Zavrieť

Porady

Kto sa može zúčastniť na schôdzi vlastníkov bytov

Ahojte, chcem sa spýtať, kto sa može zúčastniť na zhromaždení vlastníkov bytov. MAli zme zhromaždenie na ktorom sa malo rozhodovať o doležitej veci a jedna pani si tam doviedla synovca. Bez splnomocnenia. rétoricky však veľmi zdatného a ten nám to tam celé rozvrátil aj keď má úplne vymletu hlavu. No ale babkám - tetkám to stačilo....
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Elenka, takto nejak debatujú chlapi pri pive - o ničom. Je to planá debata, nie porada.

Predovšetkým - čo nie je zákonom zakázané, je dovolené. Zákon nezakazuje, aby sa niekto ako poradca nemohol zúčastniť schôdze.
Je to ale ako keď máte rodinnú poradu a príde tam radiť sused - môžete a nemusíte ho tam trpieť, môžete si ho ale aj prizvať ...
Zasadačka domu nie je verejný priestor.

Neurážajte babky a dedkov, často sú múdrejší ako naši diskutujúci.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Majka, ale jednému si pripomenula, že je DEDO !!! Možno si spomenieš, to len tak. Čau. Pekný máj sa maj.

Možno, niekedy pri pive si povieme viac ???
Naposledy upravil sito : 01.05.09 at 13:29
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Lebo predtým urážal baby a on je skutočne dedo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie len baby, že je dedo, starý otec, ak je, za to nemôže, alebo áno? No!? Isto nemôže za to, že ho skôr spravili, dohovor jeho rodičom.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja len žasnem... odporúčam každému domu mať založené SVB. Toto čo tu čítam mi je absolútne cudzie a ani by ma nenapadlo niečo také. Keď si chce niekto zavolať aj synovca so sebou na schôdzu nech odovzdá splnomocnenie na začiatku schôdze a nech hlasuje a vyjadruje názory v mene vlastníka. V živote som nepočula aby sa "kupovali" po večeroch hlasy v obálke. Veď čo sa týka zatepľovania a iných vecí zákon určuje aj formu hlasovania a vyslovene to nie je dovolené písomnou formou. To môže tvrdiť skutočne len neznalý zákona. A ak je správca odkázaný kupovať a falšovať hlasy, zápisnice... aj tam je zákonom vymedzené čo správca môže a čo nie. Ani nemyslím že toto chce čítať zadávateľ témy.
Keď ty žasnes, tak aj ja žasnem- ked si o tom nepočula a deje sa to vo veľkom...,stačí mať len oči otvorené...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jarecko Pozri príspevok
Inac nikto z vlastnikov sa nemusi schodze zucastnit, ale moze. Je podstatny rozdiel medzi musi a moze. Keby musel a silou mocou nechcel ako ho donutime? Dame predviest policiou? Na zaklade akeho rozhodnutia alebo coho? Keby sa zo zakona muselo povinne zucastnovat schodzi a bolo by to nejako represivne vykonatelne (poslali by sme policiu nech vlastnika-ignoranta na schodzu dovedie), potom by nebol problem so 100% ucastou na schodzi.
[hore]Zákon 182/1993, § 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

Z môjho laijckého úsudku sa mi javí právo a povinnosť v morálnej rovine, ak sa nič nestane, je všetko v poriadku.

Ak sa dostane vec pred súd, sudca sa opýta " Bol ste upovedomený, že sa koná schôdza v dome". " Áno". " Zúčastnil ste sa schôdze"? " Nie". "Prečo?" "Lebóóó, bolo modrééé nebóóó".

Treba sa obrátiť na toho, čo to rozbúral a možno budete mať, možnosť dať si mat, dostanete modré z neba.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Keď ty žasnes, tak aj ja žasnem- ked si o tom nepočula a deje sa to vo veľkom...,stačí mať len oči otvorené...
Vieš, žasnem... ja pracujem v rámci SVB. A preto som len vytešená keď sa nájde super človek v dome, ktorý je ochotný a hlavne chce. Neboj oči ja mám otvorené. Len treba aby ich otvorili všetci... tak vlastníci ako aj všetci, ktorí platia niekoho za služby. Myslím, že aj zadávateľ aj sito chcel vlastne tiež toto "povedať". Dobrý správca nie je odkázaný aby robil takéto a podobné nekalosti.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Mária27
Babky a dedkov neurazam. Vsetko sa da poriesit:

1. Ked chcela babka aby ju zastupoval v celom rozsahu, mala mu vystavit overene plnomocenstvo,

2.Ked chcela babka aby tam bol ako jej poradca s tym, ze radit bude iba jej, nebude zasahovat do rokovania a hlasovat bude ona, mala poziadat zastupcu vlastnikov alebo radu, aby zlegalizoval-i jeho ucast tym, ze to da-ju odhlasovat vlastnikom, inac plati bod 1

3. Vsetko zalezi na rozhodnuti vlastnikov bytov.
Mohli by mu odhlasovat, ze moze ostat v miestnosti ako host a iba poslusne sediet a cakat na babku kym schodza neskonci, dalej mohli by ho vykazat z rokovacej miestnosti ako neziaducu osobu atd.

Pravidla rokovania si je potrebne stanovit na zaciatku schodze.

Inac zda sa mi to absurdne, aby hoci kto len tak prisiel na schodzu vlastnikov. To by som mohol potom aj ja ist alebo kazdy iny na schodzu hociakeho spolku, ktoreho nie som clenom na ktorej sa budem vyjadrovat a hlasovat bez toho aby sa ma niekto opytal co som zac a co tam robim.
Naposledy upravil jarecko : 01.05.09 at 14:54
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zaspievajme si: Rež a rúbaj do krve pokiaľ poriadok nebude ... len nech pritom nepopadajú obytné domy! O čom, potom budeme diskutovať ???
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

sito
,,pravo a povinnost,, este neznamena, ze ,,musi,, pod hrozbou nejakej represie zo zakona o vlastnictve bytov sa schodze zucastnit, zase je to individualna vec ako si to poriesia SVB v stanovach alebo vlastnici v zmluve o vykone spravy.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

"Môže tam byť s dovolením vlastníkov (ak ho nevykážu) a diskutovať môže tiež s dovolením vlastníkov..."
Jarecko - čítaj všetko. Nehovorím svojvolne.
Aj ja som občas išla na schôdze vlastníkov v našom dome (ako nájomníčka) a vysvetlovala tam zákony a možnosti, lebo ma požiadali - aj počas schôdze pre mňa prišli.



Stanislav 1975 Pozri príspevok
S týmto mimochodom súhlasím a len doplním- vačšinou sa takto postupuje cez babky a dedkov, aby sa nahrabali hlasy a preto som v tejto teme reagoval ako reagoval
Proste babky a deduškov je velmi ale velmi ľahko zmanipulovať a potom sa v baráku dejú veci( kradne sa, zatepluje sa ako chce ) a preto sú takí synovci ako sa píše v úvodnej teme potrebný...
A toto je čo?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jarecko Pozri príspevok
sito
,,pravo a povinnost,, este neznamena, ze ,,musi,, pod hrozbou nejakej represie zo zakona o vlastnictve bytov sa schodze zucastnit, zase je to individualna vec ako si to poriesia SVB v stanovach alebo vlastnici v zmluve o vykone spravy.
Porekadlo : Musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší pán. Ale nakoniec má na vrch musí! Prečo? Všetko pred tým musíš, môžeš, alebo nemusíš, ale skončiť, umrieť musíš! Alebo Teba sa to netýka ???
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Mária27
Ja uz som svoj prispevok c.29 opravil, skocilo mi tam jedno male ,,e,,. Citam vsetko, ved aj som s tvojim prispevkom c.4 suhlasil, ale tu som reagoval na tvoj prispevok c. 22
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

sito
Ved tak som tom myslel, ze len umriet sa musi, ale schodze sa zucastnit nemusis mas len pravo a povinnost. Ty si pisal, ze sa ,,musi,, vlastnik schodzi zucastnovat vo svojom prispevku c.7
Naposledy upravil jarecko : 01.05.09 at 16:00
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jasné, napísal som musí. Človek v obytnom dome, ak má charaktre, mal by, musí, niečo pre dom spraviť, ak sa mu nechce, musí za to zaplatiť, jeho lenivosť. Ale o tom rozhodnú ostatní vlastníci, podielníci domu. Ak to nezaplatí on, zaplatia to oni! A nakoniec musia všetci !!! Aj zaplatiť, alebo pozostalí.

Takže, ešte raz: Pred musia. Môžu, alebo nemusia. Po musia, už nemôžu!

To je zákon prírody, ľudia si vytvárajú zákony podľa potreby, ale sú súčasťou prírody, takže, pokiaľ si pred tým nahamonia, tam im to po tom musia, bude hovno platné.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Elenka, uvedomujem si, že teraz to že ti budem oponovať, tak si dovolím moc toho( nakolko si tu považovaná za šedú eminenciu tejto problematiky a jednu z najskúsenejších v tejto oblasti tu) , ALE NEMOŽEM s tebou súhlasiť- schodza fakt asi nieje verejná, ale zároveň človek( člen) má právo na doprovod, nevieš, može mať zdravotný problem a pod. a potrebuje doprovod- a ty jej účasti nemožeš zabrániť!!!
Podotýkam, ten synovec tam nevykonal žiadny právny úkon- to že sa mimovolne zapojil do debaty na nejakú tému sa nedá nazvat právným úkonom...


P.S. juuuuj, ale som si dal- teraz ma Elenkin fan-club roznesie na kopytách ...
P.S.2- to slovo na KOPYTÁCH je myslene slangovo, obrazne a nikoho sa tým nechcem dotknúť...
Vôbec nemusíš súhlasiť. Ale som sa Veď aj tie schôdze sú hlavne pre ľudí a keď sa vyjadril a nikomu z prítomných to nevadilo nič sa nedeje. Je to všetko o konkrétnej situácii... nie je vždy všetko len o legislatíve. Preto si ľudia zaviedli legislatívu aby sa uplatnila keď treba. Keby neboli takí čo vedia všetko využiť vo svoj prospech tak by sme ju možno ani nepotrebovali.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

sito

Moze byt, aj tak sa da i onak sa da. Za penize v Praze dum.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jarecko Pozri príspevok
sito

Moze byt, aj tak sa da i onak sa da. Za penize v Praze dum.
....neboli " království za koně " ....
0 0
tyggy tyggy

tyggy je offline (nepripojený) tyggy

Aby som to doplnila, ten pan co nam tam porisiel na schodzu, rušil celý jej priebeh, významne zasahoval do celého jejpriebehu. Schôdza bola zvolaná koli odvolaniu predsedu a správcu. Bytový dom je v nasadnutom vlaku, čo sa týka opráv. Boli investované nemalé finančné prostriedky do statických posudkov. No a staršia časť obyvatelov sa teraz rozhodla, že to nie je správna cesta, tak chce jednoducho tých čo tú opravu majú "sposobiť" odpratať v hodine 12. NA schozi sa zučastnila nadpolovična vacsina vlastníkov, predsedu ani správcu nakoniec neodvolali, ale ten pán, tam do vsetkého strasne vstupoval a slovne sa snažil správcu aj predsedu pred ostatnými potopiť. Mohol ho predseda vykázať, alebo mal dať hlasovať o jeho prítomnosti na schodzi... Alebo ako postupovať. Má na to predseda právo vykázať niekoho zo schôdze? Ako postupovať, keď sa tam objaví niekto, kto nie je zo spoločenstva.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Odpoveď predsa je v príspevkoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať