offline (nepripojený) kankai

Pridam sa aj ja.Od akej vysky prijmu je oznamovacia povinnost?Dakujem.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Oznamovacia povinnosť platí pre všetky podnikateľské subjekty a je stanovená
podľa zákona 511/92 Zb. s termínom do 31.01. za uplynulý kalendárny rok. Neviem o žiadnom tlačive, ja to oznamujem normálne listom
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

Predpokladám,že negatívne hlásenie nie je potrebné zaslať.Je to tak?
----------------------
Zita
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Áno negatívne hlásenia sa neposielajú.

Teda, ak v danom kalendárnom roku PO alebo FO, neeviduje žiadne platby, ktoré by splňali podmienky na ohlásenie - "bonzovanie" - v tomto prípade sa na daňový úrad neposiela oznámenie, že takéto platby firma nemá.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

DušanČ
Oznamovacia povinnosť platí pre všetky podnikateľské subjekty a je stanovená
podľa zákona 511/92 Zb. s termínom do 31.01. za uplynulý kalendárny rok. Neviem o žiadnom tlačive, ja to oznamujem normálne listom
s termínom do 30.1. vyplýva to jednoznačne z § 32 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov, viď príspevok MELNICK
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

tinaM
Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?
Ano, ak splníš podmienku stanovenú v zákone - príspevok od Melnick

len doplním - kuriérsku službu vyplatíš v hotovosti na príjmový doklad - čiže nie na doklad z ERP - oznamuješ.
Naposledy upravil Marianna01 : 06.01.07 at 15:59 Dôvod: doplnenie
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak presiahne za kalendárny rok sumu 100000,- Sk tak áno.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ďakujem. Oznamovala som to, ale som sa chcela uistiť. Nechcem byť zbytočný "bonzák".
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

skaspa
s termínom do 30.1. vyplýva to jednoznačne z § 32 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov, viď príspevok MELNICK
Nezaoberal, by som sa až takýmito malichernosťami. V zákone totiž vôbec nie je napísané, že termín tejto povinnosti je 30.01. Tam je napísané (§ 32, ods. 5), že "oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola platba vykonaná". A keď zoberieme do úvahy právnu úpravu platnú pre počítanie času (§ 122, ods. 1 Občianskeho zákonníka), tridsiatym dňom je 31.01. Uvedené ustanovenie hovorí, že "lehota určená podľa dní sa začína dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok". Rok ale dňa 31.12. ešte trvá, uplynul až 01.01., teda počítať sa začína až 02.01. Tridsiaty deň je teda 31.01. Teoreticky sa môže stať, že týmto dňom bude až 02.02., a to vtedy, keď dni 31.01. a 01.02. budú sobota a nedeľa. V § 122, ods. 3 Obč.zákonníka sa totiž hovorí, že "ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň".
Nechcel som sa zaoberať až takýmito malichernosťami, no musel som reagovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

DušanČ
Nezaoberal, by som sa až takýmito malichernosťami. V zákone totiž vôbec nie je napísané, že termín tejto povinnosti je 30.01. Tam je napísané (§ 32, ods. 5), že "oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola platba vykonaná". A keď zoberieme do úvahy právnu úpravu platnú pre počítanie času (§ 122, ods. 1 Občianskeho zákonníka), tridsiatym dňom je 31.01. Uvedené ustanovenie hovorí, že "lehota určená podľa dní sa začína dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok". Rok ale dňa 31.12. ešte trvá, uplynul až 01.01., teda počítať sa začína až 02.01. Tridsiaty deň je teda 31.01. Teoreticky sa môže stať, že týmto dňom bude až 02.02., a to vtedy, keď dni 31.01. a 01.02. budú sobota a nedeľa. V § 122, ods. 3 Obč.zákonníka sa totiž hovorí, že "ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň".
Nechcel som sa zaoberať až takýmito malichernosťami, no musel som reagovať.
Dušan páči sa mi Tvoja úvaha, ale aby sme nepomýlili ostatných termín na podanie bonzákov je 30.1.2007, čo je utorok, takže platí 30.1.2007. Prečo?

1. Ob.Z zákonník rieši o.i. :
(2) Občiansky zákonník upravuje majetkové vzťahy fyzických a právnických osôb, majetkové vzťahy medzi týmito osobami a štátom, ako aj vzťahy vyplývajúce z práva na ochranu osôb, pokiaľ tieto občianskoprávne vzťahy neupravujú iné zákony...
2. Ak by som chcela presne rozobrať však aj paragraf , na ktorý sa odvolávaš, termín mne osobne i tak vyjde na 30.1.

(1) Lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok. Polovicou mesiaca sa rozumie pätnásť dní.

Pre začiatok našej udalosti je rozhodujúci koniec roka, t.j. polnoc 31.12. a deň, ktorý po tejto udalosti začína je 1.1. takže 30 dní je 30.1.2007
Našu udalosť však rieši zákon o správe daní a poplatkov:

"Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku /a toto je začiatok našej udalosti/, v ktorom bola platba vykonaná"

Tento zákon o správe daní a poplatkov rieši v paragrafe 13 i otázku lehôt a ich plynutia v daňovom konaní a myslí o.i. i na termíny, ktoré pripadnú na sobotu alebo nedeľu:

(10) Ak pripadne posledný deň lehoty na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

A plynutie lehoty určuje vlastne totožne s OZ:
(8) Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, kedy došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty.
A ako som na začiatku povedala začiatok našej lehoty je koniec kalendárneho roka, teda do 00.00 hod. 31.12.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Milá Evina, môj príspevok som napísal skôr na spestrenie, ako na to, aby sa o ňom rozprúdila búrlivá diskusia. Je to skôr formalita, lebo aj tak DÚ zatiaľ, aspoň podľa mojich skúseností, žiadne sankcie za opozdené "bonzáky" nezaviedli. Podal som už hlásenie aj koncom februára a nič sa nestalo. No aj tak si mylím, že moje zdôvodnenie pred právnikmi obstají. Čas 00.00 hod (polnoc) dňa 31.12. je totiž súčasťou tohto dňa, čiže jeho uplynutie nastáva až 01.01. A deň po uplynutí je už 02.01. Čiže, dôležité je to, čo je uvedené v § 32, ods. 5, zákona 511, teda po uplynutí kalendárneho roka. Toto počítanie času, kde v tomto prípade sa jedná len o sekundy, možno prirovnať s tým, ako pred pár rokmi vo svete v mnohých krajinách dňa 01.01.2000 oslavovali príchod nového storočia a dokonca tisícročia, čo bola samozrejme hlúposť.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

DušanČ
Milá Evina, môj príspevok som napísal skôr na spestrenie, ako na to, aby sa o ňom rozprúdila búrlivá diskusia. Je to skôr formalita, lebo aj tak DÚ zatiaľ, aspoň podľa mojich skúseností, žiadne sankcie za opozdené "bonzáky" nezaviedli. Podal som už hlásenie aj koncom februára a nič sa nestalo. No aj tak si mylím, že moje zdôvodnenie pred právnikmi obstají. Čas 00.00 hod (polnoc) dňa 31.12. je totiž súčasťou tohto dňa, čiže jeho uplynutie nastáva až 01.01. A deň po uplynutí je už 02.01. Čiže, dôležité je to, čo je uvedené v § 32, ods. 5, zákona 511, teda po uplynutí kalendárneho roka. Toto počítanie času, kde v tomto prípade sa jedná len o sekundy, možno prirovnať s tým, ako pred pár rokmi vo svete v mnohých krajinách dňa 01.01.2000 oslavovali príchod nového storočia a dokonca tisícročia, čo bola samozrejme hlúposť.
Dušan, vedˇ ja som búrlivo nediskutovala jednoducho si myslím, čo som napísala a možno pred niektorými právnikmi by Tvoje tvrdenie obstálo a pred niektorými nie...poznáme to.
Nemám tiež skúsenosti z pokutovania bonzákov, ale formalitou to určitie nie je napr. v prípade prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, kde je tiež lehota 30 dní po uplynutí kalendárneho štrťroka už mnoho ľudí napr. podaním prehľadu za I. štvrťrok 31.1. a nie 30.1. skúseností s 2000 SK pokutou má....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Fany
Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
Ano je to pokutovateľné, lebo si si nesplnila oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z dikcie § 32, ods. 5 zákona....
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Fany
Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
je to pokutovateľné podľa § 35 ods. 12 zákona 511/1992 Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 11, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

A prečo? lebo v zmysle § 32 ods. 5 Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane...

Pokutu teda dostaneš za nesplnenie si tejto povinnosti.

a ešte sa vrátim k termínu do kedy to treba nahlásiť:Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Kalendárny rok uplynie 31.12.2006. prvý deň po skončení kalendárneho roku je 1.1., druhý deň je 2.1.....tridsiaty deň je 30.1.
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

tinaM
Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?
Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. Ak chceš nahlásiť platbu za kuriérsku službu a ak táto platba za službu bola viac ako 100.000,00 Sk áno.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana2004
Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. službu
Janka Tvoju prvú vetu trochu poupravím, nie je dôležité, či máš faktúru alebo nie, ale či platíš v hotovosti alebo prevodom cez banku. V prípade tovaru, ktorý platiš v hotovosti neoznamuješ len tie platby, na ktoré máš blok z ERP.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Jana2004
Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. Ak chceš nahlásiť platbu za kuriérsku službu a ak táto platba za službu bola viac ako 100.000,00 Sk áno.
aj keď sa uhradí fyzickej osobe faktúra v hotovosti treba to nahlasovať (pri sume nad 100 000 Sk); podľa § 32 ods. 5 je aj úhrada faktúry v hotovosit hotovostná platba, z ktorej sa nezráža daň.

A ešte doplním, že limit 100 000 Sk na fyzickú osobu sa nevzťahuje len na tie jednotlivé platby, ktoré presahujú 100 000 Sk, ale ide o sumu v úhrne vyplatenú fyzickej osobe počas kalendárneho roka, teda napr. ak budem FO mesačne v hotovosti platiť 10 000 Sk som povinný tieto platby nahlásiť na daňový úrad, lebo som vyplatil fyzickej spolu za kaledárny rok 120 000 Sk;
0 0
Načítať ďalšie