Zavrieť

Porady

621 Aktivácia materiálu a tovaru

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem za uznanie, poteší.
0 0
fosilllia fosilllia

fosilllia je offline (nepripojený) fosilllia

chcela by som sa len opytat ci mozem zauctovat prevzate suciastky z havarovaneho vozidla na sklad ako aktivaciu materialu? alebo ako neviem to...dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš, ale ja by som zaúčtovala 112/648
pričom 648 by bol výnos k tej škode.
0 0
fosilllia fosilllia

fosilllia je offline (nepripojený) fosilllia

dakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

firma A - PU účtuje B spôsob

A firma nakupuje materiál od firmy B ,materiál sa prenesie do firmy A , následne firma A na tento materiál navarí návar ale kedže výrobok ešte nie je hotový treba ho znovu preniesť do firmy B, kde firma B k tomuto polovýrobku externe namontuje iný materiál a znovu to ide do firmy A , ktorá to potom predá firme C ako výrobok

čiže :
1. firma B predá firme A svoj materiál
2. firma A urobí návar
3. firma B dala požiadavku, aby takýto polovýrobok firma A predala firme B späť ??? nechápem tento krok
4. firma B na polovýrobok namontuje ešte iný materiál a následne ho predá späť firme A


je takýto postup správny ?
prečo musí firma A predať firme B polovýrobok / firma B tvrdí, že ohladne zákona o DzP je len takýto postup správny / ??
nie je jednoduchšie ak firma B vyfakturuje firme A len materiál a následne len externú službu ?
jednoducho sa vynechá spätný predaj ...

neviem či som to napísala zrozumitelne ...

dakujem za akékolvek rady
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
firma A - PU účtuje B spôsob
A firma nakupuje materiál od firmy B ,materiál sa prenesie do firmy A , následne firma A na tento materiál navarí návar ale kedže výrobok ešte nie je hotový treba ho znovu preniesť do firmy B, kde firma B k tomuto polovýrobku externe namontuje iný materiál a znovu to ide do firmy A , ktorá to potom predá firme C ako výrobok
Aj u účtovania B sa vedie pohyb zásob, iba modul skladu nie je účtovne prepojený s modulom účtovníctva
čiže :
1. firma B predá firme A svoj materiál ... nákup sa stáva vlastným materiálom firmy A 501/321. Zaeviduje príjem materiálu na skladovú kartu a výdaj do výroby
2. firma A urobí návar .... po vykonaní urobí príjem na skladovú kartu výrobkov v ocenení materiálu + práce + výrobné réžie, neúčtuje nič, iba spotreby 521, 502 ...
3. firma B dala požiadavku, aby takýto polovýrobok firma A predala firme B späť ??? nechápem tento krok ...vyzerá, že je to asi najlepšie riešenie. Vydá zo skladovej karty výrobkov a vyfakturuje 311/601 v predajnej cene.
4. firma B na polovýrobok namontuje ešte iný materiál a následne ho predá späť firme A
je takýto postup správny ? ... firma B účtuje rovnako, ako doposiaľ firma A ...
prečo musí firma A predať firme B polovýrobok / firma B tvrdí, že ohladne zákona o DzP je len takýto postup správny / ?? ... vyzerá to účtovne lepšie zobrazené, lebo B už po domontovaní ďalšieho materiálu v A a odkúpení nepridáva žiadnu výrobnú operáciu. Iba to predá v nezmenenej podobe, teda ... nákup a predaj tovaru /aj keď to bol pred konečnou úpravou jej výrobok/.
nie je jednoduchšie ak firma B vyfakturuje firme A len materiál a následne len externú službu ? ... zdá sa, že jednoduchší áno, ale správnejší asi nie. Keby po návrate z domontovania u A nasledovala v B nejaká ďalšia dokončovacia výrobná operácia, tak áno. Tá cudzia dorábačka sa nazýva kooperácia.
jednoducho sa vynechá spätný predaj ... ... aj tak by to u B spôsobu šlo. Ale rozpis podľa spôsobu A hovori viac pre prvú alternatívu. Preto, lebo u spôsobu A je výdaj polotovaru do kooperácie 612/122 a príjem späť z kooperácie znova 112/621 + montážna služba ako zložka obstarávacej ceny teda tiež 112/321 v cene kooperácie. Keď by šlo v A do dokončovacej fázy, tak 501/112 a príjem výrobku 123/613. Ale vo vašom procese po spätnom vrátení nenasleduje už žiadna dokončovacia výroba iba predaj v nezmenenom stave. Preto sa mi zdá viac predaj polotovaru – výrobku a spätný nákup už iba ako tovaru na predaj. Nevýhoda je u predaja polotovaru takmer dvojnásobný nárast obratu ... trebárs pre registráciu na DPH ... a pod.

neviem či som to napísala zrozumitelne ... ... ale áno

dakujem za akékolvek rady .............. .... za málo, ahoj !
... odpoveď modrým v texte ...
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Naša spoločnosť vyrobila vlastnou činnosťou dvere, pričom som aktivoval materiál, použitý na výrobu dverí a odvody, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov, podieľajúcich sa na výrobe dverí, v časovom rozsahu, ktorý výrobe dverí venovali, pričom som zaúčtoval 112/621. Výdaj materiálu zo skladu z dôvodu predaja som účtoval 542/112 a následnú faktúru odberateľovi 311/642.
Chcem sa opýtať, či musím v tomto prípade materiál prijať na sklad materiálu a následne vydať zo skladu materiálu alebo je možné aktiváciu materiálu a následný výdaj materiálu z dôvodu predaja účtovať interným účtovným dokladom bez prijatia na sklad materiálu a výdaja zo skladu materiálu.
Naposledy upravil Adiks : 28.06.11 at 21:56
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Posúvam ...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Posúvam ...
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Adiks Pozri príspevok
Naša spoločnosť vyrobila vlastnou činnosťou dvere, pričom som aktivoval materiál, použitý na výrobu dverí a odvody, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov, podieľajúcich sa na výrobe dverí, v časovom rozsahu, ktorý výrobe dverí venovali, pričom som zaúčtoval 112/621. Výdaj materiálu zo skladu z dôvodu predaja som účtoval 542/112 a následnú faktúru odberateľovi 311/642.
Chcem sa opýtať, či musím v tomto prípade materiál prijať na sklad materiálu a následne vydať zo skladu materiálu alebo je možné aktiváciu materiálu a následný výdaj materiálu z dôvodu predaja účtovať interným účtovným dokladom bez prijatia na sklad materiálu a výdaja zo skladu materiálu.
To, či sa materiál musí účtovne prijať na sklad závisí od spôsobu účtovania zásob a vnútornej účtovnej smernice. Ak sa vedie spôsob A, tak by sa mal prijať ... pokiaľ vnútorná smernica neupravuje odchýlky, ktoré tento materiál a jeho určenie spĺňa. A nielen vstupný materiál, ale aj výrobok z neho. Celé účtovanie je 112/111 – sklad, 501/112 – výdaj do výroby, 123/613 príjem z výroby na sklad, 613/123 – výdaj odberateľovi, 311/601 fakturácia.
Ak sa vedie spôsob B, tak sa nákup účtuje rovno do spotreby, ako 501/211,321 a predaj výrobku 311/601. Ale nezbavuje povinnosti viesť o príjme a výdaji zásob operatívnu /neúčtovnú/ skladovú evidenciu, taktiež podľa vnútornej smernice. Smernica však môže jednoúčelový nákup materiálu vylúčiť zo skladovej evidencie a nahradiť odkazom na použitie pre konkrétnu fakturáciu.
Ani v jednom prípade nie je veľmi vhodné použitie aktivácie, hoci sa ňou dá dosiahnuť zhodný hospodársky výsledok. Lebo v danom prípade ide o výrobnú spotrebu a príjem z výroby. Aktivácia sa používa viac na ocenenie a prijatie niečoho do aktív vo vnútri účtovnej jednotky, bez vplyvu iných subjektov. Použitie aktivácie v podobe 112/621 neumožňuje vyhnúť sa skladu, lebo samotné použitie účtu 112/621 znamená Materiál na sklade z aktivácie /namiesto nákupu 112/111/. Rovnako nie je veľmi vhodné použitie účtov 542, 642, lebo nejde o predaj materiálu tak, ako bol kúpený, ale o výrobnú spotrebu a následnú premenu na výrobok. Ocenenie 123/613 obsahuje vlastné náklady napočítané podľa kalkulačného vzorca – priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady/=odvody/, výrobná réžia. V zadaní otázky sú odvody, ale chýbajú mzdy, z ktorých boli odvody napočítané. Len toľko ... pre stručné vylepšenie postupu.
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Áno, mali tam byť hrubé mzdy a odvody, tie mzdy sa mojou nepozornosťou nejako "stratili". Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
a_je_to Pozri príspevok
To, či sa materiál musí účtovne prijať na sklad závisí od spôsobu účtovania zásob a vnútornej účtovnej smernice. Ak sa vedie spôsob A, tak by sa mal prijať ... pokiaľ vnútorná smernica neupravuje odchýlky, ktoré tento materiál a jeho určenie spĺňa. A nielen vstupný materiál, ale aj výrobok z neho. Celé účtovanie je 112/111 – sklad, 501/112 – výdaj do výroby, 123/613 príjem z výroby na sklad, 613/123 – výdaj odberateľovi, 311/601 fakturácia.
Ak sa vedie spôsob B, tak sa nákup účtuje rovno do spotreby, ako 501/211,321 a predaj výrobku 311/601. Ale nezbavuje povinnosti viesť o príjme a výdaji zásob operatívnu /neúčtovnú/ skladovú evidenciu, taktiež podľa vnútornej smernice. Smernica však môže jednoúčelový nákup materiálu vylúčiť zo skladovej evidencie a nahradiť odkazom na použitie pre konkrétnu fakturáciu.
Ani v jednom prípade nie je veľmi vhodné použitie aktivácie, hoci sa ňou dá dosiahnuť zhodný hospodársky výsledok. Lebo v danom prípade ide o výrobnú spotrebu a príjem z výroby. Aktivácia sa používa viac na ocenenie a prijatie niečoho do aktív vo vnútri účtovnej jednotky, bez vplyvu iných subjektov. Použitie aktivácie v podobe 112/621 neumožňuje vyhnúť sa skladu, lebo samotné použitie účtu 112/621 znamená Materiál na sklade z aktivácie /namiesto nákupu 112/111/. Rovnako nie je veľmi vhodné použitie účtov 542, 642, lebo nejde o predaj materiálu tak, ako bol kúpený, ale o výrobnú spotrebu a následnú premenu na výrobok. Ocenenie 123/613 obsahuje vlastné náklady napočítané podľa kalkulačného vzorca – priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady/=odvody/, výrobná réžia. V zadaní otázky sú odvody, ale chýbajú mzdy, z ktorých boli odvody napočítané. Len toľko ... pre stručné vylepšenie postupu.
V tejto súvislosti mám ešte jednu otázku. Platí tento postup aj v prípade, že náklady na materiál sme nemali žiadne, nakoľko materiál uhrádzal odberateľ zo svojich prostriedkov? Naše náklady na výrobu dverí spočívali iba v hrubej mzde a odvodoch platených zamestnávateľom za zamestnanca, ktorý dvere vyrobil-účty 521,524. Nemala by sa v takomto prípade odberateľovi fakturovať služba-práce spojené s vyhotovením dverí, účtovaná vo výnosoch na účte 602 ?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Adiks Pozri príspevok
V tejto súvislosti mám ešte jednu otázku. Platí tento postup aj v prípade, že náklady na materiál sme nemali žiadne, nakoľko materiál uhrádzal odberateľ zo svojich prostriedkov? Naše náklady na výrobu dverí spočívali iba v hrubej mzde a odvodoch platených zamestnávateľom za zamestnanca, ktorý dvere vyrobil-účty 521,524. Nemala by sa v takomto prípade odberateľovi fakturovať služba-práce spojené s vyhotovením dverí, účtovaná vo výnosoch na účte 602 ?
Výroba z cudzieho materiálu je iba službou. Kalkulačný vzorec platí, ale nejde do neho materiál. Ibaže by nejaký drobný pomocný materiál predsa len vstupoval. Sklad sa neúčtuje, ak niektoré softvéry programovo vyžadujú v kusovníku materiál, tak tento sa účtuje na podsúvahovom účte 751/799 v nulovom, alebo minimálnom ocenení, aby neskreslil kalkuláciu. Fakturácia samozrejme na 311/602, aj keď nejaký drobný materiál bol. Ono je to diskutabilné 601, versus 602, lebo ak ide o ojedinelú výrobu u firmy poskytujúcej služby, tak aj u použitia vlastného materiálu stačí 602. Načo kvôli ojedinelému prípadu komplikovať ročný obraz účtovníctva s malými sumami. Stačí uviesť do poznámok k závierke, že 602 zahrňuje aj ojedinelém prípady drobnej výroby.
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ďakujem pekne.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Sme firma zaoberajúca sa výrobou pracovnej obuvi. Účtujeme spôsobom B.
Niekedy kupujeme hotové podošvy na obuv účtujem 501,343/321.
Ale niekedy kupujeme gumovú zmes na výrobu podošiev (urobím príjemku na sklad -následne výdajku).... a podošvy vyrobíme u nás tiež účtujem 501,343/321. Podošvy idú hned do výroby kde sú súčasťou výrobku na tiež sa už nerobí príjemka na sklad.
Predaj výrobkov účtujem 311/601
Je takýto postup správny alebo v prípade tej gumovej zmesi by ste postupovali inak??
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
predpokladám, že 501-podošvy a 501-guma sú rôzne analytiky. a v to druhom prípade účtuješ gumu na 501, nie pdošvy, ved tie sa už vyrobia až následne.
Podľa mňa účtovne je to v poriadku.
sklad mimoúčtovne by si mala mať riešený tak, že máš skladové karty aj na gumu, aj na podošvy. Podošvy môžu byť na jednej karte aj kupené aj vyrobené, kedže aj tak idú ďalej do výroby.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

KEJKA Pozri príspevok
predpokladám, že 501-podošvy a 501-guma sú rôzne analytiky. a v to druhom prípade účtuješ gumu na 501, nie pdošvy, ved tie sa už vyrobia až následne.
Podľa mňa účtovne je to v poriadku.
sklad mimoúčtovne by si mala mať riešený tak, že máš skladové karty aj na gumu, aj na podošvy. Podošvy môžu byť na jednej karte aj kupené aj vyrobené, kedže aj tak idú ďalej do výroby.
Kejka nemám to na rozných analytikách- účtujem to na analytikom účte 501001 základný materiál, pretože v tejto obuvníckej výrobe je neskutočné množstvo materiálu (analytiku mám vedenú základny, spotrebný,a pomocný materiál) a tento máme definovaný v smernici, čo kde patrí) analytiku na tieto materiály mám podľa dodávateľov tuzemských,EU a tretie krajiny....ale skladové karty sa vedú poctivo na každý druh materiálu...aby sme sa porozumeli nákup podošiev učtujem na 501001 a gumu tiež na 501001 vedie sa to ale dokladne na kartách výdajky príjemky všetko funguje dokladne...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak potom nie je problém.
len v zadaní si spoínala skladové karty len v súvislosti s gumou.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Pokiaľ viem, v obuvníckej výrobe sa pracuje aj s obuvníckymi polotovarmi, takže je potrebné dobre rozlíšiť aj materiál od obuvníckeho potovaru.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Danielam Pozri príspevok
Sme firma zaoberajúca sa výrobou pracovnej obuvi. Účtujeme spôsobom B.
Niekedy kupujeme hotové podošvy na obuv účtujem 501,343/321.
Ale niekedy kupujeme gumovú zmes na výrobu podošiev (urobím príjemku na sklad -následne výdajku).... a podošvy vyrobíme u nás tiež účtujem 501,343/321. Podošvy idú hned do výroby kde sú súčasťou výrobku na tiež sa už nerobí príjemka na sklad.
Predaj výrobkov účtujem 311/601
Je takýto postup správny alebo v prípade tej gumovej zmesi by ste postupovali inak??
Po prečítaní aj ostatných príspevkov mám názor, že toto účtovanie pre B spôsob postačuje. Skladovú evidenciu by však bolo treba viesť na osobitných kartách :
- pre podošvy vyrábané, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako polotovar 122/612
- pre podošvy nakupované, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako materiál 112/501
Už aj z toho metodického dôvodu, že pri výrobe podošiev celá topánka ešte nie je hotová, materiál /granulát/ už nie je, ale oceniteľný a inventarizovateľný sortiment /podošva/ už existuje ... a má vplyv už na hospodársky výsledok. Ostatný, vecne rozpracovaný neinventarizovateľný materiál a práca idú na nedokončenú výrobu. Ale vyrobené podošvy sú inventarizovateľné a nemožno ich náhradne účtovať na 112/501 ... teda aj preto.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať