Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dostali sme vymer na dan z nehnutelnosti t.j.dan zo stavebného pozemku.
Vstupuje táto dan do ceny budovy, ktorá sa stavia na uvedenom pozemku???
Alebo je to naklad t.j.dan z pozemku aj ked stavebného???
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Lida
asi sa jedná o štandardné vybavenie - kuchynská linka, zabudované spotrebiče, napr. klíma.., sanita, prípadne aj vstavané skrine (samozrejme aj v nadštandardnom prevedení)........... tak je to správne.
ďakujem. Presne toto som myslela. A ešte napr. sedacia súprava, stôl, stoličky, pračka, riad..... Aj to? Beriem to ako vybavenie bytu, ktorý môžeme ako celok prenajímať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bežný nábytok.... nezabudovaný by som zaradila do OS 2 a viedla ako inventár.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Aj keď to bude nábytok do 30 tis. ?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

apsgroup
Dostali sme vymer na dan z nehnutelnosti t.j.dan zo stavebného pozemku.
Vstupuje táto dan do ceny budovy, ktorá sa stavia na uvedenom pozemku???
Alebo je to naklad t.j.dan z pozemku aj ked stavebného???
Nevie mi niekto poradit, prosím?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

apsgroup
Nevie mi niekto poradit, prosím?
Daň daň účujeme na obstaranie 042.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alex1
Aj keď to bude nábytok do 30 tis. ?
ak preukážeš súvis s prímami, tak si daj ako rozhodnutie spoločnosti takéto výdavky priamo do nákladov.
Ale vzhľadom na predpokladaný časový nesúlad medzi vystavbou, zariaďovaním a následným prenájmom by som volila odpisovanie.
Obe možnosti obstoja, ale ten môj postup je opatrnejší a z účtovného hľadiska aj správnejší.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

kvet
Podľa môjho názoru, poplatky, ktoré uvádzaš, by mali vstupovať do obstarávacej ceny majetku, t.j. účtovať ich cez účet 042. V postupoch účtovania v § 35 ods. 1 sú len demonštratívne vymedzené náklady, ktoré súvisia s obstaraním majetku. V ods. 2 uvedeného paragrafu, sú taxatívne uvedené náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny majetku. Okrem iného sú to aj, penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvých vzťahov ... Z obsahu uvedeného ustanovenia vyplýva, že ide o poplatky sankčného charakteru.
To je môj názor.
Myslím si, že poplatky nie sú nikdy súčasťou oceneia dlhodobého majetku, Aspoň pre mňa je to z citovaného znenia postupov jasné.
Čoiarkou je oddelený text "úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov". To znamená, že nielen úroky z omeškania, ale napríklad a zmluvné pokuty a podobne. To iné sankcie sa nevzťahuje na penále, pokuty, poplatky.

Ak budeme rozširovať okruh toho čo premietať do ceny, dostaneme sa do taký nezmyslov, že do ceny auta budeme musieť zahrnúť aj kolky za vydanie ŠPZ a podobne.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte, ešte raz by som sa s Vami chcela poradiť, aj je budova skolaudovaná, ale ďalej sa na nej robia malé úpravy, robí sa pokládka podlách, dorába sa fasáda, akým spôsobom to zaúčtovať PU?
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Podľa stručného popisu sa mi zdá, že napriek tomu, že ste budovu skolaudovali, práce, ktoré na nej robíte sú ešte investičné a mali by byť účtované na obstaranie. Po ich ukončení navýšite hodnotu budovy a budete pokračovať v odpisovaní z navýšenej ceny.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Tweety
Daň daň účujeme na obstaranie 042.
Tak toto sa mi nezdá. Z čoho takto usudzuješ?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Tweety
Daň daň účujeme na obstaranie 042.
Pokiaľ viem tak daň z nehnuteľnosti je vyrubovaná vlastníkovi nehnuteľnosti po nadobudnutí. A je platená každoročne. Neviem si predstaviť, ako by som daň každý rok účtoval na 042. Ja by som to jednoznačne na 042 neúčtoval, ale dal by som to do nákladov.

P.S. dopĺňam že som si až teraz všimol, že príspevok je z 5 mesiaca, takže už je trochu neaktuálny, ale téma sa vytiahla, tak som zareagoval.
Naposledy upravil Jozef I : 22.10.06 at 15:37 Dôvod: zistenie času príspevku
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Daň z nehnuteľností nemá súvis s obstarávacou hodnotou, platí sa podľa metrov štvrcových. Ale správne zaúčtované náklady môžu mať dopad na daň z príjmu. Podľa môjho názoru, ak v budove dorábali podlahy a nejednalo sa o výmenu podláh, ktoré tam už boli predtým, tak by sa malo účtovať do obstarania.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás firma postavila budovu, a zároveň aj bránu s pohonom. Ako účtovať tú bránu samostatne alebo spolu s budovou?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Bránu s pohonom ak je napríklad pri vjazde ako súčať plota, aby sa dalo vstupovať do areálu, by som dal samostatne. Ak je brána súčasťou budovy, tak tam je to trochu polemické. Dá sa to samozrejme zaradiť a odpisovať spolu s budovou, a je to aj najkorektnejšie riešenie.
Ale od typu budovy a aj typu brány, sa dá v niektorých prípadoch odpisovať samostatne. Je to na zdôvodnení a obhajobe podľa konkrétneho prípadu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Mikolajova
Prosím Vás firma postavila budovu, a zároveň aj bránu s pohonom. Ako účtovať tú bránu samostatne alebo spolu s budovou?
Ak bola realizácia pred kolaudáciou, zaradila by som to do ceny budovy, ak po nej, tak podľa ceny brány do majetku.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás pri prístavbe budovi (technické zhodnotenie starej) firma nakúpila svietidlá a žiarovky cca 150 000,- Sk a tu je môja dilema, dať to na 042 a spolu s budovou odpisovať alebo to dať na 501.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Mikolajova
Prosím Vás pri prístavbe budovi (technické zhodnotenie starej) firma nakúpila svietidlá a žiarovky cca 150 000,- Sk a tu je môja dilema, dať to na 042 a spolu s budovou odpisovať alebo to dať na 501.

Umelé osvetlenie je súčasťou vstupnej ceny tecnického zhodnotenia alebo prístavby

Vybavením stavby, ktoré je jej súčasťou a odpisuje sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine, je predovšetkým :
- zdravo-technické inštalácie a zariadenia
– vnútorný rozvod (potrubia a zariadenia na zvyšovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, úpravu a filtráciu vody, poistné zabezpečovacie zariadenia)
– požiarny vodovod, potrubia, protipožiarne zariadenia, elektrická požiarna signalizácia (hydranty s výzbrojou, stabilné hasiace zariadenia, strojové vybavenie požiarnych čerpacích staníc, sprinklerové a drenšerové zariadenia)
– zariadenia na ohrev, akumuláciu a úpravu pitnej vody (zásobníky, ohrievače, zásobné nádrže, výmenníky, cirkulačné čerpadlá, úpravne vody, poistné a zabezpečovacie zariadenia) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– plynové ohrevné zariadenia do 50 kW (domový a priemyselný plynovod, ktorý neslúži pre výrobné prevádzky) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
– zostavy zdravo-technických zariaďovacích predmetov (výtokové batérie, zariaďovacie predmety s príslušenstvom)
– vnútorná kanalizácia (potrubia a príslušenstvo, zariadenia proti spätnému prúdeniu odpadovej vody, prečerpávacie zariadenia)
- vykurovanie: rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá s príslušenstvom
– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu, školstvo atď.) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
- elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí) okrem zariadení uvedených v čl. I bod 2 pokynu
- zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných objektoch
- rozvody technických a medicínskych plynov, stláčaného vzduchu a technologických vôd v nevýrobných objektoch (napr. rozvod chladiacej vody pre klimatizáciu)
- plynové odberné zariadenia na 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne)
- potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu
- izolácie stavebných konštrukcií, potrubí a technických zariadení všetkého druhu (tepelné, hlukové, hydroizolácie)
- zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek
- konštrukcie na upevnenie reklamných, informačných a propagačných zariadení a pod. zariadení
- zabudované umelecké diela v budovách
- obklady stien a stropov, stavebnicové inštalačné systémy
- okenice, mreže, rolety, žalúzie, markízy, automatické dvere a vráta.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A ešte čo zo žiarovkami tiež ich dať na 042 ako súčasť osvetlenia (lámp, neónov)?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Mikolajova
A ešte čo zo žiarovkami tiež ich dať na 042 ako súčasť osvetlenia (lámp, neónov)?

Prvé áno, výmena už nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať