Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kvila
Prosim o radu. 3.7. som sa prihlasila na dobrovolne nemocenske poistenie s max. VZ. 17.7. som nastupila na matersku. Mam sa z DNP odhlasit uz teraz alebo az ked mi bude koncit materska? 2 rozne zeny v SP na to maju uplne opacny nazor. Jedna z nich mi odmietla vypocitat sumu, ktoru mam zaplatit, kym sa z DNP neodhlasim.Druha mi odporucila ostat prihlasena a pri ukonceni MD sa odhlasit, ze je to tak lepsie. Este k tomu 3. zena mi vypocitala kolko mam zaplatit, ale vraj nemam platit presne, ale ze mi vypocitaju viac a potom mi preplatok vratia. Vobec tomu nerozumiem, oni v tej SP asi vobec nevedia, co robia. Prosim poradte. Erika
Podľa mňa kľudne môžeš zostať prihlásená až do konca MD, lebo počas MD nie si povinná platiť nemocenské poistenie, takže je v podstate jedno či budeš prihlásená alebo nie.
Čo sa týka tej sumy poistného, tak nechápem prečo by si mala platiť viac, keď stačí zaplatiť toľko koľko ti vypočítala. Snáď vedia počítať.
A koľko ti vypočítali zaplatiť? Mne to vychádza 6900/31*14dní*4,4% = 138,-Sk.
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

jankasm
Podľa mňa kľudne môžeš zostať prihlásená až do konca MD, lebo počas MD nie si povinná platiť nemocenské poistenie, takže je v podstate jedno či budeš prihlásená alebo nie.
Čo sa týka tej sumy poistného, tak nechápem prečo by si mala platiť viac, keď stačí zaplatiť toľko koľko ti vypočítala. Snáď vedia počítať.
A koľko ti vypočítali zaplatiť? Mne to vychádza 6900/31*14dní*4,4% = 138,-Sk.
Dakujem pekne , tiez som si myslela, ze je to jedno, ci som prihlasena alebo nie. VZ som si dala 25 911 Sk ako mi tu naposledy poradili, takze to vychadza na 515 SK. Prajem pekny den. Erika
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kvila
Dakujem pekne , tiez som si myslela, ze je to jedno, ci som prihlasena alebo nie. VZ som si dala 25 911 Sk ako mi tu naposledy poradili, takze to vychadza na 515 SK. Prajem pekny den. Erika
Prepáč, neviem prečo som to automaticky počítala z minima
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

jankasm
Prepáč, neviem prečo som to automaticky počítala z minima
Asi preto, že je vonku horúco . Ale to nič, aj mne sa stáva .
0 0
sadex sadex

sadex je offline (nepripojený) sadex

Zamestnankyna na materskej dovolenke je zaroven aj na PN. Ma narok na nahradu prijmu? - alebo jej vyplaca len socialna poisťovňa nemocenské...?

Na PN je od 25.7.2006 a materská jej končí 15.8.2006.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sadex
Zamestnankyna na materskej dovolenke je zaroven aj na PN. Ma narok na nahradu prijmu? - alebo jej vyplaca len socialna poisťovňa nemocenské...?

Na PN je od 25.7.2006 a materská jej končí 15.8.2006.
Nemyslíš náhodou rodičovkú dovolenku?
Ak áno, tak myslím, že má nárok aj na náhradu príjmu a potom na vyplácanie nemocenskej dávky od SP.
0 0
sadex sadex

sadex je offline (nepripojený) sadex

nie, nemyslím rodičovskú dovolenku, je to ešte materské!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sadex
nie, nemyslím rodičovskú dovolenku, je to ešte materské!
Tak v tom prípade asi nie. Materské je tak isto druh nemocenskej dávky a myslím, že nie je možné poberať obidve zároveň.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Ked idem na matersku, da mi lekar ziadost o materske. Musim to dat podpisat zamestnavatelovi a on mi to posle do SP, kde on posiela aj vykazy. Alebo ide o SP podla miesta bydliska.
Dakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ajobs
Áno, má význam, lebo môžeš získať materské z oboch nemocenských poistení (dúfam, že to do roku 2007 nezrušia ). Ale zatiaľ si plať DNP iba z minima, to znamená zo 6.900 Sk (do 30.9.2006), potom z novej minimálnej mzdy.
Tak a začínam mať z toho poriadny guláš. Pýtala som sa na sociálke, či to pre mňa má zmysel - dobrovoľne sa poistiť. Tak mi povedali, že nie, lebo ak už z pracovného pomeru dosiahnem maximálny VZ, nemôžu mi platiť aj z doborovoľného poistenia akoby ďalšiu nemocenská dávku, hoci by som aj tam splnila podmienku 270 dní.

§ 58
(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alu?ik
Tak a začínam mať z toho poriadny guláš. Pýtala som sa na sociálke, či to pre mňa má zmysel - dobrovoľne sa poistiť. Tak mi povedali, že nie, lebo ak už z pracovného pomeru dosiahnem maximálny VZ, nemôžu mi platiť aj z doborovoľného poistenia akoby ďalšiu nemocenská dávku, hoci by som aj tam splnila podmienku 270 dní.

§ 58
(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
V SP vedia veľké guľové. Má význam byť aj DNP, a to od 1.8.2006 už musí byť na získanie dávky samostatných 270 dní (okrem NP zamestnanca). To maximum sa dá dosiahnuť kombináciou zamestnania a DNP tak, že skombinuješ rôzne rozhodujúce obdobia pre výpočet ND tak, aby si v každom dosiahla maximálny VZ. Potom dostaneš maximálnu nemocenskú dávku 2x.
Viď staršie články Jožka Mihála ohľadne materského, až na malé výnimky od 1.8.2006 platia s obmenami dodnes.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tonko, ďakujem. Včera som sa bola nakoniec dobrovoľne nemocensky poistiť.
Kombinovať budem budúci rok. Len neviem, či aj zamestnávateľ bude ochotný. Zatiaľ mi beží teda súbežne poistenie zo zamestnania a aj dobrovoľné z minima, nakoľko v súčte mi to dáva maximálny VZ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alušik
Tonko, ďakujem. Včera som sa bola nakoniec dobrovoľne nemocensky poistiť.
Kombinovať budem budúci rok. Len neviem, či aj zamestnávateľ bude ochotný. Zatiaľ mi beží teda súbežne poistenie zo zamestnania a aj dobrovoľné z minima, nakoľko v súčte mi to dáva maximálny VZ.
OK, múdre rozhodnutie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
V SP vedia veľké guľové. Má význam byť aj DNP, a to od 1.8.2006 už musí byť na získanie dávky samostatných 270 dní (okrem NP zamestnanca). To maximum sa dá dosiahnuť kombináciou zamestnania a DNP tak, že skombinuješ rôzne rozhodujúce obdobia pre výpočet ND tak, aby si v každom dosiahla maximálny VZ. Potom dostaneš maximálnu nemocenskú dávku 2x.
Viď staršie články Jožka Mihála ohľadne materského, až na malé výnimky od 1.8.2006 platia s obmenami dodnes.
Ahoj. Mne sa to uz pomalicky blizi, idem sa na konci augusta ohlasit s DPN a hned za tri dni prihlasit s tym maximalnym VZ.
Som zvedava kolko bude SP trvat kym mi potom vyplati materske, kolko dopisovania ma s nimi caka.
Chcem sa len spytat, nemozu robit problemy, ked predpokladany termin porodu mam 22.11., budem to mat samozrejme aj na ziadosti o materske a porodim o 1 tyzden skor, podmienka 270 dni poistenia je do predpokladaneho porodu vsak?
A podla prispevku citovaneho, by som mala mat vypocitanu matersku z DPN maximalnu (budem mat max.VZ) a ako SZCO platim min. odvody uz niekolko rokov tak, dostanem este plus tych cca 3700,- co vychadza z min.odvodov? Spravne to chapem? Lebo ked si tie vsetky § citam, mam pocit, ze im nerozumiem...
Asi budem potrebovat od lekara aj 2x vystavenu ziadost o materske, ked som 2x poistena?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nika.sum
Chcem sa len spytat, nemozu robit problemy, ked predpokladany termin porodu mam 22.11., budem to mat samozrejme aj na ziadosti o materske a porodim o 1 tyzden skor, podmienka 270 dni poistenia je do predpokladaneho porodu vsak?
Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !

nika.sum
A podla prispevku citovaneho, by som mala mat vypocitanu matersku z DPN maximalnu (budem mat max.VZ) a ako SZCO platim min. odvody uz niekolko rokov tak, dostanem este plus tych cca 3700,- co vychadza z min.odvodov? Spravne to chapem? Lebo ked si tie vsetky § citam, mam pocit, ze im nerozumiem...
Asi budem potrebovat od lekara aj 2x vystavenu ziadost o materske, ked som 2x poistena?
Mala by si dostať materskú aj z maximálneho VZ zo zamestnania aj z toho, čo si platila minulý rok ako SZČO. Papiere Ti poradí niekto iný, ale asi 2x.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem velmi pekne za odpoved. Som velmi zvedava, ako bude reagovat SP, ale ja sa nenecham len tak odpinkat, ved kazda korunka sa zide...Dam vsetkym co sa chystaju na matersku po mne (ja mam nastup niekedy v oktobri) vediet...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

[quote=somij]Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !


Toto sa mi nezda lebo vsade je termin predpokladaneho porodu, aj na ziadosti ktoru budem podavat, je predpokladany termin, pretoze nikto nemoze vediet kedy babo bude chciet ist presne na svet.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

[quote=nika.sum]
somij
Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !


Toto sa mi nezda lebo vsade je termin predpokladaneho porodu, aj na ziadosti ktoru budem podavat, je predpokladany termin, pretoze nikto nemoze vediet kedy babo bude chciet ist presne na svet.
Citujem zo zákona o sociálnom poistení:

"§ 48




(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní..."
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

[quote=nika.sum]
somij
Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !


Toto sa mi nezda lebo vsade je termin predpokladaneho porodu, aj na ziadosti ktoru budem podavat, je predpokladany termin, pretoze nikto nemoze vediet kedy babo bude chciet ist presne na svet.
Pokiaľ viem, v skutočnosti to funguje tak, že ak 270 dní nie je splnených pri nástupe na materskú, Sociálna poisťovňa materské nevypláca a čaká do pôrodu. Potom sa nahlasuje do SP deň skutočného pôrodu a ak to vyjde, SP materské doplatí.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tak dufam, ze ten prcek si tam pekne pocka na svoj prepokladany termin....:-)), budem ho tam musiet podrzat, ha-ha, keby sa to dalo. No uvidime, snad mi to vyjde... Este raz som si to prepocitala, ak babo pride na svet ako je vypocitany termin, este mam k dobru 14 dni, tak sa snad nebude ponahlat, tak velmi aby prislo az o dva tyzdne skor, ma to byt chlapec a ti su od prirody pohodlni ...
Naposledy upravil nika.sum : 15.08.06 at 05:45
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať