Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Tak dufam, ze ten prcek si tam pekne pocka na svoj prepokladany termin....:-)), budem ho tam musiet podrzat, ha-ha, keby sa to dalo. No uvidime, snad mi to vyjde... Este raz som si to prepocitala, ak babo pride na svet ako je vypocitany termin, este mam k dobru 14 dni, tak sa snad nebude ponahlat, tak velmi aby prislo az o dva tyzdne skor, ma to byt chlapec a ti su od prirody pohodlny ...
Dufam, že to vyjde.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nika.sum
Tak dufam, ze ten prcek si tam pekne pocka na svoj prepokladany termin....:-)), budem ho tam musiet podrzat, ha-ha, keby sa to dalo. No uvidime, snad mi to vyjde... Este raz som si to prepocitala, ak babo pride na svet ako je vypocitany termin, este mam k dobru 14 dni, tak sa snad nebude ponahlat, tak velmi aby prislo az o dva tyzdne skor, ma to byt chlapec a ti su od prirody pohodlny ...
Nechcem robiť bububu, ale ja som mala mať Adelku 25.4. a nakoniec som mala Riška 11.3.06!!!!
Držíme vám palce!
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

nika.sum
Tak dufam, ze ten prcek si tam pekne pocka na svoj prepokladany termin....:-)), budem ho tam musiet podrzat, ha-ha, keby sa to dalo. No uvidime, snad mi to vyjde... Este raz som si to prepocitala, ak babo pride na svet ako je vypocitany termin, este mam k dobru 14 dni, tak sa snad nebude ponahlat, tak velmi aby prislo az o dva tyzdne skor, ma to byt chlapec a ti su od prirody pohodlny ...
Nika, držím palce, aby bábo bolo najmä zdravé. Korunky nie sú vždy to najdôležitejšie, aj keď bez nich to nie je nič moc.
Nezabudni, že bábo musí mať správne účtovnícke meno (dievčatko - Súvaha, chlapček - Výkaz) Mená vymyslela naša karkulka, t.č. brm
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

endrju
Nika, držím palce, aby bábo bolo najmä zdravé. Korunky nie sú vždy to najdôležitejšie, aj keď bez nich to nie je nič moc.
Nezabudni, že bábo musí mať správne účtovnícke meno (dievčatko - Súvaha, chlapček - Výkaz) Mená vymyslela naša karkulka, t.č. brm
Samozrejme, najdolezitejsie je zdravie babatka, dakujem Vam vsetkym za radu a povzbudenie a dam vam vediet ako sme dopadli....
0 0
sadex sadex

sadex je offline (nepripojený) sadex

Prosim o radu...
Zamestnankyňa ped ukončením materskej (15.8.) ostala ešte aj na PN (od 29.7). Po skončení materskej, PN pokračuje naďalej.
Sociálna poisťovňa sa vyjadrila - telefonicky, ze zamestnankyňa nemá nárok na nemocenskú dávku - A žiadosť vracajú spät. Ak by PN začala až 16.8., vtedy by nárok na nemocenskú davku vznikol!

Ak niekto vie zaujať stanovisko, prosím pomôže mi.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sadex
Prosim o radu...
Zamestnankyňa ped ukončením materskej (15.8.) ostala ešte aj na PN (od 29.7). Po skončení materskej, PN pokračuje naďalej.
Sociálna poisťovňa sa vyjadrila - telefonicky, ze zamestnankyňa nemá nárok na nemocenskú dávku - A žiadosť vracajú spät. Ak by PN začala až 16.8., vtedy by nárok na nemocenskú davku vznikol!

Ak niekto vie zaujať stanovisko, prosím pomôže mi.
Ak ide naozaj o začiatok PN počas materskej dovolenky (MD trvá 28 alebo 37 týždňov), tak po skončení materskej má nárok na nemocenskú dávku. Vylúčenie platenia nemocenského je iba poča poberania materského.
Ak nejde o materskú ale rodičovskú dovolenku (RD môže byť spravidla do 3 rokov dieťaťa), tak ak PN vznikla počas rodičovskej dovolenky, zamestnankyňa nemá nárok na výplatu nemocenského, pretože počas RD netrvá nemocenské poistenie a teda PN nevznikla počas nemocenského poistenia ani (zrejme) v ochrannej lehote po skončení nemocenského poistenia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ak ide naozaj o začiatok PN počas materskej dovolenky (MD trvá 28 alebo 37 týždňov), tak po skončení materskej má nárok na nemocenskú dávku. Vylúčenie platenia nemocenského je iba poča poberania materského.
Ak nejde o materskú ale rodičovskú dovolenku (RD môže byť spravidla do 3 rokov dieťaťa), tak ak PN vznikla počas rodičovskej dovolenky, zamestnankyňa nemá nárok na výplatu nemocenského, pretože počas RD netrvá nemocenské poistenie a teda PN nevznikla počas nemocenského poistenia ani (zrejme) v ochrannej lehote po skončení nemocenského poistenia.
Súhlasím s Jankou, ale pokiaľ by mala počas rodičovskej dovolenky dobrovoľné nemocenské poistenie a získa celkovo 270 dní DNP v posledných 2 rokoch, má nárok na nemocenskú dávku a môže súčasne poberať rodičovský príspevok.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

ak som dobre pochopila, max materské môže byť iba ak sa zamestnankyňu odhlásim v súvislosti s ukončením pracovného pomeru a opäť ju prihlásim ako pri novom pracovnom pomere, ale už z max VZ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronika1
ak som dobre pochopila, max materské môže byť iba ak sa zamestnankyňu odhlásim v súvislosti s ukončením pracovného pomeru a opäť ju prihlásim ako pri novom pracovnom pomere, ale už z max VZ?
Áno presne tak. Ešte doplním, že musí spĺňať podmienku nemocenského poistenia z titulu zamestnanca 270 dní v posledných 2 rokoch.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Do tých 270 dní sa spadá aj predošlé zamestnanie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronika1
Do tých 270 dní sa spadá aj predošlé zamestnanie?
Áno, rátajú sa tam obdobia keby bola zamestnancom. Nikoho nezaujíma či u jedného zamestnávateľa alebo či vymenila 10 zamestnávateľov.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Máme zamestnankyňu. Pracovný pomer začala 1. 6. 2005. Podmienku NP z titulu zamestnanca 270 dní počas posledných dvoch rokov má splnenú. Denný vymeriavací základ pre výpočet materskej (nastúpi na materskú niekedy začiatkom novembra) bude RO 1.6.2005 - 31.12.2005. Správne som to pochopila?
Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Kristína
Máme zamestnankyňu. Pracovný pomer začala 1. 6. 2005. Podmienku NP z titulu zamestnanca 270 dní počas posledných dvoch rokov má splnenú. Denný vymeriavací základ pre výpočet materskej (nastúpi na materskú niekedy začiatkom novembra) bude RO 1.6.2005 - 31.12.2005. Správne som to pochopila?
Ďakujem.
Áno, úplne správne.
Ak má za to obdobie nízky príjem, môže pred nástupom na MD, napr. týždeň-dva ukončiť PP a uzatvoriť nový s maximálnym VZ. V tom prípade by sa jej materské počítalo z toho nového PP.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

jankasm
Áno, úplne správne.
Ak má za to obdobie nízky príjem, môže pred nástupom na MD, napr. týždeň-dva ukončiť PP a uzatvoriť nový s maximálnym VZ. V tom prípade by sa jej materské počítalo z toho nového PP.
Príjem mala veru nižší ako tento rok. Naša zamestnakyňa nastúpila v tomto týždni na PN, lebo sa u nej vyskytli nejaké komplikácie. O možnosti na zvýšenie materskej som sa dočítala v príspevkoch. Nič nespomínala, žeby chcela pomôcť so zvýšením materskej. Chce sa čo najrýchlejšie vrátiť do práce.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Ak som SZČO, poistné si platím od 1.9.2005. Termín pôrodu mám 29.3.2007. Ak chcem dostať materskú z maxima, mám sa zamestnať s príjmom cca 26000, alebo mám aj prerušiť živnosť? Ďakujem za trpezlivosť
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

G331
Ak som SZČO, poistné si platím od 1.9.2005. Termín pôrodu mám 29.3.2007. Ak chcem dostať materskú z maxima, mám sa zamestnať s príjmom cca 26000, alebo mám aj prerušiť živnosť? Ďakujem za trpezlivosť
Momentálne platí, že ak chceš dostávať materské zo zamestnania, musíš byť v posledných 2 rokoch pred pôrodom zamestnaná aspoň 270 dní, čo už zrejme nesplníš, t.j. zamestnanie je zbytočné.
Od 1.9.2005 si platila poistné zrejme dobrovoľne aspoň do 30.6.2006. Ak teraz si už povine poistená SZČO, bude mať význam opätovné dobrovoľné pripoistenie na čo najvyššiu sumu tesne pred nástupom na materskú. Ak si teraz od 1.7.2006 povinne poistená SZČO, tak 270 dní poistenia zo SZČO splníš 28.3.2007, čo je dosť rizikové - môže sa stať, že na materské bnebudeš mať nárok ani z povinného poistenia SZČO.

Ale bolo by dobré keby si uviedla presné dátumy obdobia dobrovoľného poistenia (či nie si naďalej aj po 30.6. dobrovoľne poistená), povinného poistenia ako SZČO (výšku VZ).
0 0
G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Janka, ďakujem za odpoveď. Som aj naďalej dobrovoľne poistená, lebo môj príjem za r. 2005 bol 60.000,-. Odvody platím z minimálnej mzdy- 2 426,- Sk.
Naposledy upravil G331 : 20.09.06 at 05:59
0 0
G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

posúvam ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

G331
Janka, ďakujem za odpoveď. Som aj naďalej dobrovoľne poistená, lebo môj príjem za r. 2005 bol 60.000,-. Odvody platím z minimálnej mzdy- 2 426,- Sk.
V takomto prípade budeš mať nárok na materské iba z dobrovoľného poistenia, akékoľvek zamestnanie nemá význam. Pre zvýšenie materského doporučujem dobrovoľné poistenie ukončiť a po pár dňoch (mesiacoch, podľa zváženia) sa znovu dobrovoľne nemocensky poistiť s maximálnym VZ. Potom rozhodujúce obdobie by malo byť doba od opätovného poistenia do nástupu na materskú. Ak predpokladáš aj nejakú PN pred materskou, je vhodné prerušenie poistenia realizovať čo najskôr, ak PN nepredopkladáš stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú.
0 0
levandula levandula

levandula je offline (nepripojený) levandula

Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005?
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ?
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)?
Prajem krásny deň a ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať