Zavrieť

Porady

Vlhkosť v dome

Chcela by som sa popýtať na vlhkosť v dome. Prerábali sme si cca 50 ročný dom z pálenej tehly. (Kúrenie, elektrina, voda, omietky...). Nedávno sme dokončili a chceme sa sťahovať, no hlavne v tomto období, keď pršalo je tam hrozne vlhko. Nič nezateká, nevlhnú steny alebo také niečo (aspoň zatiaľ), ale stále je tam tak vlhko, že napríklad papiere sú cítiť vlhko, alebo oblečenie je také vlhké. Snažíme sa vetrať, ale keď už pár dní vonku prší a je vlhko, tak nič nevyvetrám. Ešte by som napísala, že teplo je vnútri cca 18 stupňou. Neviem, čo máme robiť, nie som zvyknutá s paneláka na takéto niečo. Či viac vetrať (no keď prší), alebo kúriť, aby sa zvýšila teplota vnútri alebo poraďte. Ešte som roznýšľala, že možno stavba nie je vyschnutá, a že sa to upraví, ale neviem, či to pomôže.
Ďakujem.
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
val007 Pozri príspevok
Ahojte. Píšem k tomu pôvodnému príspevku, čo som tam zadala už dávnejšie. Takže, moja nová otázka k tomu vlhkému domu. Cez leto sa to ako tak dalo, teraz síce vlhkosť je len okolo 50 -55 %, no naskytol sa iný problém. Začalo nám tam smrdieť. Aj cez leto to sem tam bolo cítiť, a viem tak na 90%, že zo stien, lebo keď ju ovoniam, tak má taký čudný pach, hlavne kúty. Vyzeralo to, že sa sušia a vyparujú a to smrdí, Ale to sa vyvetralo. No teraz začalo pršiavať, tak to začalo poriadne smrdieť. Je to taký štiplavý smrad, niekedy ani nie je cítiť, no smrdia nám už veci, vlasy... Tak že dáme dom podrezať alebo použijeme injektáž. Moja otázka je, že či je lepšie podrezanie alebo injektáž? Ja nachádzam výhodu podrezania v tom, že je to také trvalejšie, no výhoda injektáže mi príde v tom, že to menej namáha ten dom a vzhľadom na to, že sme pred 3 mesiacmi dokončili kompletnú rekoštrukciu narobí sa menej škôd. No podlahy zaizolované zatiaľ nebudú, tak potom neviem pri injektáži, ako sa to nadpája, ke)d by sme sa neskôr do toho pustili. A ešte taká otázka, že keď mi to odizolujem základy od stien, ale aj tie smrdia, tak ja si myslím že aj tak nám to bude smrdieť. Nie?
50-55% vlhkosť je normálna.Vápenné omietky nepáchnu.Páchnuť môžu jedine maľovky do ktorých sa chytila plieseň.Tá plieseň môže byť aj pod vrstvami maľovky nemusí byť vidieť voľným okom.Určite je lepšie podrezanie.Injektáž má životnosť cca 30 rokov.Na to aby bol váš dom suchý asi budete musieť znovu urobiť potery s izoláciou. ( ak ste ich už neurobili)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

viem, ze vam to bude teraz na zimu pripadat ako somarina.. ale perfektny odvlhcovac je klimatizacia. Staci aj prenosna.
0 0
otinka otinka

otinka je offline (nepripojený) otinka

Urcite prikurte viac! 18 stupnov? To je malo. Ked tam este nebyvate, nechaj otvorene vetracky a zakur. Je to mozno trochu plytvanie ale inac si v tomto obdobi s vlhkostou z omietok neporadis... Skoda ze ste nestihli tie omietky v lete kym bolo horuco. Alebo stihli? Kazdy sa tu chytil toho ze to je z omietok. Kedy ste ich vlastne dokoncili? Napis aj ci a ako je dom odizolovany od zeme, mozno taha vlhko odtial, to uz bude o inom nez o vetrani a kupovani vlhkomera... (Dobry vlhkomer je solnicka - ked sa s nou neda posolit tak je proste velmi vlhko! Zazila som to...)
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Čítam tých pár riadkov čo ste tu popísali a musím sa priznať, že mi z toho vychádza, že ste ešte neskúsili alternatívne vysušovanie tzv. ekologické. My sme si kúpili magnetický rezonátor, ktorý vysušuje stavby alebo budovy od vody bez toho aby bol zapojený do nejakej elektriky alebo generátora. Je zavesený v priestore, kde nám určili, že je najlepšie miesto na vysušovanie. Urobia vám merania a potom to príde. Zaplatíte cca 2300 Eur. (aspoň my sme tak platili ešte v starej cene cca 71.000,- Sk) a potom sa už môžete tešiť. Bez zásahov do muriva a bez podpílenia a injektáže.
www.vasati.sk, Ale... Ale ak máte záujem tak si dohodnite poriadne podmienky zmluvy... my sme to podcenili a teraz ....
ale to je na potom.... TAkže už nemáme problémy s vodou. Pracuje to na princípe polarizácie vody v murive....
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Moc tomu neverim, aj ked kamos co mal strom pri dome tak vravel ze nemal vlhkost, a teraz ma. Ale za tu cenu radsej podrezat mur ako pisal ciners.
Naposledy upravil alltracboy : 16.10.09 at 15:04
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

ono79 Pozri príspevok
Čítam tých pár riadkov čo ste tu popísali a musím sa priznať, že mi z toho vychádza, že ste ešte neskúsili alternatívne vysušovanie tzv. ekologické. My sme si kúpili magnetický rezonátor, ktorý vysušuje stavby alebo budovy od vody bez toho aby bol zapojený do nejakej elektriky alebo generátora. Je zavesený v priestore, kde nám určili, že je najlepšie miesto na vysušovanie. Urobia vám merania a potom to príde. Zaplatíte cca 2300 Eur. (aspoň my sme tak platili ešte v starej cene cca 71.000,- Sk) a potom sa už môžete tešiť. Bez zásahov do muriva a bez podpílenia a injektáže.
www.vasati.sk, Ale... Ale ak máte záujem tak si dohodnite poriadne podmienky zmluvy... my sme to podcenili a teraz ....
ale to je na potom.... TAkže už nemáme problémy s vodou. Pracuje to na princípe polarizácie vody v murive....
Necital som celu temu,ale ak je podrazanie alebo injektaz lacnejsia viarianta a nemusi mi nic 50rokov visiet v dome, ja by som volil radsej klasiku. Moj nazor,tym ti nechcem oponovat.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
50-55% vlhkosť je normálna.Vápenné omietky nepáchnu.Páchnuť môžu jedine maľovky do ktorých sa chytila plieseň.Tá plieseň môže byť aj pod vrstvami maľovky nemusí byť vidieť voľným okom.Určite je lepšie podrezanie.Injektáž má životnosť cca 30 rokov.Na to aby bol váš dom suchý asi budete musieť znovu urobiť potery s izoláciou. ( ak ste ich už neurobili)
Nemala by vapenna omietka posobit tak trochu dezinfekcne? Starí "somari" podla mna vedeli, naco tym licili.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
No, páchne murivo, tzn. tehly. Stačí vyvŕtať dierku do steny a ovoňať prach, ktorý odtiaľ vypadne. Ak je smrad v dome, je to z muriva nie z omietky. Ten smrad z mokrého domu je nezameniteľný. Páchne to ako nevetraný, zatuchnutý dom. Ak sa dom podreže a kvalitne zaizoluje, vydrží to aj dlhšie ako 50 rokov. Sú staré predvojnové domy a ak mali kvalitnú izoláciu, sú suché aj dnes. Niekdajšia izolácia pozostávala z térového papiera a cestného asfaltu. Asfalt, ktorý sa používal na cesty, časom vytiekol, niekde to je aj vidno ako vytekal. Tento asfalt mal redšiu konzistenciu ako stavebný.
Dnes je izolácia úplne o niečom inom, takže keď sa múry odizolujú, mal by byť dom v pohode.
Toť môj názor, netvrdím, že nemôže byť aj niečo iné, čo pomôže.
Naposledy upravil sarasara : 16.10.09 at 17:27
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nieje lepsie dat namiesto ipy alebo co sa teraz dava.. nerezovy plech? to vydrzi naveky
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ciners Pozri príspevok
Nemala by vapenna omietka posobit tak trochu dezinfekcne? Starí "somari" podla mna vedeli, naco tym licili.
Už som to tu niekde písal.Rekonštruoval opravoval som viacero starých domov hlinených aj po strop mokrých.Vápenná omietka maľovaná vápnom nesmrdí potuchlinou ani v maštali.
0 0
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

Ešte by som sa spýtala, keď ho dáme teraz podrazeť, vyvetrá sa to aj teraz v zime? Jasnačka, že poriadne kúrime a vetráme.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Múry sa vám samozrejme vyvetrajú,nebudú ďalej vlhnúť.Ale ak nemáte odizolované potery tak vám to nepomôže.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Nejako začať musia. Ak teraz podrežú múry, tie sa cez zimu trochu prevetrajú i vyschnú a na jar, ak bude problém pretrvávať, môžu porozmýšľať čo ďalej. Bez podrezania to tak či tak nepôjde.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

no k tomu podrezávaniu, čo som si zisťoval v tom čase cca 2,5 r. dozadu by nás podrezávanie vyšlo drahšie ako eko vysušovanie. A pokiaľ viem tak práve podrezávaním sa narušuje statika v tom zmysle, že pri tom nabíjaní dochádza k posunu a otrasom. Niekde sa to môže prejaviť puklinami v murive niekde sadanim. Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax. Stretol som stavbárov, ktorí to preferujú ale sami nie sú 100% presvedčení o výsledku. Je to na dlhé obdobie dopredu, ale ak sa vyskytne problém s vodou po podrezaní, tak sa potom na to isté hľadá iné pomenovanie. Na tejto porade som sa už stretol aj s tým, že to niekto robí svojpomocne a to tak, že pol až metrové pásy zo spodnej časti vyberá a vkladajú tam ipu na odizolovanie, a potom túto ipu spájajú na lôžku na podlahe, kde vlastne vytvoria tú vrstvu voči vode. jediný problém je asi ten, že je to veľmi pracné a časovo náročné.
Názor
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Súhlasím s vami.Len tieti dve veci ,podrezanie a výmena podláh sú pomerne priestorovo náročné práce.Dvakrát rozhádzať dom?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ono79 Pozri príspevok
no k tomu podrezávaniu, čo som si zisťoval v tom čase cca 2,5 r. dozadu by nás podrezávanie vyšlo drahšie ako eko vysušovanie. A pokiaľ viem tak práve podrezávaním sa narušuje statika v tom zmysle, že pri tom nabíjaní dochádza k posunu a otrasom. Niekde sa to môže prejaviť puklinami v murive niekde sadanim. Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax. Stretol som stavbárov, ktorí to preferujú ale sami nie sú 100% presvedčení o výsledku. Je to na dlhé obdobie dopredu, ale ak sa vyskytne problém s vodou po podrezaní, tak sa potom na to isté hľadá iné pomenovanie. Na tejto porade som sa už stretol aj s tým, že to niekto robí svojpomocne a to tak, že pol až metrové pásy zo spodnej časti vyberá a vkladajú tam ipu na odizolovanie, a potom túto ipu spájajú na lôžku na podlahe, kde vlastne vytvoria tú vrstvu voči vode. jediný problém je asi ten, že je to veľmi pracné a časovo náročné.
Názor
Reklama je Aqapol.Podrezanie múrov aj keď môže dochádzať k praskaniu múrov je stále najlepšie najúčinejšie riešenie ,a určite overené rokmi.cca čo viem tak 40rokov sa určite podrezáva.Zatiaľ ani jeden dom nespadol.K pukaniu dochádza jednorazovo nie je to proces ktrorý ba po podrezaní pokračoval ďalej a dochádzalo k sústavnému praskaniu múrov.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

220870 Pozri príspevok
Reklama je Aqapol.Podrezanie múrov aj keď môže dochádzať k praskaniu múrov je stále najlepšie najúčinejšie riešenie ,a určite overené rokmi.cca čo viem tak 40rokov sa určite podrezáva.Zatiaľ ani jeden dom nespadol.K pukaniu dochádza jednorazovo nie je to proces ktrorý ba po podrezaní pokračoval ďalej a dochádzalo k sústavnému praskaniu múrov.
reklama nereklama, Aquapol má tú politiku kde ako väčšina firiem, že vám chce nafaktúrovať aj ďalšie práce okolo toho navrhovaného aby sa tak nabalili, že až. Pri nich by to vyšlo ešte viac, oni ponúkali aj výkopy okolo(rovný pozemok), potom drenáž odvod vody z terénu, prečerpávanie vody a iné. A tak by cena koncová bola niečo cez 150 tis. čo by už nebolo ani reálne ani možné. takže každý má možnosť ponúkať, ale ja tu niesom preto... Skôr sa zamýšľam, že áno súhlasím to sadanie je možno jednorázové čo sa týka práve aplikácie podrezávania, ale soli sú tak agresívne, že ak môžu rozložiť 65 cm múry, kde sú v základoch kamene, pieskovec, liaty betón a vaľky, tak potom čo také železo? Má trvácnosť železné "učko" v preklade nad dverami alebo oknom, ale plechy v spodnej časti muriva. Je pravdou, že sú projektované a stavané piliere cez vodné toky, ktoré držia mosty, ale to sú špeci veci. Pri domoch sú rôzne spodné vody a iné, ktoré si hľadajú cesty a čo taký plech. Ak sa pohybujete v tej oblasti, cca 100m2 dom - koľko by to stálo? A aké sú ďalšie vstupy pri podrezávaní. okolo sú nejaké iné výdavky úzko späté s tým podrezávaním. Alebo je to len tento úkon a potom je to už OK s vodou?Len sa pýtam
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

ono79 Pozri príspevok
Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax.
A kde sa zastaví voda pri novostavbe??? Izolácie pri novostavbe sú tiež iba reklama ?
reklama nereklama, Aquapol má tú politiku kde ako väčšina firiem, že vám chce nafaktúrovať aj ďalšie práce okolo toho navrhovaného aby sa tak nabalili, že až
V prípade podobných firiem čo ponúkajú zázračné riešenie zavesením kvetináča s napojením alebo bez napojenia na elektriku je to samozrejmé. "Divotvorný hrniec" pod stropom nič nevyrieši. Všetky požadované stavebné zásahy min. po dobu záruky do značnej miery eliminujú prejavy vlhkosti. Ale príčinu samozrejme neodstránia. Zázraky neexistujú a tak ako na to prišli klienti BMG a spol. prídu a prichádzajú na to aj majitelia zázračných krabičiek.
Čo sa týka serióznej sanácie vlhkého muriva, tak to nie je jednoduchá záležitosť. Vo väčšine prípadov zabudnite na jednoduché, lacné a bezbolestné riešenia bez stavebných zásahov. Seriózna firma Vám nechce nafaktúrovať ďaľšie práce aby sa nabalila, ale Vás upozorní, že samotné podrezanie alebo injektáž bez ďaľších prác je len polovičné riešenie a daný problém vyrieši len čiastočne alebo vôbec. Ťažko cez internet posúdiť či sa jedná o zemnú vlhkosť alebo kondenzačnú. Navyše jedna s druhou úzko súvisí. Podrezanie alebo injektáž odstráni iba vzlínajúcu zemnú vlhkosť. Staré často plesnivé a zasolené omietky ale treba odstrániť. Murivo po odstránení príčiny nevyschne za deň ani za mesiac. Preto je potrebné použiť sanačné omietky aj po podrezaní. Atď. Keď niekto príde so zázračným a jednoduchým riešením bez ďaľších stavebných zásahov, tak nie preto že vám nechce faktúrovať ďaľšie "zbytočné" práce navyše, ale preto že Vám chce predať niečo čo je nefunkčné, ale tvári sa to výhodne, lebo nemusíte nič iné robiť.
Podrezanie aj injektáž je radikálny zásah do stavby ale bez stavebného zásahu sanácia vlhkosti neexistuje. Už len pre nutnosť odstránenia zavlhnutých a zasolených omietok. Murivo pri správnom podrezávaní nemá prečo nanovo praskať. Pri vŕtaní vznikajú dokonca väčšie otrasy ako pri samotnom podrezávaní. Rozdiel je v cene, účinnosti a nedá sa vždy jednoznačne dopredu povedať čo je vhodnejšie a často sa obe metódy kombinujú. Sanácia vlhkého muriva je celý systém prác ktoré treba zrealizovať aby bola sanácia úspešná. A v prvom rade treba odstrániť príčinu. A tú žiadne zázračné prístroje, nátery, prísady do omietok a dokonca ani kvalitné sanačné omietky samy o sebe nevyriešia.
Všetko so všetkým súvisí. Často stači vymeniť okná. Následne sa zvýši relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri a začnú plesnivieť steny/podlahy. To sa dá 100% riešiť iba zateplením stien aj podláh. Odvlhčovanie alebo masívne vetranie nerieši príčinu. Lenže po zateplení stien sa na starom murive bez funkčných vodorovných izolácií veľmi často prejaví zemná vlhkosť, ktorá sa dovtedy stačila odvetrávať cez vonkajšie omietky. Takže pred zateplením murivo treba podrezať. Pokiaľ nevykonáte všetky práce tak budete mať stále problém buď so zemnou alebo s kondenzačnou vlhkosťou. Lenže príde firma ktorá podrezáva a ponúkne podrezanie, že vlhkosť (kondenzačná, ktorá sa môže javiť ako zemná) zmizne. Zákazník sa teší že má po probléme. Lenže iba do prvej zimy, keď sa vlhkosť napriek podrezaniu objaví znovu. Alebo príde firma ktorá zatepluje a ponúkne správne zateplenie. Ale keďže zákazník nemá peniaze nazvyš, tak ho neupozorní, že predtým treba vyriešiť vodorovné izolácie muriva rsp. podláh. Zákazník je spokojný, že zateplením všetko vyrieši. Zase len do doby, keď sa vnútri objaví zemná vlhkosť. Alebo príde firma ktorá ponúkne podrezanie ale upozorní, že treba následne odstrániť zavlhnuté omietky a zhotoviť sanačné, pre odstránenie kondenzačnej vlhkosti doporučí zatepliť podlahy, murivo prípadne strop. To už sa zákazníkovi nepáči lebo je to drahé a firma iba chce vytiahnuť navyše peniaze. Jednoducho podvodníci. No a nakoniec príde kúzelník so zázračným prístrojom, ktorý je drahý ale nevyžaduje stavebný zásah ani žiadne ďaľšie investície. BINGO. To je čo sme hľadali.
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Jozef035, ďakujem za výklad. Súhlasim s tvojími podanými informáciami. Naozaj všetko so všetkým súvisí a máme v dome vlhkosť naďalej. Ale nie do takej miery ako predtým. Je pravdou, že s firmou XY nemám ja osobne dobré vzťahy, pretože okrem predaja a nejakých carbonito-carbonových skúšiek kde sa zisťuje objem vody v 1m3 a vlhkosť meraná elektronickým povrchovým vlhkomerom ma oni sami nejak nepresvedčili o tom, že to čo predávajú funguje. Nebudem tu rozoberať kto za tým je, ale v čase keď sme začali opravovať starší RD tak sme okrem iných zásahov urobili drenáž na východnej stene (tá bola bez odkvapu), vybrali sme podlahy až na hlinu a robili sme lôžka, betonárky, izolácie. V izbách sa nám nedotýkajú lôžka stien, lebo to bola prvá podmienka pri zavesení toho zázraku. Odviedli sme vodu od domu do terénu žľabmi, aby sme eliminovali nejaké spodné vetvy, ktorými sa voda mohla dostať do muriva. Vymenili sme strešnú krytinu, opravili komíny, opravili sme okná - repas, aj nové drevené. obili sme staré omietky, na ktorých boli vyzrážané soli v celých lupeňoch a iné. to všetko sme urobili preto aby sme aj napredovali ale hlavne aby sme zabránili vstupu vody do interiéru. Práve na ich podnet som si robil zápisky typu deň-nameraná vlkosť pri príchode a odchode zo stavby. To všetko okomentovali tí pracovníci z firmy, že je to relatívne a že mi garantujú, že do 3 rokov od zavesenia mi vysušia stavbu. Mojou chybou a to upozorňujem tu všetkých prítomných je to, že som si nedal viac záležať na obsahu zmluvy, ktorú vypracovávali pracovníci už spomínanej firmy. teraz už viem, že nás dobehli. Ale akokoľvek to tu hrôzostrašne opisujem, musím povedať že aj tými úpravami mám menej vlhkosti v dome, zatiaľ nemám mokré steny a iné. Pre informáciu, dom stojí na rovnom pozemku kde spodná voda je v hlbke cca 80 cm. dom bol postavený približne v roku 1933(písomná zmienka) a má suché základy. Nie je podpivničený a pred a za domom sa nachádzajú dve plytké studne, kde je voda cca 80 cm pod povrchom. Výrobok garantujú doživotne (dúfam že ešte dačo požijem), záruka je 25 rokov. je to na princípe magnetizmu zeme. www.vasati.sk
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

musim k tomu ešte pridať, že čo sa týka toho vysušenia do 3 rokov, tak v zmluve nie je napísaný stav pred začatím vysušovania, čo sme vlastne odhlali až nedávno, keď sme rozoberali ich prístup. Lebo v zmluve je uvedené, že ak do 3 rokov nevysušia stavbu na 4% hodnotu, tak potom vrátia kúpnu cenu späť a odoberú prístroj od zákazníka. Ale to sme si uvedomili, že ak stav vysušenia má mať hodnotu 4% tak potom aký bol začiatok. To bohužiaľ!!!!!!!!! v zmluve nie je. Takže vďaka tomu sme sa dostali a teraz je to už najskôr paséééé. Len toľko, zabudol som sa.. Máme ho už druhý rok, tak uvidím čo bude....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať