Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

janicka
Nechcem ťa odradiť ale mám čerstvú skúsenosť s neplatným voľnom. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke 11.4.2005 s tým, že čaká druhé dieťa. Na MD mala nastúpiť 8.7.2005. Materská by sa jej počítala z VZ od 11.4.2005 - 7.7.2005.
Ale pretože som jej chcela poradiť tak od 27.6. do 30.6. čerpala neplatené voľno. Za tie 4 dni, čo jej potom zostali do nástupu na MD mala výplatu takú aby dosiahla tú najvyššiu možnú materskú. /mimochodom to sme dosiahli tým, že som jej presunula prémie z minulého mesiaca takže zamestnávateľa to nebolelo/. Pre SP som na potvrdenie napísala VZ po čerpaní neplateného voľna. Hneď mi volali, že to tak nemôže byť a mám tam dať predpokladaný príjem. Aj tak som jej tam dala taký, že dosiahla maximum. Minulý týždeň dostala prvú materskú za obdobie od 8.7. do 31.7. a bola to suma nad 9.000 Sk, nepamätám si ju presne.
Dnes sa jej narodila dcérka Júlia.
A na porade sa už o tom veľa napísalo, čítala som viac príspevkov, ktoré hovorili, že im SP neuznala to neplatené voľno.
Daj si len pozor aby to nakoniec nebolo zbytočné.
Veľa šťastia!
Ale v tonmto pripade jej to uznali nie?? ved to bola materska len za 23 dni.. ak by to bolo 31 dni tak by to bola suma vyse 12.000... tak kde je tuto problem??? podla mna jej to poistovna uznala...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vyzerá to, že jej to uznali.

Jana101
To neplatené voľno teda ale nenaruší nemocenské poistenie (myslím tých 270 dní)?
Počet dní poistenia sa zníži o ten deň neplateného voľna. Ale ak nenastupuješ 8.10. ale neskôr, nebude to problém.

Jana101
A ešte niečo...nebude to pre zamestnávateľa problém keď bude platiť aj vyššie odvody?
To je vec dohody so zamestnávateľom.

Ale ako píše Janička v tomto SP rada robí problémy, pozri inú tému

A na záver - odklonili sme sa od názvu témy.
0 0
Jana101 Jana101

Jana101 je offline (nepripojený) Jana101

Takže sa mám pokúsiť o to neplatené voľno?
Na materskú by som mala nastúpiť 15. októbra. Ďakujem za rady.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rozhodnúť sa musíš sama.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Podľa mňa za pokus by to stálo. SP ked tak bude robiť šachy, pretože na niektorých pobočkách si zákon vykladajú inak. Možno budeš mať štastie. Keď neuznajú, tak je možné sa ešte odvolať. Kompetentnejší poraďáci potom určite poradia.
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
danasv
Ale v tonmto pripade jej to uznali nie?? ved to bola materska len za 23 dni.. ak by to bolo 31 dni tak by to bola suma vyse 12.000... tak kde je tuto problem??? podla mna jej to poistovna uznala...
Neuznali jej to neplatené voľno. Musela som robiť nové potvrdenie, kde som dala predpokladaný VZ. Nie je tu žiadny problém, len som chcela upozorniť na to, že SP neuznáva vždy neplatené voľno.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

janicka
Neuznali jej to neplatené voľno. Musela som robiť nové potvrdenie, kde som dala predpokladaný VZ. Nie je tu žiadny problém, len som chcela upozorniť na to, že SP neuznáva vždy neplatené voľno.
Aha cize vypocitali jej to podla toho predpokladaneho VZ... ale kedze si jej ho aj tak navysila tak jej materska vysla vyssia akoby ste to neplatene volno neskusili? ci sa mylim?
0 0
janicka janicka

janicka je offline (nepripojený) janicka

vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac
danasv
Aha cize vypocitali jej to podla toho predpokladaneho VZ... ale kedze si jej ho aj tak navysila tak jej materska vysla vyssia akoby ste to neplatene volno neskusili? ci sa mylim?
Tak ako hovoríš. To neplatené voľno sme skúsili lebo som nevedela ako bude SP reagovať, či ho bude akceptovať a ako som už napísala, bolo to na nič.
Nakoniec to dopadlo dobre vďaka úplne inej okolnosti.
0 0
Jana101 Jana101

Jana101 je offline (nepripojený) Jana101

Ak by som zvolila možnosť neplateného voľna, a SP by mi to neuznala, tak potom ostáva tá možnosť predpokladaného VZ, ktorý bude teda najvyšší? Stačí ten predpokladaný VZ za dva mesiace?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

K Janickinmu prípadu - pracovníčka bola minulý rok na rodičovskej, nemala žiadny VZ. Ak by nemala neplatené voľno, naozaj by sa jej aj podľa zákona počítal pravdepodobný VZ. Takže SP neuznala neplatené voľno a počítala materské z pravdepodobného VZ.
U Jana101 je to inak - nastúpila do zamestnania tento rok, mala už VZ, nemôže sa jej teda počítať pravdepodobný VZ. Ak jej neuznajú neplatené voľno, bude SP vyžadovať VZ od nástupu do zamestnania. Ale ako píše Zuso, v takom pripade je možné sa odvolať.
0 0
Jana101 Jana101

Jana101 je offline (nepripojený) Jana101

Mám v tom už dobrý chaos, už naozaj neviem čo...bojím sa len aby ma nezrušili celkom a ostatnem bez MD. Ale ak som to pochopila, ak ma zrušia s tým neplateným voľnom, tak mi budú brať VZ z celého obdobia - teda od toho januára. A keby som sa so zamestnávateľom dohodla na zvýšení VZ, tak by to bolo aspoň o niečo lepšie ako 5 500,-Sk ako mi včera poradila SOMIJ.
0 0
Eugenika Eugenika

Eugenika je offline (nepripojený) Eugenika

Na MD idem v devembri a chystam sa urobit tiez krok s neplatenym volnom. Nemam co stratit, iba ziskat. Ale mam otazku, co v pripade PN? T.j. ze napr. v novembri mi vyjde vysoká mzda za oktober, ale zaroven budem musiet ist na PN - je tam riziko, ze mi to priemerku zase tym padom znizi. Mam pravdu? Dakujem za odpvoed.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Nežníži, kedže PN sa považuje za prerušenie poistenia, tak sa RO bude počítať od vzniku NP po neplatenom volne do daľšieho prerušenia, čiže do PN.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN nie je prerušením poistného, rozhodné obdobie sa nemení.
0 0
katka266 katka266

katka266 je offline (nepripojený) katka266

Dobrý deň, p. Hronská,
som v podobnej a predsa inej situácii ako stevka a Eugenika.
Termín pôrodu 7.3.2006, termín odchodu na MD cca 24.1.2006
V pracovnom pomere som od 12/2000 neprerušene. Pravdepodobne od 1.10.2005 budem evidovaná nezamestnaná. Chcem Vás poprosiť o odpoveď, čo by bolo mojím vymeriavacím základom v prípade nezamestnanosti. Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil katka266 : 31.08.05 at 02:53
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katka, v tvojom prípade treba asi počkať na novelu zákona o Sociálnom poistení - v návrhu novely bola zrušená ochranná lehota. Ak by ten návrh ostal nezmenený, nárok na materské by si nemala. Ale treba počkať, čo bude schválené v NR.
0 0
Marcelka Marcelka

Marcelka je offline (nepripojený) Marcelka

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu.
Na MD by som mala nastúpiť 12.10.05 - 6 týždňov pred pôrodom, mám však veľa nevyčerpanej dovolenky, ktorú si chcem vybrať a tak plánujem na MD nastúpiť až 1.11.05 - 3 týždne pred pôrodom. Chcela by som vedieť o koľko mi soc. poisťovňa skráti poberanie materského príspevku ? Neviem či rátam dobre, mne to vychádza cca o 3 týždne. Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Marcelka
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu.
Na MD by som mala nastúpiť 12.10.05 - 6 týždňov pred pôrodom, mám však veľa nevyčerpanej dovolenky, ktorú si chcem vybrať a tak plánujem na MD nastúpiť až 1.11.05 - 3 týždne pred pôrodom. Chcela by som vedieť o koľko mi soc. poisťovňa skráti poberanie materského príspevku ? Neviem či rátam dobre, mne to vychádza cca o 3 týždne. Za odpoveď vopred ďakujem.
ved dovolenku si mozes vybrat po docerpani materskej a o nic neprides...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak dovolíte dve poznámky k MD v roku 2006., vyplývajúce z aktuálneho stavu novely o SP, s predpokladanou účinnosťou od 1.1.2006:

1. Od 1.1.2006 už žiadne špekulácie (prerušenia a pod.) ohľadom materskej nebudú možné.

2. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na nárok na materské sa od 1.1.2006 spätne započítava aj obdobie od 1. júla 2005 do 31. decembra 2005, počas ktorého bolo prerušené povinné nemocenské poistenie.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem krásny deň.

Pán Mihál, predpokladaný termín pôrodu mám na 6.marca 2006.
Môžete mi prosím poradiť, ako by som si mohla zvýšiť materskú, ak sa to ešte v dnešnej dobe dá. Pracujem nepretržite v jednej firme od roku 1995.
Z Vášho predchádzajúceho príspevku, predpokladám, že to už asi nepôjde vôbec,
špekulovať nad náhradný voľnom, alebo zmenou zamestnávateľa.
Mám priateľského zamestnávateľa, takže keby sa s tým niečo dalo urobiť, bola by so veľmi rada a veľmi by Ste mi pomohli.

Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za Vašu radu a prajem krásny deň.
Monika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať