Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Ahojte poraďáci, viem že sa o dpočte DPH popísalo veľa, ale poraďte mi, či si môžem odpočítať DPH v 3.Q, keď faktúra bola vystavená 18.6.07 aj dátum dodania je 18.6.07. Klient mi faktúru dal až teraz v októbri.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mavax je offline (nepripojený) mavax

    mavax
    Faktúra sa môže uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období len vtedy, ak bude opečiatkovaná, že došla do 25.7.2007 (§ 51, ods.2). Ináč ju musí uplatniť v období, kedy došla (pečiatka).
    Uvedenie v záznamoch sa týka len služieb zo zahraničia (ak nepošlú načas fa).
    Mali sme na to kontrolu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane
    Na začiatok


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    (3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.


    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Môžeš . Bližšie § 51 ods.2 Zákona o DPH prvá časť .
    V prípade, že ju obdržal ( nie našiel ! ) až v októbri, môžeš DPH odpočítať v IV.Q.

    vera34 je offline (nepripojený) vera34

    vera34
    No veď práve že on nemá žiadne potvrdenie, že ju dostal až v októbri. Mám podať radšej dodatočné?

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Ak by mal dôkaz, že došla v októbri, musel by si uplatniť odpočet v 4.q.
    V opačnom prípade:
    právo na odpočet vznikol v 2.q., uplatniť toto právo si môže v 2. alebo v 3. q.

    Vzhľadom na to, že DP za 3.q. ešte nepodával, doporučujem uplatniť si právo na odpočet v tomto (3.) kvartáli.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak je štvrťročný platiteľ tak môžeš uplatniť aj v 3.Q.veď si v rámci zákona uplatnila v prvom zdaň.období nasledujúcom .......viď prísp.vyššie,§ 51 ods.2

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Skús si rozobrať citované ustanovenie §51 ods.2 po častiach.
    Ak má doklad do lehoty na podanie DP, uplatní si odpočet dane v zdaňovacim období "riadnom" alebo v prvom nasledujúcom ...v Tvojom prípade v III.Q úplne bez problémov.
    Ak doklad nemá, uplatní si právo na odpočet v období, v ktorom doklad dostane.
    Nikde tam nevidím nejakú požiadavku na akékoľvek potvrdenie ...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vera34 Pozri príspevok
    No veď práve že on nemá žiadne potvrdenie, že ju dostal až v októbri. Mám podať radšej dodatočné?
    Je predpoklad. že faktúru z 18.6.2007 si obdžala do 25.7.t.j. parag . 51 Ti to právo odpočítať v nasledujúcom kvartáli - treťom umožňuje. Zároveň Ti umožňuje ju odpočítať v 3.Q. aj tá časť paragrafu 51, ktorá hovorí o obdržaní dokladu po tomto termíne a uvedení v záznamovej evidencii...

    Nejedná sa tu o nepochopiteľný sklz...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Skoro s minútovým intervalom /myslím každú minútu/ sme Ti potvrdili, že ju bez obáv uplatni v 3.Q.

    vera34 je offline (nepripojený) vera34

    vera34
    Áno, ma to logiku, je to v zákone jasne napísané. Dám to do 3.Q. Dôležité je si to pred daňovákmi obhájiť. Ďakujem Vám za odpovede, ste šikulkovia.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vera34 Pozri príspevok
    Áno, ma to logiku, je to v zákone jasne napísané. Dám to do 3.Q. Dôležité je si to pred daňovákmi obhájiť. Ďakujem Vám za odpovede, ste šikulkovia.
    Nič nemusíš pred daňovákmi obhajovať, lebo postupuješ presne v zmysle zákona na 100%....oni nemajú iný zákon

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... možno aj budú radi, keď im predmetné ustanovenie vysvetlíš , mne aj poďakovali .

    janasl je offline (nepripojený) janasl

    janasl
    Ja mám takisto prípad, že sme uhradili čiastočnú platbu podnikatelovi, platitelovi DPH ešte v 07/07, ten nám doteraz, aj po urgovaní faktúru nedodal (zjavne ešte sám ani nevystavil). My sme 1/4 ročný platcovia DPH. Podľa doterajších odpovedí a samozrejme zákona, keď mi faktúru nedodá ani do 25.10 - nebudem si môcť v tomto 1/4roku odpočítať DPH a odpočítam ju teda až keď faktúru fyzicky dostanem.? - dúfam, že do konca nasledujúceho 4.kvartálu to stihnú.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    janasl Pozri príspevok
    Ja mám takisto prípad, že sme uhradili čiastočnú platbu podnikatelovi, platitelovi DPH ešte v 07/07, ten nám doteraz, aj po urgovaní faktúru nedodal (zjavne ešte sám ani nevystavil). My sme 1/4 ročný platcovia DPH. Podľa doterajších odpovedí a samozrejme zákona, keď mi faktúru nedodá ani do 25.10 - nebudem si môcť v tomto 1/4roku odpočítať DPH a odpočítam ju teda až keď faktúru fyzicky dostanem.? - dúfam, že do konca nasledujúceho 4.kvartálu to stihnú.
    Váš dodávateľ samozrejme porušil zákon, lebo v 7. mesiaci mal vystaviť doklad na prijatú platbu a odviesť DPH. Vy si samozrejme môžete uplatniť nárok na odpočet, až keď splníte aj druhú z podmienok zo zákona, t.j. obdržíte doklad od Vášho dodávateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.