katkapekly
04.02.08,20:33
Tých 270 dní musí byť v období dvoch rokov do dňa pôrodu. Poistenie nemusí byť súvislé v jednom kuse 270 dní.
Treba však počítať ešte s tým, že ak od posledného prihlásenia sa na DNP do dňa pôrodu nebudeš poistená viac ako 26 týždňov súvisele, bude sa materské počítať z VZ 8100 Sk, hoci budeš mať RO spravené z max. VZ.
Pozri § 57 ods.1 písm c) zákona o SP
Hej, to o tých 26 týždňoch viem, preto som sa pýtala, či to náhodou neplatí aj o 270 dňoch - alebo aspoň či SP nemá taký výklad:rolleyes:. Takže ak by som otehotnela trebárs v apríli alebo máji, a bolo by jasné, že dieťa sa narodí v budúcom roku, tak hneď ako by som to zistila, išla by som sa odhlásiť a prihlásiť. A ešte niečo, v tomto roku mám rozhodujúce obdobie z minulého roka, čo je maximum. DNP mám od novembra súvisle. Takže ak by sa napríklad dieťatko narodilo v decembri 2008, dostávala by som materské po celú dobu rovnaké? pretože teraz platím z minima, nezmenilo by sa to od roku 2009 na min. materské. Či je to tak, že ide o to, kedy vznikne nárok, a potom je to po celú dobu rovnaká suma?
celestina
04.02.08,19:39
Áno. Materská je vyplácana po celú dobu nároku z rovnakého VZ. Výška bude iná iba tým, že mesiac má 28,29,30 alebo 31 dní. Materská sa platí za kalendárne dni a teda ak bude mať mesiac 31 dní, tak dostaneš viac ako keď má mesiac 30,29 alebo 28 dní.
katkapekly
04.02.08,19:41
Áno. Materská je vyplácana po celú dobu nároku z rovnakého VZ. Výška bude iná iba tým, že mesiac má 28,29,30 alebo 31 dní. Materská sa platí za kalendárne dni a teda ak bude mať mesiac 31 dní, tak dostaneš viac ako keď má mesiac 30,29 alebo 28 dní.
Veľmi pekne ďakujem, celestina. Aj Manual-ovi.:)
Manual
04.02.08,19:43
Hej, to o tých 26 týždňoch viem, preto som sa pýtala, či to náhodou neplatí aj o 270 dňoch - alebo aspoň či SP nemá taký výklad:rolleyes:. Takže ak by som otehotnela trebárs v apríli alebo máji, a bolo by jasné, že dieťa sa narodí v budúcom roku, tak hneď ako by som to zistila, išla by som sa odhlásiť a prihlásiť. A ešte niečo, v tomto roku mám rozhodujúce obdobie z minulého roka, čo je maximum. DNP mám od novembra súvisle. Takže ak by sa napríklad dieťatko narodilo v decembri 2008, dostávala by som materské po celú dobu rovnaké? Ano dostávalaz max. VZ, (ale už do pôrodu musíš byť stále poistená) lebo RO je z r.2007,pretože teraz platím z minima, nezmenilo by sa to od roku 2009 na min. materské. Materské by v r.2009 bolo z min. VZ vtedy, keby si na matreskú nastúpila až v r. 2009. Ak by si na materskú nastúpila ešte v r. 2008 a pôrod by bol v r.2009, tak by si dostávala materské z max. VZ, to je z RO r.2007.Či je to tak, že ide o to, kedy vznikne nárok, a potom je to po celú dobu rovnaká suma?
Odpoveď v texte
katkapekly
04.02.08,19:47
Odpoveď v texte
Ešte raz ďakujem aj Tebe :)
fivi
06.02.08,09:08
zdravim, ja sa chcem opytat, ci budem mat narok na matersku? do zamestnania som nastupila 18.6.2007 a skoncila 17.9.2007. potom som bola dobrovolne nezamestnana a 1.10.2007 som nastupila do noveho zamestnania.na matersku by som mala ist od juna. zaujimalo by ma, ci tych 270dni musi byt odpracovanych bez prerusenia a ci sa do toho pocitaju aj vikendy.

dakujem
celestina
06.02.08,09:33
Tých 270 dní môže byť s prerušením. Podstatné je aby boli v posledných dvoch rokoch. Pre účely NP sa počítajú kalendárne dni/aj víkendy/. Ak v súčastnom zamestnaní ostaneš pracovať zhruba do konca marca, tak nárok na materskú budeš mať.
fivi
06.02.08,09:42
to je super vdaka :)
saskia26
06.02.08,10:21
saskia, z druhého zamestnania SP materskú neprizná. Druhé zamestnanie bud etrvať menej ako 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Podľa výkladu SP sa v takomto prípade nemôže zohľadniť poistenie v prvom zamestnaní, pretože prvé zamestnanie nebolo ukončené.

Naozaj sa nebude druhé zamestnanie započítavať i keď podmienka 270 dní bola splnená všeobecne zo zamestnania?
Takže už mi zostáva len ukončiť prvé zamestnanie a nanovo uzatvoriť pracovnú zmluvu s maximálnym VZ?
jankasm
06.02.08,12:46
Naozaj sa nebude druhé zamestnanie započítavať i keď podmienka 270 dní bola splnená všeobecne zo zamestnania?
Takže už mi zostáva len ukončiť prvé zamestnanie a nanovo uzatvoriť pracovnú zmluvu s maximálnym VZ?

Presne tak, pokiaľ máš v prvom zamestnaní nízky príjem, tak zostáva možnosť DNP, ak ovšem ešte stíhaš 26 týždňov, ak nie potom už jedine možnosť ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ.
Veľa šťastia, držím palce aby Ti to vyšlo. ;)
tina.mar
06.02.08,16:50
ahoj porada.
prave som sa docitala, ze pred porodom treba v zdravotnej poisťovni nahlásiť prechod na materské. To ma nahlasit zamestnavatel, alebo ja osobne? Materska mi uz zacala 27.1.2008.
Andyke
06.02.08,16:51
Zamestnávateľ (pokiaľ Ti prac.pomer ešte trvá)
Tinika
07.02.08,07:00
Dobrý deň.
Ak mám len DNP a splňam podmienku 270 dní, stačí aby som sa odhlásila a opäť prihlásila z max. VZ z DNP? A ako to ovplyvní materské, ak od 1. 7. budem platiť min. odvody ako SZCO? DNP budem musieť od 1.7. znížit. Ako mi to ovplyvní materské ak pojdem na materskú ešte tento rok?

Jedná sa mi o to, či si mám teraz zvýšiť VZ z DNP a či sa to vôbec oplatí, ak budem od 1.7. platiť povinné odvody.

Ďakujem.
jankasm
07.02.08,09:03
Dobrý deň.
Ak mám len DNP a splňam podmienku 270 dní, stačí aby som sa odhlásila a opäť prihlásila z max. VZ z DNP? A ako to ovplyvní materské, ak od 1. 7. budem platiť min. odvody ako SZCO? DNP budem musieť od 1.7. znížit. Ako mi to ovplyvní materské ak pojdem na materskú ešte tento rok?

Jedná sa mi o to, či si mám teraz zvýšiť VZ z DNP a či sa to vôbec oplatí, ak budem od 1.7. platiť povinné odvody.

Ďakujem.

Samozrejme, že sa Ti to oplatí. Pretože, ako píšeš, ako SZČO budeš platiť odvody minimálne, čiže z toho budeš mať materskú cca. 4500,-.
Ak si však budeš platiť aj DNP, tak môžeš mať materskú cca. 15000,-. ;)
Z DNP už máš splnenú podmienku 270 dní poistenia?
Ak áno, tak sa odhlás, tieto dni sa Ti budú potom počítať aj pri posudzovaní nároku na materské ako SZČO /pretože keďže začneš ako SZČO platiť povinné poistenie až od 1.7.2008, je dosť možné, že z tohto poistenia nesplníš ku dňu pôrodu podmienku 270 dní/.
Aby Ti teda tých 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP uplynulo čo najskôr, odporúčam odhlásiť sa z DNP, ktoré Ti momentálne trvá, a následne sa prihlásiť z maximálneho VZ. Od 1.7.2008, kedy začneš platiť poistenie aj ako SZČO, si urobíš zmenu na DNP, a to zníženie maximálneho VZ /od 1.7.2008 by mal byť cca. 30300,-/ o VZ SZČO. :)
Ak pôjdeš na materskú v tomto roku, tak dostaneš dávku vypočítanú zo súčtu obidvoch VZ ale len do výšky maximálneho VZ. Čiže tvoja materská bude cca. 15000,- a pri zohľadnení zvýšeného VZ od 1.7.2008 to môže byť až 16000,- /to záleží od toho, kedy nastúpiš na MD, čiže ako dlho budeš platiť z toho zvýšeného VZ po 1.7.2008/.
Tinika
07.02.08,09:41
Ďakujem krásne, konečne mi niekto uplne odpovedal na moje otázky. Ale ešte jedna. Keď sa odhlásim a znova prihlásim na DNP do kedy mám platiť maximum? Do nástupu na matersku /a keď sa od 1.7. VZ zníži o sumu odvodov zo živnosti tak nie maximu ale rozdiel/.
A keď znova začnem platiť DNP z max. VZ dni sa mi počítajú znova? Alebo už ide len o VZ? A splním dni aj z DNP aj z odvodov zo SZCO?

PS: 270 dní mám splnených.

DAKUJEM
wkatka
07.02.08,11:47
Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.
jankasm
07.02.08,11:49
Ďakujem krásne, konečne mi niekto uplne odpovedal na moje otázky. Ale ešte jedna. Keď sa odhlásim a znova prihlásim na DNP do kedy mám platiť maximum? Do nástupu na matersku /a keď sa od 1.7. VZ zníži o sumu odvodov zo živnosti tak nie maximu ale rozdiel/.
A keď znova začnem platiť DNP z max. VZ dni sa mi počítajú znova? Alebo už ide len o VZ? A splním dni aj z DNP aj z odvodov zo SZCO?

PS: 270 dní mám splnených.

DAKUJEM

Do 270 dní poistenia sa Ti počíta aj to DNP z minima, ktoré ukončíš. Sledujú sa 2 roky spätne ku dňu pôrodu, nemusí to byť bez prerušenia, dokonca to ani nemusí byť len z DNP. Môže to byť napr. aj dni poistenia zo zamestnania alebo SZČO, len vtedy musia byť tieto poistenia ukončené. A to je aj odpoveď na druhú otázku. Keďže už máš 270 dní DNP splnených, tak z DNP nárok na materskú bude. Ako SZČO síce od 1.7.2008 možno 270 dní nestihneš, ale ku dňom, ktoré budeš mať zo SZČO sa pripočítajú dni nemocenského poistenia z posledných dvoch rokov z ukončených poistení. A to bude práve to DNP, ktoré teraz ukončíš. Takže aj zo SZČO nárok bude. ;)
Od nového prihlásenia ide hlavne o VZ počas tých 26 týždňov trvania DNP. Z maximálneho VZ, alebo z rozdielu maximum - VZ ako SZČO treba platiť až do nástupu na MD, pokiaľ bude nástup v roku 2008. Ak by bol nástup na MD až v roku 2009, tak potom si môžeš od 1.1.2009 znížiť VZ /len urobiť zmenu/na minimum. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2008. :)
jankasm
07.02.08,11:56
Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.

Dúfam, že túto odpoveď nájdeš. :---
Tvoj plán je úplne perfektný. Uzatvor DNP z minima, len kvôli splneniu podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Potom DNP zrušíš a pár dní pred nástupom na MD, stačí napr. aj 2 dni, aby sa neplatili zbytočné odvody, sa zamestnáš u toho známeho s mesačným platom 28142,-. Potom bude treba vypočítať plat za tie 2 dni, aby si dosiahla maximálny VZ. Pretože treba dať pozor, aby to neboli víkendové dni a príjem za tie 2 dni je rozdielny aj v závislosti od počtu dní v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Takže, ak budeš chcieť mať istotu s výpočtami, kľudne ešte napíš, keď budeš vedieť presný dátum nástupu na MD. ;)
PP môžete potom ukončiť alebo v skúšobnej dobe, alebo dohodou hneď po nástupe na MD. Zamestnávateľ už po nástupe na MD nebude mať s tebou žiadne výdavky, len na poisťovne /SP+ZP/ oznámi, že si nastúpila na MD.
ajobs
07.02.08,11:58
Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.

Prvá moja otázka je, či tých 185 dní nemocenského poistenia je počítaných od 26.6.2006 ? Ak áno, potom tvoje úvahy sú správne. Treba sa rýchlo dobrovoľne nemocensky poistiť z minima 8100 Sk, a pokračovať v tomto DNP až do nástupu na MD. Ak dobre počítam pri TP 25.6.2008 by mal byť tvoj nástup na MD okolo 14.6.2008 (6-týždňov do pôrodu), pričom tesne pred týmto termínom je potrebné (pri súčasnom výklade SP o započítavaní iba dní ukončeného NP) sa odhlásiť z DNP, a napr. 12.5.2008 začať nové zamestnanie s maximálnym VZ 28.142 Sk. Potom z 2 dní zamestnania sa vypočíta materské, čo bude cca 15.000 Sk mesačne.
Zamestnanie môže pokračovať aj počas MD, netreba ho ukončiť ihneď.
ajobs
07.02.08,12:00
mimotemy Janka, skoro navlas rovnako sme budúcej mamičke poradili - a to sme ani neodpisovali :):D.
babulka25
07.02.08,12:28
Dobrý deň. So zamestnávateľom som sa dohodla na skončení PP a uzatvorení nového PP s MVZ,odovzdá papiere na sociálnu poisťovňu.Pošle mi potom nejaké vyrozumenie sociálna poisťovňa,že eviduje ma,že som na MD a výpočet výšky príspevku aký budem poberať na MD?A ešte jedna otázočka mám ešte nejakú povinnosť ohlasovaciu ja osobne na úradoch?Viem,že do 15 dní po pôrode sa musím hlásiť kvôli druhému pilieru.Ďakujem
wkatka
07.02.08,12:36
Dakujem za odpovede. Ani som netusila, ze pridu tak skoro.:)
Jana Motyčková
07.02.08,12:37
SP posiela rozhodnutie o priznaní materského a v akej výške. Pri nástupe na MD nemáš iné povinnosti.
babulka25
07.02.08,12:40
Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď.;)
saskia26
07.02.08,15:50
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy:D): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?
Tinika
07.02.08,18:27
Ďakujem. A aj keď preruším DNP, tak v pohode dostanem materskú, lebo 270 z DNP, čo teraz zruším sa pripočíta aj k novému DNP aj k SZCO?

Fajn. To je celkom dobré. Ďakujem.
ajobs
07.02.08,21:32
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy:D): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?

Celková výška materského bude na jeden deň 55% zo súčtu (455,8405+270)=725,8405 Sk, to znamená 399,212275 Sk.
Ak si chceš zvýšiť materské na maximum, ukonči vo svojej firme zamestnanie, a opätovne uzavri (ak sa dá) nový PP s maximálnym VZ.
Marti.ka
08.02.08,06:28
Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.
celestina
08.02.08,06:33
Pre istotu by som sa poistila z VZ 17 000 a ak by vznikol preplatok tak požiada o jeho vrátenie.
brčko
08.02.08,07:15
Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.

A bude mať splnenú z DNP podmienku 270dní pred pôrodom?
Marti.ka
08.02.08,07:16
Ešte sa veľmi dobre nevyznám v novom zákone o sociálnom poistení. Takže sa spýtam. Kolegyňa spĺňa podmienku poistenia 270 dní. Viem, že z DPO sa jej bude materská počítať, ak poistenie trvá 26 týždňov. Len si nie som istá, či to musí stihnúť ešte pred odchodom na materskú alebo stačí 26 týždňov najneskôr v deň pôrodu.
Stihne to ak termín pôrodu je 25.9.2008 , teda nástup na materskú 14.8.2008
alebo 20.9.2008, teda nástup na materskú 09.8.2008
DPO musí trvať 26 týždňov, teda 182 dní. Ak sa poistí od zajtra 09.02.2008 do 14.08. to bude 187 dni , v druhom prípade 182 dni. Dá sa to ešte stihnúť?Vďaka.
brčko
08.02.08,07:26
Ešte sa veľmi dobre nevyznám v novom zákone o sociálnom poistení. Takže sa spýtam. Kolegyňa spĺňa podmienku poistenia 270 dní. Viem, že z DPO sa jej bude materská počítať, ak poistenie trvá 26 týždňov. Len si nie som istá, či to musí stihnúť ešte pred odchodom na materskú alebo stačí 26 týždňov najneskôr v deň pôrodu.Vďaka.

Ak sa v tom až tak nevyznáš, nedá mi nespýtať a nevysvetliť.

26týždnov musí stihnúť do nástupu na MD. Jej vychádza nástup na MD, ak pôjde obvyklých 6týždnov pred PTP na 14.8.08.
Ak sa poistí 11.2.08, tak po uplynutí 26týždnov, od 11.8.08 sa jej rátajú dávky zo "zjednodušene povedané" skutočného VZ z DNP. Ale to len v prípade, že jej vznikne nárok!
Ak má zo zamestnania splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splnenú, neznamená to, že ju bude mať splnenú automaticky aj z DNP (taký je výklad SP).
Ak hovoríš, že 270dní má splnených aj z DNP, tak predpokladám, že už mala predtým DNP alebo v dvoch rokoch pred pôrodom mala ukončený PP alebo si platila NP ako SZCO.
Marti.ka
08.02.08,07:32
Ak sa v tom až tak nevyznáš, nedá mi nespýtať a nevysvetliť.

26týždnov musí stihnúť do nástupu na MD. Jej vychádza nástup na MD, ak pôjde obvyklých 6týždnov pred PTP na 14.8.08.
Ak sa poistí 11.2.08, tak po uplynutí 26týždnov, od 11.8.08 sa jej rátajú dávky zo "zjednodušene povedané" skutočného VZ z DNP. Ale to len v prípade, že jej vznikne nárok!
Ak má zo zamestnania splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splnenú, neznamená to, že ju bude mať splnenú automaticky aj z DNP (taký je výklad SP).
Ak hovoríš, že 270dní má splnených aj z DNP, tak predpokladám, že už mala predtým DNP alebo v dvoch rokoch pred pôrodom mala ukončený PP alebo si platila NP ako SZCO.
Tomu nerozumien. Možno som to zle pochopila, ale podľa prečítaných tém som si myslela, že na DPO bude mať nárok ak je celkovo poistená 270 dní /napr. zo zamestnania/ a DPO musí byť poistená 6 týždňov pred pôrodom, príp. pred nástupom na materskú /nie som si istá/. Takže sa mýlim?
brčko
08.02.08,07:44
Pozri si v tejto téme príspevky č. 338 a 341 od p.Mihála

A zabudla som ti odpovedať na otázku? (ale dodatočne pozerám, odpoved je aj v predchádzajúcom príspevku)
26týždnov musí uplynúť do nástupu na materskú (nie do dna pôrodu). Ak bude mať splnenú podmienku 270dní NP aj z DNP, treba sa hned poistiť.
Marti.ka
08.02.08,08:33
Tak teraz som z toho úplne "paf".Vidno, že som už dlhšie nesledovala túto tému.
Platí to aj pri nemocenskom DNP alebo len pri materskej?
T.z., že tá moja kolegyňa by túto "novú" podmienku nestihla, pretože bola poistená len ako zamestnanec. Ak by teda bola poistené DNP minulý rok 3 mesiace a tohto roku ďalších 6 týždňov, tak by jej nárok vznikol? alebo keby bola poistená v inom zamestnaní nejakých pár mesiacov, tak by to bolo v poriadku? Pýtam sa preto, kedy by to vlastne tehotná žena mohla stihnúť a dostávať aj materské z DNP.
Ak poznáte nejaké konkrétne prípady kedy by to bolo možné, bola by som rada. Aspoň to lepšie pochopím. Vďaka za cenné príspevky.
Marti.ka
08.02.08,08:39
Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?
ajobs
08.02.08,08:49
Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?

Počítajú sa všetky ukončené poistenia, teda okrem zamestnania aj DNP a povinné poistenie SZČO.
brčko
08.02.08,09:13
Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?

Ak by mala jeden PP napr. od roku 2005 do 31.12.06, od 1.1.07 nový PP až do nástupu na MD 14.8.08. Popritom si tiež od 11.2.08 platila DNP.
Podla terajšieho výkladu SP by mala mať nárok na materskú zo zamestnania aj z DNP. Ku každému z týchto poistení, ktoré trvajú ku dnu nástupu na MD by sa mali prirátať dni ukončeného NP z prvého zamestnania (14.8.06-31.12.06), takže podmienka 270dní aj zo zamestnania aj z DNP by mala byť splnená.
Marti.ka
08.02.08,10:09
Ďakujem za odpovede. Myslím, že už to začínam chápať.
wkatka
08.02.08,11:19
Dúfam, že túto odpoveď nájdeš. :---
Tvoj plán je úplne perfektný. Uzatvor DNP z minima, len kvôli splneniu podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Potom DNP zrušíš a pár dní pred nástupom na MD, stačí napr. aj 2 dni, aby sa neplatili zbytočné odvody, sa zamestnáš u toho známeho s mesačným platom 28142,-. Potom bude treba vypočítať plat za tie 2 dni, aby si dosiahla maximálny VZ. Pretože treba dať pozor, aby to neboli víkendové dni a príjem za tie 2 dni je rozdielny aj v závislosti od počtu dní v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Takže, ak budeš chcieť mať istotu s výpočtami, kľudne ešte napíš, keď budeš vedieť presný dátum nástupu na MD. ;)
PP môžete potom ukončiť alebo v skúšobnej dobe, alebo dohodou hneď po nástupe na MD. Zamestnávateľ už po nástupe na MD nebude mať s tebou žiadne výdavky, len na poisťovne /SP+ZP/ oznámi, že si nastúpila na MD.
Dakujem za radu. A chcem sa spytat ohladom tych vypoctov. Ak mi teda gynekolog urcil datum porodu 1.7., tak na matersku by som isla 20.5. Je mi vyhodnejsie sa zamestnat v novom zamestnani s max. VZ este v aprili, alebo staci od 1.5. - v maji su vsak nejake sviatky a vikendy, ci ze je tam malo pracovnych dni, aby mi to tam potom neubralo. Ako sa to vlastne presne pocita?
brčko
08.02.08,12:27
Dakujem za radu. A chcem sa spytat ohladom tych vypoctov. Ak mi teda gynekolog urcil datum porodu 1.7., tak na matersku by som isla 20.5. Je mi vyhodnejsie sa zamestnat v novom zamestnani s max. VZ este v aprili, alebo staci od 1.5. - v maji su vsak nejake sviatky a vikendy, ci ze je tam malo pracovnych dni, aby mi to tam potom neubralo. Ako sa to vlastne presne pocita?

Tvoje rozhodujúce obdobie (RO) na výpočet denného vymeriavacieho základu (DVZ) na výpočet materskej v prípade ak nastúpiš na MD v máji a tvoj nový PP začne :

1. v máji, bude od začiatku PP do 19.5.08 (do dna ktorý predchádza dnu nástupu na MD)
2. v apríly, bude od začiatku PP do konca apríla (od začiatku PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD)

V máji môže byť maximálny DVZ 907,80sK (28142:31dní v máji). Máj má 22prac.dní + platených sviatkov. Nástup na MD 20.5.08.
1. Ak by si uzatvorila PP 19.5.08 s HM 20000,- (907,8x 22), RO bude 1den 19.5.08, DVZ bude 907,8 (HM cca 909) a dosiahneš maximálnu materskú 499,29Sk na kal.den.
2. Ak by si uzatvorila PP 1.5.08 (RO= 1.-19.5.08 =19kal.dní) s HM 29200,- (907,8x 19 :13odprac.prac.dní a sviatkov v RO x 22), DVZ by mal byť tiež maximálny.

Tak snád je to zruzumitelné.;)
Evička S
08.02.08,12:51
Zdravím Vás poraďáci, aj keď som ešte nemala žiadny príspevok do vašej diskusie pravidelne ju sledujem, dosť málo sa píše v súvislosti živnostníčka a materské. Zaujíma ma hlavne téma, keďže sme sa rozhodli mať bábo. Skúšame od augusta, ale zatiaľ nič. Pre istotu som sa vtedy v auguste 2007 DNP poistila. Každý mesiac si platím tak , aby som spolu s DNP a ZSČO mala maximum 28 xxx Sk. Už som výšku DNP niekoľko x menila, naposledy v novembri 2007, kedy som si to takto nastavila. Zaujímalo by ma či postupujem správne. Nikdy som nebola inak zamestnaná len ako SZČO od roku 2000. Chcela by som vedieť, že keď to bude aktuálne či sa mi zrátajú odvody zo SZČO a DNP a dostanem tak tých cca 15 xxx? Keby je potom treba pozastaviť živnosť?
ajobs
08.02.08,21:48
Zdravím Vás poraďáci, aj keď som ešte nemala žiadny príspevok do vašej diskusie pravidelne ju sledujem, dosť málo sa píše v súvislosti živnostníčka a materské. Zaujíma ma hlavne téma, keďže sme sa rozhodli mať bábo. Skúšame od augusta, ale zatiaľ nič. Pre istotu som sa vtedy v auguste 2007 DNP poistila. Každý mesiac si platím tak , aby som spolu s DNP a ZSČO mala maximum 28 xxx Sk. Už som výšku DNP niekoľko x menila, naposledy v novembri 2007, kedy som si to takto nastavila. Zaujímalo by ma či postupujem správne. Nikdy som nebola inak zamestnaná len ako SZČO od roku 2000. Chcela by som vedieť, že keď to bude aktuálne či sa mi zrátajú odvody zo SZČO a DNP a dostanem tak tých cca 15 xxx? Keby je potom treba pozastaviť živnosť?

Evička, prosím ťa napíš aký máš (alebo si mala v roku 2007) VZ ako SZČO aj DNP, odkedy platíš jedno aj druhé poistenie, a kedy predpokladáš nástup na MD (samozrejme to sa presne nedá). Ak napíšeš viac podrobností, aj rady budú presnejšie.:)
wkatka
09.02.08,05:54
Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.
saskia26
09.02.08,11:46
Pôvodca textu príspevku: saskia26 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t65484-p78-materska-2008-a.html#post637656)
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy:D): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?


Celková výška materského bude na jeden deň 55% zo súčtu (455,8405+270)=725,8405 Sk, to znamená 399,212275 Sk.
Ak si chceš zvýšiť materské na maximum, ukonči vo svojej firme zamestnanie, a opätovne uzavri (ak sa dá) nový PP s maximálnym VZ.

ajobs, ďakujem za odpoveď. Takže pred nástupom na materskú ukončím PN a ukončím aj súčasný pracovný pomer. Môžem to ukončiť v rovnaký deň alebo musí byť aspoň jeden deň rozdiel?
Čo urobím s DNP? Bude stále pokračovať? Chcela by som si ho nechať pri prípadnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky.
ajobs
09.02.08,12:07
Pôvodca textu príspevku: saskia26 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t65484-p78-materska-2008-a.html#post637656)
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy:D): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?



ajobs, ďakujem za odpoveď. Takže pred nástupom na materskú ukončím PN a ukončím aj súčasný pracovný pomer. Môžem to ukončiť v rovnaký deň alebo musí byť aspoň jeden deň rozdiel?
Čo urobím s DNP? Bude stále pokračovať? Chcela by som si ho nechať pri prípadnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky.

A ty si teraz PN ? Ak áno, potom ukončíš PN aj zamestnanie (môže byť v jeden deň). Ďalší deň uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28.142 Sk - napr. 13.4.2008 ukončíš PP a 14.4.2008 uzatvoríš nový PP. Len ten jeden deň ti bude stačiť na stanovenie RO a VZ pre nárok na materské. DNP si môžeš nechať, v budúcnosti ho využiješ.
saskia26
09.02.08,12:31
A ty si teraz PN ? Ak áno, potom ukončíš PN aj zamestnanie (môže byť v jeden deň). Ďalší deň uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28.142 Sk - napr. 13.4.2008 ukončíš PP a 14.4.2008 uzatvoríš nový PP. Len ten jeden deň ti bude stačiť na stanovenie RO a VZ pre nárok na materské. DNP si môžeš nechať, v budúcnosti ho využiješ.

V súčasnosti som na PN a budem až do nástupu na materskú. Zrejme za ten jeden deň, keď budem zamestnaná zaplatím DNP a potom znovu od materskej nebudem platiť až po rodičovskú dovolenku, však?
Ďakujem, ajobs, dúfam, že šéf bude ústretový.
brčko
09.02.08,13:18
Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.

Ak si budeš uplatnovať nárok na materské zo zamestnania, tak sa ti rátajú do 270dní automaticky všetky dni z tohto NP do dna PTP/pôrodu. Okrem týchto dní sa k nim prirátajú dni už ukončených NP-í. Teda dni z ukončeného DNP + dni NP z predchádzajúceho zamestnania samozrejme v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ku dnu nástupu na MD zatial nie je splnená podmienka 270dní NP, tak podla mna, pracovníčky SP čakajú na doručenie rodného listu dieťaťa (čo musíš doručiť SP. prehlasuješ to v žiadosti o materské), pretože ak je to na hrane, tam rátajú 270dní presne do dna pôrodu a nie do PTP uvedenom na žiadosti o materské.

Ako som pozerala na tvoje predchádzajúce príspevky, tak by si nemala mať problém s dosiahnutím 270dní, dokonca s prehladom už ku dnu nástupu na MD, len si dávaj na seba pozor.
Písala si o 185dnoch NP z predchádzajúceho(cich) zamestnaní (dúfam v posledných dvoch rokoch pred PTP). Od 8.2.08 si sa chcela prihlásiť na DNP z minima.
Podla mna, ked dosiahneš zo súčtu predchádzajúcich NP+DNP 270dní (tuším to vychádza do 2.5.08, resp. prispôsob potom aktuálnemu PTP), odhlás sa. A pred nástupom na MD sa zamestnaj. Ak nastupuješ na MD 20.5., tak stačí aj 19.5.08.
brčko
09.02.08,13:22
V súčasnosti som na PN a budem až do nástupu na materskú. Zrejme za ten jeden deň, keď budem zamestnaná zaplatím DNP a potom znovu od materskej nebudem platiť až po rodičovskú dovolenku, však?
Ďakujem, ajobs, dúfam, že šéf bude ústretový.

Ak ten jeden den, kedy budeš mať maximálny VZ zo zamestnania zaplatíš aj DNP, tak ti vznikne v SP preplatok, lebo VZ v tento jeden den z DNP bude 0Sk. Ale aj napriek tomu by som to zaplatila.

Vznikne ti potom nárok na materské zo zamestnania z maxima a z DNP z DVZ 270,- (predpokladám zo samotného DNP máš už nad 270dní, len 26týždnov nesplňaš). Ale úhrn nárokov upravia a vyplatia ti len jedno maximum.
Takže možno by stačil zo zamestnania aj nižší VZ. Ale ak bude maximum, je to istené.
saskia26
09.02.08,15:12
Ak ten jeden den, kedy budeš mať maximálny VZ zo zamestnania zaplatíš aj DNP, tak ti vznikne v SP preplatok, lebo VZ v tento jeden den z DNP bude 0Sk. Ale aj napriek tomu by som to zaplatila.

Vznikne ti potom nárok na materské zo zamestnania z maxima a z DNP z DVZ 270,- (predpokladám zo samotného DNP máš už nad 270dní, len 26týždnov nesplňaš). Ale úhrn nárokov upravia a vyplatia ti len jedno maximum.
Takže možno by stačil zo zamestnania aj nižší VZ. Ale ak bude maximum, je to istené.

Keďže som si platila DNP od marca 2007, potom zrušila a uzatvorila v decembri 2007 nové, tak podmienku 270 dní spĺňam.
Škoda, že som v novembri zrušila kratší pracovný úväzok, ktorý trval od júla 2007, mohla som to mať vyriešené. Ale keďže som zle pochopila výklad SP, tak musím vymýšľať niečo nové.
Mzda za ten jeden deň bude 1564 Sk, aby sa dosiahla maximálna materská?
brčko
09.02.08,19:03
Keďže som si platila DNP od marca 2007, potom zrušila a uzatvorila v decembri 2007 nové, tak podmienku 270 dní spĺňam.
Škoda, že som v novembri zrušila kratší pracovný úväzok, ktorý trval od júla 2007, mohla som to mať vyriešené. Ale keďže som zle pochopila výklad SP, tak musím vymýšľať niečo nové.
Mzda za ten jeden deň bude 1564 Sk, aby sa dosiahla maximálna materská?

Ak ukončíš terajší PP 13.4.08, uzatvoríš nový 14.4.08 a nastúpiš na MD 15.4.08, tak ak za jeden den=14.4.08 dosiahneš mzdu 939,- Sk (28142:30), t.j. mesačnú HM 20700,- (22x939) získaš zo zamestnania nárok na maximálnu materskú.
Vzhladom na to, že ti vznikne nárok aj z DNP, potom ti postačí aj mzda 669,- (939-270) t.j. mesačná HM 14800,-
Prípadne sa dá aj mesačná HM nižšia + odmeny.
wkatka
10.02.08,07:54
Jasne, uz tomu rozumiem. Len dufam, ze ma SP niecim nezaskoci. Dakujem este raz za rady.
jankasm
10.02.08,08:22
Tomu nerozumien. Možno som to zle pochopila, ale podľa prečítaných tém som si myslela, že na DPO bude mať nárok ak je celkovo poistená 270 dní /napr. zo zamestnania/ a DPO musí byť poistená 6 týždňov pred pôrodom, príp. pred nástupom na materskú /nie som si istá/. Takže sa mýlim?


Pozri si v tejto téme príspevky č. 338 a 341 od p.Mihála

A zabudla som ti odpovedať na otázku? (ale dodatočne pozerám, odpoved je aj v predchádzajúcom príspevku)
26týždnov musí uplynúť do nástupu na materskú (nie do dna pôrodu). Ak bude mať splnenú podmienku 270dní NP aj z DNP, treba sa hned poistiť.

Skutočne je to tak, že tá podmienka musí byť splnená v deň nástupu na MD. Ona by však v prípade, že túto podmienku splní neskôr ako jej skutočne MD začne, mohla o materské z DNP kľudne požiadať napr. o 2 týždne neskôr, ako nastúpi na MD.
Myslím, že nie je dôležité k akému dňu ju lekár vypíše na MD /to je podstatné len pre zamestnávateľa, pretože tam sa čerpá MD/ ale dátum, ku ktorému si o materské požiada.
Ukráti sa tým asi o 2 týždne výplaty materskej z DNP, ale ak si tým zvýši materskú o pár tisícok, tak sa to v každom prípade vyplatí. ;)
Neviem, či to v praxinaozaj takto funguje, nemám s tým vlastnú skúsennosť, preto by som bola rada, ak moje tvrdenie niekto potvrdí. Ď. :)
jankasm
10.02.08,08:36
Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.


Ak si budeš uplatnovať nárok na materské zo zamestnania, tak sa ti rátajú do 270dní automaticky všetky dni z tohto NP do dna PTP/pôrodu. Okrem týchto dní sa k nim prirátajú dni už ukončených NP-í. Teda dni z ukončeného DNP + dni NP z predchádzajúceho zamestnania samozrejme v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ku dnu nástupu na MD zatial nie je splnená podmienka 270dní NP, tak podla mna, pracovníčky SP čakajú na doručenie rodného listu dieťaťa (čo musíš doručiť SP. prehlasuješ to v žiadosti o materské), pretože ak je to na hrane, tam rátajú 270dní presne do dna pôrodu a nie do PTP uvedenom na žiadosti o materské.

Ako som pozerala na tvoje predchádzajúce príspevky, tak by si nemala mať problém s dosiahnutím 270dní, dokonca s prehladom už ku dnu nástupu na MD, len si dávaj na seba pozor.
Písala si o 185dnoch NP z predchádzajúceho(cich) zamestnaní (dúfam v posledných dvoch rokoch pred PTP). Od 8.2.08 si sa chcela prihlásiť na DNP z minima.
Podla mna, ked dosiahneš zo súčtu predchádzajúcich NP+DNP 270dní (tuším to vychádza do 2.5.08, resp. prispôsob potom aktuálnemu PTP), odhlás sa. A pred nástupom na MD sa zamestnaj. Ak nastupuješ na MD 20.5., tak stačí aj 19.5.08.

Úplne súhlasím s brčko. Zo zamestnania máš už splnených 185 dní NP. Čiže keď sa okamžite prihlásiš na DNP, tak do toho 20.05.2008 budeš mať podmienku 270 dní bezpečne splnenú /01.02.-19.05.2008=109 dní/. Počítajú sa kalendárne dni. Len nech sa prihlási hneď, pretože už dnes máme 10.02.2008, takže už je to o 10 dní menej.;)
Ak nastupuje na MD 20.05.2008, tak odporúčam DNP ukončiť napr. 18.05.2008 /odhlášku zanes už v piatok 16.05.2008/. Nový PP uzatvoriť 19.05.2008, stačí tento jeden deň, aby zamestnávateľ zbytočne moc neplatil na odvodoch, a z neho potom vypočítajú materskú. VZ za ten jeden deň musí byť 908,-. :)
Ajka22
10.02.08,09:34
Ahoj, chcela by som sa informovať, čo presne tato formulácia znamená (ohľadom rozhodujúceho obdobia, ktoré sa určí podľa toho, kedy vzniklo (kedy začalo) príslušné nemocenské poistenie): "Ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom odchádza na materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom odchádza na materské. " Čo to znamená ,ak by som napr. mala nové zamestnanie od.1.6 do 7.6 a na MD by som odchádzala od 7.6., čiže v tom istom mesiaci, nebral by sa mi VZ z nového zamestnania? Podľa toho, čo píšete v predchádzajúcich príspevkoch, by to tak nemalo byť, ale podľa podľa tejto formulácie som si neni istá. Ďakujem za odpoveď.
celestina
10.02.08,09:42
Ahoj, chcela by som sa informovať, čo presne tato formulácia znamená (ohľadom rozhodujúceho obdobia, ktoré sa určí podľa toho, kedy vzniklo (kedy začalo) príslušné nemocenské poistenie): "Ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom odchádza na materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom odchádza na materské. " Čo to znamená ,ak by som napr. mala nové zamestnanie od.1.6 do 7.6 a na MD by som odchádzala od 7.6., čiže v tom istom mesiaci, nebral by sa mi VZ z nového zamestnania? Podľa toho, čo píšete v predchádzajúcich príspevkoch, by to tak nemalo byť, ale podľa podľa tejto formulácie som si neni istá. Ďakujem za odpoveď.
§ 54



(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
V takom prípade by platil bod c, pretože poistenie vzniklo v mesiaci, kedy odchádzaš na MD.
lucia77
10.02.08,20:32
dobry vecer,chcela by som sa opytat na nas pripad: od sept 2005 som na MD, tento rok v auguste cakame druhe babo, firma pre ktoru som pracovala prepustila vsetkych zamestnancov(okrem mna kedze som na MD) a mali dat navrh na zrusenie firmy a ja sa stanem nezamestnanou, ked sa firma zrusi.budem splnat podmienku 270 dni nem.poistenia ked uz vlastne nebudem zamestnana?mam sa dobrovolne nemocensky poistit?
Evička S
11.02.08,08:21
Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude. Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva
Jana Motyčková
11.02.08,10:49
dobry vecer,chcela by som sa opytat na nas pripad: od sept 2005 som na MD, tento rok v auguste cakame druhe babo, firma pre ktoru som pracovala prepustila vsetkych zamestnancov(okrem mna kedze som na MD) a mali dat navrh na zrusenie firmy a ja sa stanem nezamestnanou, ked sa firma zrusi.budem splnat podmienku 270 dni nem.poistenia ked uz vlastne nebudem zamestnana?mam sa dobrovolne nemocensky poistit?
Podmienku 270 dní spĺňať budeš - doba na rodićovskej dovolenke sa do týchto dní započítava. DNP nemá veľmi význam, materské z neho by bolo len cca 4450 Sk. Ak máš možnosť, zamestnaj sa aspoň na pár dní s dobrým príjmom.
Fucta
11.02.08,15:23
Dobrý deň, poprosím Vás o odsúhlasenie mojich výpočtov. Chcem si vylepšiť materskú. Dobu NP zamestnanca 270 dní mám splnené. PP ukončený 31.12. medzitým na ÚP. Ak 18.2. uzatvorým nový PP (1.3. nástup na MD)môj VZ pre dosiahnutie max. materskej musí byť zo sumy 11645,- Sk od 18.2 do 29.2.? takže stanovenie hrubej mzdy za 2/08 bude stačiť vo výške 20.500,- Sk? Odvody potom zaplatím z VZ 11.715,- Sk. Sú moje výpočty správne? Ďakujem za odpoveď.
brčko
11.02.08,16:02
Dobrý deň, poprosím Vás o odsúhlasenie mojich výpočtov. Chcem si vylepšiť materskú. Dobu NP zamestnanca 270 dní mám splnené. PP ukončený 31.12. medzitým na ÚP. Ak 18.2. uzatvorým nový PP (1.3. nástup na MD)môj VZ pre dosiahnutie max. materskej musí byť zo sumy 11645,- Sk od 18.2 do 29.2.?súhlasí takže stanovenie hrubej mzdy za 2/08 bude stačiť vo výške 20.500,- Sk? ak nebudeš mať odmeny, tak mes.HM musí byť 24500,- (11645 : 10odprac.dní x 21pr.dní vo febr.) Ak by si mala HM20.500, tak treba s odmenou cca 1900,-Sk(20500:21x10 + 1900. Odvody potom zaplatím z VZ 11.715,- Sk.predpokladám cca 11667,-resp. 11645 Sú moje výpočty správne? Ďakujem za odpoveď.

odpovede v texte
ivanabajka
11.02.08,17:07
ahoj,
poprosim o radu, kedze na socialke mi tvrdia na kazdom oddeleni nieco ine...
momentalne som na RD s prvorodenou dcerkou (3roky bude mat v juli). som vedena ako zamestnanec (teda aspon z povodneho zamestnania som zatial nedostala vypoved) s platom 10 000sk. od minulorocneho aprila do konca januara 2008 som si platila DNP z minima (cize aj tam mam splnenych 270dni poistenia). od zaciatku aprila planujem nastupit na MD s nasim krpcekom.
na socialke mi tvrdia, ze narok na materske mi vznika aj zo zamestnania, aj z DNP, spolu zaklad vyse 18 000sk. tvrdia mi ale, ze v pripade, keby som sa teraz zamestnala napr. od dnes na dobu jedneho mesiaca s platom 10 000, ze toto zamestnanie nebude mat vplyv na vypocet materskeho prispevku. ako je to teda??? nezvysil by sa mi takymto zamestnanim zaklad na vypocet materskeho prispevku na maximalnu vysku?
resp. ak by mi taketo zamestnanie pomohlo k ziskaniu maximalnej materskej, kedy, na aku dlzku a s akym platom by malo byt?
poradte prosim
brčko
11.02.08,17:49
ahoj,
poprosim o radu, kedze na socialke mi tvrdia na kazdom oddeleni nieco ine...
momentalne som na RD s prvorodenou dcerkou (3roky bude mat v juli). som vedena ako zamestnanec (teda aspon z povodneho zamestnania som zatial nedostala vypoved) s platom 10 000sk. od minulorocneho aprila do konca januara 2008 som si platila DNP z minima (cize aj tam mam splnenych 270dni poistenia). od zaciatku aprila planujem nastupit na MD s nasim krpcekom.
na socialke mi tvrdia, ze narok na materske mi vznika aj zo zamestnania, aj z DNP, spolu zaklad vyse 18 000sk. tvrdia mi ale, ze v pripade, keby som sa teraz zamestnala napr. od dnes na dobu jedneho mesiaca s platom 10 000, ze toto zamestnanie nebude mat vplyv na vypocet materskeho prispevku. ako je to teda??? nezvysil by sa mi takymto zamestnanim zaklad na vypocet materskeho prispevku na maximalnu vysku?
poradte prosim

vzhladom na výklad SP, ktorý je tu už viackrát spomínaný, by ti bohužial z nového PP nárok na materskú nevznikol. Nesplnila by si z neho podmienku 270dní.
Jedine ukončiť DNP a uzatvoriť PP z VZ 28142-10000 resp. denným VZ 605,- Sk ((28142-10000):30). Potom by sa ti prirátali ku dnom NP z nového PP aj dni NP z ukončeného DNP. Nárok na materské by si mala z pôvodného aj nového zamestnania a malo by to byť maximum.
Uved konkrétny dátum nástupu na MD.
ivanabajka
11.02.08,18:03
DNP mam ukoncene k 30.1.2008. na socialke ma upozornili, ze by som ho mala zasa zacat platit par dni pred nastupom na MD.
termin nastupu na MD zatial nemam presne urceny, zalezi na dohode s lekarom, ale najneskor by to malo byt 6.4.2008.
lulusik77
11.02.08,18:07
Dobry vecer,
velmi pekne by som chcela poprosit o radu......................
som zamestnana (po rodic.dovolenke) od 15.8.2007 na dobu urcitu do 31.8.2008.
Od 3.1.2008 som PN. Som tehotna. Vedenie v praci ma uz nechce naspat,ze naco uz by som chodila na dva-tri mesiace do prace (povedala som ze mohla by som po PN nastupit tak v marci,aprili) a kedze som na dobu urcitu,praca mi samozrejme "pada" Ide o to,ze mi navrhli,ze kedze som PN,zastup za mna dat nemozu!!!!,tak ze vlastne drzim miesto,a niekto za mna musi robit. a navrhli mi,ze si mam dat vypoved!!!!! alebo ukoncit prac.pomer dohodou-teda ze ja davam dobrovolne vypoved! tak som povedala,ze to veru nie. Je mozne,ze budem nakoniec PN az do nastupu materskej.
som od 2.7.2007 poistena DNP,cize nejako v marci by mi to malo vydat tych 270 dni....urobila som zrusenie minima,prihlasenie z maxima a zmenu opat na minimum od 1.1.08, lenze od toho 3.1. 2008 som PN,cize za januar 08 som zaplatila len alikvotne tie dva dni,24sk. pani mi povedala v SP ze cez PN sa neplati. Je to pravda?
Znamena to,ze keby som nadalej bola PN,napr. aj v tom marci,tak mi nevznikne narok na PN-ku aj z DNP kedze ho teraz nemozem platit???????????? to,ze neplatim DNP a mozno tym padom nebudem az do materskej, nejako to ovplyvni moju matersku,alebo vplyv na nu bude mat len rok 2007?
prepacte za take kvantum otazok............dakujem velmi pekne.
brčko
11.02.08,19:44
Dobry vecer,

velmi pekne by som chcela poprosit o radu......................

som zamestnana (po rodic.dovolenke) od 15.8.2007 na dobu urcitu do 31.8.2008.

Od 3.1.2008 som PN. Som tehotna. Vedenie v praci ma uz nechce naspat,ze naco uz by som chodila na dva-tri mesiace do prace (povedala som ze mohla by som po PN nastupit tak v marci,aprili) a kedze som na dobu urcitu,praca mi samozrejme "pada" Ide o to,ze mi navrhli,ze kedze som PN,zastup za mna dat nemozu!!!!,tak ze vlastne drzim miesto,a niekto za mna musi robit. a navrhli mi,ze si mam dat vypoved!!!!! alebo ukoncit prac.pomer dohodou-teda ze ja davam dobrovolne vypoved! tak som povedala,ze to veru nie. Je mozne,ze budem nakoniec PN az do nastupu materskej. samozrejme, nebudeš predsa robiť veci pre teba nevýhodné a ktoré robiť nemusíš. Ak by s tebou ukončili PP pred nástupom na materskú a pri nástupe na MD by ti trvalo len DNP, tak by ti vznikol nárok len z DNP. Nárok zo zamestnania by nebol, takto postupuje SP.
som od 2.7.2007 poistena DNP,cize nejako v marci by mi to malo vydat tych 270 dni....urobila som zrusenie minima,prihlasenie z maxima a zmenu opat na minimum od 1.1.08, lenze od toho 3.1. 2008 som PN,cize za januar 08 som zaplatila len alikvotne tie dva dni,24sk. pani mi povedala v SP ze cez PN sa neplati. Je to pravda? v tvojom prípade si neuviedla potrebné údaje na posúdenie. Záleží na tom, či poberáš nemocenské aj z DNP (či si mala splnených v posledných dvoch rokoch pred PN-kou 270dní NP z DNP+ukončených iných NP-í, napr. predchádzajúceho zamestnania) Neplatí sa len v prípade, že poberáš nemocenské z DNP. Ak poberáš nemocenské aj z DNP, platiť poistné počas PN nemusíš, ak poberáš nemocenské len z poistenia zamestnanca (čo predpokladám podla tvojej dalšej otázky), tak platiť musíš aj počas PN! Treba to urýchlene doplatiť!
Znamena to,ze keby som nadalej bola PN,napr. aj v tom marci,tak mi nevznikne narok na PN-ku aj z DNP kedze ho teraz nemozem platit???????????? vid predchádzajúca odpoved, ak nepoberáš nemocenské z DNP, PLATIT MUSíš!!! to,ze neplatim DNP a mozno tym padom nebudem az do materskej, nejako to ovplyvni moju matersku,alebo vplyv na nu bude mat len rok 2007? ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP ešte v r.2007, tak po uplynutí 26týždnov sa ti budú rátať nem.dávky (materská, PN) z RO roku 2007. Ale v prípade, že by si nemala zaplatené v správnej výške a načas poistné, nárok na dávku z DNP by ti nevznikol. Nesplnila by si všetky podmienky na jeho poskytnutie. pozri §31 ods.1bprepacte za take kvantum otazok............dakujem velmi pekne.

odpovede v texte
brčko
11.02.08,19:58
DNP mam ukoncene k 30.1.2008. na socialke ma upozornili, ze by som ho mala zasa zacat platit par dni pred nastupom na MD.
termin nastupu na MD zatial nemam presne urceny, zalezi na dohode s lekarom, ale najneskor by to malo byt 6.4.2008.

Aha, nevšimla som si, že máš DNP ukončené.
Podla mna najjednoduchšie na získanie maximálnej materskej (popri NP zo zamestnania, z kt.si na RD s HM 10000, t.j. s DVZ 10000:30=333,33) by bolo ako som už uviedla druhý PP napr. od 1.4.08.
Ak by si nastúpila na MD napr. 4.4.08, tak ti stačí za obdobie 1.-3.4.08 zarobiť 1815Sk v hrubom (t.j.604,73x 3kalendárne dni).
Ak by si nastupovala na MD až napr. toho 6.4.08 (len tak mimo, mojej kamarátke nechcel dať lekár nástup na MD cez víkend, neviem prečo?), tak tvoja mzda za štyri odprac.dni 1.-4.4.08 by musela byť 3024,-Sk (604,73 x 5 kalen.dní!!! v období 1.-5.4.08).
Ku dnom tohto druhého NP sa ti prirátajú dni z DNP.
ivanabajka
11.02.08,20:16
Aha, nevšimla som si, že máš DNP ukončené.
Podla mna najjednoduchšie na získanie maximálnej materskej (popri NP zo zamestnania, z kt.si na RD s HM 10000, t.j. s DVZ 10000:30=333,33) by bolo ako som už uviedla druhý PP napr. od 1.4.08.
Ak by si nastúpila na MD napr. 4.4.08, tak ti stačí za obdobie 1.-3.4.08 zarobiť 1815Sk v hrubom (t.j.604,73x 3kalendárne dni).
Ak by si nastupovala na MD až napr. toho 6.4.08 (len tak mimo, mojej kamarátke nechcel dať lekár nástup na MD cez víkend, neviem prečo?), tak tvoja mzda za štyri odprac.dni 1.-4.4.08 by musela byť 3024,-Sk (604,73 x 5 kalen.dní!!! v období 1.-5.4.08).
Ku dnom tohto druhého NP sa ti prirátajú dni z DNP.

velmi pekne dakujem za odpovede
a este nejake otazky ma napadli, ak mozem poprosit :)
kolko ziadosti na matersky prispevok si mam potom pytat od gynekologa? 2 alebo 3?
mozem toto "zamestnanie" zrealizovat aj skor? trebars aj buduci tyzden? (aby som nahodou neporodila skor, alebo aby nenastali ine komplikacie)
aky plat by som teda mala mat, ak uvazujeme o PP na 3 pracovne dni? (zarobok 1815 v hrubom) - bol by to PP od 1.4 do 3.4.2008 s platom 1815sk???
nebudu mojmu druhemu zamestnavatelovi z takehoto PP plynut nejake dalsie zavazky (spojene s mojou MD) ? myslim tym nejake dalsie financne zavazky voci statu suvisiace s mojou MD
na socialnej poistovni mi povedali, ze kedze mam DNP uz ukoncene, ze by som mala par dni pred odchodom na MD uzatvorit nove DNP, aby som pri odchode na MD mala DNP aktivne. je to potrebne aj v tomto pripade?
brčko
11.02.08,20:57
velmi pekne dakujem za odpovede
a este nejake otazky ma napadli, ak mozem poprosit :)
kolko ziadosti na matersky prispevok si mam potom pytat od gynekologa? 2 alebo 3? podla toho, kolko NP-í ti bude trvať ku dnu nástupu na MD.
mozem toto "zamestnanie" zrealizovat aj skor? nie, lebo pri nástupe na materskú budeš mať nárok len z nem.poistení, ktoré ti trvajú. Ochranná lehota z nového PP by ti nezačala plynúť. Tá plynie len v prípade, ak nemáš iné NP (a ty vlastne máš iné, z PP pôvodného. Aj ked ho máš vlastne prerušené, pre účely nároku na materské ho berie SP ako trvajúce.)
nebudu mojmu druhemu zamestnavatelovi z takehoto PP plynut nejake dalsie zavazky (spojene s mojou MD) ? myslim tym nejake dalsie financne zavazky voci statu suvisiace s mojou MD Okrem odvodov zo mzdy a papierovačiek, ak ukončíte tento PP po nástupe na MD, tak nie. Ak by PP trval (rátajú sa aj dni MD)viac ako 21prac.dní, vznikol by aj nárok na dovolenku, ten by musel zamestnávatel pri ukončení PP preplatiť.
na socialnej poistovni mi povedali, ze kedze mam DNP uz ukoncene, ze by som mala par dni pred odchodom na MD uzatvorit nove DNP, aby som pri odchode na MD mala DNP aktivne. je to potrebne aj v tomto pripade?
K tvojej poslednej otázke sa neviem vyjadriť jednoznačne. DNP k získaniu maximálnej materskej nepotrebuješ.
Je však dobré mať DNP počas MD, pretože ti plynú dni NP aj ked neplatíš.
Na druhej strane, ak by si mala ku dnu nástupu na MD: PP pôvodný + PP nový + DNP, nie je uplne jednoznačné, či by SP hned uznala nárok zo všetkých troch. Aj ked nárok podla zákoná máš zo všetkých troch. Možno by si sa musela odvolávať. No to už tu vela domýšlam. Radšej nech sa vyjadria aj ostatní.
ivanabajka
11.02.08,21:22
K tvojej poslednej otázke sa neviem vyjadriť jednoznačne. DNP k získaniu maximálnej materskej nepotrebuješ.
Je však dobré mať DNP počas MD, pretože ti plynú dni NP aj ked neplatíš.
Na druhej strane, ak by si mala ku dnu nástupu na MD: PP pôvodný + PP nový + DNP, nie je uplne jednoznačné, či by SP hned uznala nárok zo všetkých troch. Aj ked nárok podla zákoná máš zo všetkých troch. Možno by si sa musela odvolávať. No to už tu vela domýšlam. Radšej nech sa vyjadria aj ostatní.
takze ak sa nebudeme bavit o presnych datumoch, moze to fungovat takto? ja sa s lekarom dohodnem, ze na MD nastupujem v stredu. PP by som mala mat teda od pondelka do stvrtka, ano? (a za toto obdobie v hrubom zarobit 4x605sk)
to, ze by som mala mat aktivne DNP aj pocas MD je pre mna vyhodne kvoli potencialnej PN-ke pocas MD? alebo aj kvoli niecomu inemu?
monika tn
12.02.08,06:11
Ahojte poraďáci,

prosím Vás vie mi niekto poradiť? Som v 6 mesiaci tehotenstva, tp 5.6.2008, plánovaný odchod na materskú 28.4. Som 3r. zamestnaná na tpp. Počítala som si materskú z r. 2007, vyšla mi nejakých 13000,-Sk. DNP nemám. Rozmýšľam že poprosím zamestnávateľa o uzatvorenie nového PP. Výplatu nasledujúce mesiace na VZ 28142 budem mať. Takže by sa jednalo len o formálne papierovanie.
Bojím sa ale dvoch vecí.

1/ že nezaplatí za mňa odvody - platí tak všelijak, postihne to nejak mňa? V ktoromsi príspevku som čítala, že manžel zamestnal manželku s vz 28142 na poslednú chvíľu pred odchodom na materskú, ale nestihol zaplatiť do 8 dní a ona mala materskú 0.

2/ čo ak budem mať zdravotné ťažkosti a budem musieť ísť na PN? Už mám len 2 mesiace v práci. Je pre mňa výhodnejšie požiadať o novú zmluvu od 1.3. , alebo až od 1.4.?
Čo je menej riskantné?

Vďaka.


2/
Manual
12.02.08,06:54
Ahojte poraďáci,

prosím Vás vie mi niekto poradiť? Som v 6 mesiaci tehotenstva, tp 5.6.2008, plánovaný odchod na materskú 28.4. Som 3r. zamestnaná na tpp. Počítala som si materskú z r. 2007, vyšla mi nejakých 13000,-Sk. DNP nemám. Rozmýšľam že poprosím zamestnávateľa o uzatvorenie nového PP. Výplatu nasledujúce mesiace na VZ 28142 budem mať. Takže by sa jednalo len o formálne papierovanie.
Bojím sa ale dvoch vecí.

1/ že nezaplatí za mňa odvody - platí tak všelijak, postihne to nejak mňa? V ktoromsi príspevku som čítala, že manžel zamestnal manželku s vz 28142 na poslednú chvíľu pred odchodom na materskú, ale nestihol zaplatiť do 8 dní a ona mala materskú 0. Oneskorené zaplatenie odvodov nemá vplyv na priznanie materskej, tá sa vypočítava z podkladov zamestnávateľa, aký máš VZ

2/ čo ak budem mať zdravotné ťažkosti a budem musieť ísť na PN? Už mám len 2 mesiace v práci. Je pre mňa výhodnejšie požiadať o novú zmluvu od 1.3. , alebo až od 1.4.? Ak budeš mať zdravotné problémy, uzatvor nový PP s VZ 28142 už od 1.3.07. Tu nie je nič riskantné.
Čo je menej riskantné?

Vďaka.


2/
Odpoveď v texte
jankasm
12.02.08,09:17
takze ak sa nebudeme bavit o presnych datumoch, moze to fungovat takto? ja sa s lekarom dohodnem, ze na MD nastupujem v stredu. PP by som mala mat teda od pondelka do stvrtka, ano? (a za toto obdobie v hrubom zarobit 4x605sk)
to, ze by som mala mat aktivne DNP aj pocas MD je pre mna vyhodne kvoli potencialnej PN-ke pocas MD? alebo aj kvoli niecomu inemu?

Takže poďme konkrétne.
Ak by si na MD nastúpila v stredu, 2.4.2008, tak sa treba zamestnať od 1.4.2008. PP môžete uzatvoriť na dobu určitú, napr. do 4.4.2008, alebo na neurčitú a ukončíte ho potom dohodou. Hocikedy počas MD. Je jedno aká mesačná mzda bude uvedená v zmluve, podstatné je, aby si za ten jeden deň zarobila 604,73. Môže to byť mzda + odmeny. Hneď na druhý deň môžeš nastúpiť na MD a materská sa Ti bude počítať z obidvoch trvajúcich zamestnaní. Avšak len v prípade, že máš z DNP splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. DNP pred nástupom na materskú už neobnovuj. Súčtom materských z obidvoch zamestnaní dosiahneš maximálnu materskú. :)
DNP si potom, ak chceš, môžeš obnoviť už počas MD. Aby Ti plynuli dni poistenia. Ale teraz ma vlastne napadlo, že ak z DNP nebudeš poberať materskú, musela by si DNP platiť aj počas materskej. ;)
ivanabajka
12.02.08,09:32
dakujem vam obom velmi pekne, naozaj ste mi pomohli :)
to DNP zaplatene mam, takze by nemal byt ziaden problem.
dakujeeeeem
monika tn
12.02.08,09:57
Moc ďakujem,

Monika.
ivularadula
12.02.08,09:58
Prajem krásny slnečný deň
chcem Vám len napísať čo sa mi stalo, k 31.12.2007 mám výpoveď zo zamestnania ( kde som mala minimálnu mzdu), následne 1.1.2008 som uzatvorila novú PP v tej istej firme, ale už sme sa dohodli na 28000,-Sk (v hrubom) od 22.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Prišielomi však predvolanie na sociálnu poisťovňu, že sa mám dostaviť, alebo zavolať vo veci Materské. Tak som tam volala a pani mi povedala že jej mám poslať doklad o ukončení PP a aj doklad o uztvorení toho nového PP. Mala vôbec právo pýtať niečo také odomňa? len ma zaujíma či môžem mať ohľadom toho nejaké problémy? ak ste sa s niečim takýmto niekto stretol, tak napíšte prosím.
Ďakujem
celestina
12.02.08,10:44
Prajem krásny slnečný deň
chcem Vám len napísať čo sa mi stalo, k 31.12.2007 mám výpoveď zo zamestnania ( kde som mala minimálnu mzdu), následne 1.1.2008 som uzatvorila novú PP v tej istej firme, ale už sme sa dohodli na 28000,-Sk (v hrubom) od 22.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Prišielomi však predvolanie na sociálnu poisťovňu, že sa mám dostaviť, alebo zavolať vo veci Materské. Tak som tam volala a pani mi povedala že jej mám poslať doklad o ukončení PP a aj doklad o uztvorení toho nového PP. Mala vôbec právo pýtať niečo také odomňa? len ma zaujíma či môžem mať ohľadom toho nejaké problémy? ak ste sa s niečim takýmto niekto stretol, tak napíšte prosím.
Ďakujem
Tak takéto veci by mali žiadať od zamestnávateľa a nie od teba. Ty ako osoba máš dokázať, že si tehotná a max. 8 týždňov pred termínom pôrodu. To ti vystavuje lekár / žiadosť o materské/. Ostatné veci, /čo sa týka tvojho VZ potvrdeného zamestnávateľom/ ak majú pochybnosti o jeho správnosti , by mali konzultovať s tvojím zamestnávateľom. Pravdepodobne nechcú hneď vykonať kontrolu u zamestnávateľa a preto kontaktovali teba.
Evička S
12.02.08,12:38
Evička, prosím ťa napíš aký máš (alebo si mala v roku 2007) VZ ako SZČO aj DNP, odkedy platíš jedno aj druhé poistenie, a kedy predpokladáš nástup na MD (samozrejme to sa presne nedá). Ak napíšeš viac podrobností, aj rady budú presnejšie.:)

Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude.:confused: Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva
lulusik77
12.02.08,14:45
Brčko,dakujem velmi pekne za odpoved zo vcera. no,to je sila!!! teta v SP sa ma totiz neopytala,ci poberam PN aj z DNP, tu NEPOBERAM,lebo ako som pisala,narok este nemam(prihlasena som 2.7.07, potom som k 5.12.07 zrusila a prihlasila sa opat 20.12.07 s maximom a k 1.1.08 som urobila zmenu na minimum)....takze poistne treba platit.........co teraz s tym??? za januar som k 8.2. 08 zaplatila len alikvotne (od 3.1.08 som PN) za tie dva dni...bude sa to dat doplatit? co ked nie? zajtr tam budem utekat,a ked nie,tak akoze kvoli tomu,ze teta v SP mi nepovedala dobre,tak kvoli tomu mi nevznikne narok na matersku z DNP?????????????
alenad
12.02.08,15:32
Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.
alinka189
12.02.08,15:40
potrebujem radu...v prípade, že sa v 6-7tt nahlásim na DNP z max. VZ (28142 - moja HM, tak mi aspon povedali) a medzitým mi zvýšia/znížia plat, treba to ísť prehlásiť s inou sumou? alebo mám platiť len z tých 28142? dakujem
ivularadula
12.02.08,19:24
Ale ja som bola zároveň (teda aj som) zamestnaná u toho zamestnávateľa ako mzdová a pomocná účtovníčka, takže to potvrdenie som vypisovala ja, tak asi preto kontaktovali mňa, neviem.
celestina
12.02.08,21:51
Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.
A SZČO si prerušila alebo zrušila? Pretože ak nie tak skutočne ti budú rátať materskú z VZ ktorý si mala ako SZČO v roku 2007.
alenad
13.02.08,07:13
živnosť som zrušila
brčko
13.02.08,07:31
Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.

Ak si živnosť zrušila, ako píšeš, tak materská sa ti bude rátať z posledného nem.poistenia trvajúceho k nástupu na MD. Ku dnom NP zo zamestnania sa ti prirátajú aj dni predchádzajúceho ukončeného NP SZCO. Materská sa bude jednoznačne rátať z VZ zo zamestnania. A tvojím rozhodujúcim obdobím bude 1.1.-31.1.08.
brčko
13.02.08,07:53
potrebujem radu...v prípade, že sa v 6-7tt nahlásim na DNP z max. VZ (28142 - moja HM, tak mi aspon povedali) a medzitým mi zvýšia/znížia plat, treba to ísť prehlásiť s inou sumou? alebo mám platiť len z tých 28142? dakujem

Ak Ti plat zvýšia, môžeš si ísť znížiť VZ. Ak to neurobíš, nevadí, neskôr môžeš požiadať o vrátenie preplatku. Zvýšiť by bolo dobré VZ od 1.7.08, nakolko sa bude meniť mesačné maximum.

Ak máš však plat, ktorý dosť kolíše (napr. aj o 5000,- podla podielu na predaji), tak napr. plat 12.000 až 17.000,- asi by som to urobila tak, že by som sa poistila z VZ 16142 (28142-12000) (takže mínus najnižší predpokladaný plat). Potom preplatok, t.j. rozdiel za mesiace s vyšším platom cca 220,- (4,4% z 5000=220Sk), by som si naraz (po nástupe na MD) vyžiadala vrátiť.
jankasm
13.02.08,08:30
Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude.:confused: Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva

Podľa týchto tvojich informácií mi vychádza, že pri nástupe na MD budeš mať nárok na materské z DNP z VZ z roku 2007, a rovnako zo SZČO z VZ z roku 2007.
Pokiaľ je VZ zo SZČO cca. okolo minima a zvyšný VZ do maximálneho máš nadstavený na DNP, tak ako píšeš, tak materská bude počítaná zo súčtu týchto VZ a bude maximálna. Podmienku 270 dní poistenia máš splnenú z obidvoch poistení. Takže DNP plať aj naďalej, až do nástupu na MD. ;)
Ak nebudeš k 1.7.2008 ešte tehotná, odporúčam DNP zrušiť a na druhý deň sa znovu prihlásiť s vyšším VZ, nadstaveným podľa nového maximálneho VZ. V pohode budeš stíhať 26 týždňov DNP do nástupu na MD a materskú si tým trošku zvýšiš. :)
abinka
13.02.08,09:14
Dobrý deň,

prosím tiež o radu, zatiaľ nie som tehotná ale plánujeme s partnerom dieťa a rada by som sa zahlásila na DNP popri zamestnaní. Moja hrubá mzda je od 1. septembra 2007 23 800 Sk, zamestnaná som od 01. februára 2007. Na sociálnej poisťovni mi dali do rúk tlačivo ktoré mam vyplniť a vyzistiť si aký vymeriavací základ mám v pracovnom pomere aby som mohla doplácať len zvyšok do maxima. Na personálnom oddelení u mojho zamestnávatela mi tvrdia že sú rôzne vymeriavacie základy a potrebujú odomňa vedieť za aké obdobie je ten vymeriavací základ ktorý sociálna poisťovňa potrebuje myslený.
Prosím, ako čo najjednoduchšie dosiahnuť pri mojich možnostiach maximálnu materskú, a aký je približný vymeriavací základ z mojej hrubej mzdy, viete mi poradiť?

Vopred veľmi pekne ďakujem
brčko
13.02.08,09:57
Dobrý deň,

prosím tiež o radu, zatiaľ nie som tehotná ale plánujeme s partnerom dieťa a rada by som sa zahlásila na DNP popri zamestnaní. Moja hrubá mzda je od 1. septembra 2007 23 800 Sk, zamestnaná som od 01. februára 2007. Na sociálnej poisťovni mi dali do rúk tlačivo ktoré mam vyplniť a vyzistiť si aký vymeriavací základ mám v pracovnom pomere aby som mohla doplácať len zvyšok do maxima. Na personálnom oddelení u mojho zamestnávatela mi tvrdia že sú rôzne vymeriavacie základy a potrebujú odomňa vedieť za aké obdobie je ten vymeriavací základ ktorý sociálna poisťovňa potrebuje myslený.
Prosím, ako čo najjednoduchšie dosiahnuť pri mojich možnostiach maximálnu materskú, a aký je približný vymeriavací základ z mojej hrubej mzdy, viete mi poradiť?

Vopred veľmi pekne ďakujem

Na DNP sa môžeš prihlásiť t.č. miminálne zo sumy 8100,- a maximálne zo sumy 28142,- (maximum sa od 1.7.08 zvýši, približne na 30.300,-Sk).
Prihlásiť sa musíš minimálne z VZ 8100,- aj v prípade, že rozdiel medzi tvojim aktuálnym VZ v zamestnaní a mesačným maximom je suma menšia (28142-23800=4.342,- a tiež od 1.7.08 cca 30300-23800=6500). Takže v tvojom prípade nie je podstatná presná suma, prihlás sa z VZ 8100,-. Mesačne budeš platiť poistné 357,- (4,4% z 8100,-).
Vzhladom na to, že tvoja HM je 23800,-, takže VZ v nasledujúcich mesiacoch bude suma približná tejto sume (závislá napr. od čerpanej dovolenky atd. ) + 8100,- = 31.900,- a maximálny VZ za mesiac zo všetkých poistení u jednej osoby môže byť 28142, tak ti v SP bude vznikať preplatok na DNP. Ten si neskôr môžeš vyžiadať vrátiť.

Ja to momentálne robím takto. Tiež mi vzniká preplatok a o vrátenie požiadam až neskôr za celý rok alebo ak sa podarí nastúpiť na MD skôr, tak pri nástupe na MD.
Ešte ma niečo napadlo:
U teba teraz ide o ziskanie 270dní z DNP. Pred nástupom na MD bude u teba výhodné ukončiť DNP a nanovo sa poistiť, tiež z minima. Ak by si to neurobila, tvoja materská z DNP sa bude rátať z súčtov VZ t.j. rozdielov maxima a VZ zo zamestnania (teda mesačne cca 4342 alebo od 1.7. 6500,-). Ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, nestihne ubehnúť 26týždnov od posledného prihlásenia, takže materská sa bude rátať z pravdepodobného VZ DNP FO, t.j. minima 8100, čo je v tvojom prípade výhodnejšie. Hlavne ak by si nastupovala na MD ešte v r.2008 (lebo VZ zo zamestnania bude rok 2007 (1.2.07-31.12.07), teda nie suma 23800,- mesačne, ale VZ ovplyvní aj nižší VZ pred tvojím zvýšením mzdy od sept.07).
abinka
13.02.08,10:20
Dakujem velmi velmi pekne za radu
Evička S
13.02.08,11:03
Janka ďakujem ti za vyčerpávajúce informácie. Ešte by ma zaujímalo, kedy si mám potom pozastaviť živnosť- je to pri nástupe na MD?
nadka1
13.02.08,11:08
Dobrý deň,
ak môžem aj ja poprosiť o radu pre priateľku,lebo ja v tejto oblasti nie som celkom doma. Minulý rok pracovala v zahraničí, v decembri sa prihlásila a platila dobrovoľne nemocenské z maxima,od januára zrušila a platí z minima.Vo februári sa vrátila na Slovensko, pravdepodobne sa čoskoro zamestná,ale určite nie s platom vyšším ako 20000,-.Ak plánuje otehotnieť v tomto roku,má zmysel potom platiť ešte aj dobrovoľné nemocenské, z čoho sa počíta materská? Veľmi prosím o radu,srdečne ďakujem.
jankasm
13.02.08,11:52
Janka ďakujem ti za vyčerpávajúce informácie. Ešte by ma zaujímalo, kedy si mám potom pozastaviť živnosť- je to pri nástupe na MD?

Myslím, že v deň nástupu na MD musíš mať živnosť aktívnu, inak neviem či by Ti z nej priznali dávku. Pozastaviť ju môžeš napr od nasledujúceho dňa.
Ale snáď sa vyjadrí ešte niekto iný, lebo s pozastavením živnosti nemám skúsennosť. :cool:
lulusik77
13.02.08,13:45
Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!
Manual
13.02.08,13:58
Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!
Nie je treba byť súvisle DNP, môže byť aj prerušovane, ale v posl. 2 rokoch musíš byť 270 dní. Takže žiadnu paniku nerob:)
A poistenie sa počíta sa do dňa pôrodu. Aby si mala max materské, musíš byť súvisle = nepretržite poistená minimálne 26 týždňov od posledného prihlásenia sa a to splňaš, máš to dobre naplánované.
jankasm
13.02.08,14:00
Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!

Pekne sedkaj doma a nič nechoď rušiť. :)
Do splnenia podmienky 270 dní poistenia sa počítajú dni DNP v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD. Takže sa Ti počítajú dni už od 2.7.2007. Nemusí to byť nepretržité. Počítajú sa dni, kedy si bola prihlásená na DNP. ;)
Už si kľudnejšia?
jankasm
13.02.08,14:00
Tak vidíš, máš to potvrdené hneď 2x. :---
lulusik77
13.02.08,14:16
Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja.............
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? treba ist hned?alebo ako? a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit?
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007?
dakujem este raz.
Manual
13.02.08,14:29
Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja.............
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? treba ist hned?alebo ako? a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit? Počas materskej nemusíš platiť a bude ti bežať poistenie. Potom koncom r. 2008 treba spraviť nové RO, aby si mala po 26 týždňoch nepretržitého poistenia nárok na max. OČR, prípadne PN sama so sebou v r. 2009 ale to je už moc do budúcna...
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? nie bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007? ano od 20.12- do 31.12.07 máš RO z max. VZ pre výpočet materskej
dakujem este raz.
Odpoveď v texte
brčko
13.02.08,14:47
Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja............. :-) tak držíme palce! No budete na to dvaja.
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? áno, gynekolog ti dá "žiadosť o materské" o niečo skôr, mne ho dal mesiac pred nástupom treba ist hned?alebo ako? hned netreba, ale netreba to ani odkladať. SP si pri DNP asi počká až do dátumu, kedy budú splnené všetky podmienky t.j. aj podmienka zaplatenia DNP až do nástupu na MD, až potom priznajú materské a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit? počas poberania materského z DNP neplatíš odvody, takže rušiť ho netreba. Bežia ti dni NP. Pred ukončením MD sa rozhodneš, či si ho ponecháš pre prípad OCR, PN. ...
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? Ak chceš získať maximum, tak musíš platiť z maxima v rozhodujúcom období. V tvojom prípade bude RO r. 2007, preto netreba, aby si celých 26týždnov platila z maxima. Ak by ti však posledné DNP vzniklo napr. až 1.1.08, tak by si musela platiť celých 26týždnov z maxima, lebo RO by bolo od začiatku DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007? ak si od 20.12.07 nezrušila DNP, tak po 26týždnoch áno.
dakujem este raz.
odpovede v texte
lulusik77
13.02.08,14:49
dakujeeeeeeeeeeeem velmi pekne.
ale vzhladom na to RO za rok 2008 mam otazku: kedze budem pravdepodobne na rodicovskej ""dovolenke"", tak narok na PN ani OCR mi tym padom nevznikne, mam pravdu?
brčko
13.02.08,14:53
dakujeeeeeeeeeeeem velmi pekne.
ale vzhladom na to RO za rok 2008 mam otazku: kedze budem pravdepodobne na rodicovskej ""dovolenke"", tak narok na PN ani OCR mi tym padom nevznikne, mam pravdu?

PN, OCR nemôžeš poberať počas poberania materského.
Počas poberania rodičovského príspevku, ak si DNP, príp. zamestnaná, môžeš poberať aj nemocenské(pn) alebo ošetrovné (očr)
lulusik77
13.02.08,15:26
aha,tak to som fakt nevedela,ze pocas rodicovskeho prispevku mozem byt legalne na PN alebo OCr a aj ked by som nebola zamestnana,z DNP by som mohla poberat davku. takze tam by sa asi oplatilo konc. roka 2008 na chvilu platit zas max.VZ.......ale to je fakt este daleko...
dakujem este raz vsetkym za rady.
tina.mar
13.02.08,18:24
ahoj porada
na materskej som od januara 08.
zamestnavatelovi som odniesla ziadost na MD od gynekologicky.
tlacivo RLFO ma vypisat zamestnavatel, alebo ja?
brčko
14.02.08,07:45
ahoj porada
na materskej som od januara 08.
zamestnavatelovi som odniesla ziadost na MD od gynekologicky.
tlacivo RLFO ma vypisat zamestnavatel, alebo ja?

Ak myslíš RLFO= prihlášku za FO, ktorá sa stará o dieta do 6rokov a za ktorú platí dôchodk.poistenie štát, tak túto povinnosť máš ty, nie zamestnávatel. Ale až po narodení dieťaťa. Ak chceš aby za teba štát platil DP odo dna narodenia dieťaťa, tak to treba všetky doklady odovzdať do 15dní od narodenia.

pozri sem:
http://www.porada.sk/t72495-socialna-poistovna-prihlasenie-po-narodeni-dietata.html#post641517
jankasm
14.02.08,09:13
Podľa toho linku na SP, chápem tak, že túto novú povinnosť, oznámiť sporenie aj do II. piliera, majú len mamičky, ktorým sa narodilo dieťatko po 1.1.2008.

Sporiteľ, ak sa stane povinne dôchodkovo poistenou osobou z dôvodu riadnej starostlivosti alebo opatrovania po 1. januári 2008, je povinný najneskôr v deň podania prihlášky na dôchodkové poistenie z tohto dôvodu oznámiť príslušnej pobočke, že sa rozhodol byť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Štát ako platiteľ poistného na dôchodkové poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (ďalej len „príspevky“) za tohto sporiteľa bude odvádzať príspevky a Sociálna poisťovňa postúpi príspevky za obdobie, v ktorom je sporiteľ dôchodkovo poistený z tohto dôvodu na bežný účet dôchodkového fondu príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Aj mi to tak potvrdili na našej pobočke SP. Nechápem však potom tomuto príspevku:

Od Bionda (http://www.porada.sk/member.php?u=5390) on Dnes, 10:23 AM
Re: Materské od 1.8.2006, časť I.

Nie, mamičky , ktoré išli na MD aj v r. 2007, 2006 sa musia na SP prihlásiť tiež, že chcú , aby im hradili aj do druhého pilliera, lebo dopadnú ako ja :) a nie len čo sa im bábo narodilo po 1.1.2008.


Neviete niekto náhodou ako to je? :confused:
brčko
14.02.08,09:36
Možno záleží na tom, kedy vstúpili do II. piliera, či ešte pred materskou (tam by nemal byť problém) alebo počas materskej a či to bolo oznámené zamestnávatelovi. (neviete, on to potom oznamuje SP? alebo DDS?)
Ja som vstúpila do II.piliera v 3/05, počas MD. Oznámila som to zamestnávatelovi. Od 3/05 mi aj chodili príspevky. Ked sa mi končila MD 2.6.05, tak mi uhradili príspevok len za tieto dva dni, za zvyšok júna nie. Od 1.7.05 už to bolo v poriadku. Aj som to písomne reklamovala, no priznávam, nedotiahla som to. Toť moja skúsenosť.

DOPLNAM:
No nenado mi to a pozerala som teraz výpis z osobného dôchodk.účtú. A zistila som, že mi príspevok za 6/05, ktorý som reklamovala v 3/06 doplatili v 9/06. Takže oplatilo sa písať a kontrolovať!
jankasm
14.02.08,09:44
Možno záleží na tom, kedy vstúpili do II. piliera, či ešte pred materskou (tam by nemal byť problém) alebo počas materskej a či to bolo oznámené zamestnávatelovi. (neviete, on to potom oznamuje SP? alebo DDS?)
Ja som vstúpila do II.piliera v 3/05, počas MD. Oznámila som to zamestnávatelovi. Od 3/05 mi aj chodili príspevky. Ked sa mi končila MD 2.6.05, tak mi uhradili príspevok len za tieto dva dni, za zvyšok júna nie. Od 1.7.05 už to bolo v poriadku. Aj som to písomne reklamovala, no priznávam, nedotiahla som to. Toť moja skúsenosť.

No ja som vstúpila do druhého piliera počas prvej RD, v roku 2005. Príspevky mi chodili v poriadku až do terajšieho nástupu na MD.
Na SP mi povedali, že oznamovať im sporenie do II. piliera nemusím. Že sa ma to netýka. Tak snáď majú pravdu.
Ja mám zase iný problém. Od narodenia dieťaťa mi na účet do DSS neprišli žiadne príspevky. Bola som na SP, či mám všetko dobre nahodené /prihlášku do dôchodkového a tak/. U nich je všetko OK, dokonca všetky príspevky do DSS za rok 2007aj poslali.
DSS mi však tvrdí, že nič nedostali. :eek:
Som zvedavá, do kedy sa budeme takto naťahovať a ako to nakoniec dopadne. :confused:
Bionda
14.02.08,12:55
Ja som vstúpila do II.pilieru viac ako rok pred nástupom na materskú a aj sa odvádzalo. takže osobne doporučujem všetkým nech radšej absolvujú cestu do SP aj keď sa im bábo nenarodilo po 1.1.2008, ale oveľa skôr a radšej si to skontrolujú, aby potom náhodou neboli nemilo prekvapení.
moke
15.02.08,04:31
Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.
brčko
15.02.08,06:07
Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.

Materská sa ti bude rátať z posledného zamestnania a to z DVZ v rozhodujúcom období. V tvojom prípade je RO obdobie od 1.5.07 do 31.12.07. To by platilo aj v prípade, že by s tebou v maji, pred nástupom na MD ukončili PP. Ak by si už potom nemala žiadne NP, materská sa bude rátať z posledného NP v ochrannej lehote (ak NP skončí počas tehotenstva, tak OL je 6mesiacov po ukončení PP).
celestina
15.02.08,06:09
Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.
To, že ti zmluvu v práci nepredlžia nebude mať vplyv na nárok materskej, keďže budeš v ochrannej lehote. Tvoja materská bude počítaná z rozhodujúceho obdobia 1.5.2007 do 31.12.2007 /teda posledné zamestnanie /. Suma materského bude počítaná ako súčet tvojich VZ v rozhodujúcom období a vydelená počtom kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia. Z tejto sumy ti bude SP vyplácať 55% za každý kalendárny deň.
Ak VZ v tvojom terajšom zamestnaní nedosahoval maximálny VZ, tak by pre teba bolo najvýhodnejšie zamestnať sa /hoci aj u niekoho známeho/ tesne pred nástupom na materskú s maximálnym VZ.
moke
15.02.08,06:13
Takze ked v maji mi skonci PP a nebudem si platit dobrovolne NP, tak sa mi materska bude pocitat aj tak z VZ od 1.5.2007-31.12.2007? A ten VZ sa pocita tak, ze VZ spocitam a vydelim poctom mesiacov?
A keby mi predlzili, tak je to rovnako, ze?
celestina
15.02.08,08:37
Takze ked v maji mi skonci PP a nebudem si platit dobrovolne NP, tak sa mi materska bude pocitat aj tak z VZ od 1.5.2007-31.12.2007? A ten VZ sa pocita tak, ze VZ spocitam a vydelim poctom mesiacov?
A keby mi predlzili, tak je to rovnako, ze?
Keby ti zmluvu predĺžili, tak na výpočte materskej by to nič nemenilo. Ten VZ sa počíta tak, že si spočítaš svoje hrubé mzdy od 1.5.2007 do 31.12.2007 a vydelíš to počtom kalendárnych dní od 1.5.2007 do 31.12.2007 od ktorých odrátaš dni kedy si mala OČR, PN alebo iné prerušenia NP. Takže počítaš každý deň aj soboty a nedele. Z toho čo si vypočítaš je materská 55% za každý kalendárny deň / aj soboty, nedele, sviatky/.
JanaT.
15.02.08,10:51
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.
celestina
15.02.08,11:12
tak to ti gratulujeme pretože väčšinou si v takýchto prípadoch musíš materskú z DNP doslova vybojovať. SP asi pochopila, že usmernenie je v rozpore so zákonom. Vracať ju nebudeš.
brčko
15.02.08,11:18
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.

Bolo by zaujímavé vedieť, pod ktorú pobočku SP patríš.
Lebo pred tebou tu bol prípad, ked jej v podobnom prípade materskú z DNP nepriznali.
A nemala si ukončené žiadne NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom? Ozaj zaujímavé. Žeby nepostupovali jednotne? Podla mna postupovali v tvojom prípade podla zákona a materská ti patrí. Aj ked nezohladnili výklad SP.
Snád sa ozve viac mamičiek, ako dopadli v takomto prípade. Zatial som zaevidovala myslím len tú jednu (alebo už boli dve?), čo im materskú nepriznali a ty si prvý opačný prípad.
jankasm
15.02.08,11:32
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.

Ja myslím, že keď poslali rozhodnutie, a pošlú korunky, tak vracať možno bude musieť ten, kto to chybné rozhodnutie vydal. Ak sa na to niekedy v budúcnosti príde. A ak to rozhodnutie vôbec je chybné. Lebo podľa zákona nárok máš. To len ten ich blbý výklad. :)
MaxMan
17.02.08,07:55
Mam jednu otazku:

Ako je to s PN pri DNP? Manzelka si plati DNP od jula 2007. V januari si zmanila VZ na max. Porod ma mat zaciatkom septembra. Momentalne je nezamestnana a bude dostavat podporu. Gynekolog ju chce vypisat na PN. Nebude mat PN vplyv na DNP a nasledne aj vyplatu materskej? Pocas PN bude mat narok aj z DNP? Minuly rok mala pracovny pomer do konca novembra. December nepracovala a od januara je na UP.

Za kazdu radu dakujem.
FIFA
17.02.08,08:22
Prosím Vás, ked ide zamestnankyňa na materskú dovolenku, treba ju nahlásiť na sociálke ....a čo sa robí so zdravotným poistením,tiež treba poslať formulár so zmenou?
Manual
17.02.08,08:32
Mam jednu otazku:

Ako je to s PN pri DNP? Manzelka si plati DNP od jula 2007. V januari si zmanila VZ na max. Porod ma mat zaciatkom septembra. Momentalne je nezamestnana a bude dostavat podporu. Gynekolog ju chce vypisat na PN. Nebude mat PN vplyv na DNP a nasledne aj vyplatu materskej? Pocas PN bude mat narok aj z DNP? Minuly rok mala pracovny pomer do konca novembra. December nepracovala a od januara je na UP.

Za kazdu radu dakujem.
Tento postup manželky podľa môjho názoru nie je dobrý. V januári sa znova prihlásila na DNP, alebo ako píšeš si len zmenila VZ na max. Ak je to tak, že si len zmenila VZ na max. taj jej RO pre výpočet PN aj materskej bude r. 2007 a teraz si zbytočne platí DNP z max. VZ.
Ak chce mať materskú z max. VZ, bolo by dobré sa teraz hneď odhlásiť z DNP a znova napr. za 2 dni prihlásiť z max. VZ. Do dňa pôrodu bude spĺňať podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky. A splní aj podmienku 26 týždňov nepretržitého DNP do dňa pôrodu.
Ak by sa znova prihlásila na DNP napr. 25.2.08 z max. VZ 28142 Sk a v takomto platení by pokračovala do vypísania na materskú, tak do konca augusta by bola súvisle poistená 27 týždňov a dostávala by materskú cca 15000.
Ak by bola PN, tak počas PN sa poistenie neplatí. Ale treba sa odhlásiť a znovu prihlásiť čo najskôr. To je môj pohľad na problém.
MaxMan
17.02.08,09:28
To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
fifik
17.02.08,10:14
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Inak som SZČO od 1.6.2006. Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem ! ;)
fifik
17.02.08,10:16
Ešte by som chcela pre upresnenie dodať že ešte nie som tehotná ale plánujem.
celestina
17.02.08,11:02
To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
Manželka spravila veľmi dobre, že sa z DNP odhlásila a následne prihlásila. Ak nastúpi na PN teraz a táto bude trvať až do nástupu na MD, bude jej vyplácaná z DNP ale len z min. VZ, pretože ešte nemá splnenú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia. Materská jej bude vyplácaná už z max. VZ /28 142,-/. Počas poberania PN z DNP však nebude musieť platiť poistné z DNP. Doba kedy bude PN sa jej započítava do doby NP.
Katy a R
17.02.08,11:26
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Inak som SZČO od 1.6.2006. Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem ! ;)

Ak si platíš aj ako SZČO - tak počítaj s tým, že môžeš zaplatiť poistné z max. VZ ... ale v súčte z obidvoch poistení!

K 1.1.2008 je platná tzv. "malá" novela zákona o soc poistení...sa chystá "veľká" novela...takže čo bude v roku 2009, alebo 2010 .. to ťažko teraz predpokladať:confused::confused:
V každom prípade je vhodné mať DNP ... keď aj nie súvisle, tak aspoň nejakú dobu;)
Manual
17.02.08,11:26
To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
Aspoň vidíš ako dôležité je zadať potrebné údaje aby odpovedajúci nemusel domýšľať možnosti ako to mohlo byť...:)
ajobs
17.02.08,12:07
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Áno, je to tak, ak na materskú nastúpiš najskôr po 26 týždňoch od tejto zmeny. Celkový počet dní nemocenského poistenia musí byť 270 v posledných 2 rokoch. Inak som SZČO od 1.6.2006. A platíš si nejaké odvody ? Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Áno, presne tak isto...pokiaľ sa nezmení legislatíva. Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Haha, to si ma rozosmiala, materské sa poberá v dĺžke 28(37) týždňov, po tomto období poberáš iba rodičovský príspevok - v súčasnosti 4560 Sk. Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem ! ;)

Odpovede sú v texte.
MaxMan
17.02.08,15:49
Manželka spravila veľmi dobre, že sa z DNP odhlásila a následne prihlásila. Ak nastúpi na PN teraz a táto bude trvať až do nástupu na MD, bude jej vyplácaná z DNP ale len z min. VZ, pretože ešte nemá splnenú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia. Materská jej bude vyplácaná už z max. VZ /28 142,-/. Počas poberania PN z DNP však nebude musieť platiť poistné z DNP. Doba kedy bude PN sa jej započítava do doby NP.
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?
ajobs
17.02.08,20:27
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?


Áno, všetky predchádzajúce nemocenské poistenia, ktoré sú ukončené v posledných 2 rokoch sa jej počítajú.
brčko
17.02.08,20:32
BMG (nejde mi citovať tvoj príspevok, neviem prečo,tak odpovedám takto)
1) lehota 26 týždnov platí aj pre výpočet všetkých nemocenských dávok z DNP, takže pre materskú, nemocenské (PN) aj ošetrovné (očr)
2) neplatenie DNP počas poberania nemocenského z DNP nebude mať negatívny dopad na výšku materskej, nakolko sa tieto dni vynímajú (ale len z dôvodu výpočtu, nie z pohladu plynutia 26týždnov) z rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa vypočítava materská. Ak bude platiť DNP po novom prihlásení aspon jeden den, bude to v poriadku. Jej rozhodujúcim obdobím bude ten jeden den.
celestina
17.02.08,20:35
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?
Áno do 270 dní NP sa jej zarátajú aj dni ukončeného NP v zamestnaní.
Možno by bolo dobré, keby v čase keď jej ubehne 26 týž. nepretržitého DNP ukončila PN a následne by nastúpila na novú PN. Samozrejme v rámci možnosti.
ajobs
17.02.08,20:37
Áno bude do 270 dní NP sa jej zarátajú aj dni ukončeného NP v zamestnaní.
Možno by bolo dobré, keby v čase keď jej ubehne 26 týž. nepretržitého DNP ukončila PN a následne by nastúpila na novú PN. Samozrejme v rámci možnosti.

Áno, dobrý nápad, aj nemocenské bude potom z maxima.:)
brčko
17.02.08,20:39
Áno, všetky predchádzajúce nemocenské poistenia, ktoré sú ukončené v posledných 2 rokoch sa jej počítajú.

Ešte ma napadla taká otázka.
Ak by NP v posledných dvoch rokoch bolo nasledovné: PP trval od 1.6.07 do 30.11.07 a DNP od 1.7.07 nepretržite a na PN by nastupovala 18.2.08, kolko dní z DNP by sa jej ku dnom DNP prirátalo? predpokladám 30?
ajobs
17.02.08,20:50
Ešte ma napadla taká otázka.
Ak by NP v posledných dvoch rokoch bolo nasledovné: PP trval od 1.6.07 do 30.11.07 a DNP od 1.7.07 nepretržite a na PN by nastupovala 18.2.08, kolko dní z DNP by sa jej ku dnom DNP prirátalo? predpokladám 30?

Tu myslím nemá význam rozlišovať, koľko dní z DNP by sa započítalo, pretože NP zamestnanca by sa započítalo od 1.6.2007 do 30.11.2007 (bolo ukončené)a DNP by sa počítalo do sumy všetkých NP od 1.12.2007 do nástupu na PN 18.2.2008. Inak, toto všetko spôsobuje ten "neštandardný" výklad SP o započítavaní ukončených NP. Myslím, že k tomuto ešte len budú nové prípady vznikať v roku 2008.
brčko
17.02.08,20:58
Súhlas. Dakujem. Tak uvidíme. Takže pri súbehu dvoch nemocenských poistení v rovnakom čase sa započíta toto obdobie len raz. Dúfam, že tomu dobre rozumiem. Možno to bude môj prípad, tak som chcela vedieť názor.
Marti.ka
18.02.08,06:18
Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
celestina
18.02.08,06:28
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
To by bolo najlepšie. Ukončiť súčasný PP /so všetkými odhláškami/ a následne uzatvorenie nového PP / aj u toho istého zamestnávateľa/ ale s max. VZ. SP potom môže byť zvedavá na novú pracovnú zmluvu a vymeriavací základ, preto to treba poriadne ošetriť. Nový PP stačí uzatvoriť aj jeden deň pred nástupom na MD. Okaté to bude a práve preto to treba mať ošetrené. Zákon však niečo také nezakazuje a teda je to vrámci zákona.
Marti.ka
18.02.08,12:26
Ďakujem.
tomas_soltesz@centrum.sk
18.02.08,16:32
Pozdravujem.....mala by som jednu otázku súvisiacu s vyplácaním výšky materskej..
Som od druhého mesiaca tehotenstva na rizikovom tehotenstve /PN-ke/ a pravdepodobne ostanem až do konca. Ako je to s výškou materskej , ak môja hrubá mzda bola do nástupu na PN 11.936,-
Zamestnaná som pri tejto firme už asi 3 roky nepretržite.
Ďakujem za promtnú odpoveď.
Bagovka
18.02.08,17:10
mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku. približne na začiatku roka 2009 by som chcela otehotnieť a dva - tri mesiace na to ukončiť tu pracovný pomer a vrátiť sa na Slovensko už ako tehotná. Aby mi bola vyplácaná materská, v októbri sa prihlásim ako DNP s min.vymeriavacím základom. Po 9 mes. sa odhlásim /jún2009/ a znova sa prihlásim mesiac pred nástupom na materskú dovolenku ale už s max.vymeriavacím základom. Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia bude toto druhé obdobie, z max.vymeriavacieho základu. Dobre som to pochopila? Mám právo to spraviť takto. Ak nie, čo mi doporučujete?Vopred Ďakujem za odpoved.
Petra29
18.02.08,18:06
Ak by si sa mesiac pred MD odhlásila a znova prihlásila z max.VZ, nárok by si mala len z min./prvých 26 týždňov od vzniku DNP je tento limit/. Prihlás sa na DNP v decembri 2008, ešte netehotná, resp.max v 8 týždni z max.VZ. Pred 1.1.2009 podaj zmenu VZ na minimum s účinnosťou od 1.1.09. V prípade odchodu na materskú v r.2009, takto budeš mať materskú počítanú z maxima.
Katy a R
18.02.08,18:23
Pozdravujem.....mala by som jednu otázku súvisiacu s vyplácaním výšky materskej..
Som od druhého mesiaca tehotenstva na rizikovom tehotenstve /PN-ke/ a pravdepodobne ostanem až do konca. Ako je to s výškou materskej , ak môja hrubá mzda bola do nástupu na PN 11.936,-
Zamestnaná som pri tejto firme už asi 3 roky nepretržite.
Ďakujem za promtnú odpoveď.

Ak si nastúpila na PNku tohto roku, tak materská bude v rovnakej výške ako nemocenské dávky zo SP - pozri do rozhodnutia .. tam to máš uvedené presne. VZ - z roku 2007.
Ak si nastúpila na PNku už v roku 2007 ... tak tam môže byť rozdiel, lebo VZ sa na PNku počítal z roku 2006 a na materské sa bude počítať z roku 2007.
takto odhadom je to asi 6,5 tis .. :confused:
Ak by si mal možnosť nanovo sa zamestnať pred materskou ... tak pozri, čo treba ... postup nájdeš v predchádzajúcich príspevkoch aj v iných témach o materskej:)
bmg
19.02.08,06:21
Dobrý deň. Potreboval by som krátku, rýchlu odpoveď:
- tehotná v 4. týždni odvčera zrušila DNP z minima (už je to poslané) a oddnes chce založiť nové z rozdielu maxima a jej platu. Dnes však musela ísť ku gynekológovi a pravdepodobne bude musieť hneď oddnes nastúpiť na PN. Ak by ostala na PN až do nástupu na MD (čo v jej prípade je celkom reálne), malo by to nejaký vplyv na výšku vyplácanej materskej z DNP? (Z tohto nového DNP by v podstate nezaplatila na poistnom ani korunu... čo nebolo v pláne, ale zdravotný stav si rozkazovať nedá... :( .)

Ja predpokladám, že by asi mala materskú z PDVZ. Asi by bolo dobré aspoň deň byť v práci, či si aspoň zobrať dovolenku... Pravda?

Vopred ďakujem.
mamina h.
19.02.08,07:33
mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku.....
ahoj bagovka, kedze robis tri roky v zahranici, podla vsetkeho mas narok na matersku a ostatne prispevky aj tam, nerozmyslas aj nad takym tiesenim?
jankasm
19.02.08,12:23
mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku. približne na začiatku roka 2009 by som chcela otehotnieť a dva - tri mesiace na to ukončiť tu pracovný pomer a vrátiť sa na Slovensko už ako tehotná. Aby mi bola vyplácaná materská, v októbri sa prihlásim ako DNP s min.vymeriavacím základom. Po 9 mes. sa odhlásim /jún2009/ a znova sa prihlásim mesiac pred nástupom na materskú dovolenku ale už s max.vymeriavacím základom. Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia bude toto druhé obdobie, z max.vymeriavacieho základu. Dobre som to pochopila? Mám právo to spraviť takto. Ak nie, čo mi doporučujete?Vopred Ďakujem za odpoved.


Súhlasím s príspevkom od petra29, prihlás sa v tom októbri, ale podľa mňa by stačilo aj v decembri, z maxima, malo by to byť cca. 30300,-. Potom od 1.1.2009 si podáš len zmenu VZ na minimum, z ktorého budeš platiť až do nástpu na MD. Pokiaľ to bude v roku 2009, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2008, a to z toho maxima v decembri. Toto je najistejší spôsob. :)
jankasm
19.02.08,12:29
Dobrý deň. Potreboval by som krátku, rýchlu odpoveď:
- tehotná v 4. týždni odvčera zrušila DNP z minima (už je to poslané) a oddnes chce založiť nové z rozdielu maxima a jej platu. Dnes však musela ísť ku gynekológovi a pravdepodobne bude musieť hneď oddnes nastúpiť na PN. Ak by ostala na PN až do nástupu na MD (čo v jej prípade je celkom reálne), malo by to nejaký vplyv na výšku vyplácanej materskej z DNP? (Z tohto nového DNP by v podstate nezaplatila na poistnom ani korunu... čo nebolo v pláne, ale zdravotný stav si rozkazovať nedá... :( .)

Ja predpokladám, že by asi mala materskú z PDVZ. Asi by bolo dobré aspoň deň byť v práci, či si aspoň zobrať dovolenku... Pravda?

Vopred ďakujem.

Máš pravdu. Bolo by dobré, keby aspoň dnes, prípadne zajtra sa prihlásila z toho vyššieho VZ a zaplatila aspoň za 1 deň. Nech popýta lekára aby ju vypísal napr. od piatku, že si v práci vezme dovolenku. Potom, keď nastúpi na PN a má splnenú z DNP už podmienku 270 dní poistenia, dostane PN zo zamestnania aj z DNP, avšak len z PDVZ. Materskú však už bude mať počítanú zo skutočného VZ, aj keď z neho zaplatí len za 1-2 dni. ;)
Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN a rovnako 2x žiadosť o materské.
Ešte ma napadlo, že ak vlastne nebude poberať PN z DNP, tak sa na DNP môže prihlásiť aj počas PN a normálne platiť, aspoň si zvýši materskú keď už nie aj PN. Ale ak už má splnených 270 dní DNP, tak odporúčam prvú možnosť. Prilepší si tak aj PN.
fanca
19.02.08,12:44
Pekný deň prajem,

už niekoľko dní si tu čítam príspevky ohľadom materskej v roku 2008. Je to tu trochu neprehľadne urobené a tak som trochu zmätená. :confused: Preto by som niekoho rada poprosila o stanovisko konkrétne na môj prípad. Momentálne som zamestnaná, ale plánujem vo veľmi blízkej dobe začať pracovať na dieťati a preto by som sa len chcela uistiť, čo sa týka maximálnej materskej, či stále platí, že ak budem platiť do sociálnej poisťovne (270 dní...) ako DPO určitú sumu (v závislosti od platu), dostanem maximálnu materskú. Ďakujem vopred za odpoveď.
bmg
19.02.08,13:11
Máš pravdu. Bolo by dobré, keby aspoň dnes, prípadne zajtra sa prihlásila z toho vyššieho VZ a zaplatila aspoň za 1 deň. Nech popýta lekára aby ju vypísal napr. od piatku, že si v práci vezme dovolenku. Potom, keď nastúpi na PN a má splnenú z DNP už podmienku 270 dní poistenia, dostane PN zo zamestnania aj z DNP, avšak len z PDVZ. Materskú však už bude mať počítanú zo skutočného VZ, aj keď z neho zaplatí len za 1-2 dni. ;)
Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN a rovnako 2x žiadosť o materské.
Ešte ma napadlo, že ak vlastne nebude poberať PN z DNP, tak sa na DNP môže prihlásiť aj počas PN a normálne platiť, aspoň si zvýši materskú keď už nie aj PN. Ale ak už má splnených 270 dní DNP, tak odporúčam prvú možnosť. Prilepší si tak aj PN.
270 dní z DNP má, bola takmer celý minulý rok DNP, takže už aj túto PN bude poberať aj z DNP.
Srdečná vďaka, krásny deň.
Manual
19.02.08,14:05
270 dní z DNP má, bola takmer celý minulý rok DNP, takže už aj túto PN bude poberať aj z DNP.
Srdečná vďaka, krásny deň.
Ale PN bude len z 8100 Sk ako píše jankasm
Bagovka
20.02.08,13:45
Dakujem všetkým za odpoved. Spravím to teda tak, ako radíte. Bude to istejšie. Pekný den
gabsy
21.02.08,08:40
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.
jankasm
21.02.08,09:11
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.

Áno, DNP by sa Ti samozrejme počítalo aj na nemocenské pri prípadnej PN /rizikové tehotenstvo/ aj na materské. Ale bohužiaľ, až po splnení určitých podmienok. :(
Je pravda, že by Ti stačilo platiť DNP 16000,-. Problém je však v tom, že už si tehotná, a teda v žiadnom prípade nestíhaš platiť toto DNP potrebný počet dní na splnenie podmienky. Tou podmienkou je, platiť toto DNP aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD, aby Ti vznikol nárok na materské z tohto skutočného VZ /16000,-/, to by si možno ešte stihla, neviem v ktorom si týždni. Ale určite nestihneš druhú podmienku, a tou je platenie DNP 270 dní v posledných dvoch rokoch. :o
Takže, jedinú šancu na dosiahnutie maximálnej materskej, po 1.7.2008 /zvyšuje sa maximálny VZ na cca. 30300,-/ to bude cca. 16000,-, vidím v ukončení súčasného PP a uzatvorení nového PP /kľudne s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým/ tesne pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ. :)
Ešte by tu jedna malá nádej bola. Nebola si náhodou zamestnaná aj pred 1.2.2007? A kedy vlastne nastupuješ na MD?
Ak si prečítaš aspoň časť tejto témy, určite Ti to rovnako pomôže dostať sa do obrazu.
Ešte doplním, koľko vyjde tvoja materská v súčasnom stave. Bude s apočítať z VZ v roku 2007, ktorý bol cca. 11200,- a mesačná materská bude vo výške cca. 6160,-.
alex1
21.02.08,10:07
mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?
celestina
21.02.08,10:23
mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?

Spätne sa na DNP prihlásiť nedá. Avšak s jej materskou by sa ešte niečo urobiť dalo. Nech sa ako DNP prihlási na SP hneď zajtra s max. VZ. Na MD však musí nastúpiť najskôr 23.08.2008. Ak nastúpi na MD až po tomto termíne, tak splni požiadavku na materské z terajšieho max. VZ.
Materská sa dá zvýšiť aj novým PP tesne pred MD s max. VZ.
brčko
21.02.08,10:33
mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?

Pohužial spätne sa poistiť nedá. Pracovníčky mali v tomto prípade pravdu, ak by sa poistila 9.2.08, tak by jej 26týždnov uplynulo 8.8.08 a od 9.8.08 by mala nárok na materskú zo skutočného VZ v RO.

Ona podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch pred predp. pôrodom má splnenú (ak pracovala od 1.12.06 do 30.11.07). Teraz má asi dve možnosti:
- bud sa zamestná na pár dní pred nástupom na MD (napr. od 4.8.08),
- alebo sa môže zamestnať na PP aj skôr aspon na pár dní. Potom by poberala materské v ochrannej lehote z tohto posledného zamestnania (ktorá je pre tehotnú 6mesiacov od ukončenia NP)
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.
alex1
21.02.08,10:41
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.[/quote]

takže, keď sa zamestná tak ako odpsúčaš, alebo aj skôr a nedajú jej max. VZ a bude si ho zároveň dobrovolne doplácať, môže mať tiež slušnú materskú?
alex1
21.02.08,10:44
Spätne sa na DNP prihlásiť nedá. Avšak s jej materskou by sa ešte niečo urobiť dalo. Nech sa ako DNP prihlási na SP hneď zajtra s max. VZ. Na MD však musí nastúpiť najskôr 23.08.2008. Ak nastúpi na MD až po tomto termíne, tak splni požiadavku na materské z terajšieho max. VZ.
Materská sa dá zvýšiť aj novým PP tesne pred MD s max. VZ.

tvoj príspevok som si nevšimla, prepáč, ona už má ale termín nástupu stanovený, na 9.8.2008. to môže nastúpiť aj neskôr ako jej určil lekár?
celestina
21.02.08,10:45
Pohužial spätne sa poistiť nedá. Pracovníčky mali v tomto prípade pravdu, ak by sa poistila 9.2.08, tak by jej 26týždnov uplynulo 8.8.08 a od 9.8.08 by mala nárok na materskú zo skutočného VZ v RO.

Ona podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch pred predp. pôrodom má splnenú (ak pracovala od 1.12.06 do 30.11.07). Teraz má asi dve možnosti:
- bud sa zamestná na pár dní pred nástupom na MD (napr. od 4.8.08),
- alebo sa môže zamestnať na PP aj skôr aspon na pár dní. Potom by poberala materské v ochrannej lehote z tohto posledného zamestnania (ktorá je pre tehotnú 6mesiacov od ukončenia NP)
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.

A prečo si nemôže uplatniť nárok na materské neskôr? Napr. 4 týždne pred očakávaným termínom?

§ 48

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
Marti.ka
21.02.08,10:52
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby.
Mohlo by to vyzerať nejako takto? Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.
brčko
21.02.08,10:57
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.

takže, keď sa zamestná tak ako odpsúčaš, alebo aj skôr a nedajú jej max. VZ a bude si ho zároveň dobrovolne doplácať, môže mať tiež slušnú materskú?[/quote]

----------------------------------------------------------
Nie, musí to byť zo zamestnania. Z DNP by sa jej materská rátala z min.mzdy 8100,- aj v prípade, že by platila z VZ 28142,- lebo nestihne uplynúť 26týzdnov od prihlásenia na DNP.

Stačí jej napr. PP od pondelka do piatka s HM za toto obdobie cca 4600 - 4900,- (záleží podla mesiaca, resp. konkrétnych dátumov)

Ak by napr. začal PP 29.2.08 a PP by končil napr.6.3.08 (príp. aj skôr), záleží aká bude jej HM dna 29.2.08 (aká bude jej mzda v marci, nie je v tomto konkrétnom prípade pre výpočet materskej podstatné). Ak by mala mzdu za tento den napr. 970Sk (600 + 370,- za nadčas), tak by jej materská s nástupom v júli alebo auguste 2008 bola 533,50 na den (970x 55%) a cca 16000,- mesačne.
brčko
21.02.08,11:06
A prečo si nemôže uplatniť nárok na materské neskôr? Napr. 4 týždne pred očakávaným termínom?

§ 48

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

Celestína, bohužial neviem ti na toto odpovedať. Tiež som to tvrdila, a aj radila v jednom prípade zo zamestnania (no nakoniec sa bábo narodilo skôr a vyriešili to inak)
Ak by pracovala, tak sa to dá. Ak má DNP, ešte tu nikto nepísal (aspon co som ja čítala) takýto praktický prípad. A boli tu rôzne názory na to, či je to možné aj pri DNP. No nie je to istota a byť na jej mieste a vzhladom na to, že sama nebude vedieť argumentovať paragrafmi, by som dala radšej na tú istotu.
infoziadatel
21.02.08,11:16
AHojte všetci , prosím Vás o cennú radu. V roku 2007 som ukončila VS. Potom som bola dva mesiace na UP a od 3.11.2007 som SZČO. V roku 2008 plánujem otehotniet. V roku 2007 ešte sko SZCO neplatím žiadne odvody okrem zdravotky.

PRosím o radu ako to urobiť čo najlepšie. Moje myslenie je takého: nakoľko povinné odvody budem musieť platiť od 1.7.2008,(podľa výsledku hospodárenia), tak najlepšie by bolo okamžite sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba-to stačí platiť iba nemocenské odvody? A stačí si dať zatiaľ z minima, aby sa mi to počítalo do tých 270 dní. Potom budem platiť aj odvody ako SZCO. Ak mi vyjdú platiť iba z minima, tak ako dobrovolne si zatiaľ tiež nechám z minima a tesne pred nástupom na materskú dovolenku zvýšim na maximum?

A bude sa mi počítať materská aj ako SZCO z minima a potom aj z dobrovolného poistenia z maxima?

Dobre mi to myslí alebo robím niekde chybu??? ďakujem za prípadné opravy a rady ZUzula:D
gabsy
21.02.08,11:38
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.

Pre doplnenie: Zamestnaná som bola aj predtým, pracovný pomer bol ukončený k 31.1.2007 (hrubá mzda bola cca 9500) a hneď na to som nastúpila do nového zamestnania. Som v cca 6-7 týždni tehotenstva. Takže ako by to bolo v tomto prípade?
brčko
21.02.08,11:39
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. áno Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. prečo na dobu určitú, aj jej súčasný PP je na dobu určitú? Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. to je rozumné Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby. Hned po ukončení MD a teda začiatkom RD bude mať nárok na čerpanie OčR (tam nie je podmienka 270dní) ale v jej prípade aj PN (lebo k dnom DNP sa jej prirátajú aj dni ukončeného NP z prvého aj druhého PP. To platí aj v prípade, ak druhý PP bude trvať a bude NP len prerušené z dôvodu čerpania RD).
Do dasiahnutia 26týždnov odo dna prihlásenia na DNP sa bude nem.dávka rátať z minima platného k 1.-ému daného mesiaca (asi už v EUR), po 26 týždnoch sa nem.dávka bude rátať z VZ z roku 2008.
Toto bude platiť len v prípade, že sa dovtedy nezmení zákon o soc.poistení!!!
Mohlo by to vyzerať nejako takto?
Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.

odpoved v texte, posledné nechám na mzdárky
brčko
21.02.08,12:19
Pre doplnenie: Zamestnaná som bola aj predtým, pracovný pomer bol ukončený k 31.1.2007 (hrubá mzda bola cca 9500) a hneď na to som nastúpila do nového zamestnania. Som v cca 6-7 týždni tehotenstva. Takže ako by to bolo v tomto prípade?

Tvoj pôrod resp.zatial predpokl.termín pôrodu je v oktobri 2008 (budem rátať s dátumom 12.10.08 s termínom nástupu na MD 6týždnov pred t.j.31.8.08).
Tvoje PP: od ..dúfam v okt.2006 už trval!! do 31.1.07 (a bez prerušení!), od 1.2.08 doba neurčitá.
Ak sa prihlásiš na DNP 22.2.08, tak 26týždnov uplynie 21.8.08 a od 22.8.08 sa nárok na dávky bude rátať zo skutočného VZ v RO. Samozrejme, to len v prípade, ak bude splnená aj podmienka 270dní NP z DNP. To by malo byť už k 31.8.08 splnené (aj ked stačí dosiahnuť 270dní NP až ku dnu pôrodu, len potom by bolo treba platiť DNP až do dosiahnutia 270dní).
Tvoje dni zo samotného DNP 22.2.08-30.8.08 (191dní) + ak bude skutočný pôrod 12.10.08, tak od 13.10.06 do 31.1.07 (111dní dúfam, bolo to bez prerušenia), čo je vyše 300dní NP.
Takže ak budeš nastupovať na MD 31.8.08 tak ti vznikne nárok na materské zo zamestnania (podmienka 270 bude tiež splnená) aj z DNP.
Zo zamestnania bude RO r. 2007, z DNP, ak nastúpiš na MD po dosiahnutí 26týždnov, teda v tomto konkrétnom prípade najskôr 22.8.08 do 31.8.08, bude obdobie od začiatku DNP= 22.2.08 do 31.7.08, ak nastúpiš na MD až 1.9.08, tak RO bude od 22.2.08 do 31.8.08.

Takže podla mna, prihlás sa na DNP čo najskôr z VZ rozdiel 28142-16..., od 1.7.08 si môžeš zvýšiť VZ podla aktuálneho maxima a ak to bude len otázka pár dní, radšej nastúp na MD až v septembri 2008 (z dôvodu vyššieho VZ z DNP).

Dobrý deň,
chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Nastúpiš na PN, a ak budeš mať ku dnu nástupu na PN splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch aj z DNP, nemusíš platiť počas tejto PN poistné. Prečítaj si lepšie tieto stránky, je to tu spomínané.napr.môj príspevok č.882 odpoved 2) Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Tejto otázke nerozumiem.Ďakujem za radu.
gabsy
21.02.08,12:54
Ja som čítala skoro celú tému ale práve z toho som dopletená. Takže ešte raz to celé rozpíšem. Od 1.1.2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná vo firme na dobu neurčitú (hrubá mzda cca 9500). Od 1.2.2007 som nastúpila do novej firmy na dobu neurčitú (hrubá mzda za rok 2007 cca 11200 od 1.1.2008 12007Sk). Ako som už spomínala som v 6-7 týždni tehotenstva a pravdepodobne od mája - júna idem na rizikové (ak ma náhodou nevypíše doktor skôr - uvidíme podľa akt. zdravotného stavu). Preto som chcela vedieť, že ak si začnem platiť DNP napr. od 25.2.2008 či v prípade ak napr. pôjdem na to rizikové bude sa mi počítať maródka aj z DNP alebo len z príjmu od zamestnávateľa? A v prípade ak pojdem na rizikové aj tak musím splniť 26 týždňov aby som dostala čo najvyššiu materskú? To znamená že DNP si budem platiť aj počas maródky?
Marti.ka
21.02.08,13:02
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby.
Mohlo by to vyzerať nejako takto? Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.
Ďakujem za odpovede, brčko. Kolegyňu by mohla zamestnať jej sestra, takže je v podstate jedno na akú dobu tá zmluva bude, či doba určitá alebo neurčitá. Ja len chcem aby som jej mohla poradiť čo najlepšie.
montinka
21.02.08,16:53
dobrý deň. chcela by som sa spýtať,keď som bola do konca decembra 2007 zamestnaná na zmluvu a momentálne som nezamestnaná,ale v júni by som mala nastúpiť na materskú,budem ju dostávať?
brčko
21.02.08,17:03
Ja som čítala skoro celú tému ale práve z toho som dopletená. Takže ešte raz to celé rozpíšem. Od 1.1.2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná vo firme na dobu neurčitú (hrubá mzda cca 9500). Od 1.2.2007 som nastúpila do novej firmy na dobu neurčitú (hrubá mzda za rok 2007 cca 11200 od 1.1.2008 12007Sk). Ako som už spomínala som v 6-7 týždni tehotenstva a pravdepodobne od mája - júna idem na rizikové (ak ma náhodou nevypíše doktor skôr - uvidíme podľa akt. zdravotného stavu). Preto som chcela vedieť, že ak si začnem platiť DNP napr. od 25.2.2008 či v prípade ak napr. pôjdem na to rizikové bude sa mi počítať maródka aj z DNP alebo len z príjmu od zamestnávateľa? A v prípade ak pojdem na rizikové aj tak musím splniť 26 týždňov aby som dostala čo najvyššiu materskú? To znamená že DNP si budem platiť aj počas maródky?

Ak nastúpiš na PN napr. 1.4.08, budeš zamestnaná a od 25.2.08 budeš DNP, tak sa zistuje, či máš splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN. Podla výkladu SP sa ku dnom DNP prirátajú aj dni NP z ukončených NP.
Takže pri začiatku PN 1.4.08 sa sleduje NP v období od 1.4.06 do 31.3.08. V tomto období si bola NP:
z DNP od 25.2.08 do 31.3.08 (36dní)
+ z ukončeného! PP od 1.4.06 do 31.1.07
z toho vyplýva, že podmienku 270dní NP budeš mať s prehladom splnenú a vznikne ti nárok na PN aj z DNP. A v prípade ak vznikne z DNP nárok na nemocenskú dávku, počas jej poberania, sa neplatí poistné (ale aj tieto dni sa zarátavajú ako plynutie 26týždnov DNP). Takže po uplynutí 26týždnov od 25.2.08 bude nárok na materské zo skutočného VZ, ktorý zaplatíš (ak budeš platiť od 25.2. do 31.3.08, z tohto VZ sa ti bude rátať materská)
Nemocenské z DNP sa bude rátať z minima, pretože od 25.2.08 do 31.3.08 ešte 26týždnov neuplynulo.
marianella
21.02.08,17:14
Dobrý večer.
Prosim Vás pekne, potrebovala by som sa spýtať, ako je to s tým ukoncením PP a uzatvorením nového PP so mzdou z max. VZ. Na materskú nastupujem 21.5.2008, môžem pred nástupom ukončiť môj terajší PP a uzatvoriť nový a budem podla neho aj posudzovaná? Nebudem posudzovaná podla roku 2007? Ja tomu celkom nerozumiem, lebo podla toho čo som tu čítala by to tak malo byť, ale bola som sa pýtať na soc. poisťovni a tam mi povedali, že sa to tak nedá, že budem posudzovana podla roku 2007. Môžu ma na soc.poisťovni zavádzať:confused:?
Ďakujem
celestina
21.02.08,17:28
Dobrý večer.
Prosim Vás pekne, potrebovala by som sa spýtať, ako je to s tým ukoncením PP a uzatvorením nového PP so mzdou z max. VZ. Na materskú nastupujem 21.5.2008, môžem pred nástupom ukončiť môj terajší PP a uzatvoriť nový a budem podla neho aj posudzovaná? Nebudem posudzovaná podla roku 2007? Ja tomu celkom nerozumiem, lebo podla toho čo som tu čítala by to tak malo byť, ale bola som sa pýtať na soc. poisťovni a tam mi povedali, že sa to tak nedá, že budem posudzovana podla roku 2007. Môžu ma na soc.poisťovni zavádzať:confused:?
Ďakujem

Buď na SP nepoznajú zákon alebo ťa vedome zavádzajú. Ak ostaneš v terajšom zamestnaní, tak ti budú počítať materskú z VZ za minulý rok 2007 v tomto zamestnaní.. Ty keď tento PP ukončíš, tak sa ti ukončí aj nemocenské poistenie zamestnanca. Pri novom PP budeš nanovo prihlásená na nemocenské poistenie s novým VZ a tento nový VZ bude posudzovať aj SP pri nástupe na MD.
Nebola by si prvá komu na SP poskytli dezinformácie.
marianella
21.02.08,17:39
Ďakujem, ani neviete ako ste ma potešili:). Ešte sa spytam, takže ked ten PP ukončim a hned aj uzatvorim hned teraz a o dva týždne pôjdem na rizikove, tak sa na výške materskej nič nezmení? Budem mať aj vyššiu PN?
celestina
21.02.08,17:49
Ďakujem, ani neviete ako ste ma potešili:). Ešte sa spytam, takže ked ten PP ukončim a hned aj uzatvorim hned teraz a o dva týždne pôjdem na rizikove, tak sa na výške materskej nič nezmení? Budem mať aj vyššiu PN?
Ak pôjdeš na rizikové už z nového PP kde bude max. VZ tak ti bude PN a následne aj materská rátana z tohto nového PP. Aby ti však mali z čoho počítať PN a materskú, tak musíš aspoň jeden deň odrobiť a dosiahnuť denný max. VZ. Potom už môžeš ísť aj na tú PN a tá môže trvať až do nástupu na MD. Výšku a výpočet materskej prípadná práceneschopnosť nijako neovplyvní.
lubicaha
21.02.08,18:02
dobry večer.

Priatelka je zamestnana a chce sa dat DNP.
tehotna ešte nie je.Ako ma postupovať??

Neviem presne ako si ma vyrata vyšku vymeriavaceho zakladu,s ktoreho ma platit poistne...

Dakujem.
celestina
21.02.08,18:14
dobry večer.

Priatelka je zamestnana a chce sa dat DNP.
tehotna ešte nie je.Ako ma postupovať??

Neviem presne ako si ma vyrata vyšku vymeriavaceho zakladu,s ktoreho ma platit poistne...

Dakujem.

Momentálne je max. VZ pre nemoc. poistenie 28 142,-. Ak jej hrubá mzda je priemerne 10 000,-, tak ako DNP sa prihlási z rozdielu VZ maximum /28 142/ - VZ zamestnanie /10 000/. Ak sa zvýši max. VZ pre nemocenské poistenie, tak si aj ona môže meniť VZ na DNP.
lubicaha
21.02.08,18:18
A s tohto rozdielu si to musi platit až do pôrodu.Ale ak by išla na matersku už tento rok,tak RO,by bol rok 2007.takže pre nu by bolo lepšie ist na matersku dovolenku až buduci rok.

A velmi pekne dakujem;)
celestina
21.02.08,18:40
A s tohto rozdielu si to musi platit až do pôrodu.Ale ak by išla na matersku už tento rok,tak RO,by bol rok 2007.takže pre nu by bolo lepšie ist na matersku dovolenku až buduci rok.

A velmi pekne dakujem;)
Ak by šla na MD tento rok,tak materská zo zamestnania by sa jej rátla z VZ z roku 2007 a z DNP od prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúcemu k nástupu na materskú. Ak ešte nieje tehotná, tak sa môže z DNP prihlásiť teraz z VZ 8100,- a po asi 10 týždňoch poistenia sa môže odhlásiť. Nanovo sa potom prihlási na DNP z rozdielu max. VZ - VZ zamestnanie, keď zistí, že je tehotná. Ak nemá veľké rozdiely v hrubej mzde, myslím medzi týmto a minulým rokom, tak je jedno kedy nastúpi na MD. Výhodnejšie by pre ňu bolo nastúpiť na MD v roku 2009, ak by jej mzdy v tomto roku vzrástli pomerne viac.
lubicaha
21.02.08,18:52
dakujeme ;)
brčko
22.02.08,06:49
dobrý deň. chcela by som sa spýtať,keď som bola do konca decembra 2007 zamestnaná na zmluvu a momentálne som nezamestnaná,ale v júni by som mala nastúpiť na materskú,budem ju dostávať?

Ak si predtým pracovala na pracovnú zmluvu (a teda bola nemoc.poistená) aspon 270dní a ak od ukončenia PP v decembri 2007 do nástupu na materskú v júni 2008 neuplynie viac ako 6 mesiacov, tak ti nárok na materskú vznikne v ochrannej lehote. Predpokladám, že máš termín v júli, zač.augusta, takže v čase ukončenia PP si už bola tehotná, no a ked zanikne NP počas tehotenstva, pre ženu platí ochranná lehota 6mesiacov, počas ktorých jej môže vzniknúť nárok na materskú, nemocenské (PN), príp. aj OČR.
Takže pred materskou môžeš čerpať aj PN-ku.
Ak ale napr. skončil tvoj PP 20.12.07 a na materskú nastúpiš 21.6.08, tak už by si nárok nemala.
Ak napíšeš odkedy dokedy trval tvoj PP, tak ti môžem napísať, z ktorého obdobia sa ti materské bude rátať. U teba to nebude celý rok 2007, resp. možno ani nie rok 2007.
brčko
22.02.08,07:22
AHojte všetci , prosím Vás o cennú radu. V roku 2007 som ukončila VS. Potom som bola dva mesiace na UP a od 3.11.2007 som SZČO. V roku 2008 plánujem otehotniet. V roku 2007 ešte sko SZCO neplatím žiadne odvody okrem zdravotky.

PRosím o radu ako to urobiť čo najlepšie. Moje myslenie je takého: nakoľko povinné odvody budem musieť platiť od 1.7.2008,(podľa výsledku hospodárenia), tak najlepšie by bolo okamžite sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba- áno to stačí platiť iba nemocenské odvody? ánoA stačí si dať zatiaľ z minima, aby sa mi to počítalo do tých 270 dní. áno. Ak do konca júna nezistíš, že si tehotná, pred platením povinného NP ako SZČO, teda 30.6.08, by som sa odhlásila z DNP. Tieto dni ukončeného DNP od prihlásenia do ukončenia DNP sa ti budú prirátavať k nem.poisteniam, ktoré budú trvať ku dnu nástupu na materskú. (z dôvodu DNP ti stačí byť poistená 13týždnov, lebo potom musíš byť znovu DNP 26týždnov, kvôli maximálnej materskej, kedže 13+26=39týž x 7= 273dní. Ak by si však otehotnela skôr ako začneš platiť SZčO a odhlásila sa z DNP po 13týždnoch, tak by nárok zo SZčO nevznikol, lebo by si nesplnila 270dní, preto DNP do 30.6.08, potom odhlásiť) Potom budem platiť aj odvody ako SZCO. Ak mi vyjdú platiť iba z minima, tak ako dobrovolne si zatiaľ tiež nechám z minima a tesne pred nástupom na materskú dovolenku zvýšim na maximum? Potom budeš platiť len ako SZČO. Potom ked zistíš, že si tehotná, najneskôr však v 8-om týždni (no radšej skôr) sa treba prihlásiť z VZ rozdielu medzi aktuálnym maximom (t.č. 28142, od 1.7.08 cca 30.300,-) a VZ SZČO.
Ak zistíš, že si tehotná ešte pred 1.7.08, tak sa odhlás z DNP hned a od dalšieho dna sA znovu prihlás a daj VZ maximum, potom daj zmenu od 1.7.08 na ten rozdiel max-szčo.
Po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti vznikne nárok na materskú zo skutočného VZ, z ktorého si platila, v RO.

A bude sa mi počítať materská aj ako SZCO z minima a potom aj z dobrovolného poistenia z maxima? Ak splníš podmienku 270dní v každom z NP, ktoré budú trvať do nástupu na MD, tak áno. Dôležité je neotehotnieť pred začatím platenia DNP, to by ti nevznikol nárok zo žiadneho NP.

Dobre mi to myslí alebo robím niekde chybu??? ďakujem za prípadné opravy a rady ZUzula:D
:)
ErikaOl
22.02.08,10:25
Celestina,

už si odpovedala Marianelle ohľ. rizik. tehotenstva. Ja mám podobný prípad.

Chcela by som pomôcť získať maxim. materskú pre kolegynku, ktorá plánuje otehotnieť. Momentálne je na PN a ak ostane tehotná, bude aj naďalej. Ide na umelé. V prípade, že ostane tehotná, zrejme by bolo dobré ukončiť PN aspoň na pár dní. Vtedy ukončiť s ňou prac. pomer a uzatvoriť nový na maxim. VZ. Keby uzavrela zmluvu napr. k 1.3.2008 a tento deň aj odpracovala a od 3.3.2008 ostala opäť PN, tak aj táto sa berie z max.VZ. A potom aj následna materská?
Ďakujem
jankasm
22.02.08,11:41
Celestina,

už si odpovedala Marianelle ohľ. rizik. tehotenstva. Ja mám podobný prípad.

Chcela by som pomôcť získať maxim. materskú pre kolegynku, ktorá plánuje otehotnieť. Momentálne je na PN a ak ostane tehotná, bude aj naďalej. Ide na umelé. V prípade, že ostane tehotná, zrejme by bolo dobré ukončiť PN aspoň na pár dní. Vtedy ukončiť s ňou prac. pomer a uzatvoriť nový na maxim. VZ. Keby uzavrela zmluvu napr. k 1.3.2008 a tento deň aj odpracovala a od 3.3.2008 ostala opäť PN, tak aj táto sa berie z max.VZ. A potom aj následna materská?
Ďakujem

Áno presne tak. Len pozor na dátumy, 1.3.2008 je sobota, skutočne tento deň odpracuje? Ak nie, treba aby na PN nastúpila až 4.3.2008, aby mala nejakú mzdu. Pretože ak cez víkend nepracuje, tak za víkend ani nedostane mzdu, a v tom prípade by nemala žiadny VZ pre NP.
V marci musí byť maximálny VZ za jeden kalendárny deň 28142/31=cca. 908. Čiže ak urobíte PP od 1.3.2007 a na PN by nastúpila 4.3.2008 tak jej mzda za tento jeden odpracovaný deň musí byť 908*3=2724,-.
Možno by bolo lepšie urobiť nový PP až od 3.3.2008, tento jeden deň aj odpracovať, a na PN nastúpiť opäť 4.3.2008. Za tento jeden odpracovaný deň musí mať mzdu 908,-. :cool:
Potom aj PN aj materská bude 55% z 908,- čo je cca. 500,- na 1 deň. ;)
celestina
22.02.08,11:52
Áno presne tak. Len pozor na dátumy, 1.3.2008 je sobota, skutočne tento deň odpracuje? Ak nie, treba aby na PN nastúpila až 4.3.2008, aby mala nejakú mzdu. Pretože ak cez víkend nepracuje, tak za víkend ani nedostane mzdu, a v tom prípade by nemala žiadny VZ pre NP.
V marci musí byť maximálny VZ za jeden kalendárny deň 28142/31=cca. 908. Čiže ak urobíte PP od 1.3.2007 a na PN by nastúpila 4.3.2008 tak jej mzda za tento jeden odpracovaný deň musí byť 908*3=2724,-.
Možno by bolo lepšie urobiť nový PP až od 3.3.2008, tento jeden deň aj odpracovať, a na PN nastúpiť opäť 4.3.2008. Za tento jeden odpracovaný deň musí mať mzdu 908,-. :cool:
Potom aj PN aj materská bude 55% z 908,- čo je cca. 500,- na 1 deň. ;)

Ak by sa dalo ja by som ukončila terajší PP k 28.2.2008. Nový PP 29.2.2008 a nástup na PN 1.3.2008. Lekár by s PN vystavenou na 1.3.2008 nemal mať problém. Ak bude mať 29.2.2007 VZ 970,-, tak materská a PN bude už z tohto nového VZ.
montinka
22.02.08,12:02
Dobrý deň. pracovný pomer mi trval od 3.11.2006 do 31.12.2007.
ErikaOl
22.02.08,13:54
Ďakujem celestine i jankasm.

Pekný víkendík všetkým:)
brčko
22.02.08,14:46
Ak by sa dalo ja by som ukončila terajší PP k 28.2.2008. Nový PP 29.2.2008 a nástup na PN 1.3.2008. Lekár by s PN vystavenou na 1.3.2008 nemal mať problém. Ak bude mať 29.2.2007 VZ 970,-, tak materská a PN bude už z tohto nového VZ.

Len dodám, že aj v prípade, že by nastúpila na PN 3.3.08, na výške PN-ky sa nič nemení (len jej ju začnú v zamestnaní vyplácať od 3.3.08, miesto 1.3.08).
V oboch prípadoch bude RO pre výpočet PN-ky (t.j. náhrady mzdy za dočasnú PN za prvých 10 dní, ktorú hradí zamestnávatel a aj pre výpočet nemocenského od jedenásteho dna, ktoré vypláca SP) jeden den, a to 29.2.08 (vid § 54 ods.2 b zákona o soc.poistení) .
brčko
22.02.08,15:02
Dobrý deň. pracovný pomer mi trval od 3.11.2006 do 31.12.2007.
Nadväzujem na príspevok č.931
270dní budeš mať splnených. Ak nastúpiš na materskú do 30.6.08, tak budeš mať nárok na materskú z tohto PP v ochrannej lehote (§ 32 ods.2b ZoSP). Od predchádzajúceho zamestnávatela budeš potrebovať "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku ". Tam ti mzdárka uvedie aj VZ v RO. Toto potvrdenie odnesieš spolu s doplnenou "žiadosťou o materské" do SP sama.

Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude obdobie od 3.11.06 do 31.12.06, (v ochrannej lehote sa RO zistuje ku dnu ukončenia PP, t.j. k 31.12.07 (§ 54 ods. 3), takže to bude predchádzajúci rok podla § 54 ods.2 písm.a.
Tak dúfam, že si v tomto období nemala minimálnu mzdu. Ak bola tvoja mzda nízka, tak by bolo najlepšie uzatvoriť PP aspon na pár dní z vyšším VZ.
montinka
22.02.08,15:19
no ta mzda nebola bohvie aka 9000 v hrubom.takze mizerna. Vdaka za odpoved hm dufam ze mi to potvrdenie da kedze sme sa nerozisli v dobrom. ale vdaka este raz
Tinika
23.02.08,13:54
:)

Dobrý den práve som si tu prečíla príspevok a som troška v pomykove, dúfam že ja som iný prípad. Som SZČO od r. 2006 a od vtedy som bola DNP s min. VZ. Na Vašu radu som sa vo februári 2008 odhlásila z DNP s tým, že od 1.3.08 budem opať DNP, ale s max. VZ. Od 1.7.08 budem platiť povinné min. odvody ako SZCO. Moja otázka znie, ak od 1.3. budem platiť max. odvody z DNP ako mám postupovať po 1.7.? Mám sa ešte pred 1.7. znova odhlásiť a po 1.7. prihlásiť už s VZ max. - VZ zo SZCO? Budem mať potom nárok aj na materské z DNP aj zo živnosti? Ďakujem za odpoveď
majovrabel
23.02.08,14:13
Dobry den, s tym zakonom mam teraz aj ja trochu chaos:-) Konkretne mi ide o PN. Moja priatelka bola zamestnana od 15.7 do 15.10. Od 16.10 je DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu az dodnes. Teraz jej prisli papiere ze ma nastupit na kupelnu liecbu, kvoli urazu, ktory mala pred rokom. Bolo mi povedane, ze pri kupelnej liecbe ma narok na PN (co si zatial nie som celkom isty) ale ak ano, dolezita je vyska. Ak ten zakon chapem spravne, tak na vyplatenie nemocenskeho potrebuje mat 270 dni spolu, co bude mat 10. aprila a potom by mala dostat PN z maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Chapem to spravne?
brčko
23.02.08,15:59
Dobrý den práve som si tu prečíla príspevok a som troška v pomykove, dúfam že ja som iný prípad. Posúd sama, či si iný prípad: Bola si v posledných dvoch rokoch NP? ona nie A ak si spomínala prípadnú PN-ku pred materskou, bolo ti radené prihlásiť sa z maxima na DNP skôr, nečakať až do otehotnenia
Som SZČO od r. 2006 a od vtedy som bola DNP s min. VZ. Na Vašu radu som sa vo februári 2008 odhlásila z DNP s tým, že od 1.3.08 budem opať DNP, ale s max. VZ. Od 1.7.08 budem platiť povinné min. odvody ako SZCO. Moja otázka znie, ak od 1.3. budem platiť max. odvody z DNP ako mám postupovať po 1.7.? Mám sa ešte pred 1.7. znova odhlásiť a po 1.7. prihlásiť už s VZ max. - VZ zo SZCO? To by si urobila hlúposť. V období 3-6/08 budeš platiť z maximálneho VZ 28142 a odhlásením by si si zmenila RO a z tohto VZ by sa ti nemocenské dávky vôbec nepočítali.
Koncom júna odnes do SP na RLFO "zmenu VZ z DNP od 1.7.08" na rozdiel max-VZ szčo. Budem mať potom nárok aj na materské z DNP aj zo živnosti? na nárok musíš splnať v každom NP, ktoré ti trvá ku dnu nástupu na MD 270dní do pôrodu v posl.2rokoch pred pôrodom. Ty si bola od r.2006 do 2/2008 DNP a toto DNP máš "ukončené". To je dôležité. Takže tieto dni (ak sú v období dvoch rokoch pred pôrodom) sa ti prirátajú k dnom nového DNP aj ku dnom NP szčo. Ďakujem za odpoveď
..
brčko
23.02.08,16:09
Dobry den, s tym zakonom mam teraz aj ja trochu chaos:-) Konkretne mi ide o PN. Moja priatelka bola zamestnana od 15.7 do 15.10. Od 16.10 je DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu az dodnes. Teraz jej prisli papiere ze ma nastupit na kupelnu liecbu, kvoli urazu, ktory mala pred rokom. Bolo mi povedane, ze pri kupelnej liecbe ma narok na PN (co si zatial nie som celkom isty) ale ak ano, dolezita je vyska. Ak ten zakon chapem spravne, tak na vyplatenie nemocenskeho potrebuje mat 270 dni spolu, co bude mat 10. aprila áno, od 10.4.08 bude mať nárok na nemocenské, pretože dosiahla 270dní NP a potom by mala dostat PN z maximalneho vymeriavacieho zakladu. ak začne jej PN-ka v období od 10.4. do 14.4.08, tak jej nemocenské sa bude rátať z pravdepodobného VZ t.j. minima 8100,- Lebo od 16.10.07 do 9.4.08 uplynie len 177dní, čo je menej ako 26týždnov (26týž x 7dní = 182).
Preto, ak sa dá, nech jej lekár vypíše PN najskôr 15.4.08! (14.4.08 je 182-hý den DNP), potom sa jej PN-ka bude rátať z DVZ v období 16.10.-31.12.07
Chapem to spravne?
..
Tinika
23.02.08,19:12
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ps: ešte nie som tehotná, ale už sa na tom "pracuje". Ja som nemyslela PN ale nárok na materské.

Ďakujem
majovrabel
24.02.08,06:05
brcko, velmi pekne dakujem za radu
lubicaha
24.02.08,18:10
Dobry večer.
ešte mam jednu otázku k mojej známej.

Ako zamestnaná ma splnenu podmienku 270 nemocenského poistenia.A ked sa chce dať teraz DNP poistiť a rozdile medzi jej priemerným zárobkom a maximálnym VZ je menši než 8.100 sk.
tak to poistne ma platiť z toho rozdielu,alebo s minimálneho VZ.
a samozrejme musi splniť podmienku DNP 26 tyždnov pred termínom pôrodu.

tehotná ešte nieje.

Dakujem,velmi pekne.
jankasm
25.02.08,09:25
Dobry večer.
ešte mam jednu otázku k mojej známej.

Ako zamestnaná ma splnenu podmienku 270 nemocenského poistenia.A ked sa chce dať teraz DNP poistiť a rozdile medzi jej priemerným zárobkom a maximálnym VZ je menši než 8.100 sk.
tak to poistne ma platiť z toho rozdielu,alebo s minimálneho VZ.
a samozrejme musi splniť podmienku DNP 26 tyždnov pred termínom pôrodu.

tehotná ešte nieje.

Dakujem,velmi pekne.

Na DNP sa musí prihlásiť z minimálneho VZ, čiže z 8100,-. Aj keď rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania je nižší. Bude jej tam vznikať preplatok na poistnom z DNP, ktorý si neskôr, napr. po pár mesiacoch, alebo pri nástupe na MD, to je jedno, požiada vrátiť.
Máš pravdu, že musí splniť podmienku 26 týždňov pred pôrodom, aj keď v jej prípade, je to v podstate jedno, pretože pri tých 26 týždňoch ide hlavne o to, že ak človek nastúpi na MD skôr, dostane materskú len z pravdepodobného VZ, čo je vlastne 8100,-. A ty sa s takým VZ ideš aj prihlásiť, takže u teba to nehrá žiadnu rolu /hralo by napr. vtedy, keby si mala v práci 10000,- a prihlasovala by si sa na DNP napr. z 18000,-/.
V zamestnaní má splnených 270 dní NP. Takže nárok na materské zo zamestnania má.
Ale ak to zamestnanie trvá nepretržite /teda v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD nebude zmena zamestnania, čiže žiadne ukončené NP/, tak potom musí aj z DNP zvlášť splniť podmienku 270 dní poistenia. Preto odporúčam, keďže ešte nie je tehotná, prihlásiť sa hneď aby to stíhala. ;)
brčko
25.02.08,12:05
Súhlasím s Jankousm, že v prípade, ak nemá v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ukončené NP, ktorého dni by sa jej pripočítali k dnom DNP, treba sa prihlásiť na DNP, pokial nie je tehotná, aby dosiahla 270dní NP aj z DNP. Inak bude neskoro.

A pre nu je výhodné pred nástupom na materskú ukončiť DNP. Potom, hoci aj na druhý den (podla toho ako bude stíhať 270dní DNP do dna pôrodu) sa prihlásiť nanovo, aby nestihlo ubehnúť 26týzdnov od posledného prihlásenia a tým pádom aby sa jej materská rátala z VZ 8100 a nie z rozdielu medzi maximom a jej platom v RO (čo by bolo určite menej).
alinka189
25.02.08,16:26
ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? bude sa mi to počítať? a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? dakujem
bashka
26.02.08,06:19
Ahojte ahojte, poprosim o dalsiu radu, termin porodu mam 24.4.2008,super ste mi vysvetlili ako mam postupovat minule, ked som sa pytala, ako si vypocitam DVZ a mala som si zacat platit DNP z minima:
,,759,44SK je tvoj DVZ /denný vymeriavací základ/, z ktorého sa Ti bude počítať materská vo výške 55%, čo je cca. 418,- na 1 deň. Maximum je cca. 499,- preto odporúčam, pár dní pred nástupom na MD sa ešte prihlásiť na DNP z minimálneho VZ 8100,- a potom dostaneš materskú zo zamestnania + z DNP vo výške cca. 499,- na 1 deň, mesačne 15000-15500 v závislosti od dĺžky mesiaca,,

takze si platim DNP od 1.1.2008 a na PN som od 1.2. 2008, nastup na MD je 13.3. 2008. Zaujima ma
1.dokedy si mam platit to DNP, uz stale?
2.a hlavne kolko PNky by som mala teraz za februar dostat, tych prvych 10 dni plati zamestnavatel a je to menej ako 55% urcite, ze? Takze to dostanem v dvoch davkach, jednu od zamestnavatela a druhu od SP?

Dakujem vam. Bashka
Manual
26.02.08,06:46
Ahojte ahojte, poprosim o dalsiu radu, termin porodu mam 24.4.2008,super ste mi vysvetlili ako mam postupovat minule, ked som sa pytala, ako si vypocitam DVZ a mala som si zacat platit DNP z minima:
,,759,44SK je tvoj DVZ /denný vymeriavací základ/, z ktorého sa Ti bude počítať materská vo výške 55%, čo je cca. 418,- na 1 deň. Maximum je cca. 499,- preto odporúčam, pár dní pred nástupom na MD sa ešte prihlásiť na DNP z minimálneho VZ 8100,- a potom dostaneš materskú zo zamestnania + z DNP vo výške cca. 499,- na 1 deň, mesačne 15000-15500 v závislosti od dĺžky mesiaca,,

takze si platim DNP od 1.1.2008 a na PN som od 1.2. 2008, nastup na MD je 13.3. 2008. Zaujima ma
1.dokedy si mam platit to DNP, uz stale? ak dostávaš PN len zo zamestnania, tak DNP si musíš platiť stále, lebo z neho náhradu za PN nedostávaš. Ak nastúpiš na MD a matersé budeš dostávať aj z DNP = splníš podmienky, tak nástupom na MD prestaneš platiť DNP ale poistenie bude stále trvať neodhlasuješ sa.
2.a hlavne kolko PNky by som mala teraz za februar dostat, tych prvych 10 dni plati zamestnavatel a je to menej ako 55% urcite, ze? Zamestnávateľ vypláca prvé 3 dni 25 % a 4-10 deň 55% VZ aký máš u neho.Takze to dostanem v dvoch davkach, jednu od zamestnavatela a druhu od SP? Ano, ak je PN nad 10 dní od 11 dňa budeš dostávať len zo SP

Dakujem vam. Bashka
Viď text.........
bashka
26.02.08,08:30
Dakujem moc, tak len na utvrdenie:
Za februar mam zaplatenu DNP, zaplatim si este aj na marec a koncim? Vlastne by som si mala zaplatit len do 13.3.kedy nastupujem na MD, alebo cely mesiac? A normalne len prestanem platit?
Bashka (k prispevku 952)
jankasm
26.02.08,09:22
Dakujem moc, tak len na utvrdenie:
Za februar mam zaplatenu DNP, zaplatim si este aj na marec a koncim? Vlastne by som si mala zaplatit len do 13.3.kedy nastupujem na MD, alebo cely mesiac? A normalne len prestanem platit?
Bashka (k prispevku 952)

Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom DNP zaplatíš ešte do 12.3.2008 a potom proste prestaneš platiť, rušiť ho nemusíš, doba poistenia Ti normálne môže plynúť aj počas MD, platiť začneš zase až počas RD. Ale toto platí len v tom prípade, že Ti z DNP priznajú materskú. Keby Ti ju náhodou priznali len zo zamestnania a z DNP nie, ako Ti už písal ajobs, tak DNP musíš platiť aj naďalej, až do odhlásenia. :cool:
Patrícia5
26.02.08,11:46
Prosím o rady v nasledujúcich dvoch prípadoch:
1. Bola som tri roky na rodičovskej dovolenke a po jej skončení som bola evidovaná na úrade práce. Plánujem otehotnieť niekedy v tomto roku. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
2. Študujem na VŠ, v máji 2008 skončím a budem evidovaná na úrade práce a plánujem v roku 2008 otehotnieť. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
Ďakujem.
Manual
26.02.08,11:53
Prosím o radu:
1. Bola som tri roky na rodičovskej dovolenke a po jej skončení som bola evidovaná na úrade práce. Plánujem otehotnieť niekedy v tomto roku. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
2. Študujem na VŠ, v máji 2008 skončím a budem evidovaná na úrade práce a plánujem v roku 2008 otehotnieť. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
Ďakujem.
Ano bude to mať veľký význam, aby si dostávala materskú cca 15.000 Sk. Preto si naplánuj tehotenstvo tak, aby si mala nástup na materskú niekedy v 8/9 až 12/09. V tomto prípade je to najmenej nákladné z tvojho vrecka. Bude treba spraviť RO pre výpočet materskej v 12/08. Ale už teraz sa prihlás zo sumy 8100 Sk na DNP, aby si splňala 270 dní poistenia z DNP za posledné 2 roky. Zatial toľko.
Anka z KE
26.02.08,12:43
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, vlastne o dve:

Na materskú nastupujem 20.6.2008, TP približne začiatkom augusta. Som nepretržite 6 rokov zamestnaná, čiže podmienku nemocenského poistenia 270 dní spĺňam. Hrubý mesačný príjem v r.2008 je 15 000, hrubý príjem za rok 2007 je cca 160 000. Pochopila som správne, že rozhodujúci pre výšku materskej je v mojom prípade rok 2007? Ak by som sa chcela poistiť ako DNP z VZ 8 100 Sk v tomto roku 2008 a o niečo si tak zvýšiť materské, bude to Sociálna poisťovňa akceptovať aj keď nesplním podmienku byť DNP min 26 týždňov? Ak by sa to dalo, čím mám argumentovať v Soc. poisťovni proti ich výkladu nároku na materské?
Vopred ďakujem.
Manual
26.02.08,12:51
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, vlastne o dve:

Na materskú nastupujem 20.6.2008, TP približne začiatkom augusta. Som nepretržite 6 rokov zamestnaná, čiže podmienku nemocenského poistenia 270 dní spĺňam. Hrubý mesačný príjem v r.2008 je 15 000, hrubý príjem za rok 2007 je cca 160 000. Pochopila som správne, že rozhodujúci pre výšku materskej je v mojom prípade rok 2007? Ak by som sa chcela poistiť ako DNP z VZ 8 100 Sk v tomto roku 2008 a o niečo si tak zvýšiť materské, bude to Sociálna poisťovňa akceptovať aj keď nesplním podmienku byť DNP min 26 týždňov? Ak by sa to dalo, čím mám argumentovať v Soc. poisťovni proti ich výkladu nároku na materské?
Vopred ďakujem.
Všetko si pochopila správne, ale tvoje argumenty nemajú oporu v zákone. Nárok na materské z DNP jednoducho nepripadá do úvahy. Ale aj tak sa DNP z 8100 Sk aby si splnila 270 dní poistenia a môžeš ju "využiť" v r. 2009 pri OČR alebo PN sama so sebou. RO bude treba robiť v 12/08 a po 26 týždňoch môžeš čerpať max. OCR a PN = ak budeš už na rodičovskej dovolenke. To je cca od 7/09, takto je to najmenej finančne náročné:).
Anka z KE
26.02.08,13:03
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
alinka189
26.02.08,13:29
môžte odpovedať aj mne, prosím? č.950. dakujem
bashka
26.02.08,13:32
Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom DNP zaplatíš ešte do 12.3.2008 a potom proste prestaneš platiť, rušiť ho nemusíš, doba poistenia Ti normálne môže plynúť aj počas MD, platiť začneš zase až počas RD. Ale toto platí len v tom prípade, že Ti z DNP priznajú materskú. Keby Ti ju náhodou priznali len zo zamestnania a z DNP nie, ako Ti už písal ajobs, tak DNP musíš platiť aj naďalej, až do odhlásenia. :cool:
Janka a v akom pripade by mi nemali uznat MD z DNP? To preco? Vsak zato som si to zacala platit, aby som mala vyssiu MD. Diky
Manual
26.02.08,16:25
ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? Budeš platiť DNP z rozdielu stále, pokiaľ nenastúpiš na materskú. Ak nastúpiš na materskú, tak platiť DNP prestaneš ale sa neodhlásiš ! nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? Nevadí že budeš PN bude sa mi to počítať? Ano bude a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? Nič, necháš to tak a budeš tam mať preplatok, ktorý si vypýtaš na konci roka od SP aby ti vrátili,. treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? Ak ti zvýšia mzdu raz, tak môžeš dať na SP zmenu VZ, ale ak rozdiel bude menej ako 8100, tak aj tak musíš platiť z 8100 Sk.a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? Ano musíš byť súvisle poistená od 1.3.08 až do odchodu na materskú musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? DNP neukončuješ bude ti trvať stále aj počas materskej, len nič neplatíš. Platiť začneš až po nástupe na rodičovskú dovolenku. dakujem
Odpoveď v texte................
brčko
26.02.08,17:59
ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? bude sa mi to počítať? a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? dakujem

v zásade súhlasím s manuálom. DNP nemusíš platiť odo dna nástupu na MD, ale len v prípade, ak budeš mať už ku dnu nástupu na materskú splnených 270dní aj z DNP. Takže dúfam, že si bola bud už predtým DNP alebo máš ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ktoré sa ti priráta k dnom DNP.
DOPLNAM: pozrela som si tvoj prvý príspevok, takže podmienku 270dní z DNP máš splnenú
nikka_
27.02.08,09:25
Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.
jankasm
27.02.08,09:42
Janka a v akom pripade by mi nemali uznat MD z DNP? To preco? Vsak zato som si to zacala platit, aby som mala vyssiu MD. Diky

Ak máš všetko OK, tak samozrejme nemajú dôvod Ti ju nepriznať. To som napísala len ako príklad. ;)
No mne sa napr. stalo, že som žiadala o materské ako zamestnanec aj ako DNP, ešte v minulom roku. A priznali mi len 1x maximum zo zamestnania. Z DNP vraj nárok nemám. Takže pekne krásne som musela poistné doplatiť aj počas MD. Až na základe odvolania zmenili rozhodnutie, materskú z DNP mi priznali, a poistné, ktoré som počas MD zaplatila mi na požiadanie vrátili. :)
jankasm
27.02.08,09:50
Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.

Nevadí, že NP nebolo prerušené ani na deň. Dôležité je to, že jeden zamestnávateľ Ťa odhlásil a druhý prihlásil. Takže dni z prvého PP, ktorý trval do 09/07, by sa Ti pripočítali aj k splneniu podmienky 270 dní DNP.
Prihlásila si sa od 1.2.2008 na DNP z minima. Takže na materskú z DNP by si mala nárok aj hneď, z VZ 8100,- pretože podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú. ;) Tebe by však do maximálnej materskej bolo treba mať z DNP VZ 28142-16000=12142,-. Z tohoto VZ by bolo treba platiť 26 týždňov pred nástupom na MD.
Takže ešte by bolo dôležité napísať, či už si tehotná, ak áno, kedy je predpokladaný nástup na MD. Či je ešte šanca poberať materskú z DNP z toho vyššieho VZ alebo len z minimálneho. :)
nikka_
27.02.08,09:52
ešte som zabudla uviesť, že som v 4tt
nikka_
27.02.08,09:58
Nevadí, že NP nebolo prerušené ani na deň. Dôležité je to, že jeden zamestnávateľ Ťa odhlásil a druhý prihlásil. Takže dni z prvého PP, ktorý trval do 09/07, by sa Ti pripočítali aj k splneniu podmienky 270 dní DNP.
Prihlásila si sa od 1.2.2008 na DNP z minima. Takže na materskú z DNP by si mala nárok aj hneď, z VZ 8100,- pretože podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú. ;) Tebe by však do maximálnej materskej bolo treba mať z DNP VZ 28142-16000=12142,-. Z tohoto VZ by bolo treba platiť 26 týždňov pred nástupom na MD.
Takže ešte by bolo dôležité napísať, či už si tehotná, ak áno, kedy je predpokladaný nástup na MD. Či je ešte šanca poberať materskú z DNP z toho vyššieho VZ alebo len z minimálneho. :)

predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??
jankasm
27.02.08,10:15
predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??

Takže v pohode to ešte stíhaš. :)
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-. ;)
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.
alinka189
27.02.08,11:58
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
Ingrid Ondruskova
27.02.08,12:12
Už mám z toho celého slušný chaos.Poprosím vás o súhlas, resp. výhradu:
pracujem nepretržite posledné tri roky/ešte stále som v zam.pomere, ale s nízkym príjmom/. Od 1.12.2007 si platím DNP zo základu 8.100,-, na MD nastupujem cca v polovici mája.
Aká bude materská? Mne to vychádza, že sa sčíta môj hrubý príjem/napr.14.000,-+DNP 8.100,-Sk / a z tejto sumy 55%.
Uvažujem správne?
jankasm
27.02.08,12:29
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?

No vieš, hlavnou podmienkou na získanie materskej z DNP z vyššieho VZ ako z minimálneho je: prvých 26 týdňoch trvania DNP od posledného prihlásenia, bude materská počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho. Až po uplynutí 26 týždňov bude počítaná zo skutočného VZ, z ktorého si si DNP platila.
Takže je logické, že keby si DNP po tých 26 týždňoch zrušila, pretože by si ešte nenastupoval na MD, tak potom, ak chceš získať materskú z DNP, by si sa musela pred nástupom na MD znovu prihlásiť. A tu je ten problém. Tých 26 týždňoch by sa Ti začalo počítať odznova, od tohoto posledného prihlásenia
Podmienka 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch je úplne iná vec, to môže byť kľudne prerušované a odhlasované. Dôležité je aby sedel počet dní. :cool:
Ak si DNP ponecháš aj počas materskej, nemusíš ho platiť, lebo poberáš materské od SP. Keď už však začneš poberať rodičovský príspevok, tak vtedy už DNP musíš znovu platiť, alebo sa z neho odhlásiť. Na PN a OČR máš síce splnených tých 270 dní /pri OČR dokonca táto podmienka neplatí/, Ale aj tu znovu platí tá podmienka ako pri materskej, prvých 26 týždňov len z minimálneho VZ. :rolleyes:
jankasm
27.02.08,12:32
Už mám z toho celého slušný chaos.Poprosím vás o súhlas, resp. výhradu:
pracujem nepretržite posledné tri roky/ešte stále som v zam.pomere, ale s nízkym príjmom/. Od 1.12.2007 si platím DNP zo základu 8.100,-, na MD nastupujem cca v polovici mája.
Aká bude materská? Mne to vychádza, že sa sčíta môj hrubý príjem/napr.14.000,-+DNP 8.100,-Sk / a z tejto sumy 55%.
Uvažujem správne?

Bohužiaľ Ťa asi sklamem. Po výklade zákona SP, Ti toto nepomôže k získaniu materskej aj z DNP. Musela by si aj z DNP splniť podmienkyu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Alebo, mohla by si na pokrytie tých dní využiť napr. aj zamestnanie, ale len dni z ukončených nemocenských poistení zamestnanca v posledných dvoch rokoch, a to ty nemáš. :o
Manual
27.02.08,15:17
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
jankasm ti to viac priblížila. Na záver: Pretože do 31.12.07 bol zákon o SP taký aký bol = nemocensky poistená osoba mala podstatne väčší a hlavne jednoduchší manévrovací priestor na získanie 2 - 3 násobnej max. materskej. Od 1.1.08 sa zákon o SP viac "zošnoroval", preto je získanie max. materskej a max. dávky počas OČR, okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia ešte podmienené neprerušeným poistením minimálne 26 týždňov u DNP. V opačnom prípade nárok na OČR síce budeš mať ale z minima = žiadny efekt. Preto ak chce mať niekto max. materskú, musí splniť všetky podmienky, ktoré prikazujú jednotlivé § zákona o SP.
brčko
27.02.08,16:25
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?

Okrem podmienky 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (resp. v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN ak ide o PN z DNP) musíš mať splnenú aj podmienku trvania nemocenského poistenia, resp. ak nemáš trvajúce NP, tak byť v ochrannej lehote.
Alebo opačne:
V čase nástupu na MD si môžeš uplatníť nárok na materskú iba z "trvajúcich NP". Ak by si v čase nástupu nemala žiadne NP, môžeš ešte získať nárok na materskú, ak si v ochrannej lehote z niektorého ukončeného NP.
Teda aj by ti PP trval až do nástupu na MD a po 26týždnoch by si sa z DNP odhlásila a ku dnu nástupu na MD by ti už DNP netrvalo, vznikol by ti nárok na materskú len z trvajúceho NP zo zamestnania.

A ešte k tým 26týždnom. Nie je podstatné "platiť" DNP 26 týždnov, je podstatné, aby DNP "trvalo" vyše 26týždnov a mať zaplatené za obdobie, za ktoré platiť musíš.
Ak by si sa nanovo prihlásila na DNP 1.3.08 (z VZ rozdiel max-PP)a od 2.3.08 by si išla na PN, ktorá by trvala až do nástupu na MD, tak zaplatíš len za jeden den =1.3.08. Od 2.3.08 už platiť nemusíš, lebo počas poberania nemocenského z DNP (budeš mať nárok na nemocenské z DNP z minima) platiť poistné nemusíš. Ale aj ked neplatíš, dni DNP ti bežia, pretože DNP ti trvá. Ak si budeš uplatnovať nárok na materskú po 26týždnoch (čo je v septembri, resp. ak dobre rátam od 30.8.08 splnené), tak sa bude rátať v tomto konkrétnom prípade materská z DNP z VZ zo dna 1.3.08. A zase počas poberania materského z DNP platiť poistné nemusíš ale dni DNP ti bežia, takže nevidím dôvod na odhlásenie. Ak nechceš využívať DNP na čerpanie PN, očr počas rodičovskej dovolenky, potom sa odhlás z DNP posledným dnom MD.
alinka189
27.02.08,16:56
brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN, aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? je na to nejaký ich formulár? dakujem zase :-)
Ingrid Ondruskova
27.02.08,18:47
Bohužiaľ Ťa asi sklamem. Po výklade zákona SP, Ti toto nepomôže k získaniu materskej aj z DNP. Musela by si aj z DNP splniť podmienkyu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Alebo, mohla by si na pokrytie tých dní využiť napr. aj zamestnanie, ale len dni z ukončených nemocenských poistení zamestnanca v posledných dvoch rokoch, a to ty nemáš. :o

Aké sú paragrafy vrtkavé? Bola som na školení a som si 100% istá, že mi bolo poradené sa dať poistitť aspoň z minima /keďže nesplním podmienku trvania poistenia 26 týždňov/ tak automaticky pri pripoistení aj kto ochorie do 26 týž.dostane aspoň z minima, takže nemalo pre mňa význam sa poisťovať na vyššiu sumu.
A ešte mám otázočku: Ak 14 dní pred nástupom na MD uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymer.základom 15.000,--pomôže to? Ďakujem...
brčko
27.02.08,19:29
Aké sú paragrafy vrtkavé? Bola som na školení a som si 100% istá, že mi bolo poradené sa dať poistitť aspoň z minima /keďže nesplním podmienku trvania poistenia 26 týždňov/ tak automaticky pri pripoistení aj kto ochorie do 26 týž.dostane aspoň z minima, takže nemalo pre mňa význam sa poisťovať na vyššiu sumu.
A ešte mám otázočku: Ak 14 dní pred nástupom na MD uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymer.základom 15.000,--pomôže to? Ďakujem...

Možno sa to školenie uskutočnilo pred zverejnením "výkladu SP"? Pred zverejnením tohto výkladu by sme ti povedali asi to isté. Bohužial SP ku dnom existujúceho NP prirátava iba dni ukončeného NP, aj ked v samotnom zákone sa o tom nehovorí.

Ak uzatvoríš nový PP a ten terajší neukončíš, nesplníš s tohto nového nem.poistenia 270dní NP, tak isto ako neslníš 270dní NP z DNP. Jediná možnosť, ukončiť terajší PP (dni tohto ukončeného NP sa ti prirátajú k NP, ktoré potrvajú k nástupu na MD) a uzatvoriť nový s maximom, príp. ak si ponecháš DNP z minima, tak ten nový PP s VZ (28142-8100)
brčko
27.02.08,19:46
brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN áno . Pravdepodobne, za vypísanie druhej PN-ky budeš platiť lekárke (ja som platila za vypísanie druhej OčR 30Sk a musela som lekárke podrobne vysvetliť o čo ide), aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? (ak budeš prihlásená čo i len jeden den pred vypísaním PN-ky, tak nárok na nemocenské máš, lebo v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN si bola DNP(resp.NP) minimálne 270dní), ak by si však pred vypísaním PN-ky nebola prihlásená na DNP, nárok (podla postupov SP) nemáš a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? Písala som ti, z toho jedného dna. Aspon ten jeden den musíš platiť aby bola materská z DNP vyššia ako minimálna ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? áno či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? (v SP podla trvalého bydliska a listom)e na to nejaký ich formulár? neviem o žiadnom dakujem zase :-)

možo by ti pomohlo si prečítať niektoré § zo zákona o sociálnom poistení (je na spodnej lište, modrými)
luciferova
28.02.08,13:49
dobry den. potrebovala by som poradit. v sucasnosti som zamestnana od 9.1.2006. zmluvu mam na dobu urcitu - do 30.6.2008 (zastupujem pocas PN a MD kolegyne). od 1.7.2008 budem pravdepodobne nezamestnana. v tej dobe planujem otehotniet. poradte mi, prosim, ako postupovat, aby som mala co najvyssiu matersku. pocula som nieco o tom, ze sa da pomoct platenim nemocenskeho poistenia z max. vymeriavacieho zakladu. registracny list FO mam (zatial prazdny). manzel je SZČO. moj priemerny hruby plat v roku 2006 bol 12 385,5 Sk. dakujem.
ajobs
28.02.08,15:12
dobry den. potrebovala by som poradit. v sucasnosti som zamestnana od 9.1.2006. zmluvu mam na dobu urcitu - do 30.6.2008 (zastupujem pocas PN a MD kolegyne). od 1.7.2008 budem pravdepodobne nezamestnana. v tej dobe planujem otehotniet. poradte mi, prosim, ako postupovat, aby som mala co najvyssiu matersku. pocula som nieco o tom, ze sa da pomoct platenim nemocenskeho poistenia z max. vymeriavacieho zakladu. registracny list FO mam (zatial prazdny). manzel je SZČO. moj priemerny hruby plat v roku 2006 bol 12 385,5 Sk. dakujem.

Ak nevieš, kedy plánuješ bábätko, tak je dosť ťažké vopred na neznáme dlhé obdobie dávať rady. Ale je možné si začať platiť DNP zatiaľ z minima 8100 Sk, čo je mesačne 357 SK, a tesne pred nástupom na MD sa zamestnať u manžela s maximálnym VZ (od 1.7.2008 bude cca 30.300 SK mesačne).
luciferova
28.02.08,18:02
ja viem, kedy planujem babatko, len neviem, ci to hned aj vyjde ;-) clovek mieni, osud meni. preto na to myslim uz teraz. ratajme teda s moznostou, ze otehotniem dajme tomu v septembri. dakujem
kajark
29.02.08,05:52
Dobrý deň, prosím vás o radu. Snažím sa tomuto všetkému porozumieť, ale nejako sa mi to nedari.. :( každý prípad od prípadu je inak riešený. Prosím vás o radu v mojej situácii: som zamestnaná od 03/06 u jedného zamestnávateľa a plánujem otehotnieť niekedy august - október. Kedy sa mám prihlásiť ako DNP a z akej výšky, a kedy by som túto sumu mala zvýšiť resp. znížiť, aby som zbytočne veľa neplatila, a pritom mala max. matersku? Pritom si chcem ponechať nejaku časovú rezervu v prípade, ak by som bola na rizikovom a teda PN. Momentálna moja HM je 16100,- v roku 2007 to bolo 13800,- . Ďakujem veľmi pekne za rady :)
matka2009
29.02.08,18:01
Dobrý deň prosím o radu, som zamestnancom od roku 2005, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke, dobrovoľné nemocenské poistenie si ešte neplatím. plánujem ďalšie dieťa tento rok (pôrod 2009). Tehotná ešte nie som.
22.1.2007 som nastúpila na PN a z nej som 25.5.2007 šla na materskú dovolenku. Od decembra 2007 som na rodičovskej dovolenke. V decembri 2007 a januári 2008 som súčasne čerpala aj dovolenku za rok 2007 (rodičovskú som neprerušovala) Výšku materskej som mala takmer maximálnu. Zaujímalo by ma, či sa mám dobrovoľne nemocensky poistiť, alebo je to pre mňa nevýhodné. Spĺňam podmienku 270 dní poistenia? Ako môžem dosiahnuť maximálnu materskú? ďakujem
ajobs
01.03.08,13:25
ja viem, kedy planujem babatko, len neviem, ci to hned aj vyjde ;-) clovek mieni, osud meni. preto na to myslim uz teraz. ratajme teda s moznostou, ze otehotniem dajme tomu v septembri. dakujem

Tak ako som už napísal. Teraz sa prihlásiť na DNP z minima 8100 Sk, po otehotnení sa odhlásiť z minima (odhláškou na RLFO) a prihlásiť sa z maxima. Alebo využiť tesne pred nástupom na MD zamestnanie u manžela s maximálnou mzdou ( do 30.6.2009 to bude cca 30.300 Sk mesačne ).
luciferova
01.03.08,19:59
ajobs - dakujem za radu. mne bolo poradene aj tak, ze platit si z max. vymeriavacieho zakladu od zaciatku. ak tak ucinim, nebudem dostavat pocas materskej viac? resp. ak budem platit podla tvojej rady, nedostanem potom menej? u manzela sa zamestnat nemozem. dakujem.
sedko1
02.03.08,11:52
Dobrý deň. Poprosím Vás o radu. Som v piatom mesiaci tehotenstva. Som zamestnaná a dostávam minimálnu mzdu. DNP nemám a už sa mi ani neoplatí, pretože nebudem spĺňať podmienku 270 dní poistenia z dobrovoľnej účasti. Čo by som mala urobiť aby bola moja materská vyššia? Počula som, že je to možné keby mi zamestnávateľ zdvihol mzdu na maximum? Kedy to stačí urobiť už teraz alebo tesne pred nástupom na materskú? Vored ďakujem za radu.
Jozef Mihál
02.03.08,12:15
Stačí tesne pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP - s tým, že zamestnávateľ Vás odhlási ako zamestnanca zo SP - a následne uzavrieť nový PP so mzdou podľa možností blízkou sume 28142 Sk v prepočte na celý mesiac. S tým, že zamestnávateľ Vás prihlási ako nového zamestnanca do SP.
jankasm
02.03.08,18:38
brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN, aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? je na to nejaký ich formulár? dakujem zase :-)

Súhlasím s odpoveďou od brčko. Nárok na PN aj materské mať budeš, len musíš byť v čase žiadania o dávku prihlásená na DNP. Podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú a to čo Ti hovoria tetušky na SP vôbec nepočúvaj. ;)
Od lekára si pýtaj 2x žiadosť o PN prípadne o materské. Môj doktor sa vôbec nečudoval, bez problémov povedal sestričke aby vypísala 2 tlačivá a neplatila som nič. Takže ako vidíš, všade to funguje ináč. :)
Počas PN platiť nebudeš, a vlastne sa Ti dni PN pri výpočte VZ odpočítajú. Ak by si počas PN platila, tak si požiadaš vrátiť. Stačí to klasicky, formou listu. Oni to potom prekontrolovali a asi tak do mesiaca mi poslali korunky. :cool:
sedko1
02.03.08,18:44
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ak som to správne pochopila tak...6 týždňov pred pôrodom nastupujem na MD tj. v máji, čiže by bolo dobré ukončiť PP k 31.3.2008 a nový začať k 1.4.2008 aby za mňa zaplatil odovody za celý mesiac. Správne?
brčko
02.03.08,18:59
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ak som to správne pochopila tak...6 týždňov pred pôrodom nastupujem na MD tj. v máji, čiže by bolo dobré ukončiť PP k 31.3.2008 a nový začať k 1.4.2008 aby za mňa zaplatil odovody za celý mesiac. Správne?

Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.
lulusik77
02.03.08,19:04
Dobry vecer, chcela by som sa opytat:
ci si mozem uplatnit OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
jankasm
02.03.08,19:06
ajobs - dakujem za radu. mne bolo poradene aj tak, ze platit si z max. vymeriavacieho zakladu od zaciatku. ak tak ucinim, nebudem dostavat pocas materskej viac? resp. ak budem platit podla tvojej rady, nedostanem potom menej? u manzela sa zamestnat nemozem. dakujem.

Počas materskej môžeš dostávať 1x maximum. Keďže sa nemôžeš zamestnať u manžela tak zostáva len druhá možnosť, a to DNP.
Môžeš urobiť tak ako Ti poradili a platiť od začiatku z maxima 28142,-, vlastne len maximum-VZ zo zamestnania. Ale ak plánuješ otehotnieť až niekedy v septembri, tak odporúčam tak ako už písal ajobs, prihlásiť sa na DNP zatiaľ z minima 8100,- to Ti úplne stačí pre splnenie podmienky 270 dní DNP. Potom, keď otehotnieš, najneskôr v 8tt sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ /od 1.7.2008 by to malo byť 30300,-/. Do nástupu na MD treba z tohto maxima platiť 26 týždňov a materská bude maximálna, cca. 16000,-. ;)
kajark
03.03.08,11:13
Dobrý deň, prosím vás o radu. Snažím sa tomuto všetkému porozumieť, ale nejako sa mi to nedari.. :( každý prípad od prípadu je inak riešený. Prosím vás o radu v mojej situácii: som zamestnaná od 03/06 u jedného zamestnávateľa a plánujem otehotnieť niekedy august - október. Kedy sa mám prihlásiť ako DNP a z akej výšky, a kedy by som túto sumu mala zvýšiť resp. znížiť, aby som zbytočne veľa neplatila, a pritom mala max. matersku? Pritom si chcem ponechať nejaku časovú rezervu v prípade, ak by som bola na rizikovom a teda PN. Momentálna moja HM je 16100,- v roku 2007 to bolo 13800,- . Ďakujem veľmi pekne za rady :)


Prosím, poraďte aj mne. Ďakujem :)
brčko
03.03.08,11:46
Ak chceš aj časovú rezervu v prípade PN, treba sa prihlásiť hned z minima.
Aby si získala nárok na nemocenské dávky z DNP =materské alebo nemocenské v prípade rizikového tehotenstva, musíš byť ku dnu predchádzajúcemu dnu uplatnovania nároku na PN, (resp. ku dnu pôrodu pri materskom) 270dní DNP. Predpokladám nemáš ani nebudeš mať žiadne ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN, (resp. pred pôrodom v prípade materského). Teda skôr ako o 270dní po prihlásení na DNP ti nárok na PN z DNP nevznikne (ak nemáš iné ukončené NP).
Zatial, z dôvodu úspor financií sa stačí prihlásiť z minima. 270dní=necelých 39týždnov. Od prihlásenia na DNP až po 26týždnoch vzniká nárok na dávku vypočítanú zo skutočne odvádzaného VZ. Preto prvých 13týždnov (39t-26t) resp. ak chceš presne na dni 88dní (270-26x7)stačí platiť z minima. Po 88dnoch platených z minima sa odhlás a prihlás sa znovu na DNP z VZ (rozdiel aktuálneho maxima a tvojej HM). Po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia na DNP budeš mať nárok na PN z tohto VZ.
Na materskú by si mala nastúpiť (ak pôjde všetko podla tvojich plánov) v roku 2009, preto treba platiť z tohto rozdielu do 31.12.08, potom od 1.1.09 si môžeš dať zmenu VZ (zmenu treba odniesť do SP do konca decembra) na minimum ale DNP už nesmieš až do nástupu na MD rušiť.
DOPLNAM:
Ak sa prihlásiš na DNP z minima od 4.3.08, môžeš sa odhlásiť 30.5.08. Od 31.5.08 sa môžeš prihlásiť z rozdielu (28142-HM), od 1.7.08 môžeš urobiť zmenu VZ podla zvýšeného maxima (cca 30300-HM). 28.11.08 je 270-ty den a od 29.11.08 môžeš ísť na PN a nemocenská sa vyráta z VZ v RO. Ak by si nastúpila na PN napr. 29.11.08, tvoje RO by bolo obdobie 31.5.-31.10.08.
bashka
03.03.08,12:56
Ahojte, dnes som bola v SP informovat sa ako je to s tou MD z DNP a mam z toho riadny mish-mash, preto prosim o radu.
Od 4.9. 2006 som zamestnana nepretrzite.
Za rok 2007 mi vysiel DVZ 759,44 SK
Od 1.1. 2008 si platim DNP z minima.
Nastup na MD je 13.3. 2008
Termin porodu je 24.4. 2008
Pani v SP mi povedala, ze nemam narok na MD z DNP, pretoze sice splnam podmienku 270 dni od zamestnavatela, ale este mi treba dalsich 270 dni bud z DNP, alebo z predoslych zamestnani.
Mala som dva prac. pomery.
1. prac. pomer trval od 4.9. 2006 do 30.4. 2007
2. prac. pomer trva od 1.5. 2007
Z toho prveho mam 241 dni, z druheho mi vychadza 270 dni do 25.1. 2008. Pani tvrdi, ze mi chyba tych 29 dni k prvemu, nechapem vsak preco sa k nim nedaju pridat dni za februar 2008, alebo vlastne zacat ratat tych 270 dni od zaciatku, od 4.9. 2006. Ma pravdu? Pretoze teraz si to DNP vlastne platim zbytocne? Logicky mi z toho vychadza, ze je treba 540 dni, co by mi mohlo vychadzat. Od 1.2. 2008 som PN, to vadi? Dakujem velmi pekne. Bashka
jankasm
03.03.08,12:58
DOPLNAM:
Ak sa prihlásiš na DNP z minima od 4.3.08, môžeš sa odhlásiť 30.5.08. Od 31.5.08 sa môžeš prihlásiť z rozdielu (28142-HM), od 1.7.08 môžeš urobiť zmenu VZ podla zvýšeného maxima (cca 30300-HM). 28.11.08 je 270-ty den a od 29.11.08 môžeš ísť na PN a nemocenská sa vyráta z VZ v RO. Ak by si nastúpila na PN napr. 29.11.08, tvoje RO by bolo obdobie 31.5.-31.10.08.

Súhlasím, len ešte doplním k tomu novému maximálnemu VZ od 1.7.2008.
Ak by si náhodou ešte dovtedy nebola tehotná, kľudne sa odhlás a od 1.7.2008 sa nanovo prihlás na DNP s VZ nové maximum mínus VZ zo zamestnania. Materská z DNP bude o pár koruniek vyššia. Ale samozrejme, ak by si išla náhodou na PN skôr, ako uplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia, čiže od 1.7.2008, tak PN bude počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z 8100,-.Až po tých 26 týždňoch bude počítaná zo skutočného VZ, z ktorého zaplatíš poistné. ;)
kajark
03.03.08,12:59
Ďakujem veľmi pekne za radu :)
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? na ten jeden deň.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem
brčko
03.03.08,13:12
Ďakujem veľmi pekne za radu :)
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? Ak by si sa 30.5.08 neodhlásila, tak sa ti ráta nem.dávka z DNP z obdobia od 4.3.08 do 30.10.08, teda aj z toho minima.A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? ánona ten jeden deň. 30.5.08(den odhlásenia) si poistená z minima, 31.5.08 (den prihlásenia) si už poistená z maxima, nie je tam žiaden den medzera. Ale môžeš sa nanovo poistiť aj neskôr.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem
Kebyže si nerobíš rezervu, stačí sa po prvom odhlásení (tých 88dní)prihlásiť nanovo na DNP až ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 8-om týždni tehotenstva. Potom však treba nastúpiť na materskú najskôr až po uplynutí 26týždnov, teda v obvyklom 34 týždni tehotenstva, inak by sa rátala materská z minima.
jankasm
03.03.08,13:12
Ahojte, dnes som bola v SP informovat sa ako je to s tou MD z DNP a mam z toho riadny mish-mash, preto prosim o radu.
Od 4.9. 2006 som zamestnana nepretrzite.
Za rok 2007 mi vysiel DVZ 759,44 SK
Od 1.1. 2008 si platim DNP z minima.
Nastup na MD je 13.3. 2008
Termin porodu je 24.4. 2008
Pani v SP mi povedala, ze nemam narok na MD z DNP, pretoze sice splnam podmienku 270 dni od zamestnavatela, ale este mi treba dalsich 270 dni bud z DNP, alebo z predoslych zamestnani.
Mala som dva prac. pomery.
1. prac. pomer trval od 4.9. 2006 do 30.4. 2007
2. prac. pomer trva od 1.5. 2007
Z toho prveho mam 241 dni, z druheho mi vychadza 270 dni do 25.1. 2008. Pani tvrdi, ze mi chyba tych 29 dni k prvemu, nechapem vsak preco sa k nim nedaju pridat dni za februar 2008, alebo vlastne zacat ratat tych 270 dni od zaciatku, od 4.9. 2006. Ma pravdu? Pretoze teraz si to DNP vlastne platim zbytocne? Logicky mi z toho vychadza, ze je treba 540 dni, co by mi mohlo vychadzat. Od 1.2. 2008 som PN, to vadi? Dakujem velmi pekne. Bashka

Podľa mňa nárok na materské máš aj zo zamestnania aj z DNP.
Ku dňom aktuálneho poistenia, čiže v prípade DNP sú to dni od 1.1.2008 /aj keď si na PN, dni poistenia sa Ti počítajú/ to bude do nástupu na MD 13.3.2008 72 dní, sa Ti pripočítajú dni ukončených NP v posledných dvoch rokoch. A to je práve to prvé zamestnanie, kde mi vychádza od 4.9.2006-30.4.2007 239 dní. Keď to spočítame, 311 dní, podmienka splnená. Máš nárok na materskú z DNP z pravdepodobného VZ /pretože neplatíš od posledného prihlásenia 26 týždňov/. ale to tebe k dosiahnutiu maxima postačuje.
Čo sa týka zamestnania, tam je počet dní od 1.5.2007 do 13.3.2008 /nástup na MD/ 317 dní. Takže rovnako v pohode splnená podmienka.
Podľa mňa budeš mať nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP. Od lekára si pýtaj 2x žiadosť o materské a obidve žiadosti odovzdaj na SP. Nech si tetušky hovoria čo chcú. Keď Ti príde rozhodnutie, potom budeme riešiť.
Mne tetuška na SP povedala, že nebudem mať nárok na materské z DNP, dokonca mi také poslala aj rozhodnutie. Odvolanie, ktoré však posudzovala Bratislava, prešlo bez problémov a materskú z DNP mi priznali. :)
Keď teraz počítam, píšeš, že si išla na PN 1.2.2008, podľa mňa si mala nárok už aj na PN z DNP. Pretože mi to vychádza, že práve 31.1.2008 si splnila podmienku 270 dní. 239 dní z prvého zamestnania + 31 dní január 2008 = rovných 270 dní. :cool:
katkaj
03.03.08,13:16
mimotemymimotemy Janka gratulujem k jubilejnému 1000-cemu príspevku v tejto téme :rolleyes: