Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V potravinárstve je jeden zákon, mať zdravotný preukaz a potravinárske minimum.
0 0
mariagar mariagar

mariagar je offline (nepripojený) mariagar

ahoj lenka len som sa chcela podakovet za ten vypracovany plan, ak to postacuje na obchod s potravinami tak mi velmi pomohol.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mal by postačovať, ale ešte je potrebné mať zopár vecí k tomu, (pripomienky zo strany hygieny)
- plán predajne, miestnosti - ak to budú požadovayť, stačí to mať ručne zaznačené,
- časový harmonogram sanitácie a dekontaminácie - zachvíľu niečo popíšem okolo toho, treba si to spraviť napr. formou tabuľky
- program školenia zamestnancov - príspevok dopíšem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Časový harmonogram sanitácie a dekontaminácie:

Plochy, stroje, náčinie Kedy čistiť a dezinfikovať Ako čistiť Čím čistiť a dezinfikovať Zodpovedný


Pracovné plochy denne mechanicky, chemicky PUR, JAR, SAVO, 1 % chloramín vedúci

Stroje denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Pracovné náčinie, náradie, nádoby denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Podlaha denne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO, 1% chloramín vedúci


Chladiace zariadenia týždenne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO,1% chloramín vedúci


Umývateľné povrchy, stien, okien dverí týždenne mechanicky, chemicky PUR,JAR, SAVO,1% chloramín , vedúci
Naposledy upravil lenkak : 04.07.05 at 14:29
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Program školenia zamestnancov:
V zmysle zákona o potravinách č.152/95 Z.z. sú presne vymedzené povinnosti zamestnávateľa pre zamestnávanie pracovníkov pri výrobe potravín, manipulácie s nimi a uvádzanie do obehu. Zamestnávateľ nesmie zamestnávať fyzické osoby, ktorých zdravotný stav nedovoľuje vykonávať epidemiologicky závažnú činnosť. Vyhláška MZ SR č. 79/97 Z.z. o opatreniach na predchádzanie prenosným ochoreniam, ktorá ukladá v § 21 a 22, že fyzické osoby pri manipulácii s požívatinami musia mať zdravotnú a odbornú spôsobilosť. Zdravotná spôsobilosť sa preukazuje zdravotným preukazom. Odborná spôsobilosť sa preukazuje buď nadobudnutým vzdelaním, alebo osvedčením o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností vydávaným štátnym okresným hygienikom.

Príklady plánov školenia:
1.Hygiena, sanitácia, dekontaminácia
Téma školenia:
- osobná hygiena pri práci
- zdravotná spôsobilosť
- prenosné choroby
- hygienicky režim výroby- len pri výrobe
- manipulácia a preprava
- sanitácia a dekontaminácia
- sanitačný program

Na všetky témy sú školení všetci zamestnanci
Termín: pred začatím PP.

2. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
Téma školenia:
obsluha technických zariadení
- oblečenie na pracovisku
- predchádzanie pracovným úrazom
- prvá pomoc pri popálení a úraze el. prúdom
- lekárnička prvej pomoci

Na všetky témy sú školení všetci zamestnanci
Termín: pred začatím PP.
0 0
cobeco cobeco

cobeco je offline (nepripojený) cobeco

ahoj lenka, chcela by som ťa poprosiť, keďže prichádzaš do kontaktu s HACCP, či nemáš nejaký plán aj pre potraviny, kde sa predávajú mäsové výrobky, alebo ma odporúčila na nejakú stránku, kde by som si doplnila informácie, ktoré sú potrebné pre manipuláciu s mäsovými výrobkami. Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Konkrétne s mäsom nie, ale jednoznačne Ti odporúčam zohnať potravinársky kódex I-III. hlava. Tam je toho popísané..... Niečo sa Ti pokúsim pozrieť, ak tam niečo konkrétne nájdem dám vedieť.
Určite budeš potrebovať merať teploty v chladiacich zariadení a budú Ti musieť spĺňať limity (odchýlky) hygieny.
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

teda, lenka, niežeby som mala k tejto teme čo dodať, ale nedokážem sa zdržať nad tvojou šikovnosťou- klobúk dole, radosť je čítať tvoje príspevky, čo všetko niektorí ľudia dokážu, ja len čumím ako puk!!!!!!!!!!!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Amelia ďakujem Ti za pochvalu, budem sa snažiť aj naďalej.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
cobeco
ahoj lenka, chcela by som ťa poprosiť, keďže prichádzaš do kontaktu s HACCP, či nemáš nejaký plán aj pre potraviny, kde sa predávajú mäsové výrobky, alebo ma odporúčila na nejakú stránku, kde by som si doplnila informácie, ktoré sú potrebné pre manipuláciu s mäsovými výrobkami. Ďakujem
Jednoznačne odporúčam Potranovinový kódex,
I-II. časť tam sú najdôležitejšie mikrobilogické požiadavky. Ak by si vyrábala alebo spracúvala mäso až potom by sa tam našlo kopec ďalších opatrení.
III - len o mäse, druhy a požiadavky som videla okolo 50 strán.
Toto by sa Ti zišlo, ešte Ti popíšem jednotlivé časti, z tohoto by si mala schopný HACCP na mäso.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
POTRAVINOVÝ KÓDEX
II. ČASŤ - Štvrtá hlava
Mikrobiologické požiadavky na potraviny, kozmetické prostriedky a obaly na ich balenie.
Choroboplodné mikroorganizmy a ich toxíny sa v potravinách a na obaloch na ich balenie nesmú vyskytovať. U vybraných druhov týchto mikroorganizmov sú ich prípustné množstvá uvedené v prílohe č.1-24.
Rozhodujúci mikrobiologicky štandart sa vzťahuje najmä na: Salmonella, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Kaliformné baktérie - tieto všetky som našla pri mäse (aj m. výrobkov.)
Ešte odporúčam Príloha č. 1 k štvrtej hlave druhej časti potranovinového kódexu - názov: Mäso a mäsové výrobky
tam sú popísané všetky normy, ktoré musíš splniť pri kontrole z hygieny ak by Ti robili vzorky.
Toto by sa Ti zišlo priložiť k HACCP z drhej časti Potrav. kódexu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
POTRAVINOVÝ KÓDEX
III. časť - osobitné požiadavky, treba rozlišovať výnosy podľa toho čo budeš predávať:
1. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4.2002 č. 811/1/2002-100, ktorým sa vydáva hlava potrav.kódexu SR upravujúca mäso jatočných zvierat
2. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4.2002 č. 811/2/2002-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR upravujúca zverinu
3.Výnos MP SR a MZ SR z 15.12.1999 č. 4312/1/1999-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR, upravujúca hydinové mäso a králičie mäso v znení výnosu č. 2744/2002-100
4. Výnos MP SR a MZ SR zo 17.4./2002 č. 8113//2002-100, ktorým sa vydáva hlava potr. kódexu SR upravujúca mäsové výrobky a jedlé tuky živoč. pôvodu v znení výnosu č. 1813/4/2003-100
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V HACCP rozlíš druhy mäsa a popíš čo aj znamenajú a hlavne aké majú byť teploty.
pr: Chladené mäso (jatočných zvierat) je mäso vychladené na vnútornú teplotu najviac 7°C, ktoré sa skladuje v chladenom sklade pri teplote 0°C - 5°C, pri relatívnej vlhkosti vzduchu 85-95%.
Mrazené mäso je mäso zmrazené, ktoré dosiahlo vnútornú teplotu -12°C až -18°C a pri takejto teplote sa ďalej skladuje.

Členenie mäsa:
- hovädzie
- teľacie
- bravčové
- jahňacie
- kozie
- treba porozpisovať čo budeš predávať
.............

Balenie, manipulácia a preprava
Do obehu možno uvádzať mäso
- nebalené
- balené
- vákuovo balené
- balené v ochrannej atmosfére plynu
Nebalené mäso možno do obehu uvádzať len ako chladené mäso.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Členienie mäsových výrobkov:
- mäkké mäs. výrobky
- trvanlivé mäs. výrobky
- varené mäs. výrobky
- pečené mäs. výrobky
- špeciálne mäs. výrobky
- surové solené mäsá
- mäsové polokonzervy a konzervy
- mäsové prípravky
- výrobky z konského mäsa
- ostatné mäs. výrobky

Mäsové výrobky sa podľa teplotných podmienok v celom priebehu manipulácie a uvádzania do obehu členia na:
- mrazené mäs. výrobky, ktoré musia mať vo všetkých častiach teplotu -18°C a menej
- chladené mäs. výrobky, ktoré môžu mať vo všetkých častiach teplotu najviac 4°C, ide najmä o mäs. výrobky mäkké, varené, pečené, špeciálne, solené, polokonzervy
- trvanlivé mäs. výrobky, konzervy, ktoré možno skladovať a uchovávať pri teplote prostredia 15°C a viac

Pri manipulácii a uvádzaní do obehu mäs. výrobky môže dôjsť na povrchu
- mrazených mäs. výrobkov k zvýšeniu teploty o 3°C, pričom sa nesmie znížiť ich kvalita a teplota v jadre výrobku sa nesmie zvýšiť nad -18°C.
- chladených mäs. výrobkov k zvýšeniu teploty na najviac 6°C
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Toľko v skratke, prajem príjemné čítanie v jednotlivých častiach. Trošku som to porozdeľovala na také základné časti, keď budeš mať toto zahrnuté, nebudeš mať problémy s hygienikmi, iba ak s kontrolami, či to všetko dodržuješ (aj vieš).
0 0
cobeco cobeco

cobeco je offline (nepripojený) cobeco

lenka si super, veľmi ti ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Máš čo robiť , téma na diplomovku. Hlavne nech je to OK.
0 0
cobeco cobeco

cobeco je offline (nepripojený) cobeco

V máji som jednu dokončila, takže som správne naštartovaná a rozbehutá
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Milá Lenka, pri tebe má človek pocit, že moc toho nevie. Som normálne deprimovaná. Kde na to chodíš? A ako si dokážeš zapamätať toľko informácií? Ja som ešte neprečítala ani jeden zákon celý, lebo už na tretej strane neviem kde je sever. Si naprostá 1111111. Nevymeníš hlavu?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Lenka, to si sem prilepila celý HACCP z mäsiarskeho obchodu po častiach?Ale klobúk dolu nad tvojimi znalosťami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať