Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Sway, účtuješ to správne. Všetko, čo súvisí s obstaraním budovy - priame i nepriame náklady (projekt, poplatky za stavebné povolenie, materiál, doprava, subdodávky prác a služieb, priame mzdy a prislúchajúca časť odvodov...) sa má sústreďovať na účte 042 a po zaradení budovy do užívania bude tvoriť vstupnú cenu pre odpisy. Ak náhodou máte na stavbu budovy úver, môžeš sa rozhodnúť, či úroky do doby dokončenia budeš účtovať na tiež na účet 042 (obstaranie budovy) alebo priamo do nákladov (562).
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Rozumiem tomu tak, že staviate sklad vo vlastnej réžii. Správny postup podľa metodiky účtovania by mal byť taký, že všetok materiál čo na výstavbu skladu kúpiš (neviem akým spôsobom účtovania zásoby účtujete či A alebo B), takže napríklad zásoby na stavbu ak máš v sklade tak ich vyskladníš 501xxx/112 s tým, že si k účtu 501xxx vytvoríš analytiku, že ide o materiál použitý na stavbu. Takisto by sa malo postupovať pri nakupovaných službách súvisiacich so stavbou skladu napr. 518xxx/321,(211), kde na účte nákladovom je analytika, že ide o náklady so stavbou skladu. To isté pri ďalších nákladoch na mzdy a energiu....Až na konci účtovného obdobia, ak sklad nie je ukončený a neprebehla ani kolaudácia, by sa malo cez ID zaúčtovať 042/624, týmto zápisom sa vlastne vylúči vplyv nákladov (súvisiacich so skladom) na základu dane. Tým istým spôsobom pokračješ v nasledujúcom účtovnom období .... . Ak dôjde po kolaudácii k zaradeniu do uživania účtuješ 021/042.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ESTER
Rozumiem tomu tak, .....
moc dík všetkým,
no ja viem, že do konca 2005 nebude dokončený, tak sa netrápim nákladovými účtami, ale dávam všetko na 042 analytiku skladu..., tak je to asi Ok, ešte raz díííík !!!

a dík aj za úver, ten vybavujeme, zapamätám si rady!
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Uz je po vikende,poradi mi niekto?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

apsgroup
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
Čo sa týka poplatkov a kolkov, už bola debata na Porade. Niektorí radia zahrnúť na 042, niektorí radia dať priamo do nákladov. Mne sa viac pozdáva 042. Priznávam,že s úpravou pozemku, v tvojom prípade ide o výrub stromov - s tým nemám skúsenosť. Nemalo by to skôr byť súčasťou ceny obstarania pozemku? Poradia dúfam skúsenejší poradcovia.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dakujem za odpoved, skusenejsi poradcovia prosim poradte.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Pridám sa:
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

apsgroup
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
Znovu sa obraciam na skusenych poradakov s otazkou ako to vyriesit.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

apsgroup
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
Podľa môjho názoru, poplatky, ktoré uvádzaš, by mali vstupovať do obstarávacej ceny majetku, t.j. účtovať ich cez účet 042. V postupoch účtovania v § 35 ods. 1 sú len demonštratívne vymedzené náklady, ktoré súvisia s obstaraním majetku. V ods. 2 uvedeného paragrafu, sú taxatívne uvedené náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny majetku. Okrem iného sú to aj, penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvých vzťahov ... Z obsahu uvedeného ustanovenia vyplýva, že ide o poplatky sankčného charakteru.
To je môj názor.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Ja si myslim to iste, len som chcela poznať názor niekoho, kto s tým má skúsenosti.
Aj tak ďakujem.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mirkaska
Pridám sa:
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
Čo myslíte, má to byť súčasťou OC alebo nie?? Ide v podstate o obstaranie budovy vo vlastnej réžii so subdodávkami určitých prác. Materiál a veľa iných vecí bolo zabezpečených vo vlastnej réžii.

Ďakujem veľmi pekne.


Mirka
0 0
Kobra Kobra

Kobra je offline (nepripojený) Kobra

My máme problémy s výnosmi. Kúpili sme starú budovu, ktorú sme demolovali (náklady na demoláciu sú na 042) predtým ako sme začali so stavbou novej haly. Železný odpad z pôvodnej budovy sa nám podarilo speňažiť. Vystavili sme faktúru na odberateľa.
Ako správne zaúčtovať takýto výnos? Na účet 648, 688 alebo uvažovať o znížení účtu 042 (to sa mi nezdá pravdepodobné)?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kobra
My máme problémy s výnosmi. Kúpili sme starú budovu, ktorú sme demolovali (náklady na demoláciu sú na 042) predtým ako sme začali so stavbou novej haly. Železný odpad z pôvodnej budovy sa nám podarilo speňažiť. Vystavili sme faktúru na odberateľa.
Ako správne zaúčtovať takýto výnos? Na účet 648, 688 alebo uvažovať o znížení účtu 042 (to sa mi nezdá pravdepodobné)?
ale áno, nezdá sa to, lebo tieto prípady nie sú časté. Podľa IAS/IFRS v buducnosti to už bude samozrejmé.
ak by sa už vopred náklady na demoláciu znížili o výzisk - materiál-šrot mohol ísť na sklad, tak by to bolo to isté.
Skrátka investícia by až do zaradenia nemala ovplyvnovať ani náklady ani výnosy - je to len 042.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Použiteľný materiál z likvidácie budovy sa účtuje 112/648. Pri jeho predaji 542/112 a 311/642.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Johanka
Použiteľný materiál z likvidácie budovy sa účtuje 112/648. Pri jeho predaji 542/112 a 311/642.
ale ak demolácia predchádza novej výstavbe, tak náklady na demoláciu nie su na 5.., ale na 042, preto aj tržba z predaného materiálu nejde na 6.. ale na 042Dal alebo mínusom na 042?D
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Náklady na demoláciu sú jasné. Ten materiál , ak prevezmem na sklad zaúčtujem ho 112/042 ? A čo ďalej - pri jeho predaji ,ako zaúčtujem faktúru odberateľovi? Zase ma to vedie len k tomu čo som už napísala... To je "dobrá" téma na piatkové popoludnie, lepšie sú pomázanky .
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
sway
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
nuž.. malo by sa to účtovať ako nedokončená výroba - všetky náklady dať na nákladové účty. Ku koncu roku zistiť rozostavanosť a zaktivovať to do výnosov a po kolaudácii zaradiť. Čo sa týka poplatkov, kolkov, projektu, sú to výdavky, ktoré sa takisto musia zaktivovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mirkaska
Vstupujú do OC aj náklady na dodávkový automobil využívaný na dopravu len v súvislosti so stavbou budovy? - napr. PHM, opravy a udržiavanie, odpisy?
ďakujem.
Mirkaska
Čo myslíte, má to byť súčasťou OC alebo nie?? Ide v podstate o obstaranie budovy vo vlastnej réžii so subdodávkami určitých prác. Materiál a veľa iných vecí bolo zabezpečených vo vlastnej réžii.
Áno súvisiace náklady vstupujú do obstarávacej ceny nehnuteľnosti. Správne účtovanie ... aktivácia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
babenko1
nuž.. malo by sa to účtovať ako nedokončená výroba - všetky náklady dať na nákladové účty. Ku koncu roku zistiť rozostavanosť a zaktivovať to do výnosov a po kolaudácii zaradiť. Čo sa týka poplatkov, kolkov, projektu, sú to výdavky, ktoré sa takisto musia zaktivovať.
Táto problematika už bola vyriešená v prvej časti príspevku ... v zásadných otázkach pomerne dobre.
Navrhovaný postup sa nápadne podobá na účtovanie "stavebnej firmy" a nie na obstaranie investície vo vlastnej réžii. (usudzujem tak podľa pojmu "nedokončená výroba", ktorý je použitý).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať