Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na materskú nastúpite až v roku 2006, za účinnosti vynoveného zákona. Výška materskej bude tým pádom maximálne okolo 11500 - 12000 Sk.

Ak teraz máte plat 21500 a viac, nič viac ako tých 11500 - 12000 nedosiahnete.

Ak máte plat menší, riešením bude zmena zamestnávateľa a v novom zamestnaní horeuvedený plat.

Prosím všetkých o zhovievavosť v týchto otázkach voči mojej osobe, nestíham...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Som SZCO, platim si povinneho odvody a dobrovolne este s min.VZ nemocenske poist. Ak by som v r. 2006 isla na matersku a moje obe poistenia (kazde zvlast) by splnalo podmienku 270 dni , bude sa mi materske spocitavat a z oboch mozem ziskat max. 12000 ? Neviem ci to bolo takto myslene p. Mihalom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak budete mať v oboch 270 dní, budete mať nárok na materské z oboch poistení, keďže ale RO bude rok 2005 a max VZ z ktorého v roku 2005 platíte je v súčte 21548 Sk, bude to len 1 x 12000.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

janicka
Nechcem ťa odradiť ale mám čerstvú skúsenosť s neplatným voľnom. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke 11.4.2005 s tým, že čaká druhé dieťa. Na MD mala nastúpiť 8.7.2005. Materská by sa jej počítala z VZ od 11.4.2005 - 7.7.2005.
Ale pretože som jej chcela poradiť tak od 27.6. do 30.6. čerpala neplatené voľno. Za tie 4 dni, čo jej potom zostali do nástupu na MD mala výplatu takú aby dosiahla tú najvyššiu možnú materskú. /mimochodom to sme dosiahli tým, že som jej presunula prémie z minulého mesiaca takže zamestnávateľa to nebolelo/. Pre SP som na potvrdenie napísala VZ po čerpaní neplateného voľna. Hneď mi volali, že to tak nemôže byť a mám tam dať predpokladaný príjem. Aj tak som jej tam dala taký, že dosiahla maximum. Minulý týždeň dostala prvú materskú za obdobie od 8.7. do 31.7. a bola to suma nad 9.000 Sk, nepamätám si ju presne.
Dnes sa jej narodila dcérka Júlia.
A na porade sa už o tom veľa napísalo, čítala som viac príspevkov, ktoré hovorili, že im SP neuznala to neplatené voľno.
Daj si len pozor aby to nakoniec nebolo zbytočné.
Veľa šťastia!
Este by som sa chcela vratit k tomuto prispevku.. cize ak by zamestankyn a normalne pracovala v roku 2004 nic by nepomohlo a soc. poistovna by ziadala vym. zaklad za rok 2004? Ano??
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Mozem poprosit este o vase reakcie na prispevok c.10? Dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Danka, ja som tu uz pisala velakrat kvoli materskej svojej zamestnankyni. Tiez mi po telefone oznamili, ze sa jej po preruseni nebude brat do uvahy nove RO ale vztahuje sa na nu ochranna lehota. Tak som im tam napisala list a cakam na ich reakciu. Ale mam potvrdene aj zo SP, ze je hlupost, ze sa inak berie do uvahy PN a inak MD co sa tyka RO po preruseni. Ochranna lehota sa ma brat do uvahy v tom pripade ak poistenec v case naroku na davku nie je poisteny...Ak dostanem ich vyjadrenie, tak sa vam ozvem.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

nika.sum
Danka, ja som tu uz pisala velakrat kvoli materskej svojej zamestnankyni. Tiez mi po telefone oznamili, ze sa jej po preruseni nebude brat do uvahy nove RO ale vztahuje sa na nu ochranna lehota. Tak som im tam napisala list a cakam na ich reakciu. Ale mam potvrdene aj zo SP, ze je hlupost, ze sa inak berie do uvahy PN a inak MD co sa tyka RO po preruseni. Ochranna lehota sa ma brat do uvahy v tom pripade ak poistenec v case naroku na davku nie je poisteny...Ak dostanem ich vyjadrenie, tak sa vam ozvem.
Si poklad Dakujem krasne. Cakam veeelmi netrpezlivo
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Teraz už vôbec nerozumiem. Sociálka Ba-vidiek berie do úvahy neplatené volno ako prerušenie RO?
Dá sa vôbec oháňať zákonom?
Pracovníčka mi má nastúpiť na MD v decembri okolo 30, podľa toho čo bude výhodnejšie možno 1.1. Ale teraz neviem.
Pekne Vás prosím poraďte.
Nech má dievča niečo na prilepšenie keď už zachraňuje populáciu Slovenska.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

urs
Teraz už vôbec nerozumiem. Sociálka Ba-vidiek berie do úvahy neplatené volno ako prerušenie RO?
Dá sa vôbec oháňať zákonom?
Pracovníčka mi má nastúpiť na MD v decembri okolo 30, podľa toho čo bude výhodnejšie možno 1.1. Ale teraz neviem.
Pekne Vás prosím poraďte.
Nech má dievča niečo na prilepšenie keď už zachraňuje populáciu Slovenska.
Tazko narabat s terminom nastupu na matersku dovolenku.. to je zo zakona urcene pevne a to bud 8tyzdnov pred datumom predpokladaneho porodu alebo 6tyzdnov. jedine tieto 2 datumy prichadzaju do uvahy.. ja som sa snazila lekara presvedcit +-2dni avsak povedal ze sa to neda... takze neviem ci ma dievca nejako specialne na vyber ... ale podla mna by bolo pre nu jednoduchsie ak by na matersku nastupila az v novom roku a za rok 2005 jej "cosi" pridate na plate... bez akychkolvek preruseni ci inych fint bude sa jej brat VZz roku 2005.. cize o trosku zvyseny ....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jozef Mihál
Ak budete mať v oboch 270 dní, budete mať nárok na materské z oboch poistení, keďže ale RO bude rok 2005 a max VZ z ktorého v roku 2005 platíte je v súčte 21548 Sk, bude to len 1 x 12000.
asi si sedim na kabli...trosku tomu nerozumiem. Povinne odvody mam z minimalneho VZ, od 1.7.2005 si platim dobrovolne z minim. VZ. Ak by som isla teraz od 1.10. zmeninit dobrovolne na max. VZ a na MD nastupim v maji 2006 ako mi to budu pocitat? Vypocitaju davku podla RO z povinneho a zvlast z podla RO z dobrovolneho a to potom spocitaju a max. mozem mat 12.000? Potrebujem vediet ci sa mi oplati ist zvysit to dobrovolne na max. Dakujem velmi pekne za odpoved
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
danasv
Tazko narabat s terminom nastupu na matersku dovolenku.. to je zo zakona urcene pevne a to bud 8tyzdnov pred datumom predpokladaneho porodu alebo 6tyzdnov. jedine tieto 2 datumy prichadzaju do uvahy.. ja som sa snazila lekara presvedcit +-2dni avsak povedal ze sa to neda... takze neviem ci ma dievca nejako specialne na vyber ... ale podla mna by bolo pre nu jednoduchsie ak by na matersku nastupila az v novom roku a za rok 2005 jej "cosi" pridate na plate... bez akychkolvek preruseni ci inych fint bude sa jej brat VZz roku 2005.. cize o trosku zvyseny ....
Zaujimave, mne lekarka pokojne posunula nastup o 5 dni neskor, lebo do toho padali sobota a nedela a hlavne pondelok bol 1.11. a ked ma poslala na MD az od 2.11., tak mi za sviatok v praci zaplatili viac, nez by som dostala z MD. Teraz ma to zaujima, lebo zamestnankyni vychadza odchod tesne na prelom rokov, este nebola u lekarky a nehlasila jej datum PM, takze este nema vypocitany den odchodu na MD. Ona dokonca presny den PM nevie a chce poradit, co si tam ma nadiktovat. Nemate prosim niekto tu tabulku s datumami predpokladany den porodu a odchod na MD a hlavne potom prichod z MD? Ona je rozhodnuta po 26 tyzdnoch nastupit naspat, co sa jej zamestnavatelovi ani velmi nehodi.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

ala13
Zaujimave, mne lekarka pokojne posunula nastup o 5 dni neskor, lebo do toho padali sobota a nedela a hlavne pondelok bol 1.11. a ked ma poslala na MD az od 2.11., tak mi za sviatok v praci zaplatili viac, nez by som dostala z MD. Teraz ma to zaujima, lebo zamestnankyni vychadza odchod tesne na prelom rokov, este nebola u lekarky a nehlasila jej datum PM, takze este nema vypocitany den odchodu na MD. Ona dokonca presny den PM nevie a chce poradit, co si tam ma nadiktovat. Nemate prosim niekto tu tabulku s datumami predpokladany den porodu a odchod na MD a hlavne potom prichod z MD? Ona je rozhodnuta po 26 tyzdnoch nastupit naspat, co sa jej zamestnavatelovi ani velmi nehodi.
Hmm sranda... tak zrejme je to vyslovene na lekarovi.. ja som mala datum PM hned od zaciatku v tehotenskej knizke tak mozno preto mi to nechcel posunut.. Zial taky kalendarik nemam k dispozicii...
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
ala13
Zaujimave, mne lekarka pokojne posunula nastup o 5 dni neskor, lebo do toho padali sobota a nedela a hlavne pondelok bol 1.11. a ked ma poslala na MD az od 2.11., tak mi za sviatok v praci zaplatili viac, nez by som dostala z MD. Teraz ma to zaujima, lebo zamestnankyni vychadza odchod tesne na prelom rokov, este nebola u lekarky a nehlasila jej datum PM, takze este nema vypocitany den odchodu na MD. Ona dokonca presny den PM nevie a chce poradit, co si tam ma nadiktovat. Nemate prosim niekto tu tabulku s datumami predpokladany den porodu a odchod na MD a hlavne potom prichod z MD? Ona je rozhodnuta po 26 tyzdnoch nastupit naspat, co sa jej zamestnavatelovi ani velmi nehodi.
Neviete mi prosim poradit? Ide o romsku pracovnicku bez ukoncenia ZS pracujucu v jedalni. Je pre nu vhodnejsie odist na MD v tomto roku alebo na buduci rok? Pracuje nepretrzite od roku 2002 a tohorocna HM bola okolo 13000,-. Je jedno, ci zacne MD v r.2005 alebo 2006?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum
Danka, ja som tu uz pisala velakrat kvoli materskej svojej zamestnankyni. Tiez mi po telefone oznamili, ze sa jej po preruseni nebude brat do uvahy nove RO ale vztahuje sa na nu ochranna lehota. Tak som im tam napisala list a cakam na ich reakciu. Ale mam potvrdene aj zo SP, ze je hlupost, ze sa inak berie do uvahy PN a inak MD co sa tyka RO po preruseni. Ochranna lehota sa ma brat do uvahy v tom pripade ak poistenec v case naroku na davku nie je poisteny...Ak dostanem ich vyjadrenie, tak sa vam ozvem.
Zial, zo socialky sa vobec neozvali, zamestnankyna minuly tyzden porodila a zatial neviem, ci jej prisla materska za august. Ale ak nie, je to urcite pre nu dost tazke lebo viem ze financne na tom neboli najlepsie a preto som jej chcela aspon takto pomoct. Budem tam musiet zavolat, ale este par dni pockam co mi povie novopecena mamicka.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

nika.sum
Zial, zo socialky sa vobec neozvali, zamestnankyna minuly tyzden porodila a zatial neviem, ci jej prisla materska za august. Ale ak nie, je to urcite pre nu dost tazke lebo viem ze financne na tom neboli najlepsie a preto som jej chcela aspon takto pomoct. Budem tam musiet zavolat, ale este par dni pockam co mi povie novopecena mamicka.
Dakujem Nika.Sum.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Ak je žena tehotná, platí si len dobrovoľne nemocenské musí ju lekár vypísať na MD pred pôrodom, alebo až od pôrodu? Ide o to , že ak by jej práve tie 4 týždne chýbali (alebo pár dní) do tých 270 dní poistenia.
Vopred ďakujem.
Naposledy upravil zubo : 27.09.05 at 06:36
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Prosím o radu :Mám pracovníčku ktorá je od 4.4.05 zamestnaná na kratší pracovný čas.Dovtedy bola nezamestnaná.Vo februári 2006 má 3 termíny pôrodu. Tých 270 dní by mala spĺňať ak sa takýto pracovný pomer počíta. Ako sa bude počítať príjem na hodiny?
Pomohlo by keby sa zmenil zamestnávateľ ešte v tomto mesiaci? Vtedy by sa počítal nový príjem.Nástup na MD by bol začiatkom januára 06. Čo by mali brať ako podklad pre výpočet MD? Vopred ďakujem za dobré rady.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj pracovný pomer na kratší prac. čas sa počíta do 270 dní poistenia. Pri výpočte materskej sa počíta denný vymeriavací základ (DVZ) - t.j. suma VZ za obdobie deleno počet dní. Pri zmene zamestnávateľa by sa mal počítať DVZ z nového zamestnania - ale fakt po 1.1.2006 neviem ešte ako to bude.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
ja by som sa tiez chcela poradit, resp. poprosit o radu. Do 30.6.2004 som bola zamestnana...(5 rokov)...1.7.2004 som nastupila na MD..teraz som na rodicovskej dovolenke, cakame druhe babatko, kt. sa narodi v marci 2006. Ako to bude v mojom pripade? Kedze ste stale bude plynut rodicovska dovolenka pri prvom dietati... 6 mesiacov som poberala matersku vypocitanu zo mzdy, teraz poberam rodic.prispevok. Co budem dostavat potom? Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pracovný pomer sa ukončil 30.6.2004 ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať