Zavrieť

Porady

Výpoveď z organizačných dôvodov

Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Usporiadat
verenka@azet.sk verenka@azet.sk

verenka@azet.sk je offline (nepripojený) verenka@azet.sk

Pekní dník!! ano. Ale v prípade, že sa zamestnávateľ dozvedel o tom, že zamestnanca už Ďalej nemôže zamestnávať vo veľmi krátkom čase a nestihne dať 2-3mesačnú výp.dobu znamená pre zamestnanca tzv. výhodu: doma si váľa šunky počas zakonom stanovenej výpovednej doby a berie mzdu. také som mala na mysli.ste super. vďaka!!
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte, ako postupovať pri výpovedi. Začala plynúť výpoveď ak mi bola doručená fotokópia bez svedkov, ja som ju nepodpísal no prevzal som ju za účelom poradenia s právnym poradcom. Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Mám 20 dni z roku 2007 a tohto ročnú dovolenku celu? Momentálne som na PN.
Ďakujem za odpoveď
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dipe Pozri príspevok
Ahojte, ako postupovať pri výpovedi. Začala plynúť výpoveď ak mi bola doručená fotokópia bez svedkov, ja som ju nepodpísal no prevzal som ju za účelom poradenia s právnym poradcom. Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Mám 20 dni z roku 2007 a tohto ročnú dovolenku celu? Momentálne som na PN.
Ďakujem za odpoveď
To podstatné, že si na PN, píšeš až na konci a kedže nepíšeš dôvod ukončenia PP, tak predpokladám, že je to z organiz. dôvodov § 63 ods.1 písm.b ZP.
Počas PN si v tzv. ochrannej dobe, kedy je zákaz výpovede (teda z organizačných dôvodov, nie napr. ak sa ruší firma alebo prevádzka). Takže aj keby si výpoved prevzal počas PN, tak je výpoved z organizačných dôvodov podla mna neplatná.

Ak teraz ukončíš PN a po jej ukončení ti výpoved napr. do konca júna doručia poštou alebo ju písomne prevezmeš (asi vieš, že tvoj súhlas nepotrebujú), tak ti začne od 1.7.08 (prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci prevzatia/doručenia výpovede) plynúť bud dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota (ak máš "odpracovaných" vo firme aspon 5 rokov, tak je 3-mesačná, inak 2mesačná). Teda v tomto konkrétnom prípade by tvoj PP končil bud 31.8.08 alebo 30.9.08.

Dovolenku si môžeš vyčerpať počas výpovednej doby alebo ti ju budú musieť preplatiť pri ukončení PP.
Z roku 2007 máš ako píšeš tých 20dní a počet dní dovolenky za rok 2008 záleží:
- či máš odpracovaných aspon 60dní (napr. dni PN sa nepovažujú za odpracované, ani víkendy, ale dni čerpania dovolenky áno)
-- ak áno, záleží od dátumu ukončenia PP a počtu " neodpracovaných dní počas trvania PP (či ich je aspon 100),
-- ak nie, od počtu odpracovaných dní
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

OK, som učiteľ a mám odpracovaných viacej ako päť rokov. Hlavne ma zaujíma či môžem postupovať takto: (nie je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta. Ukončím PN a potom začnem čerpať dovolenku.Môžem po vyčerpaní starej dovolenky nastúpiť znova na PN . Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ? Nie je mi to jasné. Čo by ste mi niekto na základe nejakých skúsenosti poradili?
Ďakujem za odpovede
Pekný deň
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dipe Pozri príspevok
OK, som učiteľ a mám odpracovaných viacej ako päť rokov. Hlavne ma zaujíma či môžem postupovať takto: (nie je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta. Ukončím PN a potom začnem čerpať dovolenku.Môžem po vyčerpaní starej dovolenky nastúpiť znova na PN . Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ? Nie je mi to jasné. Čo by ste mi niekto na základe nejakých skúsenosti poradili?
Ďakujem za odpovede
Pekný deň
Výpoveď neplynie, výpoveď je jednostranný právny akt. Plynie výpovedná doba.

Ale v tvojom prípade je vôbec otázne, či je výpoveď platná, pokiaľ ti bola doručená počas PN-ky. Lebo počas PN si v ochrannej lehote, kedy je zákaz výpovede. Takto daná výpoveď je neplatná. Zamestnávateľ musí počkať, kým ukončíš PN a potom ti môže doručiť výpoveď.

Ostatné veci je zbytočné rozoberať. Až ti dajú platnú výpoveď, potom môžeme hovoriť o plynutí VD.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

dipe Pozri príspevok
2, je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta
1, Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ?
Ahoj Dipe.

1, Prvý deň v novom mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede.
Pretože platí 2, ,tak ťahaj PN do 1.7.2008 (najskôr ti potom vedia platne doručiť výpoveď v 07/2008 a výp. lehota začne 1.8.2008).

Ahoj
Ka Mil
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dipe Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem
Ochranná doba podla ZP (teda zákaz výpovede) trvá do ukončenia PN-ky. POtom ti už výpoved môžu doručit/odovzdať.

DOPLNAM:
len pre zaujímavosť a tiež pre vyhnutie sa nedorozumeniam, ked každý hovorí o niečom inom (vlastná nie príjemná skúsenosť).
Existuje aj ochranná lehota podla zákona o sociálnom poistnení.
Tá sa udáva:
- v dnoch - obvyklá je 42kalen. dní (ak nem.poistenie trvalo aspon 42dní),
- príp. v mesiacoch - pre tehotné je 6 mesiacov,
po ukončení nem.poistenia= prac.pomeru. A podla praxe v SP plynie len v prípade, ak zamestnanec nemá iné nemoc.poistenie. Počas tejto doby, aj ked už nie je zamestnaný, má nárok na nemocenské dávky (PN, očr), ak mu vznikne nárok počas tejto lehoty.
Naposledy upravil brčko : 19.06.08 at 08:07
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dipe Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem
Ochranná doba nie je určená v dňoch. Ochranná doba plynie počas PN, tehotenstva, materskej dovolenky, rodičkovskej dovolenky. Pozri si § 64 - Zákaz výpovede, je to tam pekne a zrozumiteľne napísané.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Z akého obdobia sa vypočíta výška odstupného, ak zamestnanec dostal výpoveď z nadbytočnosti 27.6.2008 ? (výpovedná doba plynie od 1.7. do 30.9.2008)
Od 25.5. do 26.6.2008 bol PN
Vopred ďakujem;
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
Platia.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaros5 Pozri príspevok
Z akého obdobia sa vypočíta výška odstupného, ak zamestnanec dostal výpoveď z nadbytočnosti 27.6.2008 ? (výpovedná doba plynie od 1.7. do 30.9.2008)
Od 25.5. do 26.6.2008 bol PN
Vopred ďakujem;
Keďže PP končil 30.9.2008 tak priemerný plat sa počíta z predchádzajúceho štvrťroku, teda za mesiace IV. - VI. Je jedno, že v júni bol na PN, nejakú priemernú mzdu dosiahol aj za ten kvartál
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
Takže nie je rozdiel pri plateni odvodov zo strany zamestnavatela,ci zamestnanec docerpa dovolenku alebo mu ju preplatia,rozumiem tomu spravne?Dakujem moc
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

erika_H Pozri príspevok
Takže nie je rozdiel pri plateni odvodov zo strany zamestnavatela,ci zamestnanec docerpa dovolenku alebo mu ju preplatia,rozumiem tomu spravne?Dakujem moc
Do skončenia PP nie je rozdiel Rozdiel by bol v tom, keby si pri skončení PP zabudla preplatiť dovolenku a preplatila by si ju až v nasledujúcom výplatnom termíne - po skončení PP.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ok na to dám pozor.ďakujem.Pekný večer
0 0
kolka kolka

kolka je offline (nepripojený) kolka

žena
Pekný deň, mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.10.2008 a zamestnávateľ mi ju nepredlži. Môže somnou pracovný vzťah ukončiť keď som tehotná? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kolka Pozri príspevok
Pekný deň, mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.10.2008 a zamestnávateľ mi ju nepredlži. Môže somnou pracovný vzťah ukončiť keď som tehotná? dakujem
Môže, PP skončí dobou určitou. Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v dobe určitej.
0 0
kolka kolka

kolka je offline (nepripojený) kolka

žena
dakujem
0 0
mirar mirar

mirar je offline (nepripojený) mirar

co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie