Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Máš ich krásne. Gratulujem.
0 0
zuzi1 zuzi1

zuzi1 je offline (nepripojený) zuzi1

Úžasné. Krása, nádhera. Nech sa im darí aj naďalej.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Lucia,

Skúseností s Orchidey nemám zas až tak veľa, ale skúsim poradiť:
1 - mám ich na východnom okne, páči sa im ranné slnko.
2- držím ich v pôvodnom plastovom obale (korene majú radi vzduch a svetlo, aj tie čo sú v substráte)Aj ked ich máte v nepriesvitnom obale je to OK neuškodí to.
3- Nikdy sa nesmú preliať (voda stojí vtedy v podmiske), alebo nechať presušiť(zmäknú listy), je to však veľmi závislé aký druh orchidey máte.
4 - polievanie, všade píšu, že ich treba polievať odstatou vodou, resp.daždovou - toto neplatí pre Palaenophsis, ja ich všetky polievam vodou z vodovodu, ktorá je poriadne tvrdá a nemám s tým problém, treba však dodržiavať zásady - Polievanie len vtedy, ked je substrát na povrchu presušený a obal nie je zarosený vodou asi 1x týždenne- Najvhodnejšie je ich polievať ponorením do nádoby s vodou(vlažná - izbová teplota trocha hnojiva do každej zálievky) ponoríme iba korene, srdce rastliny (kde už začínajú listy) sa nesmie ponoriť do vody, ani listy. 1hodinu ponecháme vo vodnom kúpeli,potom musíme nechať dobre odkvapkať - voda nesmie ostať v podmiske, pretože žačnú hniť korene.
Akú máte vlhkosť v byte/dome? Optimálna pre orchideje je 60-80%HR vlhkosť.
PS: orchideje žiarlia ak sa im nevenujete...
Dúfam, že som pomohla aspoň zo základmi pestovania
zuzana
0 0
ppv ppv

ppv je offline (nepripojený) ppv

Ludkovia moji. Tak krásne orchidei som nevidela. Ja som si raz kúpila orchideu, lebo som ju jednoducho chcela mať. Je to prekrásny kvet. A tešila som sa keď mi podkvitnutí, začal rásť nový puk. Nakoniec som zistila, že to nie je puk, ale dcérska rastlina. Ja mám pocit, že mi už nikdy nezakvitne. Všimla som si, že korene sú hnedé, asi začali odumierať. Už som ju párkrát aj prestrihala ale nevyzerá to s ňou najlepšie. Poraďte prosím čo asi tak môžem robiť zle, a čo mám robiť, aby sa jej darilo:predom ďakujem za radu
0 0
annina annina

annina je offline (nepripojený) annina

orchidea nemá rada moc vlhko a aj to byva príčina odhnívania,tak skus obmedziť zálievku,prípadne presadiť,no môže to byť aj neaká hubová choroba,ťažko sa radí ked ju nevidím
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Vo švrtok som si kúpila jednu peknú v Lidli a tiež nemám skúsenosť s pestovaním. Je v takom priesvitnom plastovom kvetináči..tak nemusím ju presadiť? Môžem ju v ňom nechať naďalej?
0 0
radkamal radkamal

radkamal je offline (nepripojený) radkamal

Fotky su nadherne . Zbieram orch.postupne asi 4 roky mam ich 11nast kazdu inej farby a 4ry exotickejsie ked budu kvitnut dam foto . Pestujem ich v povodnom "drievku" tak ako ich predavaju. Nove mi nosi znama zo zahranicia u nas som ho este nenasla . Drievko som v nudzi zmiesala so sopstratom na orch. a z nadrobno porezanim piaflorom .Teraz skusam kusok dreveneho uhlia pri korenoch zevraj je to dobre ako vyziva . Su v priehladnych plastovych kvetinacoch a este v sklenenych , ktore maju do vnutra vypukle dno aby orch. nestala vo vode ak je daka navyse, da sa to nahradit cistymi kamienkami . Ked odkvytne necham stonku kym nevyschne prip. nezakvitne znovu . polievam vodou z vodovodu namocenim do nadoby ale polievam aj z vrchu cim trochu oplachnem listy este to ziadnej neuskodilo . Necham odtiect . Hnojim cca raz za mesiac . Rosim rozprasovacom . Ak vam orch. zltne vyberte ju zo supstr.a daje do noveho sucheho nepolievat a obmedzit priame svetlo ,ak objavite skodcov orch. dajte do vedra z vodou a vymente supstr. poriadne umyte kvetinac , supstr. mozete upiect v mikrovlnke cim ho zbavite skodcov .Nezatlacajte novy supstr. privelmi mozete poskodit korene , neprekryvajte vrchne vzdusne korene . Staci trochu pobuchat substr. si miesto najde. Existuju aj lieky pre orch. ale tak daleko nasi predajcovia este niesu . Viac ma nenapada ak tak dopisem dufam ze pomoze
Naposledy upravil radkamal : 17.03.08 at 17:51
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

DanielaSĽ Pozri príspevok
Vo švrtok som si kúpila jednu peknú v Lidli a tiež nemám skúsenosť s pestovaním. Je v takom priesvitnom plastovom kvetináči..tak nemusím ju presadiť? Môžem ju v ňom nechať naďalej?
Presádzať nemusíš, ten priesvitný kvetináč je pre orchideu vhodný a Tebe umožní kontrolovať či sú v poriadku korene. Nezabudni, že nesmieš veľa polievať (stačí raz za 1-2 týždne podľa teploty v miestnosti).

Nech sa darí pri pestovaní

Pekný deň
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
ppv Pozri príspevok
Ludkovia moji. Tak krásne orchidei som nevidela. Ja som si raz kúpila orchideu, lebo som ju jednoducho chcela mať. Je to prekrásny kvet. A tešila som sa keď mi podkvitnutí, začal rásť nový puk. Nakoniec som zistila, že to nie je puk, ale dcérska rastlina. Ja mám pocit, že mi už nikdy nezakvitne. Všimla som si, že korene sú hnedé, asi začali odumierať. Už som ju párkrát aj prestrihala ale nevyzerá to s ňou najlepšie. Poraďte prosím čo asi tak môžem robiť zle, a čo mám robiť, aby sa jej darilo:predom ďakujem za radu
Pozor na polievanie! Polievať až vtedy, ked je substrát preschnutý, tak ako tu už bolo písané, dá sa to kontrolovať ak je v plastovom obale - nesmie byť zarosená, až vtedy ju poliať. A čo sa týka dcérskej rastlinky , mám jednú takú a tá mi zakviltla a bohate, hlavu si lámem len s tým ako ju budem deliť.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Prikladám aj ja pár fotiek mojich kvetiniek pre potešenie
DSC00047.jpg  
DSC00050 - kópia (2).jpg  
IMG_2441.JPG  
IMG_2442.jpg  
IMG_2443.jpg  

IMG_2444.JPG  
IMG_2445.JPG  
IMG_2446.JPG  
IMG_2447.jpg  
IMG_2448.JPG  

IMG_2449.jpg  
IMG_2450.jpg  
1/1
0 0
maria7 maria7

maria7 je offline (nepripojený) maria7

Nádherné.
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Katka19 Pozri príspevok
Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
Zaujalo ma to.Píšeš, že ich má v keramických obaloch-ja som niekde čítala, že kvetináč má byť priesvitný, lebo rastlina prijíma svetlo aj cez korene. Neškodia tie keramické kvetináče?
0 0
kačkapoliačka kačkapoliačka

kačkapoliačka je offline (nepripojený) kačkapoliačka

Nedávno na PRIME v RECEPTÁRI radil pestovateľ orchideí:
Keď kúpite kvet v obchode, treba ho vybrať, pozrieť korene a suché odstrihnúť. Dať do "zeminy" pre orchidei v priesvitnom obale. Zemina pre orchidei sa može vyrobiť aj z drevnej drte, to čo dávame okolo kríkov, s pridaním nadrobeného polystyrénu.
Polieva sa tak, že v suchých bytoch sa na ňu rozprašuje voda. Ináč stačí raz za týždeň ju spolu s obalom namočiť na 2-3 hodiny do vody (2/3 vo vode), vybrať a nechať stiecť. Priesvitný kvetináč by mal by zo spodu značne voľný a na miske by mal byť keramzit, ktorý jej dodáva vlhkosť. Doporučujem si pozrieť archív tohto programu, venovali sa orchideám viackrát.
Nech sa Vám aj Vašim kvetinkám darí
papa
0 0
radkamal radkamal

radkamal je offline (nepripojený) radkamal

vygooglujte si The orchid photos page
nadhera
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

Ahoj Katka 50 ano má ich v keramických kvetináčoch,všade sa píše že ich treba nechať vo´ľne v priesvitných obaloch ,ale vyskušal to a je to ok,zelené korienky púšťajú aj v týchto obaloch,majú ich v detskej izbe a tam majú dodobednajšie slniečko,zaleží od druhu velkokveté má pri okne ostatné ma asi tak 2 metre od okna ,ale v pohode sa darí všetkým,prihnojuje ich raz za dva týždne ,ale keď majú vegetačný odpočínok nehnojí ,začína až ,keď vidí nové lístky alebo kvetné vyhonky...každá z nich je iná takže vyžaduje osobitnú starostlivosť,no hlavne ich treba sledovať....
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Katka19 Pozri príspevok
Ahoj všetky mate ich prenadherne a zdravé ,to vidno na prvý pohlad ,ja ich sama nepestujem, ale zaobera sa nimi môj syn máme ich doma 14 ks teraz nekvitnú ,ale ak vám môžem poradiť on ich polieva asi spôsobom ,že naleje na ne vodu nechá ich dve hodiny stáť v nej a potom z obalu, lebo ich ma v keramických obaloch vyleje, a takto ma istotu že ich nepreleje a ani nie sú suché...prajem vám všetkým vela zdaru ku kráse.
Ja ich polievam rovnakým spôsobom už od samého začiatku, v tomto období im stačí hodinka aby korene nasali vodu, v lete ich nechávam aj dlhšie.
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

"Zemina pre orchidei sa može vyrobiť aj z drevnej drte, to čo dávame okolo kríkov, s pridaním nadrobeného polystyrénu."

Súhlasím ,len chcem upozorniť, že uvedená drť je z kôry, ktorá obsahuje silice a tie orchideám neprospievajú. Doporučujem uvedenú drť veľa, veľa krát prepláchnuť vodou, nechať vysušiť až potom použiť.

Nech sa vám darí
0 0
david93 david93

david93 je offline (nepripojený) david93

ja pestujem orchideu....nema este ani rok...a uz mi opadli kvety....a zatial mi to nehnedne...myslim stonka....
0 0
klaura klaura

klaura je offline (nepripojený) klaura

Orchidei sa mi veľmi páčia a už dlhšiu dobu sa chystám zaobstarať si nejaké. Nemám však východné okno, iba na juh. Preto stále váham. Bude sa im dariť aj v miestnosti orientovanej na juh?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať