Zavrieť

Porady

Vlhkosť v dome

Chcela by som sa popýtať na vlhkosť v dome. Prerábali sme si cca 50 ročný dom z pálenej tehly. (Kúrenie, elektrina, voda, omietky...). Nedávno sme dokončili a chceme sa sťahovať, no hlavne v tomto období, keď pršalo je tam hrozne vlhko. Nič nezateká, nevlhnú steny alebo také niečo (aspoň zatiaľ), ale stále je tam tak vlhko, že napríklad papiere sú cítiť vlhko, alebo oblečenie je také vlhké. Snažíme sa vetrať, ale keď už pár dní vonku prší a je vlhko, tak nič nevyvetrám. Ešte by som napísala, že teplo je vnútri cca 18 stupňou. Neviem, čo máme robiť, nie som zvyknutá s paneláka na takéto niečo. Či viac vetrať (no keď prší), alebo kúriť, aby sa zvýšila teplota vnútri alebo poraďte. Ešte som roznýšľala, že možno stavba nie je vyschnutá, a že sa to upraví, ale neviem, či to pomôže.
Ďakujem.
Usporiadat
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Jozef035 Pozri príspevok
Asi ti ten zázrak dali dolu hlavou a vodu ti ťahá hore namiesto dolu
Nedajú sa mi vkladať linky.
ww.sysifos.cz/files/Zpravodaj-1-2006.pdf
tak a teraz je to tu. už máme vysušený dom. Ale nik nevie čím to je. Oni tvrdia že prístrojom rezonátora, my že kúrením, vetraním, oddrenažovaním, odizolovaním, výmenou strechy, opravou komínov a opätovným vetraním.... tak som sa bol poradiť na Technickej univerzite v Košiciach na katedre stavebnej fyziky ohľadom vlkosti konštrukcií. Tak ma temer vysmiali. pomenovali to obyčajným šarlatánstvom. Je preukázateľné, že rezonátor funguje.... no pri tých úpravách čo boli doporučené a nami určite aj bez doporučenia vykonané, tak sa nedá percentuálne vyjadriť čo akými percentami prispelo k vysušeniu. čo je horšie a to už až tak nesúvisí s tým samotným vysušovaním, že firma prestala s nami komunikovať a ich postupy nie sú v súlade so stanoveným harmonogramom vykonania prác. Nekomunikujú, skôr len vyčkávajú. Zmluva bola napísana tak lišiacky, že ak by sme podali žalobu k obsahu, je to viac menej prehratý boj. čo sa týka samotného výrobku, mienim a už som začal komunikovať so (chcem) združením spotrebiteľov, slovenskou obchodnou inšpekciou, časopis QUARK a Technická univerzita. Ak by som to mal zhrnúť, peniaze od firmy nedostanem, pretože svoje si splnili VYSUŠILI!!!!

Ale týmto by som chcel aspoň iných vystríhať, že ak by sa s týmto stretli aby si určite dali tú námahu a vyjednali si lepšie podmienky zmluvy, presné počiatočné merania nie karbidovou metódou(zastaralá a nepresná metóda zisťovania vlhkosti v murive), privolali stavbárov na prvé merania, navštívili tak veľmi firmou spomínané už vysušené domy a kostoly na Slovensku, prípadne aj RD, aj keĎ neviem či nejaké sú. Komunikovali s firmou výlučne písomnou formou, lebo je to teraz problém dokázať, čo kto kedy povedal a hlavne urobil.

Pomohlo by možno, aby sa ozvali aj iní, ktorí majú negatívne skúsenosti s takýmito firmami, aby bolo možné podať viacero podaní. Jeden najskôr nebude mať možnosť čosi poriešiť. Totiž sú znalci a znalci. Niektorí to pripúšťajú, že to v teoretickej rovine funguje. No popísať aké možné vplyvy na vysušenie vplývajú, čo všetko môže ovplyvniť sušenie a dobu sušenia, to sú otázniky, na ktoré je ťažká odpoveď. Podľa toho ako súdnictvo funguje, prikláňajú sa skôr k obsahu a presnému petitu veci. Teda nezohľadňujú prípadné možné odchylky ...

Smola...
1 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
220870 Pozri príspevok
Na čo je dobrý súchý betón zálkladov?
U nás v ílovej zemi mokrý základ tlačí vodu do muriva, keďže ako izolácia medzi základom a murivom je zväčša papierová lepenka so smolou, takže kvalitné odvodnenie je viac ako nevyhnutné.
0 0
bebikamt bebikamt

bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

prosim o radu .Kupili sme stary 54 rocny dom .opravili to je vybetonovali stare podlahy ,zaterlili strop ,vymenili okna za plastove .Stahovali sme sa vlete ale ked zacala zima ,zacala pre mna nocna mora .Zacali nam plesniet rohy .Steny a nabytok .Novu postel sme museli po roku vyhodit ,skrine mi tak poplesneli ze zadne dosky sme museli nahradit novymi a to nehovorim o pradle co som musela kazde 2 tyzne prepierat .som zufala pomozte mi .Mam 2 male deti a bojim sa aby z toho neochoreli .Dakujem za radu.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Na radu ja to málo popísané.Čo ste presne prerábali aké materiály ste požili.Skúste tu prerábku popísať čo najviac.
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

No čo asi Zabetónovali podlahy bez tepelnej izolácie, strop zateplili zospodu, dali plastové okná, fasádu nezateplili. Múry boli mokré ale to len preto, že sa tam predtým nekúrilo. Takže s tým nerobili nič, to zmizne keď sa zakúri. Staré omietky sa nechcelo oškrabávať, tak na steny šupli sieťku s lepidlom.
Soráč ale cez internet ťažko daný problém vyriešiš. Navyše tu je podobných tém XY.
0 0
bebikamt bebikamt

bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

Stare omietky sme dali az na tehlu , natiahli sietku a stierku ,na strop sme dali isover, neaku foliu a sadrokarton .Podlahy boli parkety tak sme ich vybrali a urobili vanicku z izolaciou . Zaliali 5 cm beton a na vrch plavacku .
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Zrejme to nestihlo vyschnúť.Taký betón schne zhruba 5 týždňov cez leto.Priamo na tehlové murivo ste natiahli lepidlo?To by mohol byť ten " kameň úrazu". Akú máte fasádu?Máte na stenách mokré "mapy",alebo len tú plieseň? s čím ste maľovali, akú presne ste použili omietku ,stierku,penetrácie?Nieje foto?
0 0
bebikamt bebikamt

bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

Na vyschnutie to malo dost casu toto bola 2 zima a ten isty problem .Pitala som sa manzela a on mi povedal ze stare omietky sa zoskrabali len kde tu co som bola prekvapena a na ne natiahli bawkleber a sietku .Dom este nieje zatepleny a uvazujeme .Kupila som si vlhkomer a v izbach mam tak 68 p.vlchkosti .Ked prikurime tak vlhkost ide dolu no neda sa stale kurit aj v maji .Ale ta vhkost sa obiavuje aj v tedy ked sme prestali kurit a nechali sme otvorene okno steny schli .Mapy su .Zo stropu je 20 cm pas ,rohy mokre no proste hruza .Teraz to vyschlo ak tak fotto poslem .
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Foto.Čím viac tým lepšie.na 220870@post.sk.Aj exteriér.
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
0 0
topinambur topinambur

topinambur je offline (nepripojený) topinambur

Dobry den, momentalne tiez prerabame 55 - rocny dom, a chystame podobne "akcie" - sme v procese opravy a samozrejme, teraz mame este priestor na to, aby sme sa vyhli niecomu, co nie je zle.

Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?

Dakujem za odpoved
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

topinambur Pozri príspevok
Dobry den, momentalne tiez prerabame 55 - rocny dom, a chystame podobne "akcie" - sme v procese opravy a samozrejme, teraz mame este priestor na to, aby sme sa vyhli niecomu, co nie je zle.

Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?

Dakujem za odpoved
VETRAT ! - najlepsie nutene napr. Rekuperaciou.
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

topinambur Pozri príspevok
Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?
Dakujem za odpoved
Ako som napísal. Presne naopak ako spravila bebikamt.
- Podlahy zatepliť, min. 6cm izolácia.
- Stropy zatepliť zhora, nikdy nie zvnútra.
- 55 ročný dom zaizolovať aj proti zemnej vlhkosti. Ak múry nie sú vlhké, tak časom po zateplení budú. Ak sú "preto že sa nekúrilo", tak to je blbosť a suché po rekonštrukcii nebudú.
- Na steny nesmie ísť žiadne lepidlo. Ak sa musí dávať sieťka, tak iba na praskliny. Ak na celú stenu, tak lepidlo musí byť paropriepustné. Ale nikdy to nebude tak paropriepustné ako bez lepidla. Ak sa steny zalepia zvnútra, tak akokoľvek zaizolovaný dom bude plesnivieť.
- Zatepliť zvonku fasádu
Vetranie je samozrejmosť, ale nerieši príčinu. V podstate v danom prípade ani dôsledok.
1 0
topinambur topinambur

topinambur je offline (nepripojený) topinambur

Jozef035 Pozri príspevok
Ako som napísal. Presne naopak ako spravila bebikamt.
- Podlahy zatepliť, min. 6cm izolácia.
- Stropy zatepliť zhora, nikdy nie zvnútra.
- 55 ročný dom zaizolovať aj proti zemnej vlhkosti. Ak múry nie sú vlhké, tak časom po zateplení budú. Ak sú "preto že sa nekúrilo", tak to je blbosť a suché po rekonštrukcii nebudú.
- Na steny nesmie ísť žiadne lepidlo. Ak sa musí dávať sieťka, tak iba na praskliny. Ak na celú stenu, tak lepidlo musí byť paropriepustné. Ale nikdy to nebude tak paropriepustné ako bez lepidla. Ak sa steny zalepia zvnútra, tak akokoľvek zaizolovaný dom bude plesnivieť.
- Zatepliť zvonku fasádu
Vetranie je samozrejmosť, ale nerieši príčinu. V podstate v danom prípade ani dôsledok.
Ďakujem za odpoveď.

Ale ešte k bodu č. 4 - na steny nesmie ísť žiadne lepidlo....

Ako to teda urobiť? Na pôvodných stenách boli tapety, tie sme dali dole. Ako to opraviť, aby to vyzeralo dobre a zaroven aby to neplesnivelo? Ostatne podmienky su alebo budu splnene (tepelna izolacia v podlahe, strop zatepleny zvonku, izolacia proti zemnej vlhkosti, casom vonkajsie zateplenie ...)
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

topinambur Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.

Ale ešte k bodu č. 4 - na steny nesmie ísť žiadne lepidlo....

Ako to teda urobiť? Na pôvodných stenách boli tapety, tie sme dali dole. Ako to opraviť, aby to vyzeralo dobre a zaroven aby to neplesnivelo? Ostatne podmienky su alebo budu splnene (tepelna izolacia v podlahe, strop zatepleny zvonku, izolacia proti zemnej vlhkosti, casom vonkajsie zateplenie ...)
chcem sa opýtať, aké hrubé múry má dom? my máme niekde 50 až 60 cm a zatepľovať sme nezatepľovali. Ani sa neodporúča. A z akého materiálu je postavený dom? aj to by mohlo pomôcť. my sme opravovali dom (vaľok, pieskovec) a vlastne ešte budeme čosi opravovať. Dali sme dolu omietky. Tam kde sme dali celé dole, tak nie sú žiadne problémy. Tam, kde sme dali len problémové časti dolu a napájali sme nové (piesok, cement, vápno, voda) a navrh pucovka sa teraz po 1 roku ukazujú trhliny a praskliny. to mienim nechať ešte teraz tak, aby sa toho ukázalo viac ak vôbec. Potom to mienim opraviť. No s lepidlom sme si dali pokoj. Len na novej stene (vnútorná priečka) lepidlo a sieťka a na to omietka. ale keď už radíte, tak čo na steny z vonku? Dal som dolu 95% starých omietok, cez omietníky som nahodil novú vakovku a teraz neviem, či do lepidla dom z vonku ako to má sused a na to škrabanú, alebo dáme pucovku, čo je trošku problém, lebo pri nej sa môžu ukázať nerovnosti na veľkých plochách.
0 0
topinambur topinambur

topinambur je offline (nepripojený) topinambur

Dom je postaveny z betonu - prizemie ma hrubsie steny, cca. 50 cm, poschodie je zo skvarobetonu, steny su hrube 40-45 cm.
Vnutorne priecky su z tehal, ale to asi nie je relevantne.

Super, ze ste sa podelili so skusenostami, v tychto chvilach je to pre mna velka pomoc.
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

Jozef035 Pozri príspevok
Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
ja to mám podobne a neplesnie a nevlhne nič. na fasáde 10cm polystyrén, na strope z povalovej strany 35cm, vo vnútri lepidlo/sieťka/stierka. sokel je zateplený ale podlaha bohužiaľ nie. je to tak 5 rokov a zatiaľ nič nevlhne. vnútorná vlhkosť sa pohybuje okolo 55%.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Jozef035 Pozri príspevok
Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
A nezmysel
B nezmysel
C nezmysel
D nezmysel
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

220870 Pozri príspevok
A nezmysel
B nezmysel
C nezmysel
D nezmysel
Tak to aj vyzerá keď radia takí odborníci.
Stačí si naštudovať základné fyzikálne zákony.
Difúzny odpor musí narastať smerom von - Takže zákonite treba zatepliť zvnútra a na steny nacápať lepidlo.
Pri dosiahnutí teploty rosného bodu dochádza ku kondenzácii vodných pár. - Takže treba zabezpečiť nízku teplotu konštrukcií a vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu aby ku kondenzácii nedochádzalo.
- Tepelný odpor konštrukcie klasá so zvyšujúcou sa vlhkosťou - tak steny netreba izolovať. Veď sa bude kúriť. Prinajhoršom sa potom zateplí fasáda. Potom to už vlhnúť nebude.
Na Slovensku je každý odborník. Hlavne na stavebníctvo. Tak to aj vyzerá.
0 0
bebikamt bebikamt

bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

Tak teda co mam teraz robit_?Teraz kazda rada draha .Zoskrabat stierky a co potom_?.Mame ten sadrokarton zhodit a zateplit z vrchu?Nanovo izolovat podlahy?Vsetko to boli vyhodene peniaze ale musime to dat neako do poriatku .My sa tomu nerozumieme a takych co nam to robili ...fuserov je vela ...spolieham sa na vas .Co mi poradite to spravim .Plakat nad rozliatym mliekom nema vyznam .Takze poradaci co ako prve odporucate?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať